منو

خال ملانوم (قسمت دوم)

غربالگری سرطان پوست
به همراه پزشک شاید گزینه های غربالگری زیر را در نظر بگیرید:

معاینات پوست توسط شخصی حرفه ای و آموزش دیده. در طی یک معاینه پوست، پزشک به بررسی کلی سر تا پای پوست می پردازد.

معاینات پوست که در خانه انجام می شود. خودآزمایی میتواند به شما کمک کند خالها، کک مک و علائم دیگر پوستی را که عادی هستند به خوبی بشناسید و متوجه هر گونه تغییر شوید. برای انجام این کار بهتر است روبروی یک آینه تمام قد بایستید و همزمان با نگه داشتن یک آینه دستی به بررسی نواحی بپردازید که در دیدرس مستقیم قرار ندارد. حتماً قسمتهای جلویی، پشتی و دو طرف دست و پا را بررسی کنید. علاوه بر این، کشاله ران، پوست سر، ناخنها، کف پا و فضاهای بین انگشتان پا را نگاه کنید.

برخی گروهها توصیه میکنند معاینات دورهای پوست بوسیله پزشک و خودتان به تنهایی انجام شود. گروههای دیگر اصلاً تستهای غربالگری سرطان پوست را توصیه نمیکنند، زیرا هنوز روشن نیست غربالگری چقدر به زنده ماندن کمک میکند. در عوض، یافتن یک خال غیرعادی نیازمند بافت برداری یا بیوپسی میشود؛ در این آزمایش اگر خال سرطانی تشخیص داده نشود، موجب دردهای غیرضروری، اضطراب و هزینه خواهد شد. در مورد مناسبترین غربالگری برای وضعیت خود بر اساس خطر ابتلا به سرطان پوست، با پزشک مشورت کنید.

تشخیص ملانوم
گاهی سرطان به سادگی با نگاهی به پوست آشکار می شود، اما تنها راه برای تشخیص دقیق و صحیح ملانوم همان بیوپسی است. در این روش، تمام یا بخشی از خال یا زائده مشکوک از روی پوست برداشته شود، و بعد یک آسیب شناس به تجزیه و تحلیل نمونه می پردازد. روندهای بیوپسی برای تشخیص ملانوم عبارتند از:

بیوپسی پانچ. در بیوپسی پانچ، پزشک از یک ابزار با تیغه مدور استفاده میکند. تیغه به درون پوست اطراف خال مشکوک فشرده و بعد یک تکه گرد از روی پوست برداشته میشود.

بیوپسی اکسیژنال. در این روش، کل خال یا زائده همراه با مرز کوچکی از پوست سالم برداشته میشود.

بیوپسی اینسیژنال. در این روش، تنها نامنظم ترین بخش خال یا زائده برای تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی برداشته میشود.

نوع فرآیند نمونه برداری بیوپسی از پوست به وضعیت بالینی تان بستگی خواهد داشت. پزشکان ترجیح میدهند از بیوپسی یا نمونه برداری اکسیژنال برای برداشت کل زائده در صورت امکان استفاده کنند. بیوپسی اینسیژنال ممکن است زمانی انجام شود که از تکنیکهای دیگر بهراحتی تکمیل نمی شوند

مراحل ملانوم
اگر مبتلا به ملانوم تشخیص داده شوید، گام بعدی می بایست تعیین میزان (مرحله) از سرطان باشد. برای تعیین مرحله پیشرفت ملانوم، پزشک اقدامهای زیر را صورت خواهد داد:

ضخامت را تعیین میکند. ضخامت ملانوم از طریق معاینه دقت ملانوم در زیر میکروسکوپ و اندازهگیری آن با ابزاری مخصوص (میکرومتر) تعیین می شود. ضخامت ملانوم به پزشکان کمک می کند در مورد برنامه درمانی مناسب تصمیم بگیرید. به طور کلی، هر چه تومور ضخیمتر باشد، بیماری جدی تر میشود.

رویت اینکه آیا ملانوم گسترش پیدا کرده یا خیر. برای تعیین اینکه آیا ملانوم به غدد لنفاوی مجاور گسترش پیدا کرده یا خیر، جراح از روشی بنام بیوپسی گره نگهبان بهره خواهد برد. در این فرایند، نوعی ماده رنگی به ناحیه برداشت ملانوم تزریق می شود. ماده رنگی به نزدیکی غدد لنفاوی جاری می شود. نخستین غدد لنفاوی که رنگ را به خود بگیرند برداشت میشوند و به دنبال سلولهای سرطانی آزمایش خواهند شد. اگر این غدد لنفاوی (غدد لنفاوی نگهبان) عاری از سرطان باشند، به احتمال زیاد ملانوم فراتر از ناحیه اولیه تشخیص شیوع نیافته است. البته سرطان هنوز هم میتواند عود کند یا پخش شود، حتی اگر غدد لنفاوی نگهبان عاری از سرطان باشند.

عوامل احتمالی دیگر نیز در تعیین میزان تهاجم ملانوم دخیل هستند، از جمله اینکه آیا پوست روی آن ناحیه نوعی زخم باز تشکیل داده باشد، و اینکه چند سلول سرطانی در حال تقسیم هنگام مشاهده با میکروسکوپ یافت شدند.

مرحله پیشرفت ملانوم با استفاده از اعداد رومی یعنی I تا IV (همان ۱ تا ۴) شناسایی می شود. ملانوم در مرحله ۱ کوچک است و فرصت درمان موفق وجود دارد. اما هر چه عددتر بیشتر می شود، شانس بهبودی کامل پایین تر میآید. با رسیدن به مرحله ۴، سرطان فراتر از پوست میرود و به ارگانهای دیگر مانند ریه و کبد پخش می شود.

بهترین شیوه درمانی برای هر فردی به اندازه و مرحله سرطان، سلامتی کلی و ترجیحات شخصی بستگی خواهد داشت.

درمان ملانوم در مراحل اولیه
درمان ملانوم در مراحل اولیه معمولا شامل جراحی به منظور برداشتن ملانوم می باشد. ملانوم بسیار نازک ممکن است به طور کامل در طول بیوپسی برداشته شود و دیگر نیازی به هیچ درمانی نباشد. در غیر این صورت، جراح به حذف سرطان و همچنین مرزی از پوست طبیعی و لایهای از بافت زیرین اقدام خواهد کرد. برای افراد مبتلا به ملانوم در مراحل اولیه، این شاید تنها درمان مورد نیاز باشد.

درمان ملانوما هنگام گسترش به فراتر از پوست
اگر ملانوم به فراتر از پوست پخش شده باشد، گزینه های درمانی احتمالی عبارتند از:

جراحی برای برداشتن غدد لنفاوی آسیب دیده. اگر ملانوم به غدد لنفاوی مجاور گسترش یافته باشد، جراح ممکن است گرهی مبتلا را حذف کند. درمان افزوده قبل یا بعد از عمل جراحی نیز شاید توصیه شود.

شیمی درمانی :
شیمی درمانی از داروها برای از بین بردن سلولهای سرطانی بهره میگیرد. شیمیدرمانی را میتوان به صورت داخل وریدی، به شکل قرص یا هر دو انجام داد تا در سراسر بدن جریان یابد. شیمی درمانی همچنین در طی روشی به نام پرفیوژن اندام جداشده، داخل ورید دست یا پا انجام می شود. در این روش، برای مدت کوتاهی جلوی حرکت خون در بازو یا پا به نواحی دیگر گرفته می شود تا داروهای شیمی درمانی به طور مستقیم به این ناحیه در اطراف ملانوم جریان یابند و بر سایر بخشهای بدن تأثیری نگذارند.

پرتودرمانی :
این شیوه درمانی از پرتوهای پرانرژی مانند اشعه ایکس برای کشتن سلولهای سرطانی بهره می برد. پرتودرمانی ممکن است برای حذف گرههای لنفاوی بعد از عمل جراحی توصیه شود. این روش گاهی برای کمک به تسکین علائم ملانوم که به ناحیه دیگری از بدن گسترش یافته انجام خواهد شد.

درمان زیسیت :
درمان زیستی یا بیولوژیکی در واقع دستگاه ایمنی بدن را برای مقابله با سرطان تقویت میکند. در این شیوه، از مواد تولیدی بدن و یا مواد مشابه تولیدی در آزمایشگاه بهرهگیری میشود. عوارض جانبی این درمان مشابه آنفولانزا مانند لرز، خستگی، تب، سردرد و درد عضلانی میباشد. مواد زیستی مورد استفاده برای درمان ملانوم عبارتند از اینترفرون و اینترلوکین. همچنین اپیلیموماب (یُرووی) نیز داروی دیگری به شمار می رود که از دستگاه ایمنی بدن برای مبارزه با ملانوم استفاده میکنداپیلیموماب برای درمان ملانوم پیشرفته که فراتر از محل اصلی خود گسترش یافته استفاده میشود.

درمان هدفمند :
درمان هدفمند با بهرهگیری از داروهای طراحی شده برای هدف قرار دادن نواحی آسیب پذیر در سلولهای سرطانی انجام می شود. وِمورافنیب (زِلبوراف) و دابرافِنیب (تافینلار) دو دارو برای درمان ملانوم پیشرفته به شمار میروند که با عمل جراحی صورت نگرفته و یا ملانوم دیگر در سراسر بدن گسترش پیدا کرده است. این داروها تنها در درمان ملانومهایی موثر هستند که نوعی جهش ژنتیکی خاص صورت گرفته باشد. سلولهای مبتلا به ملانوم مورد آزمایش قرار میگیرند تا مشخص شود آیا این داروها میتوانند مفید باشند یا خیر.

بهترینخبر درباره ملانوماین است که بسیاری از موارد سرطان پوست با انجام اقدامات احتیاطی زیر قابل پیشگیری هستند:
در وسط روز از آفتاب دوری کنید. برای بسیاری از مردم در شمال امریکا، اشعه خورشید بین ساعت ۱۰ صبح تا ۴ بعد از ظهر به بیشترین شدت میرسد. فعالیتهای خود در فضای باز را زمانهای دیگری از روز برنامهریزی کنید، حتی در فصل زمستان و یا وقتی که آسمان ابری باشد. در تمام طول سال، اشعه فرابنفش به بدن جذب میشود و ابرها حفاظت کمی در برابر چنین اشعه مضری محسوب میشوند. دوری از اوج شدت خورشید به جلوگیری از آفتابسوختگی و برنزگی پوست که موجب آسیب پوستی و افزایش خطر ابتلا به سرطان پوست میشود، جلوگیری خواهد کرد. قرار گرفتن در معرض خورشید به مرور زمان نیز شاید به سرطان پوست منجر شود.

در تمام طول سال، کرمهای ضد آفتاب بزنید. ضدآفتابها کل تابش فرابنفش مضر را فیلتر نمیکنند، بهویژه تابشی که میتواند به بروز ملانوم منجر شود. اما به هر حال نقش عمدهای در برنامه حفاظت از آفتاب بازی می کنند. از کرمهای ضدآفتاب با ظریف حفاظتی (SPF) حداقل ۱۵ استفاده کنید. کرم ضدآفتاب را به نرمی روی پوست بمالید و هر دو ساعت یکبار یا بیشتر تکرار کنید؛ مخصوصاً اگر می خواهید شنا کنید یا عرق بریزید. «آکادمی درماتولوژی آمریکا» توصیه میکند از کرمهای ضد آفتاب با طیف وسیع، مقاوم در برابر آب و ضریب حفاظتی حداقل ۳۰ استفاده شود.

لباسهای محافظ بپوشید. ضدآفتابها به تنهایی حفاظت کاملی در برابر پرتوی فرابنفش فراهم نمیکنند. بنابراین پوست دست و پایتان را با لباس تیره، چسبان و بافتنی بپوشانید و همینطور کلاه لبهدار پهن که حفاظتی بیشتر از کلاه بیسبال فراهم می کند. برخی شرکتها نیز لباس حفاظت در مقابل نور عرضه میکنند. متخصص پوست میتواند مارک مناسب را پیشنهاد دهد. گذاشتن عینک دودی را فراموش نکنید. به دنبال عینکهایی باشید که هر دو نوع تابش فرابنفش یعنی UVA و UVB را فیلتر میکنند.

از تختخواب های برنزه کردن پوست پرهیز کنید. تختهای برنزه اشعه فرابنفشی منتشر می کنند که خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش میدهد.

با ظاهر پوست خود آشنا شوید تا متوجه هر گونه تغییری بشوید. به طور منظم پوست خود را به دنبال رشد زائدههای تازه و یا تغییر در خال، کک و مک، ضربه و ماهگرفتگی مادرزادی معاینه کنید. با کمک چند آینه به بررسی صورت، گردن، گوش و پوست سر بپردازید. قفسهسینه، تنه، قسمت فوقانی و و زیربغلها و دستهایتان را بررسی کنید. هر دو قسمت جلو و عقب ساقها و پاها را بررسی کنید، همینطور کف پاها و فضاهای بین انگشتان. همچنین ناحیه تناسلی و لای باسن را چک کنید.


اشتراک این مطلب :

آدرس مطب : اصفهان ، خیابان چهارباغ بالا ، جنب مجتمع پارک ، طبقه فوقانی بانک سپه
تلفن : 36662224 - 031

مطالب مرتبطنظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
ثبت سوالات پزشکی
خدمات کلینیک هور
دکتر مریم ملکی در سال 1369 تحصیلات خود را در رشته دکترای عمومی با کسب رتبه اول کشور و در سال 1377 دکترای تخصصی پوست و مو را با کسب رتبه اول استان و رتبه سوم کشور به اتمام رسانید.او در سال 81 به عضویت انجمن متخصصین پوست امریکا و در سال 83 به عضویت انجمن متخصصین پوست اروپا در آمد. او همیشه در تلاش برای کسب علوم و فنون جدید و همچنین خرید جدیدترین تجهیزات به روز دنیا به کشورهای اروپائی و امریکائی سفر نموده و در سمینارها و کنگره های تخصصی پوست و موی داخل و خارج از کشور حضور فعال دارد.او در تاریخ 89/8/12 موفق به ثبت اختراع دستگاه سنجش عمر گرافت های مو در عمل پیوند موی طبیعی شد .ایشان دائماً سعی کرده کلینیک خود را از نظر خدمت رسانی و همچنین تجهیزات هم سطح کلینیک های مدرن اروپا و امریکا تجهیز نماید تا هم وطنان عزیز بتوانند از جدیدترین تکنولوژی روز دنیا در زمینه پوست و مو بهره مند شوند.
فرم ثبت نام مشاوره تلفنی رایگان
نام و نام خانوادگی : شماره تلفن همراه : نوع درخواست :
نام و فامیل : تلفن همراه : درخواست :
آخرین تصاویر گالری
جدیدترین مطالب
درمان ‌های سریع و راحت برای جوان‌ تر شدن چهره

با بالا رفتن سن، خطوط و چین و چروک‌هایی بر روی پوست ظاهر می‌شود که ظاهر ناخوشایندی بر چهره فرد دارد. یکی از دغدغه‌های اصلی افراد این است که دنبال روش‌ها و درمان‌هایی برای رفع این چین و چروک‌ها و جوانسازی چهره خود می‌باشند. امروزه با پیشرفت‌ علم روش‌های بسیاری برای جوانسازی چهره و زیبایی وجود دارد که ادامه مطلب

انواع کرم های لایه ‌بردار

افزایش سن و خشکی پوست شرایطی را ایجاد می‌کنند که سلول‌های پوستی مُرده نتوانند به‌راحتی از پوست جدا شوندو تجمع این سلول‌های زائد بر روی پوست می‌تواند حالت زبری و خشنی به پوست بدهد .استفاده منظم و دقیق از کرم های لایه‌بردار پوستی می‌تواند به جداسازی سلول‌های پوستی مُرده کمک کند. ادامه مطلب

لیزر جنسیس

لیزر جنسیس در جوانسازی پوست, روشن کردن پوست, رفع منافذ پوست, کاهش اسکار, درمان جوش, کاهش چین و چروک و درمان کک و مک کاربرد دارد . ادامه مطلب

لیزر آندولیفت چیست ؟

لیزر آندولیفت از زیر پوست تابانده می شود و در جوانسازی و لیفت پوست موثر است . برای رفع غبغب, درمان شلی پوست و کاهش چین و چروک از لیزرآندولیفت استفاده می شود ادامه مطلب

لیزر کربن پیل یا پیلینگ کربن

لیزر کربن پیل کاربردهای بسیاری در جوانسازی پوست از جمله رفع لک و تیرگی , روشن سازی واژن , رفع جای جوش و درمان منافذ پوست دارد ادامه مطلب

جدیدترین پیام های کاربران
سيمين ح :

عرض سلام خدمت خانم دكتر عزيز سپاس از همه زحمات شما شما جزءاستثنا پزشكان متخصصي هستين كه براي بيمار خود وقت ميذارين و با دلسوزي و حوصله تمام مرحله تشخيص و تجويز را انجام ميدين خواستم اينجا از شما قدرداني كنم و براتون از خدا سلامتي وطول عمر را خواستارم.

مرضیه نامدار :

سلام خانم دکتر ملکی مهربون و عزیز.من چندماهی میشه صورتم پر از آکنه و لک های قهوه ای شده بود، در حدی که حاضر نبودم خودم رو تو آینه نگاه کنم یا بیرون برم.حقیقتا خداروشکر میکردم کرونا اومدو با ماسک باید بیرون برم یا دیگه قرار نیست مهمونی برم.که ده رو پیش اومدم پیش شما،برام محلول و دارو نوشتین و لیزر انجام دادین، صورتم پوسته ریزی کرد و لایه برداری شد.و خیلییی از لکه های قهوه ایم رفت ، جوش هام کم شد و چربی پوستم کنترل شد.یعنی انقدر ذوقشو دارم.باز اعتماد بنفسم برگشته.خیلیییی ماهییین.خیلییییی

ژ الف :

با عرض سلام خدمت خانم دكتر عزيز .من حدود هفت سال پيش عمل ليپوليز شكم و پهلو انجام دادم و همزمان تزريق چربي به ناحيه صورت الان كه هفت سال ميگذره تزريق چربي در ناحيه صورت عالي بوده و ماندگار البته من در دو مرحله تزريق را انجام دادم عمل ليپوليز شكم و پهلو هم نتيجش چيزي شبيه معجزه بود براي من چون من اصلن اضافه وزن نداشتم و فقط شكم داشتم كه تمام راه ها را براي از بين بردنش امتحان كرده بودم و أنواع ورزش ها را امتحان كرده بودم .عمل ليپوليز خيلي عاليه به شرط اينكه بعدش خيلي مراقب رژيم و ورزش باشيم

هدا :

خانم دکتر دوست داشتنی و دلسوز، از ابتدای تعطیل شدن مطب به دلیل ویروس کرونا مرتب ازتون در مورد نحوه مراقبت و دارو های قابل استفاده برای جای بخیه هام سوال کردم و شما بدون وقفه و بادلسوزی همه موارد رو برای من توضیح دادید و راهنمایی کردید، سپاس فراوان بابت این همه حس مسئولیت پذیری و تعهدی ک به بیمارانتون دارید. امیدوارم هرچه زودتر ببینمتون

مریم :

سلام خانم دکترگل خیلی دوستتان دارم مرسی ازراهنمایی های خوبتون امیدوارم موفق باشیدوسپاسگزارم ازشما

گواهینامه‌های بین المللی

استفاده از مطالب این سایت فقط با ذکر منبع مجاز می‌باشد