منو
سوالات متداول سرطان‌هاى پوستى

1- شایع‌ترین سرطان‌های پوستی کدم‌اند؟
سه نوع متداول سرطان پوست عبارت‌اند از: سرطان سلول بازال(BCC)، سرطان سلول سنگفرشی(SCC)، (كه هر دو اين سرطان‌ها اغلب در "سرطان‌های پوستی غیر ملانومى" گروه‌بندی می‌شوند) و ملانوم.
• سرطان سلول بازال (BCC) معمولا در نواحی در معرض آفتاب پوست مانند صورت، پوست سر، گوش، بازوها و نیم‌تنه دیده می‌شود. این نوع سرطان پوستى، به‌ندرت در قسمت‌های دیگر بدن پخش می‌شود؛ اما می‌تواند به‌صورت محلی مخرب باشد.BCC شایع‌ترین نوع سرطان پوست است و سالانه بیش از یک‌میلیون مورد جدید در امريكا تشخیص داده می‌شود.
• کارسینوم سلول سنگفرشی (SCC) در لایه‌های بالاتر پوست شروع می‌شود و بیشتر اوقات نتیجه قرار گرفتن در معرض آفتاب مادام‌العمر‌ است. درصد کمی از SCC ها می‌توانند در مناطق دیگر بدن گسترش یابند.SCC دومین سرطان شایع پوست است که سالانه صدها هزار مورد جدید آن در آمريكا تشخیص داده می‌شود.
• ملانوما در سلول‌های ملانوسيت ايجاد می‌شود (سلول ملانوسيت مسئول توليد رنگ‌دانه در پوست است). ملانوم، جدی‌ترین نوع سرطان پوست است. ملانوم می‌تواند به‌سرعت از طریق غدد لنفاوی به اندام‌های داخلی گسترش یابد؛ اما با تشخیص زودهنگام و درمان زودرس، درصد بهبود بالايي دارد. ملانوم شایع‌ترین نوع سرطان برای بزرگسالان بین 25 تا 29 سال است. بر اساس آمار انجمن سرطان آمریکا، تقریبا 91000 مورد جدید از ملانوم هر ساله در ایالات‌متحده تشخیص داده می‌شود.

2- علائم هشداردهنده سرطان پوست چیست؟
به گفته دکتر مریم ملکی از آنجا که سرطان‌های پوستی در اثر رشد کنترل نشده سلول‌های پوستی ایجاد می‌شوند، اولین نشانه معمولا یک تغییر قابل‌مشاهده در پوست فرد است. به گفته دکتر مریم ملکی در صورت مشاهده هر یک از این علائم هشداردهنده در ارتباط با سرطان‌های شایع پوست، فورا با یک پزشک متخصص پوست مشورت کنید:
• سرطان سلول بازال: نودول يا دانه پوستى براق یا جوش؛ زخمی که بهبود نمی‌یابد؛ منطقه‌ای زخم مانند یا تکه‌های قرمز خشن.
• سرطان سلول سنگفرشی: نودول قرمز پوسته‌پوسته معمولا روی پوست در معرض آفتاب قرار دارند اما ممکن است در داخل دهان یا دستگاه تناسلی نیز ایجاد شود.
• ملانوم: يك خال در حال رشد است که از نظر شکل، رنگ یا اندازه در حال تغییر است، خالى که خونریزی می‌کند و یا دردناک است. يا می‌تواند يك خال جدید باشد که به‌سرعت رشد می‌کند و يا به شكل یک خط تیره یا تغيير رنگ سیاه‌روی سطح يك ناخن باشد.

3- درمان سرطان پوست چیست؟
سرطان‌های پوستی غیرملانومى، از سرطان‌های قابل‌درمان هستند. هنگامی‌که ملانوم زودتر تشخيص داده شود (قبل از اینکه به غدد لنفاوی سرایت کند)، بسیار قابل‌درمان است. هدف از درمان سرطان پوست از بین بردن یا برداشتن كل سرطان است. به‌طور معمول، جراحى، درمان خط اول است. درمان‌های غیر جراحی در بعضی موارد ممکن است كاربرد داشته باشد. روش جراحی، بستگی به نوع، اندازه، عمق و محل تومور دارد. در بیشتر موارد، این عمل به‌صورت سرپایی انجام می‌شود. متداول‌ترین روش‌های جراحی برای از بین بردن سرطان‌های پوست عبارت‌اند از:
• جراحی میکروگرافی: Mohs یک عمل جراحی مرحله به مرحله است که توسط متخصص پوست و با آموزش ویژه انجام می‌شود. لایه‌های نازک پوست به‌صورت مرحله‌ای برداشته شده و از نظر وجود سلول‌های سرطانی زير میکروسکوپ موردبررسی قرار می‌گیرند. این روند تا زمانی که ديگر هيچ سلول سرطانی ديده نشوند، تکرار می‌شود. Mohs برای انواع خاصی از سرطان پوست روی سر، گردن، پا و دستگاه تناسلی استفاده می‌شود. این روش بالاترین میزان پاسخ درمانی (تا 99 درصد برای برخی از سرطان‌های پوستی) را به همراه دارد و منجر به بهترین نتیجه ممکن می‌شود.
• روش جراحى استاندارد: قسمت سرطانى پوست به همراه مقدار معينى از پوست طبیعی با جراحى برداشته می‌شود. این روش ممکن است برای ملانوم و سرطان‌های پوستی غیر ملانومای کوچک در نیم‌تنه تحتانی و اندام‌ها استفاده شود.
• كورتاژ و الكتروکوتر یا لیزر: شامل خراشيدن ضايعه سرطانی و كورت و كوتر پوست برای از بین بردن باقیمانده احتمالى تومور در پوست و همچنين كنترل خونریزی است. این ممکن است برای یک زیرگروه کارسینوم سلول بازال و سرطان سلول سنگفرشی خیلی زود مؤثر باشد.
• پرتودرمانی، شیمی‌درمانی یا ایمونوتراپی: این روش‌ها ممکن است برای موارد پیشرفته سرطان پوست یا در مواردی که بیماران قادر به انجام عمل جراحی نباشند، ضروری باشد.

4- آیا سرطان پوست شایع‌تر شده است؟ ريسك فاكتورها چیست؟
شیوع سرطان پوست طی چند سال گذشته به‌سرعت در حال افزایش است. یکی از هر دو مرد و یک زن از سه زن، در طول عمر خود به سرطان پوست غیر ملانومى، مبتلا می‌شوند. هنگامی‌که بیمار مبتلا به سرطان پوست غیر ملانومى باشد، احتمال ابتلا به سرطان‌های پوست بسیار بیشتری دارد. ريسك فاكتورها در بروز سرطان پوست غیر ملانومایی عبارت‌اند از:
• قرار گرفتن در معرض آرسنیک
• پوست روشن
• قرار گرفتن در معرض UV شديد
• سابقه پرتودرمانی
• ضعف سیستم ایمنی
• استفاده از سولاريوم
• آفتاب ‌سوختگی‌های تاولى متعدد
• افراد با نژاد اروپای شمالی
• تشخیص قبلى سرطان پوست
• سابقه برخی از انواع ویروس HPV افرادی که دارای موارد زیر هستند افرادی که در معرض خطر بیشتری از ملانوما قرار دارند:
• موهای قرمز یا بلوند
• چشمان آبی یا سبز
• خال‌های غیرمعمول زياد
• بستگان درجه‌یک با سابقه ملانوما
• سابقه قبلی سرطان ملانوم یا غیر ملانومى (پوستى)

5- برای محافظت از خود در برابر خورشید چه کاری می‌توان انجام داد؟
قرار گرفتن در معرض آفتاب می‌تواند به پوست شما در هر فصلی آسیب برساند، اما پرتوهای تابستان مضرتر هستند و می‌توانند خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهند. نکات مراقبت از آفتاب شامل موارد زیر است:
• روزانه از ضد آفتاب استفاده کنید. به دنبال یک ضد آفتاب "طیف گسترده" باشید که در برابر اشعه UVB و اشعه UVA محافظت می‌کند.
• از کرم‌های ضد آفتاب با SPF حداقل 30، هم در روزهای آفتابی و هم در روزهای ابری استفاده کنید. SPF بالاتری را برای فعالیت در فضای باز، به‌ویژه شنا و ورزش انتخاب کنید.
• ضد آفتاب را به‌طور مرتب و حداقل هر دو ساعت و بعد از شنا یا تعریق دوباره استفاده کنید.
• عینک آفتابی بزنید، از بالم لب با SPF 15-30 استفاده کنید و مرتب تجديد کنید.
• لباس‌های پوشیده با آستین بلند بپوشید.
• قرار گرفتن در معرض آفتاب را بین ساعت 10 صبح و 4 بعدازظهر به حداقل برسانید. به دنبال سایه باشيد.
• از رفتن به سولاريوم خودداری کنید.
• برای معاینه سالانه پوست خود به متخصص پوست مراجعه کنید.
رزرو ویزیت حضوریتزریق فیلربوتاکسپی آر افلیزر موهای زائد
خدمات کلینیک هور
دکتر مریم ملکی در سال 1369 تحصیلات خود را در رشته دکترای عمومی با کسب رتبه اول کشور و در سال 1377 دکترای تخصصی پوست و مو را با کسب رتبه اول استان و رتبه سوم کشور به اتمام رسانید.او در سال 81 به عضویت انجمن متخصصین پوست امریکا و در سال 83 به عضویت انجمن متخصصین پوست اروپا در آمد. او همیشه در تلاش برای کسب علوم و فنون جدید و همچنین خرید جدیدترین تجهیزات به روز دنیا به کشورهای اروپائی و امریکائی سفر نموده و در سمینارها و کنگره های تخصصی پوست و موی داخل و خارج از کشور حضور فعال دارد.او در تاریخ 89/8/12 موفق به ثبت اختراع دستگاه سنجش عمر گرافت های مو در عمل پیوند موی طبیعی شد .ایشان دائماً سعی کرده کلینیک خود را از نظر خدمت رسانی و همچنین تجهیزات هم سطح کلینیک های مدرن اروپا و امریکا تجهیز نماید تا هم وطنان عزیز بتوانند از جدیدترین تکنولوژی روز دنیا در زمینه پوست و مو بهره مند شوند.
فرم ثبت نام مشاوره تلفنی رایگان
نام و نام خانوادگی : شماره تلفن همراه : نوع درخواست :
نام و فامیل : تلفن همراه : درخواست :
آخرین تصاویر گالری
جدیدترین مطالب
پاپول پیزوژنیک پاشنه پا

پاپول‌های پیزوژنیک پاشنه پا ((Piezogenic pedal papules (PPPs)) در افراد سالم شایع است و بیشتر آن ها علامتی ندارند. ضایعات در اثر فشار ایجاد و باعث فتق چربی کف پا از طریق درم می ‌شوند. درمان این بیماری، اجتناب از ایستادن برای مدت طول، کاهش وزن، پوشیدن جوراب ‌های فشاری (جوراب واریس) و غیره است. ادامه مطلب

نیاسینامید niacinamide چیست؟

نیاسین و نیکوتین‌آمید (نیاسینامید) با هم متفاوت هستند. این دو ماده دو نوع مختلف از ویتامین B3 به‌ حساب می ‌آیند. مزایای نیاسینامید برای پوست شامل محافظت از پوست، سد چربی، برطرف کردن قرمزی و لک‌های پوستی، بستن منافذ باز پوست، درمان تیرگی پوست، آکنه و روزاسه، کاهش چین ‌و چروک‌ و غیره می باشد. ادامه مطلب

مراقبت ‌های روزانه یا روتین پوستی چیست؟

روتین پوستی، همان مراقبت ‌های پوستی است که افراد می توانند در خانه انجام دهند تا پوست شاداب و جوان تری داشته باشند. نوع پوست(خشک، چرب، حساس، مختلط،نرمال) خود را تعیین کنید و براساس آن انواع شوینده، تونر، سرم، مرطوب کننده، میسلار واتر و آبرسان مناسب پوست خود را انتخاب کنید. ادامه مطلب

مقایسه پروفایلو با دیگر پرکننده‌های پوستی

پروفایلو یک روش درمانی ملایم و ظریف است که (برای افرادی که می ‌خواهند فقط کمی جوان ‌تر شوند بدون تغییر چندان در چهره) در نقاطی از صورت تزریق و سپس خود به خود در کل بافت پوست صورت شما پخش می شود. پرکننده پوست به گونه ها، لب ‌ها و غیره تزریق تا برخی ویژگی ها را بهبود بخشد و باعث تغییر چهره می ‌شود. ادامه مطلب

مزایا و معایب روش های زاویه سازی صورت

در واقع عمل زاویه‌ سازی صورت (مادلینگ چهره)، یکی از عمل های زیبایی جهت رفع عیوب چانه و بهبود زوایا و تناسب‌ها در صورت، اصلاح ظاهر بینی، لب و دهان، رفع غبغب است. تزریق ژل، تزریق چربی، تزریق بوتاکس، لیفت با نخ، پروتز، جراحی روش های انجام آن است که مزایا و معایبی دارند. ادامه مطلب

جدیدترین پیام های کاربران
مهسا :

سلام من تیکسل انجام دادم و خیلی راضیم مرسی از خانم دکتر عزیزو مهربون

نریمانی :

سرکارخانم دکتر کار طبابت با خرید و فروش املاک متفاوته؛لطفا اینقدر به شعور مردم فهیم اصفهان توهین نکنید،حداقل اینقدر تابلو از خودتون تعریف و تمجید نکنید؛به شخصه تا حالا از هیچ مراجعی رضایت از کار شما ندیدم،موفق باشید

راضیه صفری :

دیگه تمام گفتنی هارو همه تو بقیه نظرات گفتن و بنظر من همش هم درسته. دیروز برای اولین بار اومدم ویزیت شدم پیششون اخلاق و حوصله ی عالی و تازه نوبت دهیشون چقددددر نسبت به دکتر های دیگه با نظم و دقیق و راحت از طریق اینترنت بود و وقتی هم که حضوری اومدم مطب اصلا معطل نشدم خیلی عالی بود ممنون از خدمات خوبتون و ارزشی که برای زمان بیماراتون میذارین و معطلشون نمیکنید و انقدر ساده و عالی نوبت میدین.

مریم :

در یک کلام پزشک پوست بی نظیر و متبحر از سال ۹۵ بیمارشون هستم کل کارای پوستیم مطب ایشون انجام دادم و عااااالی بوده پوست چرب و جوش دار و پر از لک داشتم که عالی شده لیزر کیوسوییچ جنسیس فرکشنال میکرو مزوتراپی هم پیششون این مدت انجام دادم که خیلیییی راضی بودم جدیدا هم تزریق داشتم پیششون که دقیق و عااالی بدون هیچ کبودی و نکته مهم اینه که با یک نگاه میگن باید برا این پوست چه کاری انجام بشه

سارا عابدی :

من پیش خانم دکتر لیزر کک و مک انجام دادم خیلی راضیم هم از اخلاق و برخورد خودشون هم پرسنلشون مخصوصا خانم کریمی

گواهینامه‌های بین المللی

استفاده از مطالب این سایت فقط با ذکر منبع مجاز می‌باشد