منو

کک و مک چیست؟

کک‌ومک نقاط صاف و گردی وکوچکی هستند که بدون نظم خاصی بر روی پوست ایجاد و پخش می‌شوند مخصوصا پس از تماس مکرر با تابش خورشید در سطح صورت مخصوصا گونه‌ها وبینی مشاهده می‌شود در افرادی با پوست سفید و روشن. رنگ کک‌ومک‌ها متفاوت است آن‌ها ممکن است قرمز، زرد، برنزه، قهوه ای روشن و یا سیاه باشند. اما همیشه از رنگ پوست اطراف خود تیره ترند چرا که آن‌ها در نتیجه باقی‌ماندن رنگدانه‌های تیره به نام ملانین ایجاد می‌گردند.

انوع کک‌ومک

کک‌ومک‌ها دو گونه اساسی دارند با اسم‌های تقریبا عجیب Ephelides وLentigine

  1. Ephelides
    لکه‌هایی صاف و بدون برجستگی به رنگ قرمز یا قهوه ای روشن و نوعا در طی ماه‌های آفتابی ظاهر و در زمستان ناپدید و یا کمرنگ تر می‌شوند و بیشتر در افرادی با پوست‌های روشن و در خانواده‌هایی با زمینه ارثی دیده می‌شود. استفاده مرتب از کرم‌های ضد آفتاب در زمانی که در معرض تابش آفتاب هستید به جلوگیری از ظهور این نوع کک‌ومک کمک فراوانی می‌کند.
  2. Lentigines

در کودکان ممکن است لکه‌های برنزه کوچک، قهوه ای و یا سیاه که از نوع ephelides تیره هستند ایجاد شوند و در فصل زمستان هم ناپدید نمی‌شوند. هیچ ربطی به بالا رفتن سن و پیری ندارند و بیشتر در افرادی با آمادگی های ژنتیکی ظاهر می‌شوند. البته اصطلاح لکه‌های کبدی کاملا اشتباه است چرا که هیچگونه ارتباطی بین این لکه‌ها و کبد وجود ندارد و عموما در افراد پیرتری که بدون استفاده از کرم‌های ضد آفتاب در معرض تابش خورشید قرار می‌گیرند بیشتر ظاهر می‌شوند.

کک‌ومک چگونه افزایش می‌یابند؟

نور خورشید و تابش‌های برنزه کننده اشعه (UV) ماوراءبنفش را منتشر می‌کنند. پس از این که شما در معرض تابش نور خورشید قرار گرفتید پوست شما ضخیم شده و رنگدانه ملانین در سلول‌های تولید کننده رنگ (ملانولیت‌ها) به حداکثر میزان خود شروع به تولید رنگ می‌کنند. افراد با پوست تیره نسبتا از افراد روشن و بور نسبت به تابش خورشید حساس هستند.

البته افراد با پوست تیره کاملا هم در برابر اثرات خورشید مقاوم نیستند و حتی می‌توانند با تماس‌های طولانی آفتاب سوخته هم شوند. قطع نظر از رنگ پوست، کک‌ومک نتیجه توزیع ناموزون و نامتوازن رنگدانه ملانین در پوست می باشد. کک‌ومک چیزی نیست جز ته‌نشین شدن نامتعارف ملانین در یک نقطه از پوست.

چطور می‌توان از بروز کک‌ومک پیشگیری کرد؟

مطمئنا پیشگیری از کک‌ومک بهتر از ایجاد و سپس نیاز به درمان آن است. بنابراین هر کس آمادگی ژنتیکی برای ایجاد کک‌ومک را دارد باید حتما از کرم‌های ضد آفتاب استفاده نماید و حدالامکان زمان قرار گرفتن در معرض تابش اشعه های خورشید را بکاهد. به 2 دلیل: یکی کم کردن تمایل پوست در ایجاد کک‌ومک و دیگری که خیلی با اهمیت‌تر می‌باشد کاستن خطر ابتلا به سرطان پوست.

کک‌ومک چطور درمان می‌شود؟

جهت درمان کک‌ومک‌هایی که از قبل روی پوست ایجاد شده اند چند راه مطمئن و موثر وجود دارد:

  1. استفاده از کرم‌های سفیدکننده و ضد لک: ارزان‌ترین راه و راحت‌ترین راه برای رفع این عارضه می‌باشد و با چند بار استفاده از این کرم می‌تواند مشکل خود را حل نمایید.
  2. درمان داروئی: کرم ترتینوئین و کرم‌های aha و یا حتی هیدروکینون و حتی می‌توانید بعد از میکرودرم‌ ابرژن مصرف شود که تاثیری داروها را چندین برابر بیشتر می‌کند .
  3. درمان به روش پیلینگ: پیلینگ با داروهائی مانند TCA، گلسیولیک اسید و ... می‌تواند در بعضی موراد لک‌ومک‌ها را از بین ببرد .
  4. کرایو: یک نوع انجماد ملایم و خفیف با نیتروژن مایع که می‌تواند برای درمان کک‌ومک استفاده شود.

درمان لیزری: چند نوع لیزر، مخصوصا لیزرهایی IPL وQ- switched می‌توانند کک‌ومک‌ها را به طور موثر و مطمئن روشن تر و یا از بین ببرند. این روش نیز مانند روش انجماد یک روش ساده و مطمئن با درصد موفقیت بالا و کمترین درصد ریسک در ایجاد زخم می‌باشد. در بیمارانی که نوع پوست تیره دارند لیزر باید با احتیاط انجام شود زیرا امکان هیپرپیگمانتاسیون ویا تیره تر شدن محل لیزر وجود دارد وایت تغییر رنگ ممکن است ماه ها باقی بماند.

این مشکل پوستی یک بیماری ژنتیکی و در افراد سفیدپوست با چشم‌های روشن و موهای طلایی متمایل به مشکی شایع است. یعنی دهه سوم زندگی به بعد همچنان ادامه می‌یابد، این بیماری ژنتیکی و مربوط به سلول‌های رنگی پوست است بنابراین هیچ درمان قطع‌ای ندارد.

تمام روش‌های درمانی و داروهایی که شرکت های دارویی_بهداشتی تبلیغ می‌کنند، فقط لکه‌ها را کمرنگ‌تر می‌کنند و هیچکدام خاصیت درمان قطعی ندارند.

کشورهای اروپایی و آمریکا که در نژاد آن‌ها کک‌ومک شیوع زیادی دارد، بسیار خوب توانسته‌اند این مشکل را بپذیرند و به هیچ وجه آن را بیماری تلقی نمی‌کنند و بی‌دلیل هم به دنبال درمان‌های متعدد نمی‌روند اما در ایران بیشتر خانم‌هایی که پوستشان ککومک داردبه توصیه‌های متخصصان پوست عمل نمی‌کنند و برای درمان به سراغ محصولات آرایشی-بهداشتی تبلیغ‌شده می‌روند.

آلبوم درمان کک‌ومک و لک صورت

لطفا از عکسهای قبل وبعد بیماران درگالری عکس دیدن فرمایید.

آدرس: اصفهان- خ چهار باغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03116662224


اشتراک این مطلب :

آدرس مطب : اصفهان ، خیابان چهارباغ بالا ، جنب مجتمع پارک ، طبقه فوقانی بانک سپه
تلفن : 36662224 - 031

مطالب مرتبط

ثبت سوالات پزشکیویزیت آنلاینبوتاکسلیزر موهای زائدتزریق فیلر
خدمات کلینیک هور
دکتر مریم ملکی در سال 1369 تحصیلات خود را در رشته دکترای عمومی با کسب رتبه اول کشور و در سال 1377 دکترای تخصصی پوست و مو را با کسب رتبه اول استان و رتبه سوم کشور به اتمام رسانید.او در سال 81 به عضویت انجمن متخصصین پوست امریکا و در سال 83 به عضویت انجمن متخصصین پوست اروپا در آمد. او همیشه در تلاش برای کسب علوم و فنون جدید و همچنین خرید جدیدترین تجهیزات به روز دنیا به کشورهای اروپائی و امریکائی سفر نموده و در سمینارها و کنگره های تخصصی پوست و موی داخل و خارج از کشور حضور فعال دارد.او در تاریخ 89/8/12 موفق به ثبت اختراع دستگاه سنجش عمر گرافت های مو در عمل پیوند موی طبیعی شد .ایشان دائماً سعی کرده کلینیک خود را از نظر خدمت رسانی و همچنین تجهیزات هم سطح کلینیک های مدرن اروپا و امریکا تجهیز نماید تا هم وطنان عزیز بتوانند از جدیدترین تکنولوژی روز دنیا در زمینه پوست و مو بهره مند شوند.
فرم ثبت نام مشاوره تلفنی رایگان
نام و نام خانوادگی : شماره تلفن همراه : نوع درخواست :
نام و فامیل : تلفن همراه : درخواست :
آخرین تصاویر گالری
جدیدترین مطالب
بیماری اورف چیست؟

اورف يک بيماری عفونی ويروسی مشترک بـين انـسان و دام است كه طور شـايع در گوسـفند و بـز ايجـاد بيماری می‌كنند. ضایعات اورف معمولا منفرد یا در تعداد خیلی کم ایجاد و بیشتر در انگشت، دست یا ساعد رخ می‌دهند. به طور مشخص توده اورف سفت و گوشتی است و برخلاف ظاهرش حاوی چرک و ترشح نیست. ادامه مطلب

لیکن پلان مویی یا لیکن پلانوپیلاریس

بیماری لیکن پلان یک بیماری التهابی بوده که با ریزش مو دائمی و پیشرونده در سر مشخص می‌شود. استرس،مصرف سیگارو آلودگی هوا از علل شایع بروز این بیماری است. درمان ریزش مو در مبتلایان به لیکن پلان با ریزش موی عادی متفاوت است. علایم آن موها به آسانی کنده می‌شود و خارش و غیره است. ادامه مطلب

ملانونیشیای طولی ناخن

تغییر رنگ سیاه یا تیره در ناخن را ملانونیشیا می‌نامند که معاینه درموسکوپی یا بیوپسی گاهی لازم است برای علل و گزینه‌های درمان . یکی از تهدیدهای این بیماری ملانوم یا یا سرطان پوست در ناخن است. یکی از علائم ملانوم رنگ تیره در پوست و مرز ناخن مربوطه شود، که به آن علامت هاچینسون می‌گویند. ادامه مطلب

کاربرد اسکالپ سر در کم‌ مویی

انجام پیوند مو، همیشه به آسانی امکان پذیر نیست، یکی از جدیدترین و پرطرفدارترین راه‌ها برای درمان کم پشتی و کاهش موها میکروپیگمنتیشن اسکالپ یا به طور خلاصه اسکالپ سر یا میکرواسکالپ است. اسکالپ به معنی پوست سر می‌باشد که طی فرایندی، پیگمنت (رنگدانه) از طریق سوزن‌های ریزی به پوست سر تزریق می‌شوند. ادامه مطلب

پروفایلو چیست؟

این ژل یک پرکننده نیست و حجم‌دهی ندارد و به رفع چین و چروک صورت و لیفت آن و در کل به جوانسازی کمک می‌کند. خواصی همچون مدت اثر طولانی، سازگاری بالا با پوست و غیره دارا می‌باشد. پروفایلو ژل حاوی اسید هیالورونیک، که به طور طبیعی در پوست وجود دارد که باعث آبرسانی و حجم‌دهی به آن می‌شود، است. ادامه مطلب

جدیدترین پیام های کاربران
منیره سادات :

ممنونم از خانم دکتر عزیز و مهربونم ،ب خاطر شرایط کرونا ویزیت آنلاین داشتم و خیلی راضی هستم . ممنون ک تو این شرایط ویزیت انلاین و دارید تا افرادی ک مثل ما کیلومترها دورن بتونن استفاده کنند از تجربیات بسیار خوب خانم دکتر .

سارا شادمهر :

خیلی راضی بودم، ممنونم از خانم دکتر ملکی و باقری عزیز و باقی همکارانشون.

سيمين ح :

عرض سلام خدمت خانم دكتر عزيز سپاس از همه زحمات شما شما جزءاستثنا پزشكان متخصصي هستين كه براي بيمار خود وقت ميذارين و با دلسوزي و حوصله تمام مرحله تشخيص و تجويز را انجام ميدين خواستم اينجا از شما قدرداني كنم و براتون از خدا سلامتي وطول عمر را خواستارم.

مرضیه نامدار :

سلام خانم دکتر ملکی مهربون و عزیز.من چندماهی میشه صورتم پر از آکنه و لک های قهوه ای شده بود، در حدی که حاضر نبودم خودم رو تو آینه نگاه کنم یا بیرون برم.حقیقتا خداروشکر میکردم کرونا اومدو با ماسک باید بیرون برم یا دیگه قرار نیست مهمونی برم.که ده رو پیش اومدم پیش شما،برام محلول و دارو نوشتین و لیزر انجام دادین، صورتم پوسته ریزی کرد و لایه برداری شد.و خیلییی از لکه های قهوه ایم رفت ، جوش هام کم شد و چربی پوستم کنترل شد.یعنی انقدر ذوقشو دارم.باز اعتماد بنفسم برگشته.خیلیییی ماهییین.خیلییییی

ژ الف :

با عرض سلام خدمت خانم دكتر عزيز .من حدود هفت سال پيش عمل ليپوليز شكم و پهلو انجام دادم و همزمان تزريق چربي به ناحيه صورت الان كه هفت سال ميگذره تزريق چربي در ناحيه صورت عالي بوده و ماندگار البته من در دو مرحله تزريق را انجام دادم عمل ليپوليز شكم و پهلو هم نتيجش چيزي شبيه معجزه بود براي من چون من اصلن اضافه وزن نداشتم و فقط شكم داشتم كه تمام راه ها را براي از بين بردنش امتحان كرده بودم و أنواع ورزش ها را امتحان كرده بودم .عمل ليپوليز خيلي عاليه به شرط اينكه بعدش خيلي مراقب رژيم و ورزش باشيم

گواهینامه‌های بین المللی

استفاده از مطالب این سایت فقط با ذکر منبع مجاز می‌باشد