منو

تزریق پلاکت غلیظ شده یا پی آر پی (PRP)

پی‌آٰرپی (PRP) به پلاسمای حاوی پلاکت تغلیظ شده گفته می‌شود. استفاده از پی‌آرپی از دو تا سه دهه قبل در رشته‌های مختلف پزشکی مثل دندان‌پزشکی، جراحی فک و صورت، سوختگی‌ها و درمان زخم‌های مزمن شروع شد. اما استفاده از پی‌آٰرپی برای زیبایی و جوانسازی کاربرد جدید آن است. تزریق پی‌آرپی به تنهایی یا در ترکیب با روش‌های دیگر مانند کاشت مو، تزریق چربی و مزوتراپی در زیبایی کاربرد دارد. دکتر مریم ملکی در زیر به تفصیل توضیح می‌دهند.

پلاسما چیست؟

خون بدن از دو بخش کلی تشکیل شده است:

 1. پلاسما: بخش زمینه‌ای و مایع خون که شامل آب و مواد محلول در آن مانند پروتئین‌ها، مواد معدنی، مواد غذایی و غیره است.
 2. هماتوکریت: این بخش شامل سلول‌های خونی مانند گلبول‌های سفید، قرمز و پلاکت‌ها است.

پلاکت‌ها چگونه سبب جوانسازی می‌شوند؟

پلاکت‌ها حاوی فاکتورهای رشد (factors growth) هستند که عامل اصلی در فرایند ترمیم و بازسازی بافت‌ها می‌باشند و هنگامی که پوسته پلاکت به واسطه مواد خاصی پاره شود، فاکتورهای رشد آزاد می‌شوند و سبب رشد، تکثیر و تمایز سلول‌های مختلف پوستی و بافتی می‌شوند. اگر پی‌آرپی در مجاورت فولیکول مو تزریق شود باعث رویش مجدد طبیعی مو می‌شود و در پوست باعث افزایش کلاژن، الاستین، ماده‌ی بین سلولی، عروق و در نهایت ضخیم شدن و با طراوت شدن بافت پوستی و رفع چین‌وچروک می‌شود. در استخوان یا غضروف باعث ترمیم شکستگی و مانع سائیدگی آن‌ها می‌شود.

چگونه پی‌آرپی تهیه می‌شود؟

ابتدا به تعداد کیت‌های مورد نیاز از فرد خون گرفته می‌شود، مثلا برای دور چشم یک کیت کافی است که ۸-۱۰ سی‌سی خون از فرد گرفته می‌شود. سپس کیت حاوی خون را داخل سانتریفیوژ قرار می‌دهیم، در این دستگاه با چرخش سریع و براساس نیروی گریز از مرکز بخش‌های مختلف خون جدا می‌شوند. در نهایت محلولی به دست می‌آید که غنی از پلاکت‌های خونی است. در صورتی که کیت مناسب استفاده شود و تمام مراحل تغلیظ پلاکت ‌رعایت شود در نهایت از هر کیت ۴-۵ سی‌سی پلاسما که دو تا چهار برابر بیشتر از خون نرمال دارای پلاکت و فاکتورهای رشد است، به دست می‌آید. در کلینیک هور برای تغلیظ بیشتر سانتریفوژ دو مرحله‌ای انجام می‌شود تا غلظت بالاتری از پی‌آرپی به دست آید.

بعد از جداسازی و آماده‌سازی محلول پی‌آٰرپی آن را به پوست شما تزریق می‌کنند. با ورود محلول به ناحیه‌ی دچار مشکل، فاکتورهای رشد از پلاکت‌ها آزاد می‌شوند. این فاکتورها سه عملکرد مهم انجام می‌دهند:

 1. باعث تحریک تشکیل کلاژن می‌شوند. پروتئین کلاژن به نوعی سیمان بافت‌های شما است.
 2. باعث تشکیل عروق خونی جدید می‌شوند.
 3. باعث ساماندهی و تقسیم‌ سلولی می‌شوند.

به این ترتیب بیشتر عوامل رشد از سلول‌های شکسته شده پلاکتی به داخل بافت آسیب‌دیده منتشر می‌شوند، این روند باعث رشد کراتینوسیت‌ها فیبروبلاست‌ها و تولید کلاژن می‌شود که می‌تواند قوام و رنگ پوست را بهبود می‌بخشد.

روند PRP

شکل 1 روند تهیه پی‌آرپی

روش‌های مختلف انتقال پی‌آرپی به پوست و مو

پی‌آرپی را در پوست می‌توان به روش‌های مختلف استفاده کرد. رایج‌ترین روش تزریق به محل مورد نظر می‌باشد که با سر سوزن‌های ظریف انجام می‌شود. درست مانند مزوتراپی، قبل از تزریق می‌‌توان به محل کرم بی‌حس‌کننده مالید تا درد کمتر حس شود. در روش دیگر سوراخ‌های ریز با ابزار خاص (دستگاه رولر که دارای سوزن‌های متعدد است) در پوست سر، صورت یا دست‌ها ایجاد می‌شود و سپس پی‌آرپی در محل مورد نظر ریخته و ماساژ داده می‌شود تا جذب پوست شود. با آمدن دستگاه میکرونیدلینگ به بازار، تزریق پی‌آر‌پی بسیار راحت‌تر و آسان‌تر شد، به ‌طوری ‌که پس از میکرونیدلینگ و ایجاد حفره‌های میکروسکوپی در پوست، پی‌آرپی روی پوست ریخته شده و با دست ماساژ مختصر داده می‌شود تا به عمق پوست وارد شود. از زمان خون‌گیری تا پایان تزریق حدود 30 تا 45 دقیقه طول می‌کشد.

روش‌های مختلف انتقال پی‌آرپی به پوست و مو

شکل ۲ روش‌های مختلف انتقال پی‌آرپی به پوست و مو

کاربردهای درمانی و زیبایی پی‌آرپی

پی‌آرپی کاربرهای مختلفی در موارد زیر دارد:

 1. جوانسازی و کاهش اسکارها
 2. ریزش مو و کاشت مو
 3. درمان انواع زخم‌ها
 4. درمان شکستگی‌های استخوانی و آرتروز

کاربردهای مختلف پی‌آرپی در جوانسازی کدامند؟

کاربردهای مختلف پی‌آرپی در مو و کاشت مو

 1. تحریک و تقویت رشد موها
 2. رفع ریزش موی سر یا ابرو
 3. کاشت مو

سایر کاربردهای پی‌آرپی:

پی‌آرپی و رشد مو

پزشکان از تزریق پی‌آرپی به پوست سر برای کاهش التهاب پوست و توقف ریزش مو استفاده می‌کنند. یکی از راه‌های درمانی ریزش مو با الگوی زنانه یا آلوپسی آندروژنی در خانم‌ها، تزریق پی‌آرپی است که باعث افزایش ضخامت و تراکم موها می‌شود. البته این روش برای درمان این بیماری، تاثیر تایید شده قطعی ندارد. پی‌آرپی عمر موها را طولانی کرده، باعث تقویت فرآیند ترمیم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌پذیری در موهای آسیب‌دیده شده و تحریک و تقویت کیفیت در موهای به خواب‌ رفته یا کوچک و کرکی را سبب می‌‌شود. پی‌آرپی به‌ هیچ ‌وجه جایگزین پیوند مو نمی‌باشد ولی می‌توان پیوند مو را همراه با پی‌آرپی انجام داد و نتایج بهتری بدست آورد.

پی آر پی و رشد مو

شکل ۳ پی‌آرپی و رشد مو

مزایای پی‌آرپی

مزایا پی آر پی

شکل ۴ مزایا پی‌آرپی

معایب پی‌آرپی

معایب پی آر پی

شکل ۵ معایب پی‌آرپی

تلفیق پی‌آرپی با سایر درمان‌های زیبایی

به دلیل قابلیتی که پی‌‌آر‌پی در تحریک سلول‌ها به تکثیر و ساخت عروق خونی دارد، علاوه‌بر این که به تنهایی انجام می‌شود معمولا با سایر روش‌های درمانی نیز به صورت ترکیبی به کار می‌رود.

درمان‌هایی که به طور معمول با پی‌آر‌پی تلفیق می‌شوند عبارتند از:

ساب‌سیژن

حین ساب‌سیژن بافت تخریب می‌شود و بیشترین میزان نتیجه‌گیری از ترکیب با پی‌آر‌پی در این روش است. پی‌آر‌پی به ساخت سریع‌تر و بیشتر سلول‌های جدید کمک می‌کند و با تحریک ساخت عروق ریز ماندگاری بافت ظریف تشکیل شده را بیشتر می‌کند.

لیزر فرکشنال و آراف فرکشنال

هم‌زمان با انجام روش‌های درمانی اسکار آکنه، جوانسازی با لیزر فرکشنال یا آراف فرکشنال می‌توان پی‌آرپی را تهیه کرد و بدون نیاز به سوزن، فقط به روی پوست ماساژ داد. به دلیل میکروکانال‌هایی که به‌ دنبال لیزر یا آراف فرکشنال در پوست ایجاد شده پی‌آرپی با مالش روی پوست وارد این میکروکانال‌ها شده و اثرات ترمیم زخم سریع‌تر و کلاژن‌سازی بیشتر را اعمال می‌کند.

لیفت با نخ

در این روش بهترین زمان پی‌آرپی حین تزریق نخ می‌باشد ولی حتی پس از گذشت دو ماه نیز نتایج کلاژن‌سازی به طور چشمگیری بیشتر است.

تزریق چربی

سلول‌های چربی را می‌توان با پی‌آر‌پی مخلوط و سپس در محل‌های مورد نظر تزریق نمود. این اقدام موجب تحریک رگ‌سازی شده و به ‌دنبال آن منجر به زنده ماندن بیشتر سلول‌های چربی و پیوند خوردن آن‌ها با بافت‌های اطرافشان می‌شود. با این عمل، ماندگاری نتایج درمان، ۲ تا ۳ برابر افزایش یافته و نتایج حاصله زیباتر و ماندگارتر می‌گردد.

کاشت مو

موهای برداشت شده از سر که باید در جاهای خالی کاشت شوند، در مدت زمانی که در خارج از بدن آن‌ها قرار داشته، در داخل سرم نرمال سالین نگه داشته شده است که اگر به جای این محلول از پی‌آرپی تهیه شده از بیمار استفاده شود، ماندگاری موهای کاشت شده در آینده بسیار بیش‌تر خواهد بود. همچنین پی‌آرپی را می‌توان به صورت تزریق یا اسپری برای ناحیه‌ی گیرنده‌ی مو استفاده کرد. به این ترتیب فرآیند جای‌گیری گرافت‌‌ها در پوست سر با سرعت بیشتری انجام شده و زخم‌های کوچک ناحیه‌ی گیرنده نیز زودتر بهبود می‌یابد. همچنین اگر احتمال ایجاد اسکار برای بیمار وجود داشته باشد، پی‌آرپی تا حد خوبی این خطر را برطرف می‌کند. پی‌آرپی به هیچ وجه جایگزین پیوند مو نمی‌‌باشد. اگر رشد موهای شما بعد از کاشت مو ضعیف باشد، می‌توان از پی‌آرپی برای بهبود آن استفاده کرد.

میکرونیدلینگ

حین میکرونیدلینگ میلیون‌ها کانال ریز در سطح پوست ایجاد می‌شود که معمولا از پخش داروی مزوتراپی روی کانال‌ها استفاده می‌شود. ولی تحقیقات اخیر نشان داده که استفاده از پی‌آرپی به‌ جای مزوتراپی نتایج درخشا‌ن‌تری در نتیجه کار داشته است.

تلفیق پی‌آرپی با سایر درمان‌های زیبایی

شکل ۶ تلفیق پی‌آرپی با سایر درمان‌های زیبایی

عوارض احتمالی پی‌آرپی

در چند روز اول ممکن است قرمزی، ورم، سوزش، درد خفیف و کبودی مختصری ایجاد شود که معمولا به ‌زودی برطرف می‌شود.

نتایج درمان با پی‌آرپی

مراقبت‌های پس از پی‌آرپی

در چه مواردی نباید پی‌آرپی انجام داد؟

همچنین استفاده از پی‌آرپی در موارد زیر نتایج خوبی ندارد:

هزینه پی‌آرپی

بسته به کاربرد پی‌آرپی، نوع و قیمت کیت مصرفی، تعداد کیت مورد نیاز و نحوه مصرف که با روش مزوتراپی باشد یا میکرونیدلینگ یا به ‌صورت مالشی هزینه متفاوت است و پزشک در روز مراجعه تمامی این موارد را در نظر گرفته و هزینه را مشخص می‌کند.

لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری عکس دیدن فرمایید.

آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03116662224


اشتراک این مطلب :

آدرس مطب : اصفهان ، خیابان چهارباغ بالا ، جنب مجتمع پارک ، طبقه فوقانی بانک سپه
تلفن : 36662224 - 031

مطالب مرتبط

لیزر موهای زائدتزریق فیلرپی آر افرزرو ویزیت حضوریبوتاکس
خدمات کلینیک هور
دکتر مریم ملکی در سال 1369 تحصیلات خود را در رشته دکترای عمومی با کسب رتبه اول کشور و در سال 1377 دکترای تخصصی پوست و مو را با کسب رتبه اول استان و رتبه سوم کشور به اتمام رسانید.او در سال 81 به عضویت انجمن متخصصین پوست امریکا و در سال 83 به عضویت انجمن متخصصین پوست اروپا در آمد. او همیشه در تلاش برای کسب علوم و فنون جدید و همچنین خرید جدیدترین تجهیزات به روز دنیا به کشورهای اروپائی و امریکائی سفر نموده و در سمینارها و کنگره های تخصصی پوست و موی داخل و خارج از کشور حضور فعال دارد.او در تاریخ 89/8/12 موفق به ثبت اختراع دستگاه سنجش عمر گرافت های مو در عمل پیوند موی طبیعی شد .ایشان دائماً سعی کرده کلینیک خود را از نظر خدمت رسانی و همچنین تجهیزات هم سطح کلینیک های مدرن اروپا و امریکا تجهیز نماید تا هم وطنان عزیز بتوانند از جدیدترین تکنولوژی روز دنیا در زمینه پوست و مو بهره مند شوند.
فرم ثبت نام مشاوره تلفنی رایگان
نام و نام خانوادگی : شماره تلفن همراه : نوع درخواست :
نام و فامیل : تلفن همراه : درخواست :
آخرین تصاویر گالری
جدیدترین مطالب
راه های درمان چاقی صورت

برخی از افراد از چاقی صورت خود در ناحیه گونه ها یا غبغب رنج می‌برند که از روش های تزریق بوتاکس، مزتراپی، هایفو، آراف، بوکال فت و لیپوساکشن برای رفع چاقی صورت به نسبت اثرگذاری می‌توانند استفاده کنند. دلیل چاقی بیش از حد صورت رژیم غذایی نامناسب، کمبود ورزش، پیری یا شرایط ژنتیکی است. ادامه مطلب

کرم پودر دائم (BB Glow) و عوارض آن

BB Glow یا مزووایت یک روش زیبایی است که از میکرونیدلینگ برای خال‌کوبی کرم BB، به عنوان نوعی آرایش نیمه دائم استفاده می کند. مزیت های این روش درخشندگی، روشن‌سازی پوست، آراستگی بدون نیاز به آرایش، تا حدی کوچک‌تر شدن منافذ و غیره است. اما عوارضی مثل سرطان، اسکار، آلرژی و غیره دارد. ادامه مطلب

چگونه از عوارض ایزوترتینوئین (راکوتان) پیشگیری کنید

از نظر برخی ایزوترتینوئین (راکوتان) یک داروی پر کاربرد برای بیماران مبتلا به آکنه ولگاریس متوسط تا شدید مقاوم به درمان است. از جمله عوارض راکوتان نقص مادرزادی، حساسیت به نور، ترک و حشکی لب، درماتیت یا اگزما، کم پشتی موها، درد عضلانی و غیره است. راه هایی برای مدیریت این عوارض وجود دارد. ادامه مطلب

سندرم خود زشت پنداری

بیماری بادی دیسمورفیک (body-dysmorphic disorder یا BDD) یا سندرم خود‌‌ زشت پنداری، یک اختلال روانی است که در آن فرد احساس می کند اندام او دارای نقصی است که باید آن را پنهان کند. علل زیستی، ژنتیکی، روانی، کمال گرایی و غیره از علل آن است. دارو، روان درمانی و خانواده درمانی راه های درمان آن است. ادامه مطلب

بوکال فت یا برداشتن چربی داخل دهان

برخی مردم از چاق بودن لپ های خود که به دلیل اضافه وزن یا به دلیل عوامل ژنتیکی است، ناراضی هستند. اکثر افراد به دنبال زاویه دار کردن صورت از طریق تخلیه چربی های دهانی که اصطلاحا تخلیه بوکال فت گفته می شود هستند. مزایا این جراحی گونه های برجسته، کانتور و زاویه دار شدن صورت و غیره است. ادامه مطلب

جدیدترین پیام های کاربران
م ع :

من همه خدماتی توی کلینیک خانم دکتر ملکی استفاده کردم و چیزی که برام خیلی اهمیت داره اینه که دلسوز بیمار هستند و الکی چیزی رو تجویز نمیکنند حتی اگر بدونند موقت و کوتاه مدت اون روش پوست بیمار رو بهبود میده و میتونن رضایت موقتی بیمار رو جلب کنند و همین موضوع باعث شده سالهااااست که هرکار پوستی بخوام انجام بدم فقطو فقط خانم دکتر ملکی و اطمیناندداشتن به پزشک مهمترینه

مهسا :

سلام من تیکسل انجام دادم و خیلی راضیم مرسی از خانم دکتر عزیزو مهربون

نریمانی :

سرکارخانم دکتر کار طبابت با خرید و فروش املاک متفاوته؛لطفا اینقدر به شعور مردم فهیم اصفهان توهین نکنید،حداقل اینقدر تابلو از خودتون تعریف و تمجید نکنید؛به شخصه تا حالا از هیچ مراجعی رضایت از کار شما ندیدم،موفق باشید

راضیه صفری :

دیگه تمام گفتنی هارو همه تو بقیه نظرات گفتن و بنظر من همش هم درسته. دیروز برای اولین بار اومدم ویزیت شدم پیششون اخلاق و حوصله ی عالی و تازه نوبت دهیشون چقددددر نسبت به دکتر های دیگه با نظم و دقیق و راحت از طریق اینترنت بود و وقتی هم که حضوری اومدم مطب اصلا معطل نشدم خیلی عالی بود ممنون از خدمات خوبتون و ارزشی که برای زمان بیماراتون میذارین و معطلشون نمیکنید و انقدر ساده و عالی نوبت میدین.

مریم :

در یک کلام پزشک پوست بی نظیر و متبحر از سال ۹۵ بیمارشون هستم کل کارای پوستیم مطب ایشون انجام دادم و عااااالی بوده پوست چرب و جوش دار و پر از لک داشتم که عالی شده لیزر کیوسوییچ جنسیس فرکشنال میکرو مزوتراپی هم پیششون این مدت انجام دادم که خیلیییی راضی بودم جدیدا هم تزریق داشتم پیششون که دقیق و عااالی بدون هیچ کبودی و نکته مهم اینه که با یک نگاه میگن باید برا این پوست چه کاری انجام بشه

گواهینامه‌های بین المللی

استفاده از مطالب این سایت فقط با ذکر منبع مجاز می‌باشد