منو

اگزمای تماسی

اگزمای تماسی می‌تواند با دو مكانسيم ايجاد شود:

  1. حساسيتی
  2. تحريكی

ماده‌اي كه باعث ايجاد حساسيت پوستي تماسي مي‌شود بنام ماده حساسيت‌زا (الرژن) ناميده مي‌شود. خيلي از مردم نسبت به الرژن‌ها، واكنسي نشان نمي‌دهند ولي تعداد كمي از مردم به مرور زمان نسبت به بعضي مواد (كه در تماس قبلي نسبت به آن حساس نبوده اند)، حساس مي‌شوند. تماس بيشتر موجب پيدايش ضايعات خارش‌دار مي‌شود.

موادي از قبيل اسيدها، حلال‌ها، قلياها و صابون‌هاي قوي و مواد شوينده معمولا اگزماي تماسي تحريكي ايجاد مي‌كنند. اين مواد شيميايي آزارنده‌ها (irritants) ناميده مي‌شوند. بعضي مواد شيميايي هم ازارنده و هم حساسيت‌زا هستند.

علائم اگزماي تماسي

در اگزماي تماسي، پوست در محل تماس با ماده حساسيت‌زا يا آزارنده قرمز و متورم شده و حتي ممكن است تاول بزند. تاول‌ها ممكن است بتركند و از خود دلمه و پوسته به جا بگذارند. در مراحل بعدي، پوست ممكن است تيره‌تر شده و حالت چرم مانند و چروكيده به خود بگيرد. افتراق اگزماي تماسي از ساير اگزماها گاهي مشكل است.

يافتن عامل اگزمای تماسی

معمولا متخصص پوست و بيمار درباره موادي كه در خانه و محل كار با پوست شخص تماس مي‌يابند بحث مي‌كنند تا عامل حساسيت‌زا را بيابند. متخصص پوست ممكن است انجام تست حساسيتي ازمايش برچسب (patch test) نيز توصيه كند. اين آزمايش راهي آسان و بي‌خطر براي تشخيص حساسيت‌هاي تماسي مي‌باشد. مقادير ناچيزي از مواد حساسيت‌زا براي یک مدت (معمولا دو روز) با چسب مخصوص بر روي پوست چسبانده مي‌شوند و در صورت بروز واكنش، عامل حساسيت‌زا مشخص خواهد شد. مواد حساسيت‌زاي شايع شامل نيكل، لاستيك، سيمان، چرم، بعضي داروهاي موضعي، نگاهدارنده‌هاي موجود در كرم‌ها و لوازم آرايش، رنگ‌ها، مواد معطر، پيچك سمي، بلوط سمي و گياهاني از اين قبيل مي‌باشند.

حساسيت به نيكل

نيكل در تعداد زيادي از مواد فلزي بخصوص زيورالات طلائي با خلوص پايين طلا و بدليجات يافت مي‌شود. در بسياري از موادي كه روكش كروم دارند نيكل به مقدار كافي براي ايجاد واكنش وجود دارد. در ظروف استيل نيز نيكل وجود دارد اما پيوندهاي بسيار محكم آن با ساير فلزات، احتمال بروز واكنش اگزماي تماسي به استيل را در افراد حساس يه نيكل، بسيار كم مي‌كند. گوشواره‌هاي حاوي مواد نيكل‌دار هم مي‌توانند باعث ايجاد حساسيت پوستي گوش شوند كه يكي از مشكلات شايع در افرادي است كه به نيكل حساسيت دارند. به گفته دکتر مریم ملکی اين حالت مي‌تواند با سوزني كه براي سوراخ كردن گوش استفاده مي‌شود و يا خود گوشواره‌ها شروع شود. در افراد بايد از سوزن‌هايي استفاده شود كه حاوي نيكل نباشند و بعد از آن نيز حداقل به مدت 3 هفته باليستي از گوشوارهاي بدون نيكل استفاده شود. گيرهاي ساخته شده از نيكل در لباس‌ها از قبيل سگك‌ها، زيپ‌ها، دگمه‌ها و كليپس‌ها مي‌توانند ايجاد حساسيت كنند. كساني كه به نيكل حساسيت دارند بايد از گيره‌هاي پلاستيكي استفاده كنند.

تعريق موجب تشديد حساسيت به نيكل در افراد حساس به آن مي‌شود. در فضل تابستان 15-20 دقيقه پس از تماس با مواد حاوي نيكل، احساس خارش و سوزش در پوست ايجاد مي‌شود. پس از يكي دو روز، ضايعات پوستي هم ممكن است پديدار شوند. اما اگر تعرق نباشد شايد بتوان چندين ساعت از اين وسايل استفاده كرد بدون اينكه مشكلي پديد آيد .

حساسيت به لاستيک

مواد شيميايي موجود در لاستيك عامل ايجاد اين واكنش‌ها هستند. كساني كه به لاستيك حساسيت دارند بايد از مواد ديگري استفاده كنند. لاستيك مخصوصا لاتكس همچنين مي‌تواند باعث واكنش‌هاي حساسيتي فوري از قبيل سوزش، خارش و كهيردر محل تماس با لاستيك شود. بعضي مردم پس از تماس با لاستيك دچار خارش و ابريزش از چشم ها و بندرت تنگي نفس مي‌شوند. اين حالات بخصوص در افرادي كه دستكش‌هاي تنگ و چسبان لاستيكي (نظير دستكش‌هاي پزشكي) مي‌پوشند ايجاد مي‌شود. پوست دست در محل تماس با دستكش‌هاي لاستيكي ممكن است دچار حساسيت شود. در اين گونه مواقع بايستي از دستكش‌هاي ساخته شده از وينيل يا ساير مواد مصنوعي استفاده كرد. دستكش‌هاي فاقد پودر جاذب معمولا كمتر ايجاد حساسيت مي‌كنند.

وجود الياف نايلوني در لباس‌هاي زير نيز موجب ايجاد حساسيت‌هاي پوستي تماسي در محل لباس مي‌شود. در اين گونه موارد نيز بايستي از البسه فاقد مواد نايلوني استفاده شود.

بيشتر موارد اگزماي تماسي ناشي از كفش‌ها به دليل مواد تشكيل‌دهنده لاستيكي كه ساختار كفش هم مي‌توانند ايجاد مشكل كنند. حتي در كفش‌هاي چرمي هم ممكن است از چسب استفاده شده باشد. در اين موارد بايستي حتما ازكفش غيرلاستيكي استفاده شود.

حسايت به رنگ مو

بيشتر مردم مي‌توانند بدون هيچ مشكلي، موي خود را رنگ كنند. بااين حال، بعضي‌ها نسبت به پارافنيلن دي آمين (PPD) حساسيت دارند. اين ماده در رنگ موهاي دايمي كه با ساير مواد شيميايي (نظير پراكسيدها) مخلوط مي‌شوند، وجود دارد.

كساني كه به PPD حساسيت دارند هرگز نبايد از رنگ موي دايمي استفاده كنند. در حدود افراد حساس به PPD سبت به مواد موجود در رنگ‌‍‍‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هاي نيمه دائمي هم حساسند. قبل از استفاده از هرگونه رنگ مويي از توصيه‌هاي داخل جعبه آن براي انجام يك تست حساسيت پوستي پيروي كنيد. خيلي از كساني كه به PPD حساسند مي‌توانند رنگ‌هاي موقتي براي رنگ كردن موهايشان استفاده كننده اما تعداد اندكي از افراد به اين مواد حساسيت نشان مي‌دهند. گرچه رنگ‌هايPPD بندرت در لباس‌هاي استفاده مي‌شوند، ولي ساير رنگ‌هايي كه با PPD واكنش متقاطع نشان مي‌دهند، به فور براي رنگ كردن لباس‌ها به كار مي‌روند. در نتيجه بعضي از افراد حساس به PPD نمي‌توانند لباس‌هاي تيره بپوشند و ناچارا بايستي از رنگ‌هاي روشن لباس استفاده كنند. حدود 25 در صد افراد حساس بهPDD نسبت به بعضي مواد بي‌حس موضعي نظير بنزوكائين هم حساس هستند. در اين مواقع بايستي از تركيبات جايگزين استفاده شود.

حساسيت به فراورده‌های ارايشی بهداشتی

عطرها، لوسيون‌ها و مواد آرايشي مي‌توانند ايجاد واكنش‌هاي حساسيت تماسي بكنند. بعضي از مردم نسبت به مواد شيميايي معطر كه در فراورده‌هاي ارايشي بهداشتي استفاده مي‌شوند حساسند. برخي ديگر نيز به مواد شيميايي نگهدارنده كه به منظور جلوگيري از فساد اين گونه فراورده‌ها به كار مي‌روند حساسند. اين افراد بايد از فراورده‌هاي بدون عطر استفاده كنند. ولي حتي فراورده‌هاي بدون عطر هم هنوز داراي مواد معطري هستند كه به منظور پوشانيدن بوي ناخوشايند بعضي از مواد شيميايي به محصول اضافه شده‌اند. تعداد بسيار كمي فرآورده‌هاي واقعا بدون مواد نگهدارنده وجود دارند، ولي افراد ممكن است حتي نسبت به يك ماده شيميايي نگهدارنده حساس بوده و نسبت به ساير مواد مشابه حساس نباشند.

حساسيت به كرومات‌ها

كرومات‌ها معمولا ايجاد واكنش‌هاي حساسيت تماسي ناشي از تماس ناشي با سيمان، چرم، كبريت، رنگ‌ها و مواد ضد زنگ هستند. تماس با كروم در مشاغلي كه در ارتباط با اتومبيل، جوشكاري، ريخته‌گري، بتون‌ريزي، صنايع راه آهن و صنايع ترميمي ساختمان هستند شايع است.

از كرومات‌ها براي رنگ كردن چرم به منظور ساخت كفش و لباس استفاده مي‌شود. درماتيت ناشي از كفش ممكن است متعاقب پوشيدن كفش‌هايي كه چرم محتوي كرومات ساخته شده‌اند، پديدار شود. اين افراد بايد از كفش‌هايي استفاده كنند كه در رنگ آميزي چرم آن‌ها بجاي كرومات از مواد گياهي استفاده شده باشد. بعضي از كبريت‌ها، محتوي كرومات هستند. كبريت خاموش، دود ناشي از كبريت روشن شده و سر سوخته كبريت هم محتوي مقادير از كرومات‌ها هستند و مي‌توانند موجب بروز حساسيت شوند.

حساسيت به پيچك سمي و گياهان هم خانواده با آن

اين خانواده گياهي پيچك سمي و بلوط سمي مي‌باشد. اين گياهان علت بسياري از مواد اگزماي تماسي هستند. واكنش پديد آمده مشابه با ساير انواع اين گونه واكنش‌هاست. معمولا خطي از تاول‌هاي كوچك در محل تماس با گياهان بر روي پوست بيمار بوجود مي‌آيد. بيماران حساس به اين گياهان سمي معمولا نسبت به فرآورده‌هاي روغني اين گياهان نيز حساسند.

لطفا از عکسهای قبل وبعد بیماران در گالری عکس دیدن فرمایید.

آدرس:اصفهان- خ چهار باغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03116662224


اشتراک این مطلب :

آدرس مطب : اصفهان ، خیابان چهارباغ بالا ، جنب مجتمع پارک ، طبقه فوقانی بانک سپه
تلفن : 36662224 - 031

مطالب مرتبط

رزرو ویزیت حضوریتزریق فیلرپی آر افبوتاکسلیزر موهای زائد
خدمات کلینیک هور
دکتر مریم ملکی در سال 1369 تحصیلات خود را در رشته دکترای عمومی با کسب رتبه اول کشور و در سال 1377 دکترای تخصصی پوست و مو را با کسب رتبه اول استان و رتبه سوم کشور به اتمام رسانید.او در سال 81 به عضویت انجمن متخصصین پوست امریکا و در سال 83 به عضویت انجمن متخصصین پوست اروپا در آمد. او همیشه در تلاش برای کسب علوم و فنون جدید و همچنین خرید جدیدترین تجهیزات به روز دنیا به کشورهای اروپائی و امریکائی سفر نموده و در سمینارها و کنگره های تخصصی پوست و موی داخل و خارج از کشور حضور فعال دارد.او در تاریخ 89/8/12 موفق به ثبت اختراع دستگاه سنجش عمر گرافت های مو در عمل پیوند موی طبیعی شد .ایشان دائماً سعی کرده کلینیک خود را از نظر خدمت رسانی و همچنین تجهیزات هم سطح کلینیک های مدرن اروپا و امریکا تجهیز نماید تا هم وطنان عزیز بتوانند از جدیدترین تکنولوژی روز دنیا در زمینه پوست و مو بهره مند شوند.
فرم ثبت نام مشاوره تلفنی رایگان
نام و نام خانوادگی : شماره تلفن همراه : نوع درخواست :
نام و فامیل : تلفن همراه : درخواست :
آخرین تصاویر گالری
جدیدترین مطالب
پاپول پیزوژنیک پاشنه پا

پاپول‌های پیزوژنیک پاشنه پا ((Piezogenic pedal papules (PPPs)) در افراد سالم شایع است و بیشتر آن ها علامتی ندارند. ضایعات در اثر فشار ایجاد و باعث فتق چربی کف پا از طریق درم می ‌شوند. درمان این بیماری، اجتناب از ایستادن برای مدت طول، کاهش وزن، پوشیدن جوراب ‌های فشاری (جوراب واریس) و غیره است. ادامه مطلب

نیاسینامید niacinamide چیست؟

نیاسین و نیکوتین‌آمید (نیاسینامید) با هم متفاوت هستند. این دو ماده دو نوع مختلف از ویتامین B3 به‌ حساب می ‌آیند. مزایای نیاسینامید برای پوست شامل محافظت از پوست، سد چربی، برطرف کردن قرمزی و لک‌های پوستی، بستن منافذ باز پوست، درمان تیرگی پوست، آکنه و روزاسه، کاهش چین ‌و چروک‌ و غیره می باشد. ادامه مطلب

مراقبت ‌های روزانه یا روتین پوستی چیست؟

روتین پوستی، همان مراقبت ‌های پوستی است که افراد می توانند در خانه انجام دهند تا پوست شاداب و جوان تری داشته باشند. نوع پوست(خشک، چرب، حساس، مختلط،نرمال) خود را تعیین کنید و براساس آن انواع شوینده، تونر، سرم، مرطوب کننده، میسلار واتر و آبرسان مناسب پوست خود را انتخاب کنید. ادامه مطلب

مقایسه پروفایلو با دیگر پرکننده‌های پوستی

پروفایلو یک روش درمانی ملایم و ظریف است که (برای افرادی که می ‌خواهند فقط کمی جوان ‌تر شوند بدون تغییر چندان در چهره) در نقاطی از صورت تزریق و سپس خود به خود در کل بافت پوست صورت شما پخش می شود. پرکننده پوست به گونه ها، لب ‌ها و غیره تزریق تا برخی ویژگی ها را بهبود بخشد و باعث تغییر چهره می ‌شود. ادامه مطلب

مزایا و معایب روش های زاویه سازی صورت

در واقع عمل زاویه‌ سازی صورت (مادلینگ چهره)، یکی از عمل های زیبایی جهت رفع عیوب چانه و بهبود زوایا و تناسب‌ها در صورت، اصلاح ظاهر بینی، لب و دهان، رفع غبغب است. تزریق ژل، تزریق چربی، تزریق بوتاکس، لیفت با نخ، پروتز، جراحی روش های انجام آن است که مزایا و معایبی دارند. ادامه مطلب

جدیدترین پیام های کاربران
مهسا :

سلام من تیکسل انجام دادم و خیلی راضیم مرسی از خانم دکتر عزیزو مهربون

نریمانی :

سرکارخانم دکتر کار طبابت با خرید و فروش املاک متفاوته؛لطفا اینقدر به شعور مردم فهیم اصفهان توهین نکنید،حداقل اینقدر تابلو از خودتون تعریف و تمجید نکنید؛به شخصه تا حالا از هیچ مراجعی رضایت از کار شما ندیدم،موفق باشید

راضیه صفری :

دیگه تمام گفتنی هارو همه تو بقیه نظرات گفتن و بنظر من همش هم درسته. دیروز برای اولین بار اومدم ویزیت شدم پیششون اخلاق و حوصله ی عالی و تازه نوبت دهیشون چقددددر نسبت به دکتر های دیگه با نظم و دقیق و راحت از طریق اینترنت بود و وقتی هم که حضوری اومدم مطب اصلا معطل نشدم خیلی عالی بود ممنون از خدمات خوبتون و ارزشی که برای زمان بیماراتون میذارین و معطلشون نمیکنید و انقدر ساده و عالی نوبت میدین.

مریم :

در یک کلام پزشک پوست بی نظیر و متبحر از سال ۹۵ بیمارشون هستم کل کارای پوستیم مطب ایشون انجام دادم و عااااالی بوده پوست چرب و جوش دار و پر از لک داشتم که عالی شده لیزر کیوسوییچ جنسیس فرکشنال میکرو مزوتراپی هم پیششون این مدت انجام دادم که خیلیییی راضی بودم جدیدا هم تزریق داشتم پیششون که دقیق و عااالی بدون هیچ کبودی و نکته مهم اینه که با یک نگاه میگن باید برا این پوست چه کاری انجام بشه

سارا عابدی :

من پیش خانم دکتر لیزر کک و مک انجام دادم خیلی راضیم هم از اخلاق و برخورد خودشون هم پرسنلشون مخصوصا خانم کریمی

گواهینامه‌های بین المللی

استفاده از مطالب این سایت فقط با ذکر منبع مجاز می‌باشد