منو

تزريق چربى به سینه ها

تزريق چربى، همان پیوند سلول‌هاى چربی یا lipoinjection (lipotransfer) مى‌باشد. این روش برای جوانسازى و فرم‌دهى صورت و سينه، باسن و دست‌ها انجام می‌شود. در اين روش از چربی خود بیمار استفاده مى‌شود و راهی مناسب برای رفع لاغری و شلى صورت و بدن (سينه و باسن) است. تزريق چربى یک روش ایمن، طبیعی و غیرآلرژی‌زا است که می‌تواند برای تصحیح صورت، گونه، چانه و فرورفتگى‌های غیرطبیعی مورد استفاده قرار گیرد. از آنجا که در روش انتقال چربی از بدن خود فرد استفاده می‌کنیم احتمال واکنش و حساسیت سلول‌های چربی غیرممکن است.

تزریق چربی به سینه

شکل 1 تزریق چربی در سینه‌ها

تاريخچه انتقال چربى به سينه

استفاده از چربی برای شکل‌دهی و حجم‌دهى پستا‌ن‌ها از بيش از یک قرن پيش توسط دکتر Czerny شروع شد. ايشان در سال ۱۸۹۵ اولین جراحی «بزرگ کردن پستان را با انتقال یک توده چربی» در یک بیمار از ناحیه پهلو به منطقه نقص پستان انجام داد. سه سال بعد Lexer توانست چربی‌هایی به بزرگی حجم دو مشت بسته را با موفقیت به داخل پستان‌ها انتقال بدهد.

از آن زمان به بعد جراحان پلاستیک، تکنیک‌هاى مختلفی را معرفی کردند اما نکته مهم این بود که پس از اقدامات دکتر Mel Bircoll در سال ۱۹۸۵ در استفاده از تزریق چربی در بازسازی پستان بحث دائمی در مورد امنیت تزریق چربی در پستان در آکادمی جراحان پلاستیک آمریکا صورت گرفت و این آکادمی در سال ۱۹۸۷ استفاده از تزریق چربی در بازسازی پستان را ممنوع کرد چرا که معتقد بود این کار سبب نکروز (مرگ بافتی)، ایجاد اسکار و کلسیفیکاسیون در بافت پستان می‌شود و تفسیر عکس ماموگرافی بیمار را جهت تشخیص سرطان پستان مشکل مى‌كند.

امروزه متخصصان رادیولوژی به خوبی قادرند تغییرات ایجاد شده پس از تزريق چربى به سينه را در ماموگرافی از ماموگرافی یک سرطان پستان افتراق دهند. استفاده از تکنیک تزریق چربی در بازسازی پستان در طول یک قرن اخیر دچار فراز و نشیب زیادی شده است. اكنون با توجه به اينكه اين ممنوعيت برداشته شده و با توجه به بهبود تكنيک‌هاى تزريق چربى و بهتر شدن نتايج، روش تزريق چربى به سينه‌ها با استقبال روبه‌رو شده است .

تقاوت‌هاى تزريق چربى و پروتز سيليكونى

برجسته‌سازى سينه‌ها می‌تواند با روش پروتز سيليكونى انجام شود يا با تزريق چربى از بدن خود فرد.

استفاده از تزریق چربی مزایا و معایبی دارد که در مقایسه با پروتز سینه در سطح پایین‌تری قرار می‌گیرد و اين خود فرد است كه بايد مزايا و معايب هر دو روش تزريق چربى و گذاشتن پروتز را در نظر داشته باشد و تصميم به انتخاب يكى از آن‌ها بگيرد. به گفته دكتر مريم ملكى متخصص پوست و مو، نتیجه این نوع روش بزرگ کردن سینه (روش تزريق چربى) بستگی به ميزان جذب چربی تزریق شده دارد. با توجه به شرایط منحصربه‌فرد هر بیمار ميزان جذب چربی را نمی‌توان تضمین کرد. زیرا بدن افراد چربی تزريق شده را به میزان متفاوتی جذب می‌كند. به طور معمول در چهار ماه اول پس از جراحی حدود 30 درصد تا 40 درصد از چربی جذب بدن خواهد شد. بنابراین پزشک برای دستیابی به نتایج مورد نظر مقدارى چربی بیشتر از حد لازم را تزریق می‌کند ولى همچنان برای میزان جذب چربی، هیچ تضمینی وجود ندارد.

تزریق چربی به پستان

شکل 2 تزریق چربی

پروتز سینه‌ها

شکل 3 پروتز سینه‌ها

تزريق چربى به سينه براى افرادى مناسب است که:

 1. اندازه سینه آن‌ها نسبتا کوچک یا متوسط باشد.
 2. عدم تقارن سینه‌ها دارند.
 3. لاغرى و شلى سینه‌ها پس از بارداری دارند.

هر یک از موارد فوق می‌تواند از نظر زیبایی و اجتماعی یک نقطه ضعف برای زنان باشد. زیرا بر زنانگی و کیفیت زندگی آن‌ها تاثیر منفی می‌گذارد. افرادى كه به این روش بازسازی سینه نياز دارند معمولا افرادی هستند که تمایلى به گذاشتن پروتز سیلیکون در بدن خود ندارند، زیرا احساس می‌کنند این عملی غیرطبیعی است و ممکن است پیامدهای طولانی مدت داشته باشد.

همچنین مزیت دیگر این تکنیک این است که هیچ‌گونه زخم و اسکار قابل توجهی بر سینه‌ها بر جا نخواهد گذاشت. اما به یاد داشته باشید که انتظار شما از عمل تزريق چربى سینه باید واقع بینانه باشد. زیرا این روش بزرگ کردن سینه (در مقایسه با روش پروتز سیلیکونی) دارای محدودیت است. برای زنانی که در خانواده خود دارای سابقه ابتلا به سرطان سینه هستند تزريق چربى به سينه توصیه نمی‌گردد. بنابراين انجام ماموگرافى قبل از اقدام به تزريق الزامى است.

مراحل تزریق چربی به سینه

تزریق چربی به سینه شامل دو مرحله است که هر دو در یک روز انجام می‌شود.

 1. برداشت چربی از نقاط مختلف بدن.
 2. تزریق چربی و انتقال آن به سینه.

برای شروع باید مقدار کافی چربی از بدن ساكشن شود و سپس چربی برداشت شده باید تصفیه شده و آب، روغن و خون از آن جدا شود. سپس چربی با ظرافت خاص از طریق دو يا سه سوراخ بسیار کوچک دو ميلى‌مترى در زير پوست سينه، در رو و داخل عضله زير پستان بصورت لایه‌لايه تزریق می‌شود. تزريق چربى به هيچ عنوان نبايد در بافت غده‌اى سينه تزريق شود.

مراحل تزریق چربی به سینه‌ها

شکل 4 مراحل تزریق چربی به سینه‌ها

مزایا تزریق چربی به سینه نسبت به پروتز

مزایای تزریق چربی به سینه نسبت به پروتز متعدداند که مهمترین آن‌ها عبارتند از:

 1. چربی ماده کاملا طبیعی است و از بدن خود شخص برداشته می‌شود.
 2. ساكشن چربی شكم يا پهلوها خود باعث تناسب بهتر اندام می‌شود.
 3. با كشيدن چربى اضافى از شكم يا پهلوها و تزریق چربی به سینه، نوعى پيكرتراشی و فرم‌دهی بدن انجام می‌شود.
 4. وجود سلول‌هاى بنيادى در چربى باعث كلاژن‌سازى پوست نيز مى‌شود و پوست سينه‌ها سفت و جوان‌تر مى‌كند.
 5. در عمل تزريق چربى به سينه برخلاف عمل پروتز برش پوست و بخيه وجود ندارد.
 6. اگر با گذاشتن پروتز سینه فرم طبیعی نداشته باشد با تزریق چربی می‌توان به نواحى كه با پروتز اصلاح نشده است فرم طبیعی‌ترى داد.

معایب تزریق چربی به سینه

 1. نگرانی‌هایی که در مورد تزریق چربی به سینه وجود دارد رسوب کلسیم و اشتباه شدن آن با تشخیص کانسر در ماموگرافی است‌. هنوز نتیجه مشخصی حاصل نشده ولی مطالعات متعدد در این مورد در حال انجام است تا بی‌خطر بودن این روش را اثبات کند.
 2. عمل بزرگ کردن سینه با استفاده از تزریق چربی نسبت به جراحى پروتز سينه زمان بیشتری نياز دارد و علت اين است كه برداشت چربى به دليل حساس و شكننده بودن باید با دقت برداشت شود و اين پروسه كمى زمان‌بر است.
 3. از معایب مهم انتقال چربی به سینه بايد بدانيم كه با این روش سینه حداکثر یک تا دو سایز قابل بزرگ شدن است و ممکن است سایز دلخواه بیمار بدست نیاید.
 4. از معایب دیگر قابل پیش‌بینی نبودن این روش است یعنی اينكه مقدار جذب چربی تزریق شده از شخص به شخص متفاوت است و هيچ تضمينى ندارد كه بعد از عمل چه مقدار از چربى تزريق شده براى بيمار باقى خواهد ماند.
 5. مهمترین ایراد تزریق چربی به سینه غیرقابل پیش‌بینی بودن نتیجه می‌باشد و پروجکشن و برآمدگی حاصل از تزریق چربی به سینه مانند پروتز قابل توجه نمی‌باشد.
 6. یکی دیگر از عوارض احتمالی تزریق چربی به سینه احتمال ایجاد آبسه است البته در شرايط استريل بسيار نادر است.

آیا از ژل هم می‌توان برای بزرگ کردن سینه استفاده کرد؟

دکتر مریم ملکی در پاسخ به این سوال می گوید که هنوز ژل استانداردی جهت تزریق به سینه وجود ندارد چون ژل‌های قدیمی که در حجم زیاد استفاده می‌شد (همان ژل پاژ که از اوکرایین وارد مى‌شد) دارای عوارض زیادی بود که اکنون جمع‌آوری شده و کسانی از این ژل استفاده کرده بودند همچنان با عوارض متعددی مانند آبسه و عفونت‌های مکرر روبرو هستند و استفاده از این ژل‌ها اکنون ممنوع شده است. ژل‌های جدید یا همان ژل‌های قابل جذب اسید هیالورونیک که بسیار گران بوده و تنها برای بزرگ کردن لب‌ها يا گونه‌ها توليد مى‌شوند، در سرنگ‌هاى يک سی‌‌سی آماده تزريق، بسته‌بندى و به فروش مى‌رسند. استفاده از آن‌ها برای بزرگ کردن سینه‌ها حجم زيادى نياز دارد و با توجه به اینکه قابل جذب هم هستند مقرون به صرفه نیست. امروزه از ژل برای بزرگ کردن سینه استفاده نمی‌شود. اگر بخواهیم از این ژل‌های استاندارد جهت بزرگ کردن سینه استفاده کنیم هزینه ممکن است به مراتب بيشتر از هزينه پروتز و يا تزريق چربى باشد. به دليل اينكه بافت سينه بافت حساسى است و در كل سينه زنان يكى از محل‌هاى شايع تشكيل سرطان است نبايد بدون معاينه و بررسی سونوگرافى يا ماموگرافى به سرعت تصميم به اقدامى گرفته شود. روش انتقال و تزریق چربی به سینه در مقايسه با پروتز سينه نتایج ضعیف‌تر و غیرقابل پیش‌بینی‌تری دارد و جز در مواردى كه بيمار حاضر به استفاده از پروتز نيست روش تزريق چربى به سينه گزينه دوم است.

تزریق ژل به سینه‌ها

شکل 5 تزریق ژل به سینه‌ها

مراقبت‌هاى پس از تزريق چربى به سينه

 1. ممکن است در روز اول و دوم اگر به سرعت و ناگهانى از صندلی یا رختخواب بلند شوید دچار سرگیجه شوید، بنابراین نگران نباشيد و سعى کنید به آرامی از جای خود برخیزید. این حالت پس از عمل جراحی کاملا طبیعی است و طی چند روز آینده برطرف خواهد شد.
 2. ۲-۵ روز بعد از عمل جراحی سینه شما ممکن است احساس سفتی و درد در منطقه قفسه سینه داشته باشید. شما باید به مدت تقریبا ۶ هفته پس از عمل جراحی (هر روز و هر شب) سینه‌بند خود را بپوشید. سینه‌هاى شما ممکن است سفت و حساس به لمس گردد و پوست شما نیز ممکن است گرم شده یا خارش داشته باشد.

عوارض كمتر عبارتند از:

دكتر مريم ملكى توصیه می‌کند اگر به دنبال افزايش حجم زياد و برجسته كردن زياد سينه‌ها هستيد تزريق چربى را فراموش كنيد. ولى اگر تمايل داريد كه فقط حدود يک تا دو سايز حداكثر سينه‌ها را بزرگ‌تر كنيد و سابقه سرطان سينه در خانواده نداريد، تزريق چربى به سينه گزينه اول است. قبل از عمل تزريق چربى و یک سال بعد از عمل برای تعیین نتیجه نهایی تزریق در سینه، ماموگرافی يا سونوگرافی و غربالگری سینه را انجام دهید.

برخی گمان‌ها در مورد خطر احتمالی گسترش سرطان با تزریق چربی در سینه وجود دارد. با این حال هیچ مدرک علمی برای اثبات این ادعا وجود ندارد. همچنین تزریق و انتقال چربی مانع انجام ماموگرافی و یا سونوگرافی غربالگری پستان نمى‌باشد.

هزینه تزریق چربی در سینه

این عمل در حال حاضر در کلینیک هور انجام نمی‌‌شود.

لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری عکس دیدن فرمایید.

آدرس:اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03116662224


اشتراک این مطلب :

آدرس مطب : اصفهان ، خیابان چهارباغ بالا ، جنب مجتمع پارک ، طبقه فوقانی بانک سپه
تلفن : 36662224 - 031

مطالب مرتبط

تزریق فیلرلیزر موهای زائدپی آر افبوتاکسرزرو ویزیت حضوری
خدمات کلینیک هور
دکتر مریم ملکی در سال 1369 تحصیلات خود را در رشته دکترای عمومی با کسب رتبه اول کشور و در سال 1377 دکترای تخصصی پوست و مو را با کسب رتبه اول استان و رتبه سوم کشور به اتمام رسانید.او در سال 81 به عضویت انجمن متخصصین پوست امریکا و در سال 83 به عضویت انجمن متخصصین پوست اروپا در آمد. او همیشه در تلاش برای کسب علوم و فنون جدید و همچنین خرید جدیدترین تجهیزات به روز دنیا به کشورهای اروپائی و امریکائی سفر نموده و در سمینارها و کنگره های تخصصی پوست و موی داخل و خارج از کشور حضور فعال دارد.او در تاریخ 89/8/12 موفق به ثبت اختراع دستگاه سنجش عمر گرافت های مو در عمل پیوند موی طبیعی شد .ایشان دائماً سعی کرده کلینیک خود را از نظر خدمت رسانی و همچنین تجهیزات هم سطح کلینیک های مدرن اروپا و امریکا تجهیز نماید تا هم وطنان عزیز بتوانند از جدیدترین تکنولوژی روز دنیا در زمینه پوست و مو بهره مند شوند.
فرم ثبت نام مشاوره تلفنی رایگان
نام و نام خانوادگی : شماره تلفن همراه : نوع درخواست :
نام و فامیل : تلفن همراه : درخواست :
آخرین تصاویر گالری
جدیدترین مطالب
پاپول پیزوژنیک پاشنه پا

پاپول‌های پیزوژنیک پاشنه پا ((Piezogenic pedal papules (PPPs)) در افراد سالم شایع است و بیشتر آن ها علامتی ندارند. ضایعات در اثر فشار ایجاد و باعث فتق چربی کف پا از طریق درم می ‌شوند. درمان این بیماری، اجتناب از ایستادن برای مدت طول، کاهش وزن، پوشیدن جوراب ‌های فشاری (جوراب واریس) و غیره است. ادامه مطلب

نیاسینامید niacinamide چیست؟

نیاسین و نیکوتین‌آمید (نیاسینامید) با هم متفاوت هستند. این دو ماده دو نوع مختلف از ویتامین B3 به‌ حساب می ‌آیند. مزایای نیاسینامید برای پوست شامل محافظت از پوست، سد چربی، برطرف کردن قرمزی و لک‌های پوستی، بستن منافذ باز پوست، درمان تیرگی پوست، آکنه و روزاسه، کاهش چین ‌و چروک‌ و غیره می باشد. ادامه مطلب

مراقبت ‌های روزانه یا روتین پوستی چیست؟

روتین پوستی، همان مراقبت ‌های پوستی است که افراد می توانند در خانه انجام دهند تا پوست شاداب و جوان تری داشته باشند. نوع پوست(خشک، چرب، حساس، مختلط،نرمال) خود را تعیین کنید و براساس آن انواع شوینده، تونر، سرم، مرطوب کننده، میسلار واتر و آبرسان مناسب پوست خود را انتخاب کنید. ادامه مطلب

مقایسه پروفایلو با دیگر پرکننده‌های پوستی

پروفایلو یک روش درمانی ملایم و ظریف است که (برای افرادی که می ‌خواهند فقط کمی جوان ‌تر شوند بدون تغییر چندان در چهره) در نقاطی از صورت تزریق و سپس خود به خود در کل بافت پوست صورت شما پخش می شود. پرکننده پوست به گونه ها، لب ‌ها و غیره تزریق تا برخی ویژگی ها را بهبود بخشد و باعث تغییر چهره می ‌شود. ادامه مطلب

مزایا و معایب روش های زاویه سازی صورت

در واقع عمل زاویه‌ سازی صورت (مادلینگ چهره)، یکی از عمل های زیبایی جهت رفع عیوب چانه و بهبود زوایا و تناسب‌ها در صورت، اصلاح ظاهر بینی، لب و دهان، رفع غبغب است. تزریق ژل، تزریق چربی، تزریق بوتاکس، لیفت با نخ، پروتز، جراحی روش های انجام آن است که مزایا و معایبی دارند. ادامه مطلب

جدیدترین پیام های کاربران
مهسا :

سلام من تیکسل انجام دادم و خیلی راضیم مرسی از خانم دکتر عزیزو مهربون

نریمانی :

سرکارخانم دکتر کار طبابت با خرید و فروش املاک متفاوته؛لطفا اینقدر به شعور مردم فهیم اصفهان توهین نکنید،حداقل اینقدر تابلو از خودتون تعریف و تمجید نکنید؛به شخصه تا حالا از هیچ مراجعی رضایت از کار شما ندیدم،موفق باشید

راضیه صفری :

دیگه تمام گفتنی هارو همه تو بقیه نظرات گفتن و بنظر من همش هم درسته. دیروز برای اولین بار اومدم ویزیت شدم پیششون اخلاق و حوصله ی عالی و تازه نوبت دهیشون چقددددر نسبت به دکتر های دیگه با نظم و دقیق و راحت از طریق اینترنت بود و وقتی هم که حضوری اومدم مطب اصلا معطل نشدم خیلی عالی بود ممنون از خدمات خوبتون و ارزشی که برای زمان بیماراتون میذارین و معطلشون نمیکنید و انقدر ساده و عالی نوبت میدین.

مریم :

در یک کلام پزشک پوست بی نظیر و متبحر از سال ۹۵ بیمارشون هستم کل کارای پوستیم مطب ایشون انجام دادم و عااااالی بوده پوست چرب و جوش دار و پر از لک داشتم که عالی شده لیزر کیوسوییچ جنسیس فرکشنال میکرو مزوتراپی هم پیششون این مدت انجام دادم که خیلیییی راضی بودم جدیدا هم تزریق داشتم پیششون که دقیق و عااالی بدون هیچ کبودی و نکته مهم اینه که با یک نگاه میگن باید برا این پوست چه کاری انجام بشه

سارا عابدی :

من پیش خانم دکتر لیزر کک و مک انجام دادم خیلی راضیم هم از اخلاق و برخورد خودشون هم پرسنلشون مخصوصا خانم کریمی

گواهینامه‌های بین المللی

استفاده از مطالب این سایت فقط با ذکر منبع مجاز می‌باشد