منو

9 مزیت ویتامین کا2 (K2) که سلامت و زیبایی را بهبود می بخشد

تا سال ۱۹۹۷ میلادی کسی از اهمیت ویتامین K2 آگاه نبود و کاملا ناشناخته بود. تقریبا همه ما ویتامین K1 را می‌شناسیم و اهمیت آن را در انعقاد خون می‌دانیم و همچنین می‌دانیم که در موادی همچون کلم، اسفناج یافت می‌شود. اما K2 ناشناخته است و در تحقیقات جدید معلوم شده عملکردهای متفاوتی دارد و ویتامینی جداگانه از ویتامین K1 است. این ویتامین به خانواده ویتامین‌های A و D بیشتر شباهت دارد. برخی از خانم‌ها به قرص کلسیم نیاز ندارند اما ویتامین K2 باعث می‌شود تا کلسیم در جای درست خود قرار بگیرید یا حتی افرادی که ویتامین D مصرف می‌کنند بدون K2 نمی‌توانند از همه مزایای ویتامین D بهره بگیرند و بعید هم نیست حتی به سلامت آن‌ها ضرر هم برساند.
عملکرد بهتر ویتامین ها با ویتامین K2

شکل 1 عملکرد بهتر ویتامین‌ها با ویتامین K2

توصیه همیشگی متخصصان به مردم این بوده است که کلسیم را به ‌عنوان ماده مغذی استخوان‌ساز جدی بگیرند و اگر روزی ۳ لیوان شیر یا مکمل کلسیم مصرف کنند دیگر مشکلی نخواهند داشت اما شواهد تازه‌ای وجود دارند که نشان می‌دهند ما باید درباره کلسیم تجدید نظر کنیم و ویتامین k۲ که اغلب نادیده گرفته شده است را جدی بگیریم.
فواید ویتامین K2 از داخل دندان‌ها شروع می‌شود، از لثه‌ها، قلب و استخوان‌ها. در دهان تقریبا از هر بیماری دندانی از جمله کج شدن دندان جلوگیری می‌کند.
دکتر مریم ملکی در این مقاله به جزییات این‌که چگونه ویتامین K2 می‌تواند سلامت عمومی، زیبایی و حتی طول عمر شما را بیشتر کند، می‌پردازد.
قرص ویتامین K2  همراه با D3

شکل 2 قرص ویتامین K2 همراه با ویتامین D3

پروتئین Maxtrix GLA (MGP) و استئوکلسین

ویتامین K2 دو پروتئین اصلی را در بدن فعال می‌کند.

  1. استئوکلسین: ویتامین K2 با فعال کردن استئوکلسین، کلسیم و مواد معدنی را به استخوان‌ها و دندان‌ها منتقل می‌کند که موجب سلامت دندان و پیشگیری از پوکی استخوان می‌شود.
  2. Matrix-GLA: فواید غیراستخوانی و دندانی ویتامین K2 عمدتا به عملکرد پروتئین ماتریکس-GLA مرتبط است. این پروتئین فقط با ویتامین K2 فعال می‌شود. این فرآیند کربوکسیلاسیون نامیده می‌شود. پروتئین GLA ماتریکس غیرکربوکسیله که به دلیل کمبود ویتامین K تشکیل می‌شود، با بیماری‌های قلبی عروقی همراه است.

پوکی استخوان یا استخوان نرمال با ویتامین K2

شکل 3 پوکی استخوان و استخوان نرمال با ویتامین K2

1- ویتامین K2 در جلوگیری از چین‌وچروک و پیری

افرادی که به اندازه کافی ویتامین K2 مصرف می‌کنند، جوان‌تر و شاداب‌تر هستند و چروک بسیار کم‌تری در چهره آن‌ها دیده می‌شود. به طور مثال بد نیست به مردم ژاپن اشاره کنیم که مواد غذاییِ مصرفی آن‌ها مملو از این ویتامین است و به همین دلیل، پوست‌های بسیار صاف و شفاف دارند و کم‌ترین اثر پیری و سالخوردگی را می‌توان در صورت آن‌ها دید.
کلاژن و الاستین دو ماده تشکیل‌دهنده پوست هستند که به آن استحکام و قابلیت ارتجاعی می‌بخشند. با افزایش سن پوست، کلاژن و الاستین و ظاهر جوان در کنار هم تحت تاثیر قرار می‌گیرد.
به نظر می‌رسد سلول‌های پوستی برای جلوگیری از کلسیفیکاسیون الاستین در پوست، پروتئین ماتریکس-GLA آزاد می‌کنند.
در یک مطالعه یک اختلال ژنتیکی که در آن پیری زودرس اتفاق می‌افتد، مورد بررسی قرار گرفت. این مطالعه نشان داد که الاستین به دلیل کمبود پروتئین ماتریکس-GLA فعال شده با ویتامین K2 کلسیفیه می‌شود. ویتامین K2 می‌تواند با فعال‌کردن Matrix-GLA به حفظ پوست جوان کمک کند و به نوبه خود از کلسیفیکاسیون الاستین جلوگیری کند.

ویتامین k  و پروتئین های مموجود در آن

شکل 4 ویتامین K و پروتئین‌های موجود در آن

2- ویتامین K2 در جلوگیری از واریس

ویتامین K2 پروتئین ماتریکس-GLA را فعال می‌کند تا کلسیم را از دیواره عروق پاک کند که از مزایای این ویتامین در موارد قلبی عروقی است. مشخص شده است که کلسیفیکاسیون وریدها در ایجاد واریس موثر است بنابراین ویتامین K2 همچنین ممکن است از واریس جلوگیری کند. واریس یکی از بیماری های شایع سیستم رگ و قلب بدن است. این بیماری می‌تواند در نتیجه رسوب کلسیم در جای نامناسب به وجود بیاید. این باعث می‌شود تا کارکرد اصلی رگ‌ها دچار اشکال شود و نتوانند به راحتی خون را حرکت دهند. همین باعث می شود تا رگ برآمده و متسع شود، اما مصرف ویتامین K2 باعث می‌شود تا کلسیم در جای درست خود قرار بگیرید. واریس همیشه برای سلامتی ما مضر نیست اما می‌تواند ناخوشایند و ناراحت کننده باشد.

3- ویتامین K2 در تنظیم قند خون و دیابت نوع II

دومین پروتئین وابسته به ویتامین K، استئوکلسین ممکن است به بدن در استفاده از انسولین کمک کند. پروتئین‌های فعال شده ممکن است حساسیت به انسولین که مشکل اصلی در دیابت نوع II می‌باشد را افزایش دهند. لازم به ذکر است که شواهد در این زمینه متناقض است. یک متاآنالیز در مورد این موضوع هیچ تاثیری نشان نداد.

4- ویتامین K2 در افزایش عملکرد ورزشی

استخوان‌ها در حین ورزش استئوکلسین آزاد می‌کنند و ظاهرا برای کمک به عضلات در کنار آمدن با افزایش انرژی پیام می‌فرستند. پروتئین ویتامین K2 به عضلات اسکلتی اجازه می‌دهد تا در هنگام ورزش از انرژی استفاده کنند و باعث افزایش کارایی و عملکرد بالقوه شوند.

5- ویتامین K2 در سندرم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS)-باروری زنان

6- ویتامین K2 در تستوسترون پایین و باروری مردان

از ویتامین K2 MK-4 برای تولید استروئید در بیضه‌ها استفاده می‌شود. مطالعات انجام شده بر روی موش‌ها نشان داده است که رژیم غذایی حاوی 75 میلی‌گرم بر کیلوگرم MK-4 باعث افزایش سطح تستوسترون در مقایسه با شاهد می‌شود.

7- ویتامین K2 در جلوگیری از سنگ کلیه

افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیه و کسانی که دیالیز می‌شوند در معرض کمبود ویتامین K هستند.
یکی از عوامل خطر سنگ کلیه، ویتامین D اضافی است اما مشکل اصلی این است که ویتامین D نیاز به ویتامین K2 را ایجاد می‌کند.
بیماران مبتلا به سنگ کلیه پروتئین ماتریکس-GLA را به شکل غیرفعال ترشح می‌کنند. کمبود ویتامین K2 یکی از دلایل عمده ایجاد سنگ کلیه است. افراد مبتلا به پلی‌مورفیسم برای پروتئین ماتریکس-GLA نیز خطر سنگ کلیه در آن‌ها بیشتر است.

8- ویتامین K2 در جلوگیری از سرطان

9- ویتامین K2 در سکته مغزی و آلزایمر

بارزترین نقش ویتامین K2 در مغز ممکن است جلوگیری از آمبولی یا سکته باشد. پروتئین Matrix-GLA به دلیل مزایای قلبی عروقی در جلوگیری از سکته مغزی نقش دارد.
با این حال اخیرا نشان داده شده است که پروتئین‌های وابسته به ویتامین K2 نقشی اساسی در مغز، سیستم عصبی مرکزی و محیطی دارند. حتی ممکن است در خود مغز نقش آنتی‌اکسیدانی داشته باشند.
به طور خاص به نظر می‌رسد که ویتامین K2 در کنار K1 برای جلوگیری از مرگ سلو‌ل‌های عصبی و آسیب مغزی با گلوتاتیون عمل می‌کند.
نقش آن می‌تواند در روند تخریب عصبی کلیدی باشد. به طور کلی به نظر می‌رسد از استرس اکسیداتیو و التهاب در مغز جلوگیری می‌کند.
مطالعات اولیه همچنین نشان می‌دهد که دریافت کمتر ویتامین K مربوط به بیماری آلزایمر است.‌ به طور کلی به نظر می‌رسد دریافت مناسب ویتامین K2 در رژیم غذایی برای عملکرد مطلوب مغز و جلوگیری از بیماری‌ آلزایمر حیاتی است.

چرا به ویتامین K2 نیاز داریم

شکل 5 چرا به ویتامین K2 نیاز داریم

چرا کمبود ویتامین K2 شایع است؟

خیلی واضح است چون مواد غذایی کمی این ویتامین را در خود دارند و به همین دلیل نمی‌توان آزادانه و به راحتی از مزایای K2 بهره‌مند شد اما با مصرف غذا و لبنیات محلی می‌توانید تا اندازه‌ای کمبود آن را جبران کنید.

منابع ویتامین K2

مهم‌ترین منبع K2، ناتو (غذای تخمیر شده‌ی ژاپنی که از سویا درست می‌شود) می‌باشد. پس از آن به فاصله‌ی زیاد، بعضی پنیرها (خصوصا پنیرهای جا افتاده) منبع بعدی این ویتامین هستند. همچنین منابع حیوانی فقط در صورتی که در محوطه باز پرورش یافته باشند: کبد گاو، زرده تخم مرغ، چربی غاز و غیره. اما ناتو که منبع سرشار از ویتامین K2 می‌باشد، در این زمینه بی‌رقیب است و مقدار آن در این غذا بیشتر از تمام غذاهایی است که تست شده‌اند. از یک بسته صد گرمی ناتو می‌توان تمام ویتامین K2 لازم را تامین کرد.
منابع ویتامین K2

شکل 6 منابع ویتامین K2

k2 یک ویتامین کلیدی و اصلی است که افراد بیشتری باید با آن آشنا شوند. این ویتامین برای انتقال کلسیم از خون و استخوان‌ها بسیار مهم است. ویتامین k2 را می‌توان به چندین زیرگروه مختلف تقسیم کرد که مهمترین آن‌ها MK-4 و MK-7 است.MK-7 در سطوح تغذیه‌ای به خوبی در خون جذب و قابل تشخیص است. همچنین نیمه عمر بیشتری نسبت به MK-4 دارد، بنابراین می‌توان از دوز کمتری استفاده کرد.

این ویتامین در بدن انسان تولید نمی‌شود اما می‌تواند توسط برخی باکتری‌های مفید در روده‌ی انسان و حیوانات تولید شود. این مستلزم آن است که این باکتری‌ها در روده‌ی فرد وجود داشته باشند. باکتری‌های مختلفی امکان تولید K2 را دارند، بعضی از این باکتری‌ها که در روده هم هستند، K2 را از K1 می‌توانند بسازند اما مقدار تولیدی ناچیز است و این باکتری‌ها در K2 بدن تاثیر چندانی ندارند بنابراین حتی در افرادی که دارای باکتری مناسب هستند، تامین K1 کمکی به تامین K2 نمی‌کند. این ویتامین در فرم MK-7 و MK-4 به صورت مکمل غذایی (بدون نسخه یا روی پیشخوان OTC) در آمریکا و اروپا به فروش می‌رسد.
ناتو (Nattō) یک غذای سنتی ژاپنی حاصل از تخمیر سویا می‌باشد. ناتو دارای طعم اکتسابی (طعمی که برای فرد ناآشنا ممکن است در ابتدا ناخوشایند باشد) است و طعم قوی و بوی شدید و قوام چسبنده از مشخصات آن است. بوی آن تنها برای برخی افراد ناخوشایند است و برخی افراد دیگر بوی نامطبوعی حس نمی‌کنند.

لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری عکس دیدن فرمایید.

آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)


اشتراک این مطلب :

آدرس مطب : اصفهان ، خیابان چهارباغ بالا ، جنب مجتمع پارک ، طبقه فوقانی بانک سپه
تلفن : 36662224 - 031

مطالب مرتبطنظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
پی آر افرزرو ویزیت حضوریتزریق فیلرلیزر موهای زائدبوتاکس
خدمات کلینیک هور
دکتر مریم ملکی در سال 1369 تحصیلات خود را در رشته دکترای عمومی با کسب رتبه اول کشور و در سال 1377 دکترای تخصصی پوست و مو را با کسب رتبه اول استان و رتبه سوم کشور به اتمام رسانید.او در سال 81 به عضویت انجمن متخصصین پوست امریکا و در سال 83 به عضویت انجمن متخصصین پوست اروپا در آمد. او همیشه در تلاش برای کسب علوم و فنون جدید و همچنین خرید جدیدترین تجهیزات به روز دنیا به کشورهای اروپائی و امریکائی سفر نموده و در سمینارها و کنگره های تخصصی پوست و موی داخل و خارج از کشور حضور فعال دارد.او در تاریخ 89/8/12 موفق به ثبت اختراع دستگاه سنجش عمر گرافت های مو در عمل پیوند موی طبیعی شد .ایشان دائماً سعی کرده کلینیک خود را از نظر خدمت رسانی و همچنین تجهیزات هم سطح کلینیک های مدرن اروپا و امریکا تجهیز نماید تا هم وطنان عزیز بتوانند از جدیدترین تکنولوژی روز دنیا در زمینه پوست و مو بهره مند شوند.
فرم ثبت نام مشاوره تلفنی رایگان
نام و نام خانوادگی : شماره تلفن همراه : نوع درخواست :
نام و فامیل : تلفن همراه : درخواست :
آخرین تصاویر گالری
جدیدترین مطالب
بیماری گال یا جرب چیست؟

بیماری گال (جرب یا Scabies) یک بیماری پوستی مسری همراه با خارش شدید است که این خارش جوش های ریز قرمزرنگی را در پوست ایجاد می کند. گال پوسته دار یا نروژی نوعی گال است که در افراد دچار نقص ایمنی، سالخوردگان و غیره رخ دهد ومناطق وسيعی از بدن پوسته‌ پوسته و دلمه دار می شود. ادامه مطلب

9 مزیت ویتامین کا2 (K2) که سلامت و زیبایی را بهبود می بخشد

9 فایده ویتامین K2 که کمتر به آن توجه شده، تنظیم قندخون، سلامت جنسی و باروری، سلامتی قلب و کلیه، استخوان و دندان، جلوگیری از سرطان و غیره است. افرادی که ویتامین D مصرف می کنند بدون K2 نمی توانند از همه مزایای ویتامین D بهره بگیرند. منابع غذایی ویتامین K2 در غذاهای تخمیری و حیوانی یافت می شود. ادامه مطلب

مزوژل چیست و چه کاربردی دارد؟

مواد مزوژل حاوی مواد بازسازی کننده و تغذیه کننده پوست مثل هیالورونیک اسید و غیره هستند که به صاف شدن، شفاف شدن و افزایش قوام پوست کمک می کنند. مزایا آن آبرسانی کردن ناحیه حساس اطراف چشم، کمک به کاهش هاله تیره دور چشم، تغذیه و آبرسانی و غیره است.عوارض مزوژل ناچیز و گذرا است. ادامه مطلب

مورفه آ چیست؟

اسکلروز سیستمیک با اسکلرودرمی منجر به آسیب مستقیم و فیبروز و درگیری ریه ها، قلب، کلیه ها یا دستگاه گوارش می‌شود، در مورفه‌آ سفت شدن قسمت‌های محدودی از پوست است. اسکلرودرما انواع مختلف مورفه‌آ و اسکلروز سیستمیک را در بر می گیرد. درمان مورفه آ موضعی و سیستمیک است. ادامه مطلب

بیماری سودوزانتوما الاستیکوم چیست؟

سودوزانتوما الاستیکوم اختلال ارثی نادر است که شامل تخریب الیاف الاستین که مناطق دیگری از بدن به غیر از پوست صورت را تحت تاثیر قرار دهد. پوست برخی نواحی بدن شل و افتاده شده و پاپول هاو پلاک های زردرنگ قرینه در نواحی گردن، زیربغل، کشاله ران و ناحیه چین آرنج و پشت زانو بروز می کند و درمان قطعی ندارد. ادامه مطلب

جدیدترین پیام های کاربران
م ع :

من همه خدماتی توی کلینیک خانم دکتر ملکی استفاده کردم و چیزی که برام خیلی اهمیت داره اینه که دلسوز بیمار هستند و الکی چیزی رو تجویز نمیکنند حتی اگر بدونند موقت و کوتاه مدت اون روش پوست بیمار رو بهبود میده و میتونن رضایت موقتی بیمار رو جلب کنند و همین موضوع باعث شده سالهااااست که هرکار پوستی بخوام انجام بدم فقطو فقط خانم دکتر ملکی و اطمیناندداشتن به پزشک مهمترینه

مهسا :

سلام من تیکسل انجام دادم و خیلی راضیم مرسی از خانم دکتر عزیزو مهربون

نریمانی :

سرکارخانم دکتر کار طبابت با خرید و فروش املاک متفاوته؛لطفا اینقدر به شعور مردم فهیم اصفهان توهین نکنید،حداقل اینقدر تابلو از خودتون تعریف و تمجید نکنید؛به شخصه تا حالا از هیچ مراجعی رضایت از کار شما ندیدم،موفق باشید

راضیه صفری :

دیگه تمام گفتنی هارو همه تو بقیه نظرات گفتن و بنظر من همش هم درسته. دیروز برای اولین بار اومدم ویزیت شدم پیششون اخلاق و حوصله ی عالی و تازه نوبت دهیشون چقددددر نسبت به دکتر های دیگه با نظم و دقیق و راحت از طریق اینترنت بود و وقتی هم که حضوری اومدم مطب اصلا معطل نشدم خیلی عالی بود ممنون از خدمات خوبتون و ارزشی که برای زمان بیماراتون میذارین و معطلشون نمیکنید و انقدر ساده و عالی نوبت میدین.

مریم :

در یک کلام پزشک پوست بی نظیر و متبحر از سال ۹۵ بیمارشون هستم کل کارای پوستیم مطب ایشون انجام دادم و عااااالی بوده پوست چرب و جوش دار و پر از لک داشتم که عالی شده لیزر کیوسوییچ جنسیس فرکشنال میکرو مزوتراپی هم پیششون این مدت انجام دادم که خیلیییی راضی بودم جدیدا هم تزریق داشتم پیششون که دقیق و عااالی بدون هیچ کبودی و نکته مهم اینه که با یک نگاه میگن باید برا این پوست چه کاری انجام بشه

گواهینامه‌های بین المللی

استفاده از مطالب این سایت فقط با ذکر منبع مجاز می‌باشد