منو

کنه دمودکس چیست؟

کنه یا مایت دمودکس Demodex folliculorum نوعی انگل است که بر روی بدن انسان زندگی می‌کند. در بیشتر اوقات این کنه‌ها مشکلی ایجاد نمی‌کنند. با این حال تراکم بالاتری از کنه‌های D. folliculorum می‌توانند علائم ناخواسته و مشکلات پوستی ایجاد کنند. دکتر مریم ملکی متخصص پوست و مو در زیر به توضیحات بیشتر در این رابطه می‌پردازد.
کنه‌های D. folliculorum در فولیکول‌های مو و غدد سباسه یا اطراف آن زندگی می‌کنند و از سلول‌های مرده پوست، روغن‌ها و هورمون‌های موجود در آن تغذیه می‌کنند. این انگل‌ها در فولیکول‌های مو و غدد چربی به خصوص پلک‌ها، بینی، گونه‌ها، قسمت‌های مجاور بینی و اطراف گوش یافت شده و از ترشحات زیر جلدی به خصوص سبوم تغذیه می‌کنند. این انگل بسیار کوچک بوده و اندازه آن 0.4-0.3 میلی‌متر و سیگاری شکل می‌باشد. امکان دیدن این انگل‌ها به صورت عادی وجود ندارد اما ندیدن آن‌ها دلیلی بر نبودن آن‌ها نیست.

طول عمر و چرخه زندگی دمودکس

ویژگی‌های مورفولوژی و طبقه‌بندی دمودکس

این مایت‌های میکروسکوپی، جاندارانی عنکبوتی با هشت‌پای کوچک و پرزدار در نزدیکی سرهایشان هستند و بدن آن‌ها نیمه شفاف است. اما بسیار شبیه به کرم هستند که در پوست هر انسان بالغ می‌توان آن‌ها را یافت. این حشرات کل عمر خود را روی پوست انسان سپری می‌کنند، آن جا متولد می‌شوند، زاد و ولد می‌کنند و پس از حدود یک الی سه ماه می‌میرند.
دو گونه از این جانداران میکروسکوپی روی پوست به ویژه در ناحیه سر و صورت انسان سکونت دارند: دمودکس فولیکولاروم و دمودکس برویس. این جانداران در دسته بندپایان قرار دارند که نزدیک‌ترین اقوام آن‌ها در میان حشرات عنکبوت‌ها و کنه‌ها هستند.
این جانداران در مناطق مختلفی از پوست انسان سکونت دارند. دمودکس فولیکولاروم (folliculorum) که به انگل فولیکول مو در انسان شهرت دارد و در فولیکول مو زندگی می‌کند و دیگری دمودکس بریویس (Demodex brevis) که به انگل غدد سباسه (غدد چربی) معروف می‌باشد و در غدد سباسه زندگی می‌کند. دلیل وفور این جانداران در پوست سر و صورت انسان، وجود حفره‌ها و غدد چربی بیشتر نسبت به دیگر نواحی بدن است.

کنه های دمودکس

شکل 1 کنه دمودکس

علائم وجود دمودکس

علائم کنه D. folliculorum ممکن است شامل خشکی، خارش، ضایعات آکنه‌مانند و قرمزی باشد.
این جانداران تمامی مواد زائدی که در طول زندگیشان در بدنشان تولید می‌شود درون بدن نگه می‌دارند تا زمانی که بمیرند و همین امر می‌تواند باعث تشدید موارد زیر شود:

 1. خارش
 2. گرگرفتگی
 3. ضایعات آکنه‌مانند
 4. قرمزی چشم
 5. قرمزی پوست
 6. بافت خشن پوستی همانند سمباده
 7. احساس سوزش در پوست

علائم ناشی از کنه D. folliculorum گاهی اوقات با آکنه یا خشکی شدید پوست اشتباه گرفته می‌شود. تعداد زیادی از کنه‌های D. folliculorum می‌توانند علائمی مانند روزاسه را در پوست صورت ایجاد کنند.
در ضمن این جانداران می‌توانند در تشدید دیگر مشکلات پوست و مو نیز موثر باشند. به عنوان مثال مطالعات علمی و تجربی دانشمندان نشان می‌دهند، جمعیت دمودکس‌ها در صورت افراد مبتلا به روزاسه بسیار بیشتر از صورت افرادی است که مشکل روزاسه ندارند. میانگین تراکم دمودکس مایت بر روی پوست بیماران روزاسه ۸-۱۰ انگل است، که این تعداد در افراد سالم صفر تا ۷ انگل در سانتی‌متر مربع می‌باشد.

آیا شست‌وشو دمودکس را از بین می‌برد؟

برخلاف تصور بسیاری از بیماران شست‌وشوی زیاد و مرتب راه مناسبی برای خلاصی از شر انگل دمودکس نیست.
با توجه به این که احتمال انتقال این انگل از طریق تماس مستقیم و استفاده از لوازم مشترک نظیر کلاه، شانه و روسری یا مقنعه‌های مشترک وجود دارد، لازم است ضمن پیگیری احتمال ابتلا سایر افراد خانواده و نیز درمان آن‌ها مورد توجه قرار گیرد

راه‌های انتقال انگل دمودکس

انگل‌های دمودکس مسری هستند و به راحتی از طریق وسایل شخصی مانند حوله، شانه، برس مو، روبالشی یا از طریق تماس پوستی مانند بوسیدن از یک میزبان به میزبان دیگر منتقل می‌شوند. البته اماکن عمومی و از همه مهم‌تر سالن‌های زیبایی و آرایشگاه‌ها نیز از جمله مهمترین مناطق برای انتقال انگل‌های دمودکس هستند.

راه‌های انتقال انگل دمودکس

شکل 2 راه‌های انتقال انگل دمودکس

عوارض دمودکوزیس

دمودکوزیس توسط انگل دمودکس برویس ایجاد می‌شود. علائم آن نیز می توانند شامل حساسیت پوستی همراه با خارش شوند. دمودکس برویس اغلب علائمی ایجاد نمی‌کند، اما تعداد زیاد انگل‌ها (بیش از ۵ عدد در هر سانتی‌متر مربع پوست) می‌تواند دمودکوزیس را ایجاد کند. دمودکوزیس یک بیماری التهابی است که علائم آن شامل موارد زیر می شوند:

شرایط انجام تست دمودکس

 1. به مدت ۴٨ ساعت قبل از انجام تست، سر و صورت با شوینده شسته نشود.
 2. با صلاح‌دید پزشک حدود ٧٢ ساعت تا یک هفته از استفاده آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی و موضعی اجتناب شود.
 3. روز تست لوازم آرایش روی پوست استفاده نشود.
 4. حدود یک هفته تا ده روز از پاک‌سازی پوست گذشته باشد.

مراقبت خانگی دمودکس

چندین راه برای به حداقل رساندن تعداد انگل‌های دمودکس برویس و کاهش خطر ابتلا به عوارض بر روی پوست وجود دارد.

نکات مراقبت فردی شامل موارد زیر می شوند:

درمان پزشکی دمودکس

در صورتی که درمان‌های خانگی علائم را برطرف نکرده و تعداد انگل‌ها را کاهش ندهند، امکان دارد جهت کاهش سبوم اضافی بر روی پوست به دارو نیاز باشد.

عوامل خطر دمودکس

کنه D. folliculorum معمولا بی‌عارضه است اما می‌تواند در افرادی که سیستم ایمنی ضعیف مشکلاتی ایجاد کند.
بنابراین افرادی که در معرض خطر علائم دمودکس هستند شامل کسانی هستند که:

 1. از کورتیکواستروئیدها مانند پردنیزون استفاده می‌کنند.
 2. سابقه سرطان یا بیماری کبدی دارند.
 3. با HIV زندگی می‌کنند.
 4. برخی از افراد دیگر ممکن است از نظر ژنتیکی به D. folliculorum حساس باشند و در نتیجه به حضور کنه‌ها حساس‌تر هستند.

افرادی که در معرض خطر علائم دمودکس هستند

شکل 3 افرادی که در معرض خطر علائم دمودکس هستند.

همچنین کنه D. folliculorum گاهی اوقات در افراد با برخی بیماری‌های پوستی به تعداد بیشتری وجود دارد. نمونه‌هایی از این موارد عبارتند از:

روزاسه نوعی بیماری التهابی پوستی است که باعث برافروختگی صورت، قرمزی و ضایعات پوستی شبیه آکنه در صورت می‌شود.
برخی مطالعات نشان داده است که یک فرد مبتلا به روزاسه می‌تواند بعضی اوقات چهار برابر بیشتر از فرد بدون این بیماری، کنه‌های Demodex داشته باشد. در میان افراد مبتلا به روزاسه کسانی که دارای زیرگروه 1 هستند به احتمال زیاد تعداد زیادی از این مایت‌ها را روی پوست خود دارند.
کنه D. folliculorum نیز در مجاری اشک افراد مبتلا به روزاسه چشمی دیده شده است.

کنه دمودکس در مجاری اشک

شکل 4 کنه دمودکس در مجاری اشک

بلفاریت همان التهاب پلک‌ها است که می‌تواند باعث ایجاد پوسته‌پوسته شدن و قرمزی شود. افزایش تعداد کنه‌های دمودکس در افراد مبتلا به بلفاریت مشاهده شده است.

آلوپسی آندروژنتیک یک بیماری ارثی ریزش مو است که مردان و زنان را درگیر می‌کند.
دیده شده که یک ماده شیمیایی تولید شده توسط کنه‌ها ممکن است یک واکنش التهابی ایجاد کند که می‌تواند بر فولیکول‌های مو تاثیر بگذارد. اگرچه کنه‌های دمودکس آلوپسی آندروژنتیک ایجاد نمی‌کنند اما ممکن است وضعیت و شدت آن‌ را بدتر کنند.

افزایش تعداد کنه‌های دمودکس نیز با علائم درماتیت غیراختصاصی در صورت همراه است. این علائم شامل خارش، لکه‌های آکنه‌مانند و لکه‌های اطراف لب است.

بیماری های پوستی و کنه D. folliculorum

شکل 5 بیماری‌های پوستی مستعد کنه دمودکس

تشخیص کنه‌های دمودکس

تا زمانی که فرد علائم یا عوارضی را تجربه نکرده است، نیازی به آزمایش بررسی ابتلا به انگل ندارد. پزشک تشخیص D. folliculorum را با گرفتن شرح حال پزشکی و معاینه پوست آغاز می‌کند. کنه‌ها با چشم غیر‌مسلح دیده نمی‌شوند، بنابراین پزشک معمولا نمونه‌برداری از پوست را انجام می‌دهد. این فرایند شامل برداشت نمونه کوچکی از پوست و بررسی آن زیر میکروسکوپ می‌شود. تعیین مقدار کنه‌هایی که روی پوست زندگی می‌کنند مهم است چرا که اصولا تعداد اندک آکنه‌ها باعث ایجاد مشکلات پوستی فرد نمی‌شود.
در صورتی که مقدار انگل ها در فولیکول‌های مو بالا باشد، ابتلا به دمودکوزیس تشخیص داده می‌شود.

درمان کنه‌های دمودکس

پزشک ممکن است درمان با کرم‌هایی مانند کروتامیتون یا پرمترین را توصیه کند. این‌ها حشره‌کش‌های موضعی هستند که می‌توانند کنه‌ها را از بین ببرند و بنابراین تعداد آن‌ها را کاهش می‌دهند. پزشک همچنین ممکن است مترونیدازول موضعی یا خوراکی را تجویز کند که یک آنتی‌بیوتیک است.
فرد می‌تواند با استفاده از دستمال مرطوب صورت یا حوله‌های مخصوص دمودکس دور چشم خود را تمیز کند.
پزشکان همچنین ممکن است محلول الکل با غلظت بالا را به صورت فرد بمالند. این مایت‌های Demodex را به سطح پوست می‌آورد، سپس پزشک می‌تواند موادی را به پوست بمالد که مایت‌ها را از بین برده و بیماری را درمان می‌کند.
برای افرادی که سیستم ایمنی بدنشان بسیار ضعیف است، پزشک ممکن است ایورمکتین تجویز کند.

درمان کنه‌های D. folliculorum

شکل 6 درمان کنه‌های دمودکس

درمان‌های خانگی کنه‌های دمودکس

برخی اقدامات پیشگیرانه نیز وجود دارد که فرد می‌تواند در خانه انجام دهد. این شامل:

چشم انداز

برای اکثر افراد وجود کنه D. folliculorum در صورت بی‌ضرر است. با این حال در تعداد بیشتری این کنه‌ها می‌توانند علائمی شبیه روزاسه ایجاد کنند. افرادی که بیماری پوستی خاصی دارند یا سیستم ایمنی ضعیف دارند بیشتر در معرض خطر ابتلا به این علائم هستند. یک پزشک می‌تواند با انجام بیوپسی از پوست مشخص کند آیا فردی با کنه‌ها به میزان غیرطبیعی بالا زندگی می‌کند یا خیر. درمان شامل تمیز کردن منظم صورت و استفاده از داروهای مختلف برای از بین بردن کنه‌ها است.
در پایان دکتر مریم ملکی می‌افزاید، وفور این انگل پوستی که از جنبه‌های پاتوژنز، راه انتقال و پیچیدگی‌های درمانی که همچنان ناشناخته مانده است، دارای اهمیت کلینیکی بسیار می‌باشد. عموما حضور دمودکس همراه با بیماری‌های پوستی از قبیل آکنه، روزاسه، اریتما، پیتریازیس و بیماری‌های چشمی مانند بلفارایت، شناسائی و مورد تشخیص قرار می‌گیرد. در ارتباط با نقش بیولوژیک این موجود در موفقیت درمان و تاثیر حضور آن‌ها در طول دوره بیماری جای مطالعه فراوان دارد.

لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری عکس دیدن فرمایید.

آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)


اشتراک این مطلب :

آدرس مطب : اصفهان ، خیابان چهارباغ بالا ، جنب مجتمع پارک ، طبقه فوقانی بانک سپه
تلفن : 36662224 - 031

مطالب مرتبطنظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
پی آر افتزریق فیلررزرو ویزیت حضوریلیزر موهای زائدبوتاکس
خدمات کلینیک هور
دکتر مریم ملکی در سال 1369 تحصیلات خود را در رشته دکترای عمومی با کسب رتبه اول کشور و در سال 1377 دکترای تخصصی پوست و مو را با کسب رتبه اول استان و رتبه سوم کشور به اتمام رسانید.او در سال 81 به عضویت انجمن متخصصین پوست امریکا و در سال 83 به عضویت انجمن متخصصین پوست اروپا در آمد. او همیشه در تلاش برای کسب علوم و فنون جدید و همچنین خرید جدیدترین تجهیزات به روز دنیا به کشورهای اروپائی و امریکائی سفر نموده و در سمینارها و کنگره های تخصصی پوست و موی داخل و خارج از کشور حضور فعال دارد.او در تاریخ 89/8/12 موفق به ثبت اختراع دستگاه سنجش عمر گرافت های مو در عمل پیوند موی طبیعی شد .ایشان دائماً سعی کرده کلینیک خود را از نظر خدمت رسانی و همچنین تجهیزات هم سطح کلینیک های مدرن اروپا و امریکا تجهیز نماید تا هم وطنان عزیز بتوانند از جدیدترین تکنولوژی روز دنیا در زمینه پوست و مو بهره مند شوند.
فرم ثبت نام مشاوره تلفنی رایگان
نام و نام خانوادگی : شماره تلفن همراه : نوع درخواست :
نام و فامیل : تلفن همراه : درخواست :
آخرین تصاویر گالری
جدیدترین مطالب
بیماری گال یا جرب چیست؟

بیماری گال (جرب یا Scabies) یک بیماری پوستی مسری همراه با خارش شدید است که این خارش جوش های ریز قرمزرنگی را در پوست ایجاد می کند. گال پوسته دار یا نروژی نوعی گال است که در افراد دچار نقص ایمنی، سالخوردگان و غیره رخ دهد ومناطق وسيعی از بدن پوسته‌ پوسته و دلمه دار می شود. ادامه مطلب

9 مزیت ویتامین کا2 (K2) که سلامت و زیبایی را بهبود می بخشد

9 فایده ویتامین K2 که کمتر به آن توجه شده، تنظیم قندخون، سلامت جنسی و باروری، سلامتی قلب و کلیه، استخوان و دندان، جلوگیری از سرطان و غیره است. افرادی که ویتامین D مصرف می کنند بدون K2 نمی توانند از همه مزایای ویتامین D بهره بگیرند. منابع غذایی ویتامین K2 در غذاهای تخمیری و حیوانی یافت می شود. ادامه مطلب

مزوژل چیست و چه کاربردی دارد؟

مواد مزوژل حاوی مواد بازسازی کننده و تغذیه کننده پوست مثل هیالورونیک اسید و غیره هستند که به صاف شدن، شفاف شدن و افزایش قوام پوست کمک می کنند. مزایا آن آبرسانی کردن ناحیه حساس اطراف چشم، کمک به کاهش هاله تیره دور چشم، تغذیه و آبرسانی و غیره است.عوارض مزوژل ناچیز و گذرا است. ادامه مطلب

مورفه آ چیست؟

اسکلروز سیستمیک با اسکلرودرمی منجر به آسیب مستقیم و فیبروز و درگیری ریه ها، قلب، کلیه ها یا دستگاه گوارش می‌شود، در مورفه‌آ سفت شدن قسمت‌های محدودی از پوست است. اسکلرودرما انواع مختلف مورفه‌آ و اسکلروز سیستمیک را در بر می گیرد. درمان مورفه آ موضعی و سیستمیک است. ادامه مطلب

بیماری سودوزانتوما الاستیکوم چیست؟

سودوزانتوما الاستیکوم اختلال ارثی نادر است که شامل تخریب الیاف الاستین که مناطق دیگری از بدن به غیر از پوست صورت را تحت تاثیر قرار دهد. پوست برخی نواحی بدن شل و افتاده شده و پاپول هاو پلاک های زردرنگ قرینه در نواحی گردن، زیربغل، کشاله ران و ناحیه چین آرنج و پشت زانو بروز می کند و درمان قطعی ندارد. ادامه مطلب

جدیدترین پیام های کاربران
م ع :

من همه خدماتی توی کلینیک خانم دکتر ملکی استفاده کردم و چیزی که برام خیلی اهمیت داره اینه که دلسوز بیمار هستند و الکی چیزی رو تجویز نمیکنند حتی اگر بدونند موقت و کوتاه مدت اون روش پوست بیمار رو بهبود میده و میتونن رضایت موقتی بیمار رو جلب کنند و همین موضوع باعث شده سالهااااست که هرکار پوستی بخوام انجام بدم فقطو فقط خانم دکتر ملکی و اطمیناندداشتن به پزشک مهمترینه

مهسا :

سلام من تیکسل انجام دادم و خیلی راضیم مرسی از خانم دکتر عزیزو مهربون

نریمانی :

سرکارخانم دکتر کار طبابت با خرید و فروش املاک متفاوته؛لطفا اینقدر به شعور مردم فهیم اصفهان توهین نکنید،حداقل اینقدر تابلو از خودتون تعریف و تمجید نکنید؛به شخصه تا حالا از هیچ مراجعی رضایت از کار شما ندیدم،موفق باشید

راضیه صفری :

دیگه تمام گفتنی هارو همه تو بقیه نظرات گفتن و بنظر من همش هم درسته. دیروز برای اولین بار اومدم ویزیت شدم پیششون اخلاق و حوصله ی عالی و تازه نوبت دهیشون چقددددر نسبت به دکتر های دیگه با نظم و دقیق و راحت از طریق اینترنت بود و وقتی هم که حضوری اومدم مطب اصلا معطل نشدم خیلی عالی بود ممنون از خدمات خوبتون و ارزشی که برای زمان بیماراتون میذارین و معطلشون نمیکنید و انقدر ساده و عالی نوبت میدین.

مریم :

در یک کلام پزشک پوست بی نظیر و متبحر از سال ۹۵ بیمارشون هستم کل کارای پوستیم مطب ایشون انجام دادم و عااااالی بوده پوست چرب و جوش دار و پر از لک داشتم که عالی شده لیزر کیوسوییچ جنسیس فرکشنال میکرو مزوتراپی هم پیششون این مدت انجام دادم که خیلیییی راضی بودم جدیدا هم تزریق داشتم پیششون که دقیق و عااالی بدون هیچ کبودی و نکته مهم اینه که با یک نگاه میگن باید برا این پوست چه کاری انجام بشه

گواهینامه‌های بین المللی

استفاده از مطالب این سایت فقط با ذکر منبع مجاز می‌باشد