منو

بوکال فت یا برداشتن چربی داخل دهان

در بعضی افراد پر کردن گونه و صورت در به وجود آوردن صورت گردتر و جوان کمک می‌کند ولی در بعضی افراد دیگر مقدار این چربی آن قدر زیاد است که با وجود اندام مناسب، صورت بسیار پر به نظر می‌رسد. این افراد بر این باورند که هنگام خنده لپ‌ها، صورت را نافرم کرده و گویی یک شی کوچک در دهانشان قرار دارد. این افراد از این موضوع رضایت ندارند و ترجیح می‌دهند صورت کشیده و تراش‌خورده داشته باشند. از همین رو فکر برداشتن چربی بوکال در ذهنشان جرقه می‌زند. در واقع برای آب کردن چربی داخل دهان به جز این روش راه دیگری وجود ندارد. در ادامه دکتر مریم ملکی متخصص پوست و مو در این رابطه توضیحات زیر را ارائه می‌دهد.
برخی مردم از چاق بودن لپ‌های خود که ممکن است به دلیل اضافه وزن باشد یا به دلیل عوامل ژنتیکی ایجاد شده باشد، ناراضی هستند. اکثر افراد به دنبال زاویه‌دار کردن صورت از طریق تخلیه چربی‌های دهانی که اصطلاحا تخلیه بوکال فت گفته می‌شود، هستند تا با کوچک کردن فرم صورت خود گونه و زاویه فک آن‌ها بیشتر نمایان شود. برداشت چربی داخل دهان، درمان انتخابی برای بیمارانی است که توده چربی آن‌ها به سمت خارج و پایین در خارج از گوشه لب بیرون زده باشد و مسئول برجستگی ظاهری در این قسمت باشد. افراد کمی واقعا به این عمل نیاز دارند.

بوکال فت قبل و بعد از عمل

شکل 1 قبل و بعد جراحی بوکال فت

برداشت چربی داخل دهانی باعث مشخص‌تر شدن برجستگی استخوان‌های گونه و بافت قرار گرفته بر روی استخوان و کاستن از حجم قسمت تحتانی گونه در زیر استخوان‌های آن ناحیه می‌شود.
برداشتن پد چربی باکال، همچنین به عنوان برداشتن چربی گونه یا لیپکتومی باکال شناخته می‌شود، جراحی است که پدهای چربی اضافی را از گونه‌ها خارج می‌کنند تا ظاهر صورت باریک‌تر و با کانتور بهتری شکل دهد.
چربی باکال یک توده کروی چربی است که بین عضلات صورت، در ناحیه توخالی زیر استخوان گونه شما قرار دارد. اندازه این چربی باکال بر فرم‌ ‌صورت شما تاثیر می‌گذارد. همه افراد این چربی باکال را دارند، با این حال اندازه چربی باکال می‌تواند بسیار متفاوت باشد. جراحی بوکال فت، به طور کلی برای کاهش گونه‌های چاق (گونه‌های chipmunk) استفاده می‌شود که می‌تواند به دلیل ژنتیک یا افزایش وزن باشد. اگر چربی باکال بزرگی دارید ممکن است احساس کنید صورت شما بیش از حد گرد یا پر است یا ممکن است احساس کنید که صورت شما شبیه صورت کودک است.
این جراحی برای کاهش عرض صورت‌های گرد انجام می‌شود. این روش گونه‌ها را باریک‌تر کرده و زوایای صورت را مشخص می‌کند.

نحوه جراحی بوکال فت

شکل 2 نحوه جراحی بوکال فت

علل مختلف چاقی صورت

بسیاری از افراد دارای اضافه وزن، گونه‌های چاقی دارند اما اضافه وزن دلیل ایجاد این مشکل نیست. برخی افراد به صورت ژنتیکی دچار چربی‌های دهانی هستند حتی زمانی که وزن آن‌ها مناسب باشد.

علل چاقی صورت

شکل 3 علل چاقی صورت

انجام تخلیه چربی‌های دهانی برای چه کسانی مناسب است؟

 1. تخلیه چربی دهانی برای افرادی که قسمت پایینی گونه‌های آن‌ها چاق است مناسب است.
 2. بیماران باید نسبت به نتایج حاصل از انجام این درمان انتظارات واقع‌بینانه‌ای داشته باشند.
 3. از سلامت عمومی خوبی برخوردار باشند.
 4. جراحی تخلیه چربی‌ دهانی را می‌توان هم برای مردان و هم برای زنان انجام داد.
 5. یکی از مهم‌ترین عواملی که باید در ذهن خود داشته باشید مسئله سن شما است. اگر صورت شما قبل از سن 25 سالگی چاق به نظر می‌رسد، نیازی به انجام لاغر کردن لپ نیست. صورت بسیاری از افراد در دهه دوم و اوایل دهه سوم زندگی لاغرتر می‌شود. بنابراین اگر شما در سنین جوانی تصمیم به تخلیه چربی‌های دهانی بگیرید ممکن است با افزایش سن، صورت شما لاغرتر از آن جا که در نظر داشتید شود.
 6. خانواده‌هایی که صورت چاق و گرد داشته و در پیری هم همین حالت را حفظ کرده باشند، در صورتی ‌که چربی داخل دهانی مسئول این پری باشد می‌توانند از برداشتن آن‌ها بهره ببرند، هر چند بسیار نامعمول است ولی در مواردی که افراد خانواده در جوانی صورت گردی داشته‌اند که در ادامه روند پیری آن حالت را از دست ‌داده و صورت لاغرتری بهم زده‌اند باید حتی‌الامکان از این عمل پرهیز نمایند.
 7. گروه‌های چربی متعدد در نواحی مختلف صورت وجود دارد، لذا نکته مهم، مشخص کردن این مسئله است که آیا برداشتن چربی داخل دهان می‌تواند به بهتر شدن وضعیت فرد و حل مشکل وی کمک نماید یا خیر.
 8. هنگامی که افراد اقدام به برداشتن چربی بوکال می‌کنند، برجستگی استخوان‌های گونه آن‌ها نمایان‌تر می‌شود، در نتیجه خط فک و گونه‌ها مشخص‌تر به نظر می‌رسند و بیمار از ظاهر هماهنگ صورت بهره‌مند می‌شود.

دکتر مریم ملکی ارزیابی بیمار را انجام می‌دهد تا مشخص شود آیا فرد صلاحیت جراحی برداشتن یا کاهش پد چربی باکال را دارد. اگر دکتر ملکی به این نتیجه رسید که برداشتن یا کاهش چربی باکال می‌تواند به بیمار در دستیابی به هماهنگی صورت کمک کند، در مرحله بعدی یک برنامه درمانی سفارشی برای او ایجاد می‌کند.


مزایای جراحی بوکال (حذف چربی صورت)

چه کسی کاندید مناسبی برای حذف چربی باکال است؟

اگر نکات زیر در مورد شما اعمال شود، می‌توانید کاندید مناسبی برای از بین بردن چربی باکال باشید.

جراحی چربی بوکال در چه مواردی توصیه نمی‌شود؟

حذف چربی باکال برای همه مناسب نیست. ممکن است در موارد زیر توصیه نشود:

 1. اگر صورت شما باریک است. اگر صورت شما به طور طبیعی باریک باشد، ممکن است جراحی با افزایش سن باعث فرو رفتن بیشتر گونه‌‌ها شود.
 2. اگر شما دچار آتروفی نیمه فاسیال پیشرونده (سندرم پاری_رومبرگ) هستید. این اختلال نادر باعث کوچک شدن یک طرف صورت می‌شود و بیماری است که با آتروفی چربی باکال همراه است.
 3. شما زیر ۲۵ سال هستید، می‌دانید که با افزایش سن به طور طبیعی چربی صورت خود را از دست می‌دهید.

روش عمل جراحی چربی بوکال چگونه است؟

تخلیه چربی‌ دهانی معمولا به عنوان یک عمل سرپایی تحت بی‌هوشی موضعی و در مدت زمانی در حدود 60 تا 90 دقیقه انجام می‌شود. از آن جایی‌ که این قسمت از چربی در زیر عضلات صورت قرار دارد و عمقی می‌باشد، نمی‌توان با لیپوساکشن صورت از روی پوست، آن‌ها را برداشت. پس از بی‌حسی، پزشک یک شکاف ۱ تا ۱/۵ سانتی‌متری بین گونه و لثه در پشت دهان ایجاد می‌کند. زمانی که شکاف ایجاد شد، پزشک چربی‌های دهانی از طریق شکاف بیرون می‌آورد و چربی‌های بیرون زده را با انبرک یا موچین جراحی برمی‌دارد. از آن جا که این چربی‌ها از ساختار گونه جدا هستند به راحتی و بدون این که بقیه قسمت‌های صورت درگیر شوند برداشته می‌شوند. پزشک باید دقت زیادی به خرج دهد که مقادیر چربی در اندازه مناسب برداشته شود؛ میزان چربی برداشته شده برای ایجاد تغییرات ظریف کافی باشد اما آن‌قدر زیاد نباشد که باعث تورفتگی گونه شود. پس از تخلیه چربی‌های دهانی، محل برش داخل دهان به وسیله بخیه‌های جذبی بسته شده و عمل پایان می‌یابد. مهم‌ترین چالش در برداشت چربی داخل دهانی، پرهیز از آسیب به بافت‌های عصبی و عضلانی مجاور آن‌ها است و معمولا عمل آن تحت بی‌حسی موضعی یا بی‌دردی خفیف در مطب یا کلینیک انجام می‌شود که در طی آن برش کوچکی در داخل دهان داده می‌شود و چربی دهانی از خلال آن برش بیرون کشیده شده و برداشته می‌شود.

روش عمل جراحی بوکال فت

شکل 4 روش جراحی بوکال فت


دوره بهبودی جراحی چربی بوکال

دوران بهبودی پس از انجام تخلیه چربی‌های دهانی و لاغر کردن لپ راحت است و تاثیر زیادی بر زندگی روزمره شما ندارد. ممکن است تورم و درد جزئی در گونه‌ها ایجاد شود که به راحتی با مصرف داروهای بدون نیاز به نسخه پزشک، قابل کنترل است. چند روز پس از انجام درمان، محدودیتی در فعالیت‌های فیزیکی و رژیم غذایی وجود نخواهد داشت و همه بیماران می‌توانند به فعالیت‌های روزمره خود بپردازند.

نتیجه‌ عمل از کی قابل مشاهده است؟

نتایج نهایی این عمل معمولا از چند هفته تا چند ماه پس از عمل جراحی و پس از فروکش کردن تورم قابل مشاهده است. با این حال نتایج عمل جراحی بوکال بسته به رژیم غذایی بیمار و عوامل دیگر ممکن است متفاوت باشد. در برخی موارد افزایش وزن یا کاهش وزن پس از انجام عمل جراحی نتایج درمانی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. روند پیری طبیعی همچنین باعث ایجاد چین‌وچروک صورت، افتادگی پوست و سایر موارد می‌شود که ممکن است بر نتایج این عمل تاثیر بگذارد.
وابستگی نتایج عمل بوکال فت

شکل 5 وابستگی نتایج عمل بوکال فت

به این منظور لازم است که قبل از انجام هر گونه عمل جراحی با پزشک مشورت کرده و نیز می‌توانید در مورد گزینه‎‌های درمانی جایگزین مانند لیپوساکشن یا آندولیفت صورت که ممکن است برایتان مناسب‌تر باشد نیز صحبت کنید. خیلی مهم است که پیش از درمان یک جلسه مشاوره با جراح خود داشته باشید تا او از این که شما فرد مناسبی برای این روش هستید اطمینان بیابد.

سوالات رایج در مورد جراحی چربی بوکال

 1. آیا تخلیه چربی‌های دهانی آسیب‌زا است؟ از آن جا که چربی‌های دهانی جزو بافت‌های نرم محسوب می‌شوند، برداشتن آ‌ن‌ها با ناراحتی کمی همراه است. بیشتر بیماران از درد شکایتی ندارند اما در صورت نیاز برای شما داروهای ضددرد تجویز می‌شود.
 2. پس انجام تخلیه چربی‌های دهانی، ظاهر فرد چه تفاوتی می‌کند؟ پس از انجام عمل تخلیه چربی‌های دهانی، صورت متورم شده اما بروز کبودی بندرت اتفاق می‌افتد. طی 2 تا 3 هفته پس از درمان تورم کاهش یافته و گونه‌ها در زیر استخوان گونه لاغرتر به نظر می‌رسند.
 3. چه مدت پس از انجام تخلیه چربی‌های دهانی می‌توان سر کار بازگشت؟ در بیشتر موارد بیماران یکی دو روز پس از انجام عمل تخلیه چربی‌های دهانی می‌توانند سر کار خود بازگردند.
 4. خطرات احتمالی و عوارض جانبی: عوارض مرتبط با جراحی برداشتن چربی باکال عبارتند از:

خطرات حذف پد چربی باکال قابل توجه است و مهم این است که بیمار قبل از درمان این خطرات را درک کند. به این ترتیب بیمار می‌تواند خطرات و مزایای حذف پد چربی باکال را ارزیابی کند و براساس آن برنامه‌ریزی کند.

عوارض جراحی برداشتن چربی باکال

شکل 6 عوارض جراحی برداشتن چربی باکال

دکتر مریم ملکی تشخیص می‌دهد که هیچ دو بیمار جراحی صورت دقیقا شبیه هم نیستند و در نتیجه برای برداشتن چربی گونه رویکردی شخصی را در پیش می‌گیرند. قبل از جراحی کاهش گونه، دکتر مریم ملکی با یک بیمار ملاقات می‌کند، ارزیابی گسترده‌ای انجام می‌دهد و در مورد اهداف درمانی فرد اطلاعات کسب می‌کند.
همان طور که قبلا بحث شد، در بسیاری از موارد برداشتن پد چربی باکال همراه با چندین روش جوانسازی صورت دیگر به منظور بهبود ظاهر کلی صورت بیمار به روشی طبیعی و مناسب انجام می‌شود. برداشتن پد چربی باکال مزایای زیادی به همراه دارد اما این روش برای همه مناسب نیست. روش حذف چربی بوکال، یک روش دائمی‌ است و این چربی دوباره جایگزین نمی‌شود و اگر به هر دلیلی پس از تخلیه چربی بوکال از ظاهر خود ناراضی بودید باید از ترریق فیلر یا چربی جهت پر کردن آن ناحیه استفاده کنید.

لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری عکس دیدن فرمایید.

آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)


اشتراک این مطلب :

آدرس مطب : اصفهان ، خیابان چهارباغ بالا ، جنب مجتمع پارک ، طبقه فوقانی بانک سپه
تلفن : 36662224 - 031

مطالب مرتبطنظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
پی آر افرزرو ویزیت حضوریلیزر موهای زائدتزریق فیلربوتاکس
خدمات کلینیک هور
دکتر مریم ملکی در سال 1369 تحصیلات خود را در رشته دکترای عمومی با کسب رتبه اول کشور و در سال 1377 دکترای تخصصی پوست و مو را با کسب رتبه اول استان و رتبه سوم کشور به اتمام رسانید.او در سال 81 به عضویت انجمن متخصصین پوست امریکا و در سال 83 به عضویت انجمن متخصصین پوست اروپا در آمد. او همیشه در تلاش برای کسب علوم و فنون جدید و همچنین خرید جدیدترین تجهیزات به روز دنیا به کشورهای اروپائی و امریکائی سفر نموده و در سمینارها و کنگره های تخصصی پوست و موی داخل و خارج از کشور حضور فعال دارد.او در تاریخ 89/8/12 موفق به ثبت اختراع دستگاه سنجش عمر گرافت های مو در عمل پیوند موی طبیعی شد .ایشان دائماً سعی کرده کلینیک خود را از نظر خدمت رسانی و همچنین تجهیزات هم سطح کلینیک های مدرن اروپا و امریکا تجهیز نماید تا هم وطنان عزیز بتوانند از جدیدترین تکنولوژی روز دنیا در زمینه پوست و مو بهره مند شوند.
فرم ثبت نام مشاوره تلفنی رایگان
نام و نام خانوادگی : شماره تلفن همراه : نوع درخواست :
نام و فامیل : تلفن همراه : درخواست :
آخرین تصاویر گالری
جدیدترین مطالب
بیماری گال یا جرب چیست؟

بیماری گال (جرب یا Scabies) یک بیماری پوستی مسری همراه با خارش شدید است که این خارش جوش های ریز قرمزرنگی را در پوست ایجاد می کند. گال پوسته دار یا نروژی نوعی گال است که در افراد دچار نقص ایمنی، سالخوردگان و غیره رخ دهد ومناطق وسيعی از بدن پوسته‌ پوسته و دلمه دار می شود. ادامه مطلب

9 مزیت ویتامین کا2 (K2) که سلامت و زیبایی را بهبود می بخشد

9 فایده ویتامین K2 که کمتر به آن توجه شده، تنظیم قندخون، سلامت جنسی و باروری، سلامتی قلب و کلیه، استخوان و دندان، جلوگیری از سرطان و غیره است. افرادی که ویتامین D مصرف می کنند بدون K2 نمی توانند از همه مزایای ویتامین D بهره بگیرند. منابع غذایی ویتامین K2 در غذاهای تخمیری و حیوانی یافت می شود. ادامه مطلب

مزوژل چیست و چه کاربردی دارد؟

مواد مزوژل حاوی مواد بازسازی کننده و تغذیه کننده پوست مثل هیالورونیک اسید و غیره هستند که به صاف شدن، شفاف شدن و افزایش قوام پوست کمک می کنند. مزایا آن آبرسانی کردن ناحیه حساس اطراف چشم، کمک به کاهش هاله تیره دور چشم، تغذیه و آبرسانی و غیره است.عوارض مزوژل ناچیز و گذرا است. ادامه مطلب

مورفه آ چیست؟

اسکلروز سیستمیک با اسکلرودرمی منجر به آسیب مستقیم و فیبروز و درگیری ریه ها، قلب، کلیه ها یا دستگاه گوارش می‌شود، در مورفه‌آ سفت شدن قسمت‌های محدودی از پوست است. اسکلرودرما انواع مختلف مورفه‌آ و اسکلروز سیستمیک را در بر می گیرد. درمان مورفه آ موضعی و سیستمیک است. ادامه مطلب

بیماری سودوزانتوما الاستیکوم چیست؟

سودوزانتوما الاستیکوم اختلال ارثی نادر است که شامل تخریب الیاف الاستین که مناطق دیگری از بدن به غیر از پوست صورت را تحت تاثیر قرار دهد. پوست برخی نواحی بدن شل و افتاده شده و پاپول هاو پلاک های زردرنگ قرینه در نواحی گردن، زیربغل، کشاله ران و ناحیه چین آرنج و پشت زانو بروز می کند و درمان قطعی ندارد. ادامه مطلب

جدیدترین پیام های کاربران
م ع :

من همه خدماتی توی کلینیک خانم دکتر ملکی استفاده کردم و چیزی که برام خیلی اهمیت داره اینه که دلسوز بیمار هستند و الکی چیزی رو تجویز نمیکنند حتی اگر بدونند موقت و کوتاه مدت اون روش پوست بیمار رو بهبود میده و میتونن رضایت موقتی بیمار رو جلب کنند و همین موضوع باعث شده سالهااااست که هرکار پوستی بخوام انجام بدم فقطو فقط خانم دکتر ملکی و اطمیناندداشتن به پزشک مهمترینه

مهسا :

سلام من تیکسل انجام دادم و خیلی راضیم مرسی از خانم دکتر عزیزو مهربون

نریمانی :

سرکارخانم دکتر کار طبابت با خرید و فروش املاک متفاوته؛لطفا اینقدر به شعور مردم فهیم اصفهان توهین نکنید،حداقل اینقدر تابلو از خودتون تعریف و تمجید نکنید؛به شخصه تا حالا از هیچ مراجعی رضایت از کار شما ندیدم،موفق باشید

راضیه صفری :

دیگه تمام گفتنی هارو همه تو بقیه نظرات گفتن و بنظر من همش هم درسته. دیروز برای اولین بار اومدم ویزیت شدم پیششون اخلاق و حوصله ی عالی و تازه نوبت دهیشون چقددددر نسبت به دکتر های دیگه با نظم و دقیق و راحت از طریق اینترنت بود و وقتی هم که حضوری اومدم مطب اصلا معطل نشدم خیلی عالی بود ممنون از خدمات خوبتون و ارزشی که برای زمان بیماراتون میذارین و معطلشون نمیکنید و انقدر ساده و عالی نوبت میدین.

مریم :

در یک کلام پزشک پوست بی نظیر و متبحر از سال ۹۵ بیمارشون هستم کل کارای پوستیم مطب ایشون انجام دادم و عااااالی بوده پوست چرب و جوش دار و پر از لک داشتم که عالی شده لیزر کیوسوییچ جنسیس فرکشنال میکرو مزوتراپی هم پیششون این مدت انجام دادم که خیلیییی راضی بودم جدیدا هم تزریق داشتم پیششون که دقیق و عااالی بدون هیچ کبودی و نکته مهم اینه که با یک نگاه میگن باید برا این پوست چه کاری انجام بشه

گواهینامه‌های بین المللی

استفاده از مطالب این سایت فقط با ذکر منبع مجاز می‌باشد