منو

رفع شلی پوست - آر اف فركشنال - آر اف سوزنی

قسمت‌هایی از پوست که سبب استحکام پوست می‌شود از رشته‌هایی به نام کلاژن و الاستین تشکیل شده است. این رشته‌ها طی روند پیری و آسیب‌های محیطی ساختار خود را از دست می‌دهند و طول آن‌ها افزایش می‌یابد. به همین دلیل شل و بی‌استحکام می‌شوند که نمود بیرونی آن ایجاد شلی و چین‌وچروک در پوست است. برای نوسازی کلاژن، باید‌ کلاژن‌های قدیمی تخریب و کلاژن‌های جدید ساخته شود. برای تحریک بازسازی کلاژن در پوست، روش‌های مختلفی وجود دارد، از جمله لیزرها و آراف فرکشنال (RF fractional). در این مقاله دکتر مریم ملکی متخصص پوست و مو به توضیحات بیشتری در این رابطه می‌پردازد.

آراف فرکشنال

شکل ۱ آراف فرکشنال

زمانی که لیزر سی‌اودو (co2) و اریبوم به بازار معرفی شد، با وجود موثر واقع شدن، مشکلاتی همچون درد و زمان بهبود طولانی سبب شد از محبوبیت آن‌ها کاسته شود. پس از آن تکنولوژی لیزر فرکشنال سی‌اودو به بازار عرضه گردید، اما این لیزر نیز به دلیل ایجاد سوختگی در سطح پوست (اپیدرم) برای منتقل نمودن انرژی به لایه‌های پایین پوست و دوره نقاهت که حدود یک هفته بود، انجامش برای عده‌ای از بیماران دشوار بود و حتی در بیمارانی که پوست تیره داشتند یا دچار لک صورت بودند عوارضی را به دنبال داشت، از جمله احتمال تیره‌تر شدن پوست در نواحی لیزر شده یا تیره‌تر شدن لک.
مردم همیشه به دنبال روش‌های درمانی کم عارضه، بدون درد و راحت‌تر هستند، در همین راستا سیستم فرکشنال آراف (infinilutronic) به گونه‌ای طراحی شده که در آن اپیدرم آسیبی نمی‌بیند و تخریب حرارتی فقط در قسمت عمقی درم صورت می‌گیرد.
دستگاه فرکشنال آراف، دارای سوزن‌های بسیار ظریفی می‌باشد که جهت جلوگیری از ایجاد حساسیت با طلا پوشیده شده‌اند و قطر آن‌ها 200 میکرون می‌باشد. این سوزن‌ها که عمق نفوذ آن‌ها از ۰/۵ تا ۳/۵ میلی‌متر در پوست قابل کنترل است، به تعداد 49 عدد هستند و روی یک کیت ۱/۵ در ۱/۵ سانتی‌متری قرار گرفته‌اند. طول این سوزن‌ها دارای عایق است و فقط نوک آن‌ها آزاد است، بنابراین زمانی که انرژی آراف آزاد می‌شود، تخریب حرارتی فقط در عمق بافت صورت می‌گیرد و اپیدرم با لایه بیرونی و سطحی پوست آسیبی نمی‌بیند.

تفاوت آراف فرکشنال با سی‌اودو

شکل ۲ تفاوت فرکشنال آراف با فرکشنال سی‌اودو و سی‌اودو

مراحل انجام روش آراف فرکشنال

 1. سطح پوست ناحیه با کرم بی‌حس‌کننده به مدت 30 دقیقه پوشیده می‌شود تا پوست کرخ و بی‌حس شود.
 2. برای هر بیمار از یک کیت سوزنی استریل جداگانه استفاده می‌شود.
 3. سوزن به دستگاه وصل می‌شود و با وارد کردن سوزن به سطح پوست انرژی آراف فقط از نوک سوزن در داخل پوست آزاد می‌شود و همین سبب تحریک کلاژن‌سازی و سفت شدن پوست می‌شود.
 4. وقتی سوزن از پوست خارج می‌گردد یک قرمزی گذرای چند ساعته روی پوست ایجاد می‌شود. برای مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت تورم کمی در محل دیده می‌شود.
 5. بیمار می‌تواند از کرم‌های ترمیم‌کننده و ضدآفتاب یا پوشانده استفاده کند و به کار روزانه خود ادامه دهد.
 6. طی ۳ تا ۴ هفته آینده کشیده‌تر شدن پوست و شفاف‌تر شدن آن قابل روئیت است.
 7. جهت کسب نتیجه دلخواه پزشک تعیین می‌کند که به چند جلسه آراف فرکشنال نیاز دارید. معمولا جلسات به صورت ماهیانه انجام می‌شود.

مراحل آراف فرکشنال

شکل ۳ مراحل انجام آراف فرکشنال

مزایای فرکشنال آراف نسبت به فرکشنال سی‌اودو

 1. عدم ایجاد تغییرات رنگدانه‌ای در پوست
 2. عدم ایجاد سوختگی در سطح پوست
 3. دوره نقاهت بسیار کوتاه ۲۴ تا ۴۸ ساعته

تفاوت آراف فراکشنال سوزنی با آراف‌های معمولی

آراف فراکشنال معمولی

در آراف فراکشنال معمولی قدیمی (غیرسوزنی) تاثیر بسیار آرام و تدریجی بود و پزشک مجبور بود برای رسیدن به نتیجه مطلوب، تعداد جلسات درمانی برای بهبود چین‌وچروک، شلی و افتادگی را زیاد کند (حدود ۸ تا ۱۰ جلسه) یا این که هر جلسه وقت زیادی را برای انجام لیزر صرف کند (حدود ۱ ساعت) تا به نتیجه مطلوب درمانی برسد.

آراف فراکشنال سوزنی

در آراف فراکشنال سوزنی تعداد جلسات درمانی به ۳ تا ۴ جلسه کاهش یافته است. در آراف فراکشنال سوزنی، سوزن‌ها همزمان بسیار آرام و بدون درد وارد پوست می‌شوند و بعد از ورود سوزن‌ها به زیر پوست، در کسری از ثانیه، امواج رادیوفرکانس آزاد شده و مستقیم به عمق پوست می‌رسد.

تفاوت آراف فرکشنال سوزنی با معمولی

شکل ۴ تفاوت آراف فرکشنال معمولی با سوزنی

مقایسه اثر آراف فرکشنال و لیزر سی‌اودو

این دو تکنولوژی هر دو برای جوانسازی پوست به کار می‌روند که مکانیسم و اثرات متفاوتی دارند. با این تفاوت که لیزر سی‌اودو CO2 به علت تهاجمی بودن بیشتر جنبه درمانی داشته و آراف فرکشنال سوزنی در زیبایی کاربرد بهتری دارد. موارد زیر نمونه‌ای از تفاوت‌های این دو تکنولوژی می‌باشد:

 1. درصد بهبودی ناشی از فرکشنال رادیوفرکونسی در درمان شل‌شدگی و افتادگی پوست بیشتر از لیزر فرکشنال سی‌اودو است.
 2. میزان بهبودی اسکارهای آکنه (جوش) و اسکارهای جراحی و بخیه سطحی با لیزر فرکشنال دی‌اکسیدکربن بیش از فرکشنال رادیوفرکونسی است.
 3. معمولا لیزر سی‌اودو به دلیل تهاجمی‌تر بودن و احتمال عوارض رنگدانه‌ای، در فصل تابستان و افرادی که پوست سبزه دارند کمتر پیشنهاد می‌شود و آراف فرکشنال گزینه مناسب‌تری است.
 4. برای افرادی که امکان استراحت بعد از درمان را ندارند و می‌خواهند سریع به سر کار برگردند آراف فرکشنال بهتر است.
 5. در صورت امکان، ترکیب این دو روش ( لیزر سی‌اودو و آراف فرکشنال) اثر فوق‌العاده‌ای در درمان مشاهده می‌شود.

شکل ۵ مقایسه شدت و عمق اثر حرارتی آراف فرکشنال با سایر روش‌ها

۱۰ کاربرد آراف فرکشنال

 1. سفت کردن پوست و لیفت صورت: از مهمترین کاربردهای آراف فرکشنال، سفت کردن پوست و درمان شلی پوست است. در واقع آراف فرکشنال صورت این قابلیت را دارد که یک لیفتینگ بدون جراحی برای پوست ایجاد کند. لیفت پوست با آراف به قدری واضح است که می‌توان از آن برای بالا بردن ابرو (brow lift) و افتادگی پلک نیز استفاده کرد (البته برای این کار لازم است آراف (RF) طی چند جلسه انجام شود).
 2. سفت کردن غبغب و خط فک: یکی از کاربردهای مهم میکرونیدل آراف، سفت کردن غبغب و ناحیه فک می‌باشد. این تاثیر آراف بر پوست، به خصوص در خانم‌ها بسیار چشمگیر است، به طوری که بعد از یک یا دو جلسه به وضوح از سفت شدن غبغب و ناحیه فک ابراز رضایت دارند. آراف به عنوان یک روش کاملا غیرتهاجمی و بدون عارضه روش بسیار مناسبی است. علاوه‌بر سفت کردن پوست غبغب، با تنظیم طول سوزنی که وارد پوست می‌شود، می‌توان به لایه چربی غبغب نفوذ کرد و چربی اضافی غبغب را تا حدی از بین برد و با تکرار این روش کلا چاقی غبغب را درمان کرد. آراف برای سفت کردن پوست گردن نیز عالی عمل می‌کند. با توجه به نازکی پوست گردن می‌توان گفت که آراف برای سفت کردن پوست گردن رقیبی ندارد.
 3. درمان چروک‌های پوستی: آراف فرکشنال در رفع چین‌وچروک پوست اثر بسیار خوبی دارد. مخصوصا این روش برای چروک‌های دور چشم بسیار موثر است.
 4. کنترل بیش از حد ترشح چربی پوست: از دیگر کاربردهای آراف فرکشنال در درمان ترشح بیش از حد چربی پوست است. در افراد با پوست چرب، کاهش ترشح سبوم به بهبود وضعیت پوست کمک زیادی می‌کند.
 5. درمان منافذ باز پوستی: بسته شدن منافذ پوستی باز با تکرار جلسات درمانی همزمان با سفت‌تر شدن پوست و کاهش ترسح چربی رخ می‌دهد.
 6. درمان جوش‌های فعال و روزاسه: کاربرد دیگر این روش درمان جوش فعال است. هنگام درمان جوش صورت امکان تشدید موقت آن پس از درمان وجود دارد. حتی در خانم‌های با مشکلات هورمونی ممکن است در سنین ۴۰-۳۰ سال هنوز جوش صورت وجود داشته باشند. وقتی برای جوانسازی صورت آراف انجام می‌دهند از کاهش جوش‌های صورت بسیار ابراز رضایت می‌کنند. آراف فرکشنال در درمان روزاسه نیز تا حدودی موثر بوده است.
 7. درمان اسکار آکنه: آراف فرکشنال در اسکارهای سطحی تا متوسط بسیار موثر است. این کاربرد در ترکیب با لیزر فرکشنال سی‌اودو اثر بیشتری دارد. مزیت آراف این است که پس از آن نیاز به مراقبت کمتر بوده و فرد بلافاصله می‌تواند سر کار برود. درمان پوست‌های تیره یا سبزه با آراف فرکشنال برخلاف لیزر معمولا مشکلی ایجاد نمی‌کند.
 8. درمان تعریق بیش از حد: در بررسی‌های انجام شده اثر کاهش تعریق طولانی مدت است و حتی براساس مکانیسم اثر شاید دائمی هم باشد. برای افرادی که از بوی بد عرق شکایت دارند نیز این درمان مفید است.
 9. درمان ترک‌های پوستی: این تکنولوژی در درمان ترک‌های پوستی (striae) نیز اثر قابل قبولی دارد، البته این اثر نسبی است به این معنی که ترک‌های پوستی به طور کامل از بین نمی‌روند ولی وضوح کمتری پیدا می‌کنند. البته ناگفته نماند سفت شدن پوست ناحیه کار شده مانند پوست شکم نیز قابل ملاحظه است.
 10. اخیرا آراف فرکشنال در درمان کراتوزپیلاریس (پوست مرغی)، آدنیت ساپوراتیوو نیز استفاده شده و نتایج خوبی به دنبال داشته است.

آیا امواج آراف ایمن هستند

امواج رادیوفرکانسی یکی از انواع امواج الکترومغناطیسی هستند. این امواج در ابزارها و وسایل مختلفی استفاده می‌شوند؛ مواردی مثل وای‌فای، امواج رادیو، امواج تلویزیون و مایکروویو. فرکانس امواج رادیویی که در روش آراف استفاده می‌شوند، بین ۳ کیلوهرتز تا ۳۰۰ گیگاهرتز متغیر هستند ولی اکثرا از ۴۵۰ کیلوهرتز بیشتر نمی‌شوند.

تکنولوژی آراف مورد تایید سازمان FDA است

سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا به عنوان یکی از معتبرترین سازمان‌های نظارتی درمانی روش آراف فرکشنال را به عنوان یک روش درمانی ایمن برای سفت کردن پوست و اصلاح انحنای سطحی بدن (کانتور) تایید کرده است. مطالعات بالینی بسیار وسیعی در مورد این روش زیبایی انجام شده و طبق آن‌ها تمامی کاربردهای روش آراف مانند سفت کردن پوست صورت، اصلاح انحنای سطحی بدن و جوانسازی واژن کاملا ایمن و بی‌خطر است.

کاربردهای روش RF

شکل ۶ کاربردهای آراف

جلسات درمانی آراف

مراقبت‌های قبل از آراف فراکشنال

باید پزشک خود را در موارد زیر مطلع کنید:

مراقبت‌های پس از آراف فرکشنال

چه افرادی نباید آراف فرکشنال انجام دهند؟

 1. خانم های باردار
 2. افرادی که فشار خون بالا دارند.
 3. بیماری دیابت
 4. کسانی که به تازگی در معرض نور خورشید بوده و پوست برنزه کرده دارند.
 5. افرادی که سابقه گوشت اضافه (کلویید) دارند.
 6. افرادی که از باتری قلب (پیس میکر) یا دفیبریلاتور قلب استفاده می‌کنند.

عوارض احتمالی آراف فرکشنال

آراف فرکشنال یک روش بسیار کم‌تهاجمی است. به همین علت عوارض بسیار محدود و کوتاه مدتی داشته و دوره‌ی ریکاوری یا استراحت بعد از درمان هم نیاز ندارد.

عوارض آراف فرکشنال

شکل ۷ عوارض آراف فرکشنال

اثرات آراف فرکشنال روی پوست صورت و گردن

 1. لایه‌برداری، جوانسازی و شفاف شدن پوست
 2. سفت شدن پوست و کاهش افتادگی، کاهش عمق خط خنده و بهبود خط فکی
 3. لیفت صورت بدون جراحی: با آراف فرکشنال مانند روش لیفت صورت با نخ بدون انجام جراحی، پوست صورت بالا کشیده می‌شود.
 4. درمان چین‌وچروک‌های صورت، چروک دور چشم و کاهش چروک‌های دور لب
 5. لیفت پوست گردن و رفع غبغب
 6. بهبود رنگ و بافت پوست: درمان مشکلات مربوط به بافت پوست و منافذ بزرگ پوست
 7. رفع زائده‌های پوستی، آفتاب سوختگی، لکه‌های پوستی و روشن کردن پوست صورت
 8. کاهش عمق اسکار جای جوش و جای زخم
 9. بهبود روزاسه و رگ‌هایی که زیر پوست صورت نمایان هستند‌.

هایفو یا آراف کدام را انتخاب کنم؟

هایفو و آراف اساسا روش‌هایی غیرجراحی و غیرتهاجمی برای کشیدن و سفت کردن پوست هستند. این روش‌ها به پوست حرارت می‌دهند تا کلاژن‌های موجود در لایه‌های عمیق آن بازآرایی شوند. برای بسیاری از افراد این پرسش پیش می‌آید که کدام بهتر است.

شکل ۸ مقایسه عمق نفوذ آراف فرکشنال با سایر دستگاه‌های هایفو، آی‌پی‌ال و لیزر

هایفو یا آراف

شکل ۹ تفاوت آراف با هایفو

هزینه آراف فرکشنال

هزینه جلسات درمانی هر جلسه‌ی آراف فرکشنال شامل هزینه خرید سوزن مصرفی و هزینه کار با دستگاه است.

لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری عکس دیدن فرمایید.

آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)


اشتراک این مطلب :

آدرس مطب : اصفهان ، خیابان چهارباغ بالا ، جنب مجتمع پارک ، طبقه فوقانی بانک سپه
تلفن : 36662224 - 031

مطالب مرتبطنظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
پی آر افلیزر موهای زائدتزریق فیلربوتاکسرزرو ویزیت حضوری
خدمات کلینیک هور
دکتر مریم ملکی در سال 1369 تحصیلات خود را در رشته دکترای عمومی با کسب رتبه اول کشور و در سال 1377 دکترای تخصصی پوست و مو را با کسب رتبه اول استان و رتبه سوم کشور به اتمام رسانید.او در سال 81 به عضویت انجمن متخصصین پوست امریکا و در سال 83 به عضویت انجمن متخصصین پوست اروپا در آمد. او همیشه در تلاش برای کسب علوم و فنون جدید و همچنین خرید جدیدترین تجهیزات به روز دنیا به کشورهای اروپائی و امریکائی سفر نموده و در سمینارها و کنگره های تخصصی پوست و موی داخل و خارج از کشور حضور فعال دارد.او در تاریخ 89/8/12 موفق به ثبت اختراع دستگاه سنجش عمر گرافت های مو در عمل پیوند موی طبیعی شد .ایشان دائماً سعی کرده کلینیک خود را از نظر خدمت رسانی و همچنین تجهیزات هم سطح کلینیک های مدرن اروپا و امریکا تجهیز نماید تا هم وطنان عزیز بتوانند از جدیدترین تکنولوژی روز دنیا در زمینه پوست و مو بهره مند شوند.
فرم ثبت نام مشاوره تلفنی رایگان
نام و نام خانوادگی : شماره تلفن همراه : نوع درخواست :
نام و فامیل : تلفن همراه : درخواست :
آخرین تصاویر گالری
جدیدترین مطالب
پاپول پیزوژنیک پاشنه پا

پاپول‌های پیزوژنیک پاشنه پا ((Piezogenic pedal papules (PPPs)) در افراد سالم شایع است و بیشتر آن ها علامتی ندارند. ضایعات در اثر فشار ایجاد و باعث فتق چربی کف پا از طریق درم می ‌شوند. درمان این بیماری، اجتناب از ایستادن برای مدت طول، کاهش وزن، پوشیدن جوراب ‌های فشاری (جوراب واریس) و غیره است. ادامه مطلب

نیاسینامید niacinamide چیست؟

نیاسین و نیکوتین‌آمید (نیاسینامید) با هم متفاوت هستند. این دو ماده دو نوع مختلف از ویتامین B3 به‌ حساب می ‌آیند. مزایای نیاسینامید برای پوست شامل محافظت از پوست، سد چربی، برطرف کردن قرمزی و لک‌های پوستی، بستن منافذ باز پوست، درمان تیرگی پوست، آکنه و روزاسه، کاهش چین ‌و چروک‌ و غیره می باشد. ادامه مطلب

مراقبت ‌های روزانه یا روتین پوستی چیست؟

روتین پوستی، همان مراقبت ‌های پوستی است که افراد می توانند در خانه انجام دهند تا پوست شاداب و جوان تری داشته باشند. نوع پوست(خشک، چرب، حساس، مختلط،نرمال) خود را تعیین کنید و براساس آن انواع شوینده، تونر، سرم، مرطوب کننده، میسلار واتر و آبرسان مناسب پوست خود را انتخاب کنید. ادامه مطلب

مقایسه پروفایلو با دیگر پرکننده‌های پوستی

پروفایلو یک روش درمانی ملایم و ظریف است که (برای افرادی که می ‌خواهند فقط کمی جوان ‌تر شوند بدون تغییر چندان در چهره) در نقاطی از صورت تزریق و سپس خود به خود در کل بافت پوست صورت شما پخش می شود. پرکننده پوست به گونه ها، لب ‌ها و غیره تزریق تا برخی ویژگی ها را بهبود بخشد و باعث تغییر چهره می ‌شود. ادامه مطلب

مزایا و معایب روش های زاویه سازی صورت

در واقع عمل زاویه‌ سازی صورت (مادلینگ چهره)، یکی از عمل های زیبایی جهت رفع عیوب چانه و بهبود زوایا و تناسب‌ها در صورت، اصلاح ظاهر بینی، لب و دهان، رفع غبغب است. تزریق ژل، تزریق چربی، تزریق بوتاکس، لیفت با نخ، پروتز، جراحی روش های انجام آن است که مزایا و معایبی دارند. ادامه مطلب

جدیدترین پیام های کاربران
مهسا :

سلام من تیکسل انجام دادم و خیلی راضیم مرسی از خانم دکتر عزیزو مهربون

نریمانی :

سرکارخانم دکتر کار طبابت با خرید و فروش املاک متفاوته؛لطفا اینقدر به شعور مردم فهیم اصفهان توهین نکنید،حداقل اینقدر تابلو از خودتون تعریف و تمجید نکنید؛به شخصه تا حالا از هیچ مراجعی رضایت از کار شما ندیدم،موفق باشید

راضیه صفری :

دیگه تمام گفتنی هارو همه تو بقیه نظرات گفتن و بنظر من همش هم درسته. دیروز برای اولین بار اومدم ویزیت شدم پیششون اخلاق و حوصله ی عالی و تازه نوبت دهیشون چقددددر نسبت به دکتر های دیگه با نظم و دقیق و راحت از طریق اینترنت بود و وقتی هم که حضوری اومدم مطب اصلا معطل نشدم خیلی عالی بود ممنون از خدمات خوبتون و ارزشی که برای زمان بیماراتون میذارین و معطلشون نمیکنید و انقدر ساده و عالی نوبت میدین.

مریم :

در یک کلام پزشک پوست بی نظیر و متبحر از سال ۹۵ بیمارشون هستم کل کارای پوستیم مطب ایشون انجام دادم و عااااالی بوده پوست چرب و جوش دار و پر از لک داشتم که عالی شده لیزر کیوسوییچ جنسیس فرکشنال میکرو مزوتراپی هم پیششون این مدت انجام دادم که خیلیییی راضی بودم جدیدا هم تزریق داشتم پیششون که دقیق و عااالی بدون هیچ کبودی و نکته مهم اینه که با یک نگاه میگن باید برا این پوست چه کاری انجام بشه

سارا عابدی :

من پیش خانم دکتر لیزر کک و مک انجام دادم خیلی راضیم هم از اخلاق و برخورد خودشون هم پرسنلشون مخصوصا خانم کریمی

گواهینامه‌های بین المللی

استفاده از مطالب این سایت فقط با ذکر منبع مجاز می‌باشد