منو

روش‌های مختلف جوانسازی

با وجود رعایت موارد مراقبتی و رسیدگی به پوست همچنان روند پیشرفت پیری ادامه‌ دارد و بدون اقدام درمانی عملا نمی‌توان جلوی پیر شدن پوست را گرفت. روش‌های مختلفی جهت برگشت جوانی به پوست وجود دارد که دکتر مریم ملکی متخصص پوست و مو در اصفهان در زیر به آن می‌پردازد.

روش‌های مختلف جوانسازی

 1. کرم‌ها
 2. لایه‌‌‌برداری پوست: لایه‌برداری فیزیکی و لایه‌برداری شیمیایی
 3. تزريق بوتاكس
 4. مزوتراپى
 5. ميكرونيدلينگ
 6. ليزرهاى غيرتخريبى
 7. ليزرهاى تخريبى
 8. هايفوتراپى
 9. تزريق فيلرها
 10. تزريق چربى
 11. نخ‌ها
 12. كشيدن پوست با جراحى

۱- جوانسازی با کرم‌ها

انواع مواد دارويی بسيارى در جوانسازی پوست موثر هستند از جمله رتینوییدها، اسیدهای میوه (آ اچ آ)، ماتریکسیل، ضدآفتاب‌ها، کرم‌های حاوی استروژن گیاهی و بالاخره کرم‌ها و لوسیون مای حاوی ویتامین‌های مختلف به ‌خصوص ویتامین‌های C و E.

انواع کرم‌های لایه‌بردار از جمله رتینوییدهای موضعی مانند ترتینویین از دیرباز در درمان بیماری‌های مختلف پوستی مانند آکنه (جوش غرور جوانی) کاربرد داشته‌اند و همچنین در درمان آسیب‌های پوستی ناشی از نور آفتاب و نیز پیری پوست ناشی از افزایش سن به کار می‌رفته‌اند. این نوع کرم‌ها و اسیدهای میوه مانند آلفاهیدروکسی اسیدها به دلیل لایه‌برداری پوست، تحریک‌پذیری آن را در برابر نور آفتاب افزایش می‌دهند و بنابراین افراد باید برای حصول نتایج مطلوب استفاده صحیح از ضدآفتاب را مد نظر قرار دهند.

امروزه برخی مواد در کرم‌های جوان‌کننده به کار می‌رود که ادعای تحریک کلاژن‌سازی پوست را دارند؛ مانند ماتریکسیل که در بسیاری از کرم‌های جوان‌کننده پوست (ضدپیری) وجود دارد.

کرم جوانسازی

شکل 1 جوانسازی با کرم

ویتامین‌های C و E نیز آثار اثبات شده‌اید در مقابله با رادیکال‌های آزاد و آسیب‌های پوستی ناشی از نور آفتاب دارند و نه تنها مصرف خوراکی آن‌ها برای پوست مفید است بلکه مصرف موضعی آن‌ها در پیشگیری از پیری پوست کاربرد دارد.

استروژن گیاهی (فیتواستروژن) مانند استروژن سویا نیز اثر قابل قبولی در پوست‌های محروم شده از هورمون‌های زنانه در خانم‌های یائسه و جوانسازی پوست داشته و رد پای آن‌ها را در بسیاری از کرم‌های ضدپیری مخصوص سنین یائسگی خواهیم دید.

٢- جوانسازی با لایه‌برداری پوست

لایه‌برداری پوست به روش‌های شيميايی و فيزيكى قابل انجام است. روش شيميايی همان استفاده از داروهاى پيلينگ است كه در آن داروهايی مانند ترى كلرواستيک اسيد يا اسيد گليكوليک با غلظت‌های بالا توسط پزشک به سطح پوست ماليده می‌شود و لایه‌های سطحى پوست را به ‌صورت شيميايی از بين می‌برد و طى چند روز تا يک هفته اين لايه از روى سطح پوسته‌پوسته شده و می‌ریزد و زير آن پوستى شفاف و روشن‌تر نمايان می‌شود.

اين روش طى یک ماه با تحريک كلاژن‌سازى در پوست سبب جوانسازی و كاهش چروک سطحى پوست نيز می‌گردد. اين روش به دليل برداشتن يک لايه از سطح پوست آن را در آفتاب حساس‌تر می‌کند و استفاده از كرم ضدآفتاب بسيار ضروری است. پيلينگ شيميايی می‌تواند عوارض زيادى داشته باشد مانند، تغييرات رنگدانه‌ای و تيره شدن پوست يا حتى اسكار؛ بنابراين بايد حتما زير نظر متخصص پوست انجام شود.

مزایا و عوارض لایه‌برداری پوست

شکل 2 مزایا و عوارض لایه‌برداری پوست

لایه‌برداری فيزيكی

با برداشتن لایه‌های سطحى پوست می‌تواند سبب تحريک سلول‌سازی بيشتر در پوست و همچنين افزايش ساخت كلاژن شود. از ديرباز روش كيسه كشيدن روى پوست مرسوم بوده. روش‌های جديدتر و موثرتر لایه‌برداری فيزيكى، استفاده از دستگاه ميكرودرم‌ ابرژن است.

در این روش کریستال‌های بسيار ظريف اکسید آلومینیوم كه شبيه به شن ريز يا نمک هستند با فشار روی پوست پاشیده می‌شود و توسط همین دستگاه مجددا تحت مکش قرار می‌گیرد. این پاشیدن با فشار کریستال‌هایی مثل اکسید آلومینیوم همراه با فشار منفی به وجود آمده توسط این دستگاه به پوست باعث لایه‌برداری پوست و تحریک کلاژن‌سازی پوست می‌شود. این روش همچنین به افزایش نفوذ داروهای موضعی توسط بیمار نیز کمک شایسته‌ای می‌کند.

در اين روش كريستال‌هاى اكسيد آلومينيوم با فشار دستگاه توسط پروب مخصوص روى پوست پاشيده می‌شود و پس از برخورد سريع با پوست، در اثر ضربات ريز و تند لایه‌های سطحى پوست را به ‌صورت بسيار ظريف و دقيق كنده و مجدد طى يک مكش قوى لايه مرده پوست برداشته شده به همراه کریستال‌های اكسيد آلومينيوم به داخل دستگاه مكيده می‌شود. اين روش علاوه‌بر شفاف كردن پوست باعث تحريک ساخت كلاژن نيز می‌شود، همچنین به افزایش نفوذ داروهای موضعی توسط بیمار نیز کمک شایسته‌ای می‌کند.

4- تزريق بوتاكس

يكى از مهم‌ترین علل ايجاد چین‌وچروک در صورت، حرکت‌های زياد پوست صورت است كه برخى به ‌صورت ارادى و برخى به ‌صورت غیرارادی رخ می‌دهد. حرکت‌هایی مانند اخم كردن مكرر، بالا انداختن ابروها و خنديدن همه باعث می‌شود كه خطوطى در صورت ايجاد شود كه در جوانى معمولا اثر بر روى پوست به جا نمی‌گذارد ولى با افزايش سن و كاهش كلاژن در پوست به‌ مرور با حركت دادن زياد صورت مثل اخم كردن روى پوست خط می‌افتد و جاى آن کم‌کم در حالت عادى هم به ‌صورت خط اخم باقى می‌ماند.

دقيقا همين اتفاق براى پيشانى، در افرادى كه عادت دارند ابروهايشان را زياد بالا بگيرند رخ می‌دهد. در كنار چشم‌ها نيز خطوط پنجه كلاغى ممكن است ظاهر شود. خوشبختانه با وارد شدن بوتاكس به حیطه پزشكى، تا حد زيادى اين مشكل رفع شده است. تزريق بوتاكس هم‌ اکنون رتبه اول را از نظر ميزان مصرف در بين روش‌های جوان‌سازی در سطح دنيا دارد.

محل‌های بوتاکس

شکل 3 محل‌های تزریق بوتاکس

۵ـ مزوتراپی

مزوتراپى نوعى تزريق و وارد کردن دارو با سوزن‌هایی بسیار ریز به داخل پوست است. این مواد دارويی، می‌توانند شامل انواع ویتامین، اسيدهيالورونيک، آمينواسيدها، مواد روشن‌کننده پوست و داروهاى ضدچروک و آنتی‌اکسیدان‌ها باشد. در واقع مزوتراپی استفاده از دوزهای کم دارو با تزریق‌های مکرر، در ناحیه مورد نظر از پوست است.

6- ميكرونيدلينگ

میکرونیدلینگ روشی است که شامل استفاده از سوزن‌های باریک جهت ایجاد صدها حفره بسیار نازک روی پوست است. ميكرونيدلينگ دستگاهى است كه يک سر قلمى دارد و با سوزن‌های ریزی كه در سر اين قلم تعبیه می‌شود، طى حركت رفت و برگشتى بسيار سريع سوزن‌ها و در اثر اصابت به پوست باعث ایجاد صدها حفره ظريف و نازک روی لايه خارجی پوست شود.

اين زخم‌های كوچک ناشى از برخورد مكرر سوزن‌ها با پوست، باعث لایه‌برداری پوست و تحريک ساخت كلاژن می‌شود. همچنين می‌توان با ريختن مقدارى از داروهايی مانند اسيد هيالورونيک، اسيدهاى ميوه و ویتامین‌ها به سطح پوست در حين ميكرونيدلينگ باعث ورود بيشتر اين داروها به سطح پوست شد و اثرات کلاژن‌سازی و روشن‌سازی را در پوست تقويت كرد.

7- ليزرهاى غيرتخريبى

اين دسته از ليزرها شامل انواعى از ليزر است كه معمولا هيچ آثار تخريبى، اعم از زخم، التهاب، قرمزى يا كبودى روى پوست نمی‌گذارند و با مكانيسم خاص خود كلاژن‌سازى را در پوست تحريک و تقويت می‌کنند. در نتيجه پوست سفت‌تر، شاداب‌تر و روشن‌تر می‌شود، بدون اين كه دوره نقاهت يا استراحت نياز داشته باشند.

از مهم‌ترین اين لیزرهای غيرتخريبى، ليزر پى دى ال PDL و آى پى آل (IPL)، ترماژ (RF) و اينفرارد (infrared) هستند. بدين ترتيب اين روش‌ها بيشتر براى افرادى كه شاغل هستند و فرصت مراقبت زياد از پوست يا مرخصى گرفتن ندارند مناسب است ولى به همين علت غيرتهاجمى و غيرتخريبى بودن از نظر ميزان اثر، نسبت به ليزرهاى تخريبى اثر كمترى دارند.

ویژگی‌های ليزرهاى غيرتخريبى

شکل 4 ویژگی‌های ليزرهاى غيرتخريبى

8- ليزرهاى تخريبى

اين گونه ليزرها پس از انجام، اثرات لایه‌برداری و التهابى موقت روى پوست به جا می‌گذارند. معمولا دوره نقاهت اين گونه ليزرها یک هفته است كه پوست دچار قرمزى، تورم و شايد پوسته‌ريزى شود. معمولا پس از يک هفته پوست به حالت عادى برمی‌گردد. از جمله این لیزرها، لیزر فرکشنال سی او دو است.

9- فیلر

فیلرها یا ژل‌ها موادى مصنوعى هستند که برای بازگرداندن حجم از دست رفته، عمدتا ناشی از پیری در هر جایی از بدن می‌تواند استفاده شود. تزریق فیلر اگر به دست پزشک متخصص انجام شود، بسیار آسان و سریع است و تقریبا هیچ دوره‌ی نقاهتی ندارد.

فیلرها را می‌توان به دو دسته‌ی اصلی که هر یک از آن‌ها مزایا و معایب خود را دارند، تقسیم کرد:

 1. فیلرهاى دائمی
 2. فیلرهاى موقت

بهتر است پیش از انجام تزریق فیلر حتما به ‌طور مفصل درباره‌ی انتخاب بین این دو مدل با پزشک صحبت کند.

‎فیلرها را می‌توان در قسمت‌های مختلف صورت استفاده کرد. برای از بین بردن خطوط سطحی‌تر، مثل چروک‌های اطراف بینی، خطوط اطراف دهان یا چین‌وچروک‌های عمیق نیز مانند خط اخم از فیلرها می‌توان استفاده کرد. برای بازسازی حجم از دست رفته‌ی (ناشی از پیری) گونه‌ها و زیر چشم‌ها هم استفاده می‌شود. از فیلرها برای افزایش حجم لب‌ها نیز استفاده می‌شود. همچنین کاربرد فیلرها، برای پر کردن چانه یا گونه‌ی برجسته‌تر یا حتی زیباسازى بینى مورد توجه قرار گرفته است.

انواع فیلرهاى هیالورونیک از کم عارضه‌ترین ومحبوب‌ترین ژل‌ها هستند که دوام موقت دارند معمولا از شش ماه تا هجده ماه بسته به نوع ساختار ژل و از برندهاى معتبر می‌توان به ژل ژویدرم، رستیلن و بلوترو اشاره کرد. این گونه ژل‌ها در بدن پس از مدتى تجزیه می‌شوند و آثارى از خود بر جا نمی‌گذارند و پوست به حالت قبل از تزریق برمی‌گردد و برخلاف عقیده عده‌ای باعث بدتر شدن یا شلى پوست نمی‌شود.

ژل الانسه حاوی ماده پلی‌کاپرولاکتون ماندگاری ۲ تا ۴ ساله دارد که در مقایسه با ژل‌های هیالورونیک علاوه‌بر ماندگاری بیشتر خاصیت کلاژن‌سازی بیشتر و لیفت پوست را به‌ همراه دارد و کار جوان‌سازی صورت را برای پزشک و بیمار بسیار راحت کرده است.

ویژگی‌های ژل یا فیلر

شکل 5 ویژگی‌های ژل یا فیلر

اصلاح شیمیایی از طریق پلیمریزاسیون و اتصال متقابل باعث می‌شود که فیلرها سختی، انعطاف‌پذیری و طول عمر متفاوتی داشته باشند. به همین علت ژل‌هایی که براى زیر چشم ساخته می‌شوند معمولا روان‌تر و نرم‌تر از ژل‌هایی است که براى خط خنده تولید می‌شوند. پوست زیر چشم ساختار بسیار ظریف و نازکى دارد و اگر ژل مناسب استفاده نشود از روى پوست به ‌صورت توده یا گلوله‌گلوله دیده خواهد شد.

عوارض تزریق ژل

تزریق ژل از نظر تغییر ظاهر معجزه می‌کند. با این حال عوارض جانبی هم ممکن است رخ دهد. عوارض جانبی خفیف و رایج شامل تورم موقت و کبودی است. عوارض جانبی جدی‌تر و غیرمعمول عبارت‌انداز: عفونت و واکنش‌های ایمنی.

عوارض شدید شامل نکروز پوست (از بین رفتن پوست) و حتی کوری است که به علت انسداد غیرعادی شریان توسط ژل ایجاد می‌شود. این عارضه بسیار نادر است اما اگر اتفاق بیافتد می‌تواند فاجعه‌بار باشد. حتما باید قبل از تزریق درباره‌ی خطرات احتمالی صحبت کنید.

عوارض تزریق ژل

شکل 6 عوارض تزریق ژل

براى به دست آوردن یک نتیجه خوب از تزریق ژل نه فقط نوع ژل و برند آن مهم است بلکه تجربه و مهارت پزشک و سلیقه او در زیبایی‌شناسی هم از اهمیت زیادى برخوردار است.

10- هايفوتراپی

در تکنولوژی هایفوتراپی (HIFU (high intensity focused ultrasound امکان کشیدن پوست وجوانسازی صورت (خط خنده، ابرو، چروک پیشانی، غبغب و شلی گردن) به روش غیرجراحی فراهم شده است. مشکلی که در روش‌های موجود مانند ليزرهاى تخريبى وجود دارد این است که انرژی دستگاه برای رسیدن به داربست کلاژن و الاستین زیر پوست باید از سطح پوست یعنى اپیدرم گذر کند.

مشكل دوم این است كه کلاژن در دمای خاص در حدود ۷۰ تا۶۰ درجه تخریب و بازسازی می‌شوند که رساندن حرارت در این دما به آن‌ها موجب تخریب سطحی پوست هم می‌شود و بنابراین سطح پوست بیمار دچار قرمزی و زخم می‌گردد که خود از عوارض مهمی است که باعث می‌شود تعداد زیادی از بیماران از انجام این روش‌ها خودداری کنند زیرا ظاهر آن‌ها نشان می‌داد که روی صورت‌شان کاری انجام شده است.

ارزش و اهمیت هایفوتراپی در يک ویژگی منحصربه‌فرد است که در آن سطح خارجی پوست کاملا دست نخورده باقی می‌ماند. علت این پدیده این است که انرژی این امواج آن ‌چنان بالا نیست که بتواند در نقطه برخورد با سطح پوست باعث سوختگی شود و لیفت شدن صورت و گردن خواهد بود.

مقایسه روش‌های هایفو، لیزر و آر اف

شکل 7 مقایسه روش‌های هایفو، لیزر و آر اف

‎11- تزریق چربی

یکی ازعلت‌های اصلی پیری و چین‌وچروک‌های پوستی، کم شدن چربی پوست است که به دنبال آن شل شدن پوست هم رخ می‌دهد. به این ترتیب گونه‌ها ضمن کوچک‌تر شدن، دچارافتادگى و این خود باعث عمیق‌تر شدن خط خنده نیز می‌شود. همچنین تحلیل چربى زیر چشم سبب گود شدن زیر چشم‌ها می‌شود.

اگر قبل از افتادگى و شلى شدید فرد جهت درمان مراجعه کنید، برگرداندن حجم از دست رفته (همان تزریق چربى باشد) بهترین و طبیعی‌ترین روش براى بهبود ظاهر و جوان‌سازى است.

12- لیفت با نخ

همان طور که قبلا گفته شد، کلاژن جز اصلی بافت همبند در پوست است که در حفظ انعطاف‌پذیری و استحکام پوست نقش بسیار مهمى دارد. با بالا رفتن سن به آرامى کلاژن‌های پوست از بین می‌رود و همین امر باعث ایجاد چروک و شلى پوست می‌شود، لیفتینگ صورت با نخ می‌تواند کلاژن‌ها را بازسازی کرده و پوست زیباتر و صاف‌تر ایجاد کند.

انواع نخ لیفت صورت

شکل ۸ انواع نخ لیفت صورت

افرادى که داراى افتادگى شدید پوست هستند، کاندید مناسبى براى نخ نیستند و بهتر است به فکر روش‌های موثرتر مانند جراحى یا لیزرهای قوى از زیر پوست (مانند اندولیفت) باشند. همچنین افرادى که صورت خیلى چاقى دارند به دلیل سنگینى بافت، لیفت با نخ به تنهایی اثر خوبى ندارد.

لیفت صورت با نخ

شکل ۹ لیفت صورت با نخ

عوارض لیفت با نخ

عوارض این روش شامل ورم، کبودى و عفونت است که معمولا در دست پزشک متخصص کمتر اتفاق می‌افتد. همچنین در دو هفته اول احتمال جمع‌شدگى پوست در قسمت کنار گوش و تورفتگى یا کشیده شدن پوست در محل ورود نخ وجود دارد که خودبه‌خود محو می‌شود.

13- جراحی لیفتینگ یا کشیدن پوست صورت و گردن

نوعی جراحی زیبایی است که برای ایجاد ظاهری جوان، کشیده‌تر و زیباتر در صورت و گردن فرد طراحی‌ شده است.

جراحی لیفتینگ

شکل ۱۰ جراحی لیفتینگ

عوارض جانبی جراحی لیفتینگ یا کشیدن پوست صورت و گردن

عوارض جانبی این عمل شامل خونریزی، چرک‌‌‌‌کردگی و از کار افتادن موقت اعصابی که باعث حرکات صورت می‌شوند، از جمله ریسک‌های این عمل می‌باشند. در موارد نادر آسیب‌ دیدن عصب‌های ماهیچه‌های صورت باعث از کار افتادن حرکت آن قسمت از صورت می‌شود. به دلیل کاهش خون‌رسانی به فولیکول‌های مو یا آسیب‌دیدگی مستقیم آن‌ها در محل برش، ریزش موقتی مو در این مناطق مشاهده شده که پس از مدتی به حالت عادی خود باز می‌گردد و موها دوباره رشد می‌کنند.

هزینه جوانسازی پوست

روش جوانسازی صورت بسته به میزان شلی و افتادگی، انتظارات بیمار، وضعیت اجتماعی و نوع پوست پس از معاینه حضوری مشخص می‌شود و هزینه هر کدام از روش‌ها متفاوت می‌باشد.

به عنوان یک جمع‌بندی کلی از این مقاله در شکل انواع روش‌های رایج جوانسازی پوست نمایش داده شده است.

لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری عکس دیدن فرمایید.

آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)


اشتراک این مطلب :

آدرس مطب : اصفهان ، خیابان چهارباغ بالا ، جنب مجتمع پارک ، طبقه فوقانی بانک سپه
تلفن : 36662224 - 031

مطالب مرتبطنظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
بوتاکستزریق فیلررزرو ویزیت حضوریلیزر موهای زائدپی آر اف
خدمات کلینیک هور
دکتر مریم ملکی در سال 1369 تحصیلات خود را در رشته دکترای عمومی با کسب رتبه اول کشور و در سال 1377 دکترای تخصصی پوست و مو را با کسب رتبه اول استان و رتبه سوم کشور به اتمام رسانید.او در سال 81 به عضویت انجمن متخصصین پوست امریکا و در سال 83 به عضویت انجمن متخصصین پوست اروپا در آمد. او همیشه در تلاش برای کسب علوم و فنون جدید و همچنین خرید جدیدترین تجهیزات به روز دنیا به کشورهای اروپائی و امریکائی سفر نموده و در سمینارها و کنگره های تخصصی پوست و موی داخل و خارج از کشور حضور فعال دارد.او در تاریخ 89/8/12 موفق به ثبت اختراع دستگاه سنجش عمر گرافت های مو در عمل پیوند موی طبیعی شد .ایشان دائماً سعی کرده کلینیک خود را از نظر خدمت رسانی و همچنین تجهیزات هم سطح کلینیک های مدرن اروپا و امریکا تجهیز نماید تا هم وطنان عزیز بتوانند از جدیدترین تکنولوژی روز دنیا در زمینه پوست و مو بهره مند شوند.
فرم ثبت نام مشاوره تلفنی رایگان
نام و نام خانوادگی : شماره تلفن همراه : نوع درخواست :
نام و فامیل : تلفن همراه : درخواست :
آخرین تصاویر گالری
جدیدترین مطالب
بیماری گال یا جرب چیست؟

بیماری گال (جرب یا Scabies) یک بیماری پوستی مسری همراه با خارش شدید است که این خارش جوش های ریز قرمزرنگی را در پوست ایجاد می کند. گال پوسته دار یا نروژی نوعی گال است که در افراد دچار نقص ایمنی، سالخوردگان و غیره رخ دهد ومناطق وسيعی از بدن پوسته‌ پوسته و دلمه دار می شود. ادامه مطلب

9 مزیت ویتامین کا2 (K2) که سلامت و زیبایی را بهبود می بخشد

9 فایده ویتامین K2 که کمتر به آن توجه شده، تنظیم قندخون، سلامت جنسی و باروری، سلامتی قلب و کلیه، استخوان و دندان، جلوگیری از سرطان و غیره است. افرادی که ویتامین D مصرف می کنند بدون K2 نمی توانند از همه مزایای ویتامین D بهره بگیرند. منابع غذایی ویتامین K2 در غذاهای تخمیری و حیوانی یافت می شود. ادامه مطلب

مزوژل چیست و چه کاربردی دارد؟

مواد مزوژل حاوی مواد بازسازی کننده و تغذیه کننده پوست مثل هیالورونیک اسید و غیره هستند که به صاف شدن، شفاف شدن و افزایش قوام پوست کمک می کنند. مزایا آن آبرسانی کردن ناحیه حساس اطراف چشم، کمک به کاهش هاله تیره دور چشم، تغذیه و آبرسانی و غیره است.عوارض مزوژل ناچیز و گذرا است. ادامه مطلب

مورفه آ چیست؟

اسکلروز سیستمیک با اسکلرودرمی منجر به آسیب مستقیم و فیبروز و درگیری ریه ها، قلب، کلیه ها یا دستگاه گوارش می‌شود، در مورفه‌آ سفت شدن قسمت‌های محدودی از پوست است. اسکلرودرما انواع مختلف مورفه‌آ و اسکلروز سیستمیک را در بر می گیرد. درمان مورفه آ موضعی و سیستمیک است. ادامه مطلب

بیماری سودوزانتوما الاستیکوم چیست؟

سودوزانتوما الاستیکوم اختلال ارثی نادر است که شامل تخریب الیاف الاستین که مناطق دیگری از بدن به غیر از پوست صورت را تحت تاثیر قرار دهد. پوست برخی نواحی بدن شل و افتاده شده و پاپول هاو پلاک های زردرنگ قرینه در نواحی گردن، زیربغل، کشاله ران و ناحیه چین آرنج و پشت زانو بروز می کند و درمان قطعی ندارد. ادامه مطلب

جدیدترین پیام های کاربران
م ع :

من همه خدماتی توی کلینیک خانم دکتر ملکی استفاده کردم و چیزی که برام خیلی اهمیت داره اینه که دلسوز بیمار هستند و الکی چیزی رو تجویز نمیکنند حتی اگر بدونند موقت و کوتاه مدت اون روش پوست بیمار رو بهبود میده و میتونن رضایت موقتی بیمار رو جلب کنند و همین موضوع باعث شده سالهااااست که هرکار پوستی بخوام انجام بدم فقطو فقط خانم دکتر ملکی و اطمیناندداشتن به پزشک مهمترینه

مهسا :

سلام من تیکسل انجام دادم و خیلی راضیم مرسی از خانم دکتر عزیزو مهربون

نریمانی :

سرکارخانم دکتر کار طبابت با خرید و فروش املاک متفاوته؛لطفا اینقدر به شعور مردم فهیم اصفهان توهین نکنید،حداقل اینقدر تابلو از خودتون تعریف و تمجید نکنید؛به شخصه تا حالا از هیچ مراجعی رضایت از کار شما ندیدم،موفق باشید

راضیه صفری :

دیگه تمام گفتنی هارو همه تو بقیه نظرات گفتن و بنظر من همش هم درسته. دیروز برای اولین بار اومدم ویزیت شدم پیششون اخلاق و حوصله ی عالی و تازه نوبت دهیشون چقددددر نسبت به دکتر های دیگه با نظم و دقیق و راحت از طریق اینترنت بود و وقتی هم که حضوری اومدم مطب اصلا معطل نشدم خیلی عالی بود ممنون از خدمات خوبتون و ارزشی که برای زمان بیماراتون میذارین و معطلشون نمیکنید و انقدر ساده و عالی نوبت میدین.

مریم :

در یک کلام پزشک پوست بی نظیر و متبحر از سال ۹۵ بیمارشون هستم کل کارای پوستیم مطب ایشون انجام دادم و عااااالی بوده پوست چرب و جوش دار و پر از لک داشتم که عالی شده لیزر کیوسوییچ جنسیس فرکشنال میکرو مزوتراپی هم پیششون این مدت انجام دادم که خیلیییی راضی بودم جدیدا هم تزریق داشتم پیششون که دقیق و عااالی بدون هیچ کبودی و نکته مهم اینه که با یک نگاه میگن باید برا این پوست چه کاری انجام بشه

گواهینامه‌های بین المللی

استفاده از مطالب این سایت فقط با ذکر منبع مجاز می‌باشد