منو

زگیل تناسلی و ریسک سرطان

زگیل تناسلی یکی از شایع‌ترین عفونت‌های ویروسی است که از طریق رابطه جنسی منتقل می‌شود. عامل این عفونت، ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) است. طی تحقیقات انجام گرفته رابطه‌ مستقیمی بین بیماری زگیل تناسلی و سرطان دهانه رحم وجود دارد. در واقع این بیماری یکی از دلایل اصلی بروز سرطان دهانه رحم در خانم‌ها است. دکتر مریم ملکی متخصص پوست و مو در این مقاله رابطه بین زگیل تناسلی و سرطان دهانه رحم مورد بررسی قرار خواهد داد.

زگیل تناسلی

شکل ۱ زگیل تناسلی

آیا زگیل تناسلی عامل سرطان دهانه رحم است؟

به گفته‌ دانشمندان تقریبا ٩٩,٩ درصد سرطان‌های دهانه ‌رحم از طریق ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می‌شود و در واقع اصلی‌ترین عامل بروز این سرطان، بیماری زگیل تناسلی است. برخی از انواع ویروس HPV فقط باعث ایجاد زگیل تناسلی شده و از نظر ظاهری مشکلاتی را برای فرد بیمار ایجاد می‌کنند. برخی از انواع پرخطر این ویروس مانند ویروس ۱۶ و ۱۸ باعث ایجاد زگیل نمی‌شوند ولی سبب بروز سرطان دهانه رحم در خانم‌ها، سرطان پروستات، مقعد و آلت تناسلی در آقایان می‌شوند. تقریبا تمام افرادی که در دوره‌های مختلف زندگی خود رابطه جنسی محافظت نشده را تجربه می‌کنند، در معرض آلودگی به ویروس HPV هستند. البته در بسیاری از موارد این ویروس هیچ‌ گونه علائمی ندارد و فرد مبتلا ممکن است تا آخر عمر متوجه وجود آن در خود نمی‌شود.

در اغلب خانم‌ها نیز این ویروس توسط سیستم دفاعی بدن پاک‌سازی ‌شده و هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند اما در برخی از موارد ممکن است ویروس HPV در بدن فرد مبتلا ماندگار شده و در بافت‌های گردن رحم مشکلاتی ایجاد نماید. ویروس پاپیلومای انسانی می‌تواند سلول‌های گردن رحم غیرطبیعی ایجاد کند که به این ضایعات پیش سرطان گفته می‌شود. اگر این ضایعات پیش سرطان در مرحله‌ مناسب با تست پاپ‌اسمیر شناخته نشود، در طول زمان تبدیل به سرطان دهانه رحم می‌گردد. فاصله بین ابتلا فرد به زگیل تناسلی تا تبدیل آن به سرطان دهانه رحم ممکن است سال‌ها طول بکشد. دقیق‌ترین و در عین‌ حال ساده‌ترین راه برای تشخیص و پیشگیری از سرطان دهانه رحم انجام سالیانه تست پاپ‌اسمیر است. آزمایش پاپ‌اسمیر می‌تواند تغییرات سلول‌های رحم را تشخیص دهد.

مقاربت در سنین پایین، تعدد شرکای جنسی در طول زندگی و نیز تعدد شرکای جنسی طرف مقابل از عوامل افزایش دهنده شیوع سرطان دهانه رحم و یک هشدار به حساب می‌آید. دقّت در درک تفاوت بین آلوده شدن با ویروس، عفونت نهفته، عفونت پایدار با HPV و نیز عفونت‌های علامت‌دار با زگیل تناسلی مساله مهمی می‌باشد که در صورت عدم دقت به آن‌ها و درک نادرست از آن سبب سردرگمی بیماران و خوانندگان این گونه مطالب شده و گاه باعث ایجاد استرس‌های نابه‌جا در آنان گشته است. خوشبختانه امروز با تست PCR که دقیق‌ترین روش شناسایی و تعیین نوع ویروس HPV (عامل ایجاد زگیل تناسلی) است، می‌توان نسبت به وجود و تیپ ویروس با دقت زیاد پی برد.

سرطان دهانه رحم براثر زگیل تناسلی

شکل ۲ سرطان دهانه رحم بر اثر زگیل تناسلی

اکثر عفونت‌های HPV (نه ضایعات زگیلی) خودبه‌خود بهبود می‌یابد به طوری که حتی DNA ویروس نیز توسط روش PCR قابل شناسایی نخواهد بود و پایداری عفونت در ۳۰ درصد موارد بعد از یک سال و تنها ۹ درصد موارد پس از ۲ سال تحت نظر قرار گرفتن مشاهده می‌شود و این عفونت پایدار با گونه‌های پرخطر HPV مهمترین ریسک فاکتور برای سرطان دهانه رحم می‌باشد؛ البته توجه داشته باشید اولا برای ایجاد کانسر عفونت پایدار و طولانی مدت و پس از سال‌ها لازم بوده و ضمنا این عفونت شرط لازم برای حدود ۵۰ درصد سرطان‌ها می‌باشد و وجود عوامل مستعدکننده دیگری از جمله سیگار کشیدن یا رفتارهای پرخطر جنسی نیز به آن کمک می‌کنند. بنابراین شناسایی یک‌بار HPV پر خطر در یک فرد به معنای ابتلای ۱۰۰ درصد به سرطان دهانه رحم یا سایر سرطان‌های مرتبط نبوده و احتمال سرطانی شدن در آینده زیاد نیست و فقط پیگیری‌های بعدی را مطالبه می‌نماید، ضمن این که منفی شدن تست PCR برای آن تیپ ویروس در نوبت‌های بعدی دور از انتظار نیست.

راه‌های انتقال زگیل تناسلی چیست؟

انتقال زگیل تناسلی از طریق بغل کردن، بوسیدن، توالت‌فرنگی، استفاده از ظروف مشترک و استخر تقریبا غیرممکن است. انتقال زگیل تناسلی به روش های زیر امکان‌پذیر است:

رابطه جنسی با افراد آلوده:

بیماری زگیل تناسلی در دسته بیماری‌های مقاربتی قرار می‌گیرد و مهم‌ترین راه انتقال آن برقراری رابطه جنسی با افراد آلوده است. این بیماری به ‌شدت مسری است و به همین دلیل با اولین تماس جنسی به‌ سرعت به فرد مقابل منتقل می‌شود. HPV از طریق تماس پوستی و مخاط منتقل می‌شود؛ یعنی حتی زمانی که افراد در رابطه جنسی به ارگاسم نرسند یا از طریق واژن، مقعد یا دهان دخول صورت نگیرد هم بیماری منتقل می‌شود (در صورتی که یکی از طرفین آلوده باشد).

وسایل شخصی:

در موارد نادر ممکن است این بیماری از طریق لباس‌زیر، حوله یا تیغ آلوده منتقل شود.

انجام لیزر یا اپیلاسیون:

انجام غیراصولی و عدم رعایت بهداشت در مراکز لیزر یا اپیلاسیون می‌تواند باعث انتقال ویروس HPV شود.

انتقال از مادر باردار:

در مادران بارداری که مبتلا به زگیل تناسلی هستند این احتمال وجود دارد که پاپیلومای انسانی در هنگام زایمان به نوزاد سرایت کند.

راه‌های انتقال زگیل تناسلی

شکل ۳ راه‌های انتقال زگیل تناسلی

آیا واکسن HPV از سرطان دهانه رحم جلوگیری می‌کند؟

واکسیناسیون یکی از بهترین اقدامات پیشگیرانه در برابر ویروس HPV است. محققان معتقدند استفاده از واکسن‌های تولید شده برای ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) می‌تواند از بروز ضایعات دهانه رحم در خانم‌های جوان (به ‌ویژه افرادی که در سن ۱۵ تا ۲۶ سالگی واکسینه شده‌اند) پیشگیری نماید. با توجه به این که واکسن این ویروس تنها تا قبل از آلوده شدن فرد به ویروس موثر است توصیه می‌شود واکسن ویروس HPV در سنین پایین و تا قبل از این که فرد از نظر جنسی فعال باشد، تزریق شود. بهترین سن برای تزریق واکسن HPV در خانم‌ها بین سنین ۹ تا ۲۶ سال است.

راه‌های پیشگیری از سرطان دهانه رحم

شکل ۴ راه‌های پیشگیری از سرطان دهانه رحم

علائم سرطان دهانه رحم

علائم و نشانه‌های ابتلا به سرطان دهانه رحم‌ ـ‌همانند بسیاری از سرطان‌ها‌ـ ممکن است تا مراحل پیشرفته این سرطان مشاهده نشوند.

هزینه درمان زگیل تناسلی

هزینه درمان زگیل، پس از معاینه، براساس نحوه درمان، تعداد زگیل‌ها و تعداد جلسات درمانی محاسبه می‌شود.

لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری عکس دیدن فرمایید.

آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)


اشتراک این مطلب :

آدرس مطب : اصفهان ، خیابان چهارباغ بالا ، جنب مجتمع پارک ، طبقه فوقانی بانک سپه
تلفن : 36662224 - 031

مطالب مرتبطنظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
ویزیت آنلاینبوتاکستزریق فیلرثبت سوالات پزشکیپی آر اف
خدمات کلینیک هور
دکتر مریم ملکی در سال 1369 تحصیلات خود را در رشته دکترای عمومی با کسب رتبه اول کشور و در سال 1377 دکترای تخصصی پوست و مو را با کسب رتبه اول استان و رتبه سوم کشور به اتمام رسانید.او در سال 81 به عضویت انجمن متخصصین پوست امریکا و در سال 83 به عضویت انجمن متخصصین پوست اروپا در آمد. او همیشه در تلاش برای کسب علوم و فنون جدید و همچنین خرید جدیدترین تجهیزات به روز دنیا به کشورهای اروپائی و امریکائی سفر نموده و در سمینارها و کنگره های تخصصی پوست و موی داخل و خارج از کشور حضور فعال دارد.او در تاریخ 89/8/12 موفق به ثبت اختراع دستگاه سنجش عمر گرافت های مو در عمل پیوند موی طبیعی شد .ایشان دائماً سعی کرده کلینیک خود را از نظر خدمت رسانی و همچنین تجهیزات هم سطح کلینیک های مدرن اروپا و امریکا تجهیز نماید تا هم وطنان عزیز بتوانند از جدیدترین تکنولوژی روز دنیا در زمینه پوست و مو بهره مند شوند.
فرم ثبت نام مشاوره تلفنی رایگان
نام و نام خانوادگی : شماره تلفن همراه : نوع درخواست :
نام و فامیل : تلفن همراه : درخواست :
آخرین تصاویر گالری
جدیدترین مطالب
رفع شلی پوست - آر اف فركشنال - آر اف سوزنی

برای تحریک بازسازی کلاژن در پوست، روش هایی مثل لیزرها و آر اف فرکشنال موجود است. مزایا آٰر اف عدم ایجاد تغییرات رنگدانه ‌ای و ایجاد سوختگی، دوره نقاهت بسیار کوتاه ۲۴ تا ۴۸ساعته است. ۱۰ کاربرد آر اف فرکشنال شامل سفت کردن پوست، لیفت صورت، غبغب و خط فک، درمان اسکار آکنه و غیره است. ادامه مطلب

روش‌های درمانی پف و تیرگی زیر چشم

پف زیر چشم (puffy eyes) یا (Bags under eyes) که به نام ورم پری‌‌اربیتال هم شناخته می‌شود به تورم و پف‌کردگی بافت‌های اطراف چشم گفته می‌شود که به دلیل تجمع بیش از حد مایع یا چربی در پوست اطراف چشم اتفاق می‌افتد. درمان پف زیرچشم شامل استفاده از کرم دور چشم، مزوتراپی،جراحی پلک، تزریق ژل و غیره است. ادامه مطلب

اسکلروتراپی چیست؟

علت ایجاد واریس سن، بارداری، سابقه فامیلی و غیره است. تکنیک اسکلروتراپی یک روش درمانی است که برای درمان واریس و رگ‌های عنکبوتی استفاده می‌شود. اسکلروتراپی سرپایی و در مطب پزشک انجام می‌‌شود. اسکلروتراپی به غیر از رگ‌های واریسی به حذف رگ‌های عنکبوتی قفسه سینه، رگ‌های آبی و رگ‌های کوچک استفاده می‌شود. ادامه مطلب

کاربردهای مختلف بوتاکس چیست؟

بوتاکس دارویی تزریقی است که از باکتری سمیِ کلوستریدیوم بوتولینوم تهیه می‌شود که بعضی از پیام‌های شیمیایی اعصاب را مسدود و باعث فلج‌شدن موقتی ماهیچه‌ها می‌شود. کاربردهای زیبایی آن رفع خط اخم، بالاتر بردن نوک بینی و غیره و کاربردهای درمانی آن درمان کمردرد، میگرن، شقاق مقعد، بزرگی پروستات و غیره است. ادامه مطلب

روش‌های مختلف جوانسازی

روش جوانسازی صورت بسته به میزان شلی و افتادگی، انتظارات بیمار، وضعیت اجتماعی و نوع پوست پس از معاینه مشخص می‌شود. کرم‌ها لایه‌برداری پوست، تزريق بوتاكس، مزوتراپى، ميكرونيدلينگ، ليزرهاى غيرتخريبى، ليزرهاى تخريبى، هايفو، تزريق فيلرها، تزريق چربى، نخ‌ها، كشيدن پوست با جراحى ادامه مطلب

جدیدترین پیام های کاربران
نریمانی :

سرکارخانم دکتر کار طبابت با خرید و فروش املاک متفاوته؛لطفا اینقدر به شعور مردم فهیم اصفهان توهین نکنید،حداقل اینقدر تابلو از خودتون تعریف و تمجید نکنید؛به شخصه تا حالا از هیچ مراجعی رضایت از کار شما ندیدم،موفق باشید

راضیه صفری :

دیگه تمام گفتنی هارو همه تو بقیه نظرات گفتن و بنظر من همش هم درسته. دیروز برای اولین بار اومدم ویزیت شدم پیششون اخلاق و حوصله ی عالی و تازه نوبت دهیشون چقددددر نسبت به دکتر های دیگه با نظم و دقیق و راحت از طریق اینترنت بود و وقتی هم که حضوری اومدم مطب اصلا معطل نشدم خیلی عالی بود ممنون از خدمات خوبتون و ارزشی که برای زمان بیماراتون میذارین و معطلشون نمیکنید و انقدر ساده و عالی نوبت میدین.

مریم :

در یک کلام پزشک پوست بی نظیر و متبحر از سال ۹۵ بیمارشون هستم کل کارای پوستیم مطب ایشون انجام دادم و عااااالی بوده پوست چرب و جوش دار و پر از لک داشتم که عالی شده لیزر کیوسوییچ جنسیس فرکشنال میکرو مزوتراپی هم پیششون این مدت انجام دادم که خیلیییی راضی بودم جدیدا هم تزریق داشتم پیششون که دقیق و عااالی بدون هیچ کبودی و نکته مهم اینه که با یک نگاه میگن باید برا این پوست چه کاری انجام بشه

سارا عابدی :

من پیش خانم دکتر لیزر کک و مک انجام دادم خیلی راضیم هم از اخلاق و برخورد خودشون هم پرسنلشون مخصوصا خانم کریمی

مهسا :

این حجم از تعریف و تمجید یکم عجیب و غیر قابل باور نیست؟؟؟

گواهینامه‌های بین المللی

استفاده از مطالب این سایت فقط با ذکر منبع مجاز می‌باشد