منو

انواع کهیر

كهیر یک واكنش عروقی در پاسخ به تحریكات مختلف است كه به صورت مناطق متورم به رنگ پوست یا صورتی رنگ با خارش و احساس سوزش مشخص می‌شود. كهیر حاد در عرض 6 هفته برطرف می‌شود و كهیر مزمن بیش از 6 هفته به طول می‌انجامد.

اپیدمیولوژی کهیر

به طور کلی کهیر حاد 12 تا 22 درصد جمعیت عمومی را در طول زندگی گرفتار می‌کند و در بچه‌های کوچکتر فرم حاد کهیر بیشتر از کهیر مزمن دیده می‌شود. تمام رده‌های سنی از شیرخوار 3 ماهه تا فرد مسن 88 ساله را ممکن است گرفتار کند. میانگین سنی آن اوایل بیست سالگی می‌باشد. در بچه‌های کوچکتر، در پسرها و دخترها به نسبت مساوی دیده می‌شود ولی در بزرگسالان در خانم‌ها شایع‌تر است (60 درصد موارد).

تشخیص افتراقی کهیر

نکته اصلی از کهیر حاد که آن را از سایر بیماری‌ها افتراق می‌دهد عوامل زیر از جمله:

  1. موقتی بودن کهیر است که کمتر از 24 ساعت باقی می‌ماند.
  2. آثاری از تاول یا پوسته‌ریزی ضایعه دیده نمی‌شود.

این‌ها وجه افتراق کهیر حاد از سایر بیماری‌های مشابه می‌باشد.

کهیر

شکل 1 کهیر

علل ایجاد كهیر

به طور كلی عفونت‌ها، مواد خوراكی، داروهای خوراكی و تزریقی از علل كهیر هستند ولی در اكثر موارد علت كهیر نامشخص است. در موارد كهیر حاد، عفونت‌های ویروسی و تنفسی از شایع‌ترین علل می‌باشند. به گفته دکتر مریم ملکی متخصص پوست و مو، شایع‌ترین علل خوراكی و آلرژی‌زای در كهیر شامل شكلات، خشكبار، گوجه‌فرنگی، توت‌فرنگی، هندوانه، پنیر، سیر، پیاز، تخم‌مرغ، شیر، ادویه‌جات، موز، آووكادو و كیوی هم می‌توانند منجر به تشدید كهیر شوند. گاهی مواد افزودنی خوراكی هم در ایجاد كهیر نقش دارند.

کهیر مزمن خودبه‌خودی (Chronic Spontaneous Urticaria)

کهیر مزمن خودبه‌خودی به طور معمول در اثر بیماری زمینه‌ای دیگر بروز می‌یابد، به عنوان مثال وجود یک عفونت مزمن مانند عفونت با هلیکوباکتر پیلوری یا انگل‌های روده‌ای. بعضی از بیماری‌های خودایمن مانند لوپوس، بیماری تیروئید، بیماری سیلیاک و ویتیلیگو نیز می‌توانند عامل زمینه‌ای برای بروز کهیر مزمن خودبه‌خودی باشند. در صورتی که عامل ایجاد کهیر یک بیماری زمینه‌ای (مانند عفونت یا یک بیماری خودایمن) می‌باشد، باید بیماری مزبور درمان شود.

کهیر مزمن خودبه‌خودی

شکل 2 کهیر مزمن خودبه‌خودی

کهیر مزمن القا شده (Chronic Inducible Urticaria)

کهیر مزمن القا شده با عامل محرک، همان کهیر معمول بوده که در اثر تماس با عامل محرک که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهد شد، ایجاد می‌شود.

 کهیر مزمن القا شده

شکل 3 کهیر مزمن القا شده

انواع کهیر فیزیکی

کهیرهای فیزیکی (Physical urticaria) انواعی از کهیر مزمن هستند که با تحریک عوامل فیزیکی ایجاد می‌گردند. عوامل فیزیکی متعددی موجب ایجاد کهیر فیزیکی می‌شوند: گرما، سرما، نور آفتاب، ارتعاش، آب و فشار؛ البته این علل فقط آغازگر این نوع کهیر هستند و علت اصلی کهیر در این موارد هایپرسنسیتویتی یا افزایش حساسیت به دنبال تحریک سیستم ایمنی می‌باشد.

کهیر فیزیکال که علت فیزیکی مشخصی دارد و بیشترین تکرار شوندگی را دارد، چندین سال (میانگین 6 الی 7 سال) فرد مبتلا را به زحمت می‌اندازد و موجب افت کیفیت زندگی وابسته به سلامت می‌شود. کهیر فیزیکال خیلی جدی است و گاهی درمان‌های سخت هم از عهده بر نمی‌آید ولی توسط پزشکان جدی گرفته نمی‌شود. به صرف مشخص بودن علت متاسفانه بیشتر جوانان 20 الی 30 سال درگیر می‌کند، طبق تعریف مزمن محسوب می‌گردد که 30 درصد نوع مزمن شامل می‌شود و انواع مختلفی دارد که درموگرافیسم شایع‌ترین مدل آن است نزدیک به نصف موارد فیزیکال که با فشار عمودی یا مالش یا لرزش ایجاد می‌گردد.

1. کهیر فشاری (pressure urticarial)

این فرم کهیر به دنبال فشار بر روی سطح پوست ایجاد می‌شود و به دو شکل فوری و تاخیری طبقه‌بندی می‌شود:

کهیر فشاری فوری یا درموگرافیسم

شکل 4 کهیر فشاری فوری یا درموگرافیسم

کهیر فشاری تاخیری (Delayed pressure urticarial)

شکل 5 کهیر فشاری تاخیری (Delayed pressure urticarial)

2. کهیر کولینرژیک

در افراد جوان و با سابقه آتوپی به طور شایع‌تر رخ می‌دهد. معمولا به دنبال ورزش سنگین، نقاط کهیری خارش‌دار، سر سوزنی ریز (1 تا 4 میلی‌متری) و متعدد روی پوست ایجاد می‌شود. كهیر كولینرژیک ناشی از افزایش دمای بدن به دنبال استحمام با آب گرم و ورزش ایجاد می‌شوند و به صورت ضایعات كوچک، قرمز و خارش‌دار مشخص می‌شود. محل شایع ضایعات بر روی تنه می‌باشد و ضایعات ظرف یک ساعت برطرف می‌شوند. کهیر کولینرژیک بعد از درموگرافیسم شایع‌ترین نوع فیزیکال است که با گذشت سال‌ها ملایم‌تر می‌گردد و در زمستان‌ها شدید و در تابستان‌ها خیلی ملایم می‌شود.

3. کهیر سرمایی (Cold urticarial)

به طور عمده در دهه دوم و سوم زندگی رخ می‌دهد و بعد از در معرض سرما قرار گرفتن و تماس با آب یخ بیمار دچار کهیر می‌شود. گاهی شدت ایجاد کهیر در زمان گرم شدن بعد از سرما بیشتر می‌شود. احتمال وجود بیماری‌های داخلی مانند کرایوگلوبولینمی وجود دارد. در تماس ناگهانی با آب سرد در استخر ممکن است بیماران دچار آنژیوادم، انسداد راه تنفسی و ایست قلبی شوند. کهیر سرمایی در تماس با سرما و به دنبال گرم شدن مجدد بیشتر در دست‌ها و صورت ایجاد می‌شود. کهیر ناشی از سرما آزمایش آسان و ساده‌ای دارد. تکه‌ای یخ را برای مدتی روی پوست قرار دهید، سپس آن را بردارید. اگر نشانه‌های کهیر ظاهر شد به کهیر مبتلا شده‌اید.

شکل 6 کهیر سرمایی (Cold urticarial)

4. کهیر در اثر تماس با آب (Aquagenic urticaria)

ظرف مدت چند دقیقه بعد از تماس با آب (صرف نظر از درجه حرارت آب) بیمار دچار کهیر می‌شود.

5. کهیر آفتابی (Solar urticaria)

به دنبال در معرض نور خورشید قرار گرفتن، بیمار دچار کهیر می‌شود؛ بیماری نادر است و در هر رده سنی رخ می‌دهد. در صورت ایجاد کهیر در اثر تابش نور آفتاب باید تا حد امکان از بیرون رفتن در هنگام روز و تابش آفتاب خودداری نماید. اگر فرد مجبور به بیرون رفتن می‌باشد باید از کلاه و عینک‌های محافظ مناسب استفاده نماید.

کهیر آفتابی Solar urticaria

شکل 7 کهیر آفتابی Solar urticaria

6. کهیر ناشی از ارتعاش (Vibratory urticarial)

به دنبال کار با مته و دریل در بیمار ایجاد می‌شود.

کهیر ناشی از ارتعاش (Vibratory urticarial)

شکل 8 کهیر ناشی از ارتعاش (Vibratory urticarial)

انواع کهیر

شکل 9 انواع کهیر

کهیر یا آنژیوادم؟!

بیماری آنژیوادم (Angioedema) که با تورم بافت‌های زیر پوست همراه است گاهی به دلیل شباهت ممکن است با بیماری کهیر اشتباه شود! بیماری آنژیوادم می‌تواند در اثر واکنش‌های آلرژیک، داروها یا به صورت مادرزادی در اثر کمبود بعضی از آنزیم‌ها ایجاد شود. علائم بیماری آنژیوادم عبارتند از: تورم در بافت‌های اطراف چشم، تورم در لب‌ها و همچنین سایر بافت‌ها دهان، تورم دست‌ها، پاها و گلو، تنگی و دشواری در تنفس.

درمان‌های انواع کهیر

اگر ضایعات كهیری بیشتر از 24 ساعت بمانند، تشخیص دیگری مطرح می‌شود و باید به متخصص پوست مراجعه شود و همچنین اگر تورم لب و دهان ایجاد شود و تنگی نفس وجود داشته باشد به علت احتمال خفگی سریعا به اورژانس مراجعه فرمایید.

لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری عکس دیدن فرمایید.

آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03116662224


اشتراک این مطلب :

آدرس مطب : اصفهان ، خیابان چهارباغ بالا ، جنب مجتمع پارک ، طبقه فوقانی بانک سپه
تلفن : 36662224 - 031

مطالب مرتبطنظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
بوتاکسویزیت آنلاینپی آر افثبت سوالات پزشکیتزریق فیلر
خدمات کلینیک هور
دکتر مریم ملکی در سال 1369 تحصیلات خود را در رشته دکترای عمومی با کسب رتبه اول کشور و در سال 1377 دکترای تخصصی پوست و مو را با کسب رتبه اول استان و رتبه سوم کشور به اتمام رسانید.او در سال 81 به عضویت انجمن متخصصین پوست امریکا و در سال 83 به عضویت انجمن متخصصین پوست اروپا در آمد. او همیشه در تلاش برای کسب علوم و فنون جدید و همچنین خرید جدیدترین تجهیزات به روز دنیا به کشورهای اروپائی و امریکائی سفر نموده و در سمینارها و کنگره های تخصصی پوست و موی داخل و خارج از کشور حضور فعال دارد.او در تاریخ 89/8/12 موفق به ثبت اختراع دستگاه سنجش عمر گرافت های مو در عمل پیوند موی طبیعی شد .ایشان دائماً سعی کرده کلینیک خود را از نظر خدمت رسانی و همچنین تجهیزات هم سطح کلینیک های مدرن اروپا و امریکا تجهیز نماید تا هم وطنان عزیز بتوانند از جدیدترین تکنولوژی روز دنیا در زمینه پوست و مو بهره مند شوند.
فرم ثبت نام مشاوره تلفنی رایگان
نام و نام خانوادگی : شماره تلفن همراه : نوع درخواست :
نام و فامیل : تلفن همراه : درخواست :
آخرین تصاویر گالری
جدیدترین مطالب
پوست صورت چرا و چگونه پیر می‌شود؟

روند پیری پوست صورت با تغییرات ساختاری سطحی و عمقی از جمله پوست، چربی، عضله و استخوان آغاز می‌شود. عوامل پیرشدن مثل کاهش کلاژن و الاستین پوست، کاهش حجم چربی زیر پوست، کاهش حجم استخوان جمجمه و حرکات میمیکی صورت است که درمان جراحی و غیرجراحی دارد. ادامه مطلب

زگیل تناسلی و ریسک سرطان

زگیل تناسلی یکی از شایع‌ترین عفونت‌های ویروسی که از طریق رابطه جنسی منتقل می‌شود، برخی از انواع پرخطر آن باعث ایجاد زگیل نمی‌شوند ولی سبب بروز سرطان دهانه رحم در خانم‌ها، سرطان پروستات، مقعد و آلت تناسلی در آقایان می‌شوند. پاپ‌اسمیر دقیق‌ترین راه برای تشخیص و پیشگیری از سرطان دهانه رحم است. ادامه مطلب

برای گودی زیر چشم ژل بهتر است یا چربی؟

موثرترين روش جهت درمان قطعی گودی زیر چشم تزریق ژل یا چربی می‌باشد. گودی و سیاهی زیر چشم می‌تواند ژنتیکی یا به دلایلی همچون لاغری بیش از حد، افزایش سن و در نتیجه کاهش چربی زیر چشم و یا حتی در پی جراحی‌های زیبایی چشم به ‌وجود آید. انتخاب روش درمان بستگى به خود شما، وضعيت شدت گودى زير چشم و غیره دارد. ادامه مطلب

انواع کهیر

كهیر یک واكنش عروقی در پاسخ به تحریكات مختلف است كه به صورت مناطق متورم به رنگ پوست یا صورتی رنگ با خارش و احساس سوزش مشخص می‌شود. کهیر به دو نوع مزمن و حاد تقسیم می‌گردد. نوع مزمن القایی شامل کهیر سرمایی، فشاری تاخیری، گرمایی، کولیژنیک، فشاری فوری، ارتعاش، آفتابی و آب می‌باشد. ادامه مطلب

لیکن اسکلروزوس چیست؟

لیکن اسکلروزوس در هر بخشی از بدن اغلب در پوست نواحی فرج یا ولو در زنان، پوست آلت تناسلی در مردان یا پوست پیرامون مقعد اتفاق می‌افتد. بیماری پوستی لیکن اسکلروزس مسری نیست و نمی‌تواند از طریق رابطه جنسی منتقل شود. پسران و مردان ختنه نشده و زنان پس از یائسگی بیشتر در خطر لیکن اسکلروزس هستند. ادامه مطلب

جدیدترین پیام های کاربران
مریم :

در یک کلام پزشک پوست بی نظیر و متبحر از سال ۹۵ بیمارشون هستم کل کارای پوستیم مطب ایشون انجام دادم و عااااالی بوده پوست چرب و جوش دار و پر از لک داشتم که عالی شده لیزر کیوسوییچ جنسیس فرکشنال میکرو مزوتراپی هم پیششون این مدت انجام دادم که خیلیییی راضی بودم جدیدا هم تزریق داشتم پیششون که دقیق و عااالی بدون هیچ کبودی و نکته مهم اینه که با یک نگاه میگن باید برا این پوست چه کاری انجام بشه

سارا عابدی :

من پیش خانم دکتر لیزر کک و مک انجام دادم خیلی راضیم هم از اخلاق و برخورد خودشون هم پرسنلشون مخصوصا خانم کریمی

مهسا :

این حجم از تعریف و تمجید یکم عجیب و غیر قابل باور نیست؟؟؟

منیره سادات :

ممنونم از خانم دکتر عزیز و مهربونم ،ب خاطر شرایط کرونا ویزیت آنلاین داشتم و خیلی راضی هستم . ممنون ک تو این شرایط ویزیت انلاین و دارید تا افرادی ک مثل ما کیلومترها دورن بتونن استفاده کنند از تجربیات بسیار خوب خانم دکتر .

سارا شادمهر :

خیلی راضی بودم، ممنونم از خانم دکتر ملکی و باقری عزیز و باقی همکارانشون.

گواهینامه‌های بین المللی

استفاده از مطالب این سایت فقط با ذکر منبع مجاز می‌باشد