منو

بیماری اورف چیست؟

اورف يک بيماری عفونی-ويروسی مشترک بـين انـسان و دام است كه انتشار جهانی دارد. در این مقاله دکتر مریم ملکی به جزییات این بیماری می‌پردازد.

اورف در انسان متعاقب ورود ویروس، عامل بیماری به داخل پوست، ایجاد می‌شود. بیمـاری Orf دارای نام‌های دیگر ecthyma contagiosum contagious pustular dermatosis و sheep pox نیز هست و يک بيماری ناشی از پاراپاكس ويروس‌هـا اسـت كـه انتشار جهانی داشته و به طور شـايع در گوسـفند و بـز ايجـاد بيماری می‌كنند. ویروس بیماری اورف از نوع دارای DNA بوده و به طور معمول در مجاورت بینی و دهان حیوانات دامی به خصوص گوسفند و بز وجود دارد.

بیماری اورف

شکل 1 بیماری اورف

بیماری اورف در دام

اورف اصولا بیماری بزها و گوسفندان جوان است که به وسیله ویروس پاراپاکس که ارتباط دوری با خانواده ویروس‌های اسمال پاکس و مولوسکوم کنتاژیوزم دارد، ایجاد می‌شود. ضایعات درماتیتی پوستی در حیوان بیشتر در دور دهان، بینی، پستان و سم اتفاق می‌افتد و بیماری بسیار واگیردار است و ممکن است کل دام یا گله را مبتلا کند. به دلیل ایجاد ضایعه دور پستان و دهان ممکن است حیوانات جوان دچار کاهش وزن شوند.

بیماری اورف در دام

شکل 2 بیماری اورف در دام

بیماری اورف در انسان

ضایعات اورف معمولا منفرد یا در تعداد خیلی کم ایجاد می‌شوند. آن‌ها بیشتر در انگشت، دست یا ساعد رخ می‌دهند ولی در صورت هم می‌تواند ایجاد شود. به طور مشخص توده اورف سفت و گوشتی است و برخلاف ظاهرش حاوی چرک و ترشح نیست. پس از دوره نهفته 5 تا 6 روز ضايعه در انسان به شكل يک پاپول كوچک قرمـز یا کبود و سفت می‌باشد كـه به تـدريج بـزرگ‌تـر می‌شود و پس از مدت کوتاهی دچار ادم شده و تبدیل به پوسچول یا تاول بزرگ می‌شود که اغلب با خونریزی به داخل آن همراه است. مرکز ضایعه دلمه بسته و با منطقه‌ای خاکستری یا بنفش مانند احاطه می‌شود و خارج‌تر از آن یک حلقه اریتماتو وجود دارد. ممکن است یک ناخوشی زمینه‌ای نیز وجود داشته باشد.

تشخیص بیماری اورف

معمولا تشخیص بیماری اورف به صورت کلینیکی در افرادی که به نحوی با گوسفند یا بز در تماس هستند، انجام می‌شود. قطعی شدن تشخیص با نمونه‌برداری پوست یا بیوپسی، پی سی آر (PCR) و با میکروسکوپ الکترونی انجام‌پذیر است. یک مورد مشابه توسط ویروس مرتبط دیگری در کارگران شیردوش ایجاد می‌شود که بنام نودول شیردوش milker’s nodule شناخته می‌شود.

راه‌های انتقال این بیماری از دام به انسان

در حیوانات ویروس بیماری که در ضایعات پوستی و دلمه‌های روی سر یا سم گوسفند یا بز وجود دارد، از طریق خراش و بریدگی‌ها وارد پوست انسان یا گوسفند دیگر می‌شود. این ویروس می‌تواند علاوه‌بر گوسفندان بیمار در گوسفندانی که از نظر کلینیکی سالم هستند نیز دیده شود. انتقال آن از طریق تماس مستقیم یا از طریق ترشحات دهان و بینی، اشیایی که باعث جمع‌آوری و انتقال عوامل بیماری‌زای میکروبی و ویروسی می‌شوند (مانند لباس، ملافه، پارچه و غیره) صورت گیرد. ویروس اورف در پشم و پوست تقریبا تا یک ماه پس از بهبود ضایعات زنده می‌ماند. انتقال معمولا از طریق تماس مستقیم پوست زخمی، خراشیده یا بریده با دام صورت می‌گیرد. بیشتر دامداران، قصاب‌ها، کارگران کشتارگاه‌ها، کارگران پشم‌زنی، کارگران حمل گوشت و کارگران سردخانه‌ها که در تماس با حیوان هستند، در معرض ابتلا به بیماری اورف هستند. کودکان نیز در صورتی که به بازی در چراگاه یا آغل دام‌های آلوده مشغول شوند، در معرض ابتلا به این ویروس هستند. در خانم‌های خانه‌دار بیشتر در اثر تماس با لاشه گوسفند مخصوصا کله گوسفند مبتلا این بیماری رخ می‌دهد. این بیماری معمولا از انسان به انسان منتقل نمی‌شود، اگرچه به صورت نادر گزارش شده است.

راه‌های انتقال این بیماری از دام به انسان

شکل 3 راه‌های انتقال این بیماری از دام به انسان

سیر بیماری اورف در انسان

اين ضايعه غالبـا بـدون هـيچ عارضـه‌ای بهبود می‌يابد. اگرچه عفونت ثانويه باكتريال ناشايع نيست. بيماری طی 4 تـا 5 هفتـه بـدون درمان اختصاصی بهبود می‌يابد.

شیوع بیماری اورف

شيوع این بیماری در ايران در دو مقاله ثبت شـده و ميـزان آن 0/4 درصد و 0/17 درصد گـزارش شده است.

عوارض بیماری اورف

با وجود اين كه بيماری اورف يـک بيمـاری پوسـتی خـود محدودشونده بوده و بدون عارضه سيستميک بهبـود می‌یابد، گزارش شده كـه در 13-4 درصد مـوارد توانـسته باعـث ایجاد شدن ضایعات اريتم مولتی فورم شود ولی اين كه اورف مـی‌توانـد باعـث ایجاد اريتم مولتی فورم شود، كاملا‌ مشخص نيست.

ضایعات اریتم مولتی فرم به دنبال اورف

شکل 4 ضایعات اریتم مولتی فرم به دنبال اورف

۱۰ تا ۱۴ روز بعد از ایجاد ضایعه اورف، یک راش ثانویه ممکن است اتفاق بیفتد که اریتم مولتی ‌فرم نام دارد. اریتم مولتی ‌فرم به شکل دانه‌های برجسته یا مسطح قرمز در دست‌ها و پاها، ساعد، ساق پا و صورت رخ می‌دهد. گاه ممکن است لنفانژیت و التهاب در غدد لنفاوی آرنج و زیر بغل رخ دهد. ممکن است تب خفیفی وجود داشته باشد. همچنین امکان عفونـت ثانويـه باكتريـال و ضايعات گسترده پاپولووزيكولار وجود دارد. بیمارانی که دچار ضعف سیستم ایمنی هستند، ممکن است دچار ضایعات غیرمعمول و بزرگ شوند. ندرتا ممکن است تاول‌های ریزی سرتاسر بدن ایجاد گردد که مطرح‌کننده انتشار این ویروس از طریق گردش خون است و خودبه‌خود طی چند هفته بهبود می‌یابد.

عوارض بیماری اورف

شکل 5 عوارض بیماری اورف

درمان بیماری اورف

معمولا ضایعات اورف در انسان پس از چند هفته بدون اسکار بهبود می‌یابد لذا اکثر موارد نیاز به هیچ درمانی ندارد. درمان اورف شامل جلـوگيری از ايجـاد عفونـت ثانويـه باكتريال و استفاده از آنتی‌‌سپتيک‌های موضعی است. ممکن است عفونت باکتریایی ثانویه ایجاد شود که باید به طور مناسب درمان شود. بعضی موارد پایدار با سیدوفویر درمان شده است. اخيرا كرم Cidofovir و Cryotherapy هم با موفقيت همراه بوده‌انـد ولی جراحی و استروئيدهای سيـستميک معمـولا توصـيه نمی‌شوند.

راه‌های پیشگیری از اورف

تماس با دام یا فرآورده‌های گوشتی آلوده می‌تواند خطر ابتلا به بیماری ORF را به همراه داشته باشد بنابراین به افراد توصیه می‌شود هنگام ذبح دام و پاک کردن فرآورده‌های گوشتی از پوست خود به خوبی محافظت کنند.

در پایان دکتر مریم ملکی توصیه می‌کند، افراد باید به محض مشاهده توده در نواحی پوست سریعا به پزشک مراجعه و تحت تشخیص و درمان قرار بگیرند.

لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری عکس دیدن فرمایید.

آدرس:اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03116662224


اشتراک این مطلب :

آدرس مطب : اصفهان ، خیابان چهارباغ بالا ، جنب مجتمع پارک ، طبقه فوقانی بانک سپه
تلفن : 36662224 - 031

مطالب مرتبطنظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
لیزر موهای زائدپی آر افتزریق فیلربوتاکسویزیت آنلاین
خدمات کلینیک هور
دکتر مریم ملکی در سال 1369 تحصیلات خود را در رشته دکترای عمومی با کسب رتبه اول کشور و در سال 1377 دکترای تخصصی پوست و مو را با کسب رتبه اول استان و رتبه سوم کشور به اتمام رسانید.او در سال 81 به عضویت انجمن متخصصین پوست امریکا و در سال 83 به عضویت انجمن متخصصین پوست اروپا در آمد. او همیشه در تلاش برای کسب علوم و فنون جدید و همچنین خرید جدیدترین تجهیزات به روز دنیا به کشورهای اروپائی و امریکائی سفر نموده و در سمینارها و کنگره های تخصصی پوست و موی داخل و خارج از کشور حضور فعال دارد.او در تاریخ 89/8/12 موفق به ثبت اختراع دستگاه سنجش عمر گرافت های مو در عمل پیوند موی طبیعی شد .ایشان دائماً سعی کرده کلینیک خود را از نظر خدمت رسانی و همچنین تجهیزات هم سطح کلینیک های مدرن اروپا و امریکا تجهیز نماید تا هم وطنان عزیز بتوانند از جدیدترین تکنولوژی روز دنیا در زمینه پوست و مو بهره مند شوند.
فرم ثبت نام مشاوره تلفنی رایگان
نام و نام خانوادگی : شماره تلفن همراه : نوع درخواست :
نام و فامیل : تلفن همراه : درخواست :
آخرین تصاویر گالری
جدیدترین مطالب
پوست صورت چرا و چگونه پیر می‌شود؟

روند پیری پوست صورت با تغییرات ساختاری سطحی و عمقی از جمله پوست، چربی، عضله و استخوان آغاز می‌شود. عوامل پیرشدن مثل کاهش کلاژن و الاستین پوست، کاهش حجم چربی زیر پوست، کاهش حجم استخوان جمجمه و حرکات میمیکی صورت است که درمان جراحی و غیرجراحی دارد. ادامه مطلب

زگیل تناسلی و ریسک سرطان

زگیل تناسلی یکی از شایع‌ترین عفونت‌های ویروسی که از طریق رابطه جنسی منتقل می‌شود، برخی از انواع پرخطر آن باعث ایجاد زگیل نمی‌شوند ولی سبب بروز سرطان دهانه رحم در خانم‌ها، سرطان پروستات، مقعد و آلت تناسلی در آقایان می‌شوند. پاپ‌اسمیر دقیق‌ترین راه برای تشخیص و پیشگیری از سرطان دهانه رحم است. ادامه مطلب

برای گودی زیر چشم ژل بهتر است یا چربی؟

موثرترين روش جهت درمان قطعی گودی زیر چشم تزریق ژل یا چربی می‌باشد. گودی و سیاهی زیر چشم می‌تواند ژنتیکی یا به دلایلی همچون لاغری بیش از حد، افزایش سن و در نتیجه کاهش چربی زیر چشم و یا حتی در پی جراحی‌های زیبایی چشم به ‌وجود آید. انتخاب روش درمان بستگى به خود شما، وضعيت شدت گودى زير چشم و غیره دارد. ادامه مطلب

انواع کهیر

كهیر یک واكنش عروقی در پاسخ به تحریكات مختلف است كه به صورت مناطق متورم به رنگ پوست یا صورتی رنگ با خارش و احساس سوزش مشخص می‌شود. کهیر به دو نوع مزمن و حاد تقسیم می‌گردد. نوع مزمن القایی شامل کهیر سرمایی، فشاری تاخیری، گرمایی، کولیژنیک، فشاری فوری، ارتعاش، آفتابی و آب می‌باشد. ادامه مطلب

لیکن اسکلروزوس چیست؟

لیکن اسکلروزوس در هر بخشی از بدن اغلب در پوست نواحی فرج یا ولو در زنان، پوست آلت تناسلی در مردان یا پوست پیرامون مقعد اتفاق می‌افتد. بیماری پوستی لیکن اسکلروزس مسری نیست و نمی‌تواند از طریق رابطه جنسی منتقل شود. پسران و مردان ختنه نشده و زنان پس از یائسگی بیشتر در خطر لیکن اسکلروزس هستند. ادامه مطلب

جدیدترین پیام های کاربران
مریم :

در یک کلام پزشک پوست بی نظیر و متبحر از سال ۹۵ بیمارشون هستم کل کارای پوستیم مطب ایشون انجام دادم و عااااالی بوده پوست چرب و جوش دار و پر از لک داشتم که عالی شده لیزر کیوسوییچ جنسیس فرکشنال میکرو مزوتراپی هم پیششون این مدت انجام دادم که خیلیییی راضی بودم جدیدا هم تزریق داشتم پیششون که دقیق و عااالی بدون هیچ کبودی و نکته مهم اینه که با یک نگاه میگن باید برا این پوست چه کاری انجام بشه

سارا عابدی :

من پیش خانم دکتر لیزر کک و مک انجام دادم خیلی راضیم هم از اخلاق و برخورد خودشون هم پرسنلشون مخصوصا خانم کریمی

مهسا :

این حجم از تعریف و تمجید یکم عجیب و غیر قابل باور نیست؟؟؟

منیره سادات :

ممنونم از خانم دکتر عزیز و مهربونم ،ب خاطر شرایط کرونا ویزیت آنلاین داشتم و خیلی راضی هستم . ممنون ک تو این شرایط ویزیت انلاین و دارید تا افرادی ک مثل ما کیلومترها دورن بتونن استفاده کنند از تجربیات بسیار خوب خانم دکتر .

سارا شادمهر :

خیلی راضی بودم، ممنونم از خانم دکتر ملکی و باقری عزیز و باقی همکارانشون.

گواهینامه‌های بین المللی

استفاده از مطالب این سایت فقط با ذکر منبع مجاز می‌باشد