منو

گرانولوم پیوژنیک

گرانولوم پیوژنیک رشد یا پرولیفراسیون خوش‌خیم عروقی شایع است که در اغلب موارد بیمار آن را در ارتباط با یک ضربه خفیف می‌داند. این بیماری به علت ناشناخته و تکثیر مویرگ‌های خونی ایجاد می‌شود. ضایعه به صورت توده برجسته عروقی شکننده و بدون درد که سطح گل کلمی دارد، معمولا با کوچکترین ضربه وارد شده این ضایعه عروقی، دچار خونریزی می‌شود و روی سطح ضایعه دلمه (کراست) می‌بندد. سایز ضایعه معمولا 1 تا 2 سانتی‌متر است و به طور معمول منفرد می‌باشد و ندرتا بصورت متعدد نیز دیده شده است که گاهی بصورت اقماری دور ضایعه اولیه رخ می‌دهد. به توده‌هایی که بر اثر پیوژنیک گرانولوما ایجاد می‌شود همانژیوم مویرگی لوبولار نیز گفته می‌شود.

بیماری گرانولوم پیوژنیک

شکل 1 گرانولوم پیوژنیک

نام‌گذاری این بیماری به اشتباه صورت گرفته است چرا که گرانولوم پیوژنیک نه گرانولوم است و نه پیوژنیک. کلمه پیوژنیک (عفونی) اشاره به ترشح چرک دارد و کلمه گرانولوما به معنی توده حاوی سلول‌های ایمنی است. این توده‌ها حاوی رگ‌های خونی هستند، توده‌های ایجاد شده در این بیماری به جای تراوش چرک، دچار خونریزی می‌شوند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این رابطه با دکتر مریم ملکی متخصص پوست و مو در اصفهان همراه باشید.

گرانولوم پیوژنیک در چه افرادی رخ می‌دهد؟

گرانولوم پیوژنیک بیشتر در کودکان و نوجوانان مشاهده می‌شود، اگرچه ممکن است سایر افراد را نیز تحت تاثیر قرار دهد. جالب است بدانید که وقوع توده پیوژنیک گرانولوما در زنان باردار نیز نسبتا رایج است. دانشمندان معتقدند که تغییرات هورمونی که در دوران بارداری رخ می‌دهد می‌تواند باعث رشد این توده شود.

خصوصیات ظاهری گرانولوم پیوژنیک

گرانولوم پیوژنیک بخصوص در افراد جوان و بعضی اوقات به دنبال آسیب پوستی اتفاق می‌افتد. رشد نسبتا سریعی دارد، قرمز روشن است و اغلب پایه‌ای از لایه شاخی ضخیم شده که مانند گردنبند آن را احاطه کرده، دارد. می‌تواند در اثر ضربه مکانیکی دچار خونریزی زیاد شود و سطح آن زخمی شود. یک تشخیص افتراقی مهم آن ملانوم بدخیم آملانوتیک (بی‌رنگ) است.
این ضایعه معمولا به سرعت رشد می‌کند اما رشدش بیش از چند هفته طول نمی‌کشد و سپس متوقف می‌شود. بعد از رشد توده، یک گره قرمز یا زرد رنگ ایجاد می‌شود که معمولا کوچک‌تر از ۲ سانتی‌متر است. این توده ممکن است به نظر صاف و صیقلی برسد و یا ممکن است سطح پوسته‌پوسته یا زبر یا زخمی داشته باشد مخصوصا اگر خونریزی از آن زیاد باشد.

خصوصیات ظاهری گرانولوم پیوژنیک

شکل 2 خصوصیات ظاهری گرانولوم پیوژنیک

علت ایجاد پیوژنیک گرانولوما در بدن چیست؟

این توده‌ها معمولا بعد از آسیب ایجاد می‌شوند. اما علت دقیق آن‌ها هنوز کشف نشده است. گاهی نیز در اثر آسیب ناشی از نیش حشرات و خراشیدگی پوست شاهد این توده‌ها هستیم. همان طور که گفتیم این توده‌ها در زمان بارداری به دلیل تغییرات هورمونی و بیشتر بر روی لثه‌ها ظاهر می‌شوند.

پیوژنیک گرانولوما معمولا در کجای بدن بیشتر رشد می‌کند؟

پیوژنیک گرانولوما معمولا در دست، انگشت، صورت و گردن بیشتر رشد می‌کند. این توده‌ها می‌توانند در لب‌ها، پلک‌ها، کمر و اندام تناسلی نیز رشد کنند. اما بیشتر در ناحیه صورت و گردن اتفاق می‌افتد. محل شایع ضایعات در انگشتان، سر، گردن و نواحی بالای‌تنه می‌باشد. در موارد نادر گاهی نیز بر روی ملتحمه یا قرنیه چشم شاهد آن‌ها خواهیم بود. ملتحمه، بافتی روشن در قسمت سفید چشم است. قرنیه نیز پوشش شفافی است که بر روی مردمک و عنبیه چشم واقع شده است.
هنگامی که این عارضه در زنان باردار رخ می‌دهد، معمولا مخاط دهان و لثه‌ها را درگیر می‌کند و به عنوان تومور حاملگی یا اپولیس حاملگی نیز نامیده می‌شود.

پیوژنیک گرانولوما

شکل 3 پیوژنیک گرانولوما بر روی انگشت

علل ایجاد گرانولوم پیوژنیک چیست؟

علل مطرح شده در ایجاد بیماری:

عوارض ناشی از پیوژنیک گرانولوما چیست؟

خونریزی مکرر شایع‌ترین عارضه جانبی ناشی از این تومورها است. این تومورها گاها بعد از برداشته‌شدن دوباره رشد می‌کنند. محققان American Osteopathic College of Dermatology می‌گویند عود مجدد این تومور در نیمی از موارد، مخصوصا در بزرگسالان جوان که در ناحیه بالای کمر شاهد این تومور هستند، رخ می‌دهد. در موارد نادر هم دیده شده است که بعد از برداشتن این توده‌ها، چندین ضایعه جدید مجددا ظاهر شده است. اگر گرانولوم به طور کامل برداشته نشود، قسمت‌های باقی مانده بافت آن می‌تواند به رگ‌های خونی در همان منطقه گسترش یابند.

روش‌های تشخیص گرانولوم پیوژنیک چیست؟

پزشک می‌تواند بر اساس ظاهر توده‌ها این عارضه را تشخیص دهد ولی ممکن است با سایر تومورهای عروقی مانند ملانوم آملانوتیک اشتباه شود و گاهی نیاز به نمونه‌برداری از ضایعه وجود دارد. نمونه‌برداری یا بیوپسی، شامل برداشتن نمونه‌ای از بافت برای تشخیص دقیق‌تر است. بیوپسی می‌تواند احتمال ابتلا به بیماری‌های بدخیم و سرطانی مانند کارسینوم سلول سنگفرشی SCC، کارسینوم سلول پایه BCC و ملانوم بدخیم را نیز رد کند.

روش‌های تشخیص گرانولوم  پیوژنیک

شکل 4 روش‌های تشخیص گرانولوم پیوژنیک

پیوژنیک گرانولوما چگونه درمان می‌شود؟

اگرچه غیرمعمول است ولی برخی از گرانولوم‌های پیوژنیک ممکن است بعد از گذشت زمان به خودی‌خود کوچک شده و برطرف شوند مخصوصا اگر علت آن مربوط به بارداری یا مصرف یک داروی خاص باشد. در این موارد هیچ اقدام درمانی ضروری نیست. با این حال بیشتر گرانولوم‌های پیوژنیک برای درمان و از بین بردن آن‌ها به نوعی روش نیاز دارند.

روش‌های درمان شامل:

جهت درمان گرانولوم پیوژنیک معمولا پزشک آن‌ها را به آرامی می‌تراشد یا به کمک تکنیک‌های مختلف مانند لیزر یا کوتر می‌سوزاند. تکنیک سوزاندن ضایعات کمک می‌کند تا خونریزی آن متوقف شود و خطر ابتلا مجدد به این عارضه کاهش یابد.

موثرترین راه برای برداشتن ضایعات این بیماری برداشتن کاملا ضایعات به کمک جراحی و بستن محل زخم به کمک بخیه است. یک روش تهاجمی‌ دیگر این است که در آن سطح توده خراشیده می‌شود، سپس پزشک می‌تواند از یک ماده شیمیایی مانند نیترات نقره برای متوقف کردن خونریزی بر روی ضایعات استفاده کند.

درمان ضایعات پیوژنیک گرانولوم ایجاد شده در چشم

ضایعاتی که در درون چشم ایجاد می‌شوند نیز از طریق جراحی قابل حذف‌شدن هستند. گاهی نیز از پماد حاوی کورتیکواستروئیدها استفاده می‌شود. این پماد باعث کاهش التهاب می‌شود.

درمان ضایعات پیوژنیک گرانولوم ایجاد شده در دوران بارداری

اگر باردار بوده و شاهد این ضایعات هستید معمولا به شما توصیه می‌شود که صبر کنید. این ضایعات ممکن است بعد از زایمان از بین بروند. اما اگر بعد از زایمان شاهد بهبود ضایعات نبودید می‌توانید آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها را با کمک روش‌های ذکر شده در بالا درمان کنید.


اشتراک این مطلب :

آدرس مطب : اصفهان ، خیابان چهارباغ بالا ، جنب مجتمع پارک ، طبقه فوقانی بانک سپه
تلفن : 36662224 - 031

مطالب مرتبطنظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
ویزیت آنلاینبوتاکسلیزر موهای زائدپی آر افثبت سوالات پزشکی
خدمات کلینیک هور
دکتر مریم ملکی در سال 1369 تحصیلات خود را در رشته دکترای عمومی با کسب رتبه اول کشور و در سال 1377 دکترای تخصصی پوست و مو را با کسب رتبه اول استان و رتبه سوم کشور به اتمام رسانید.او در سال 81 به عضویت انجمن متخصصین پوست امریکا و در سال 83 به عضویت انجمن متخصصین پوست اروپا در آمد. او همیشه در تلاش برای کسب علوم و فنون جدید و همچنین خرید جدیدترین تجهیزات به روز دنیا به کشورهای اروپائی و امریکائی سفر نموده و در سمینارها و کنگره های تخصصی پوست و موی داخل و خارج از کشور حضور فعال دارد.او در تاریخ 89/8/12 موفق به ثبت اختراع دستگاه سنجش عمر گرافت های مو در عمل پیوند موی طبیعی شد .ایشان دائماً سعی کرده کلینیک خود را از نظر خدمت رسانی و همچنین تجهیزات هم سطح کلینیک های مدرن اروپا و امریکا تجهیز نماید تا هم وطنان عزیز بتوانند از جدیدترین تکنولوژی روز دنیا در زمینه پوست و مو بهره مند شوند.
فرم ثبت نام مشاوره تلفنی رایگان
نام و نام خانوادگی : شماره تلفن همراه : نوع درخواست :
نام و فامیل : تلفن همراه : درخواست :
آخرین تصاویر گالری
جدیدترین مطالب
بیماری اورف چیست؟

اورف يک بيماری عفونی ويروسی مشترک بـين انـسان و دام است كه طور شـايع در گوسـفند و بـز ايجـاد بيماری می‌كنند. ضایعات اورف معمولا منفرد یا در تعداد خیلی کم ایجاد و بیشتر در انگشت، دست یا ساعد رخ می‌دهند. به طور مشخص توده اورف سفت و گوشتی است و برخلاف ظاهرش حاوی چرک و ترشح نیست. ادامه مطلب

لیکن پلان مویی یا لیکن پلانوپیلاریس

بیماری لیکن پلان یک بیماری التهابی بوده که با ریزش مو دائمی و پیشرونده در سر مشخص می‌شود. استرس،مصرف سیگارو آلودگی هوا از علل شایع بروز این بیماری است. درمان ریزش مو در مبتلایان به لیکن پلان با ریزش موی عادی متفاوت است. علایم آن موها به آسانی کنده می‌شود و خارش و غیره است. ادامه مطلب

ملانونیشیای طولی ناخن

تغییر رنگ سیاه یا تیره در ناخن را ملانونیشیا می‌نامند که معاینه درموسکوپی یا بیوپسی گاهی لازم است برای علل و گزینه‌های درمان . یکی از تهدیدهای این بیماری ملانوم یا یا سرطان پوست در ناخن است. یکی از علائم ملانوم رنگ تیره در پوست و مرز ناخن مربوطه شود، که به آن علامت هاچینسون می‌گویند. ادامه مطلب

کاربرد اسکالپ سر در کم‌ مویی

انجام پیوند مو، همیشه به آسانی امکان پذیر نیست، یکی از جدیدترین و پرطرفدارترین راه‌ها برای درمان کم پشتی و کاهش موها میکروپیگمنتیشن اسکالپ یا به طور خلاصه اسکالپ سر یا میکرواسکالپ است. اسکالپ به معنی پوست سر می‌باشد که طی فرایندی، پیگمنت (رنگدانه) از طریق سوزن‌های ریزی به پوست سر تزریق می‌شوند. ادامه مطلب

پروفایلو چیست؟

این ژل یک پرکننده نیست و حجم‌دهی ندارد و به رفع چین و چروک صورت و لیفت آن و در کل به جوانسازی کمک می‌کند. خواصی همچون مدت اثر طولانی، سازگاری بالا با پوست و غیره دارا می‌باشد. پروفایلو ژل حاوی اسید هیالورونیک، که به طور طبیعی در پوست وجود دارد که باعث آبرسانی و حجم‌دهی به آن می‌شود، است. ادامه مطلب

جدیدترین پیام های کاربران
منیره سادات :

ممنونم از خانم دکتر عزیز و مهربونم ،ب خاطر شرایط کرونا ویزیت آنلاین داشتم و خیلی راضی هستم . ممنون ک تو این شرایط ویزیت انلاین و دارید تا افرادی ک مثل ما کیلومترها دورن بتونن استفاده کنند از تجربیات بسیار خوب خانم دکتر .

سارا شادمهر :

خیلی راضی بودم، ممنونم از خانم دکتر ملکی و باقری عزیز و باقی همکارانشون.

سيمين ح :

عرض سلام خدمت خانم دكتر عزيز سپاس از همه زحمات شما شما جزءاستثنا پزشكان متخصصي هستين كه براي بيمار خود وقت ميذارين و با دلسوزي و حوصله تمام مرحله تشخيص و تجويز را انجام ميدين خواستم اينجا از شما قدرداني كنم و براتون از خدا سلامتي وطول عمر را خواستارم.

مرضیه نامدار :

سلام خانم دکتر ملکی مهربون و عزیز.من چندماهی میشه صورتم پر از آکنه و لک های قهوه ای شده بود، در حدی که حاضر نبودم خودم رو تو آینه نگاه کنم یا بیرون برم.حقیقتا خداروشکر میکردم کرونا اومدو با ماسک باید بیرون برم یا دیگه قرار نیست مهمونی برم.که ده رو پیش اومدم پیش شما،برام محلول و دارو نوشتین و لیزر انجام دادین، صورتم پوسته ریزی کرد و لایه برداری شد.و خیلییی از لکه های قهوه ایم رفت ، جوش هام کم شد و چربی پوستم کنترل شد.یعنی انقدر ذوقشو دارم.باز اعتماد بنفسم برگشته.خیلیییی ماهییین.خیلییییی

ژ الف :

با عرض سلام خدمت خانم دكتر عزيز .من حدود هفت سال پيش عمل ليپوليز شكم و پهلو انجام دادم و همزمان تزريق چربي به ناحيه صورت الان كه هفت سال ميگذره تزريق چربي در ناحيه صورت عالي بوده و ماندگار البته من در دو مرحله تزريق را انجام دادم عمل ليپوليز شكم و پهلو هم نتيجش چيزي شبيه معجزه بود براي من چون من اصلن اضافه وزن نداشتم و فقط شكم داشتم كه تمام راه ها را براي از بين بردنش امتحان كرده بودم و أنواع ورزش ها را امتحان كرده بودم .عمل ليپوليز خيلي عاليه به شرط اينكه بعدش خيلي مراقب رژيم و ورزش باشيم

گواهینامه‌های بین المللی

استفاده از مطالب این سایت فقط با ذکر منبع مجاز می‌باشد