منو

15 اشتباه رایج در مورد زگیل تناسلی

در این مقاله دکتر مریم ملکی به شما و شریک زندگی شما کمک می‌کند تا خطرات، گزینه‌ها و آینده خود را بهتر بشناسید. همچنین به شما کمک می‌کند تا برای هر گونه سؤالی که شریک زندگی تان دارد، آماده شوید.

اشتباه شماره 1: همه عفونت‌های HPV منجر به سرطان می‌شوند.
این مطلب درست نیست، از بیش از 100 نوع HPV تنها تعداد معدودی از افراد به سرطان مبتلا می‌شوند. اگرچه درست است که HPV می‌تواند باعث چندین نوع سرطان شود، اما در مقایسه با تعداد زیاد افراد آلوده به این ویروس این یک عارضه بسیار نادر است.

اچ پی وی و سرطان‌هایی که سبب می‌شود

شکل 1 هفت نوع سرطانی که اچ پی وی سبب می‌شود.

اشتباه شماره 2: عفونت HPV به معنای عدم وفاداری است.
عفونت HPV ممکن است خفته باقی بماند و هیچ علائمی را برای هفته‌ها، ماه‌ها وحتی سال‌ها ایجاد نکند. از آن‌جا که شرکای جنسی غالبا ویروس را بین یکدیگر به اشتراک می‌گذارند دشوار است که بدانید چه کسی به چه کسی منتقل کرده است و ردیابی عفونت اصلی به منبع اولیه آن بسیار دشوار است.

اشتباه شماره 3: من HPV را تا آخر عمر خواهم داشت.
اگرچه ممکن است در طول عمر خود عودهای زگیل و رشد غیر طبیعی سلول‌های دهانه رحمی را تجربه کنید اما همیشه اینگونه نیست. شما ممکن است یکبار زگیل داشته باشید و دیگر هرگز مسئله دیگری نداشته باشید. در این حالت، سیستم ایمنی بدن شما قادر است عفونت را به طور کامل پاک کند.

زگیل تناسلی

شکل 2 زگیل تناسلی

اشتباه شماره 4: اگر زگیل شما درمان شد HPV هم از بدن شما پاک شده است.
اگر سیستم ایمنی بدن شما به دلایلی ضعیف باشد ممکن است در مقایسه با افرادی که سیستم ایمنی بدن آن‌ها سالم، قوی و کاملا کارآمد است با عود بیشتری مواجه شوید. ویروس HPV می‌تواند تا ماه‌ها و بیش از دو سال هم در بدن وجود داشته باشد.

اشتباه شماره 5: من همیشه از کاندوم استفاده می‌کنم بنابراین نمی‌توانم HPV داشته باشم.
کاندوم‌ها در برابر بسیاری از STIها یا بیماری‌های مقاربتی از جمله HIV و سوزاک که از طریق تماس با مایعات بدن منتقل می‌شوند محافظت می‌کنند. با این وجود HPV می‌تواند از طریق تماس نزدیک پوست به پوست حتی در هنگام استفاده از کاندوم منتقل شود چون که کاندوم نمی‌تواند کل پوست ناحیه تناسلی را پوشش دهد. اگر از نظر جنسی فعال هستید مهم است که غربالگری HPV را طبق دستور پزشک انجام دهید.

اشتباه شماره 6: یک غربالگری STI طبیعی HPV را تشخیص می‌دهد.
تست‌های غربالگری STI شامل تست HPV به عنوان بخشی از لیست استاندارد تست‌ها نیست به همین علت ممکن است پزشک HPV را آزمایش نکند مگر اینکه علائم عفونت احتمالی وجود داشته باشد.
علائم احتمالی آلودگی به HPV شامل زگیل و یا وجود سلول‌های غیر طبیعی دهانه رحم هنگام پاپ اسمیر است. اگر نگران عفونت هستید باید توصیه‌های آزمایش HPV را با پزشک خود در میان بگذارید.

اشتباه شماره 7: عفونت HPV همیشه با علائم همراه است.
انواع خاصی از HPV می‌تواند باعث ایجاد زگیل شود. انواع دیگر می تواند منجر به سرطان‌های خاصی شود. بسیاری از افراد مبتلا به HPV هرگز علائمی ندارند. عفونت‌هایHPV دهانی به طور معمول شامل علائمی غیر از زگیل هستند مانند اختلال در صدا و یا گرفتگی صدا.

اشتباه شماره 8: واکسن گارداسیل می‌تواند زگیل را درمان می‌کند.
واکسن فقط از انواع شایع و انواع سرطان‌زایی HPV که تاکنون به آن‌ها دچار نشده‌اید پیشگیری می‌کند و نقشی در درمان زگیل ندارد.

واکسن زگیل تناسلی

شکل 3 واکسن زگیل تناسلی

اشتباه شماره 9: کسی که یکبار زگیل تناسلی گرفته دیگر نیازی به واکسن HPV ندارد.
افرادی که دچار زگیل شده‌اند نیز می‌توانند از واکسن HPV استفاده کنند تا در برابر سایر انواع HPV که به آن دچار نشده‌اند محافظت شوند.

اشتباه شماره 10 : با استفاده از واکسن HPV دیگر هیچ احتمال ابتلا به زگیل تناسلی وجود ندارد.
واکسن تا 90% از ابتلا به زگیل‌های تناسلی را پیشگیری می‌کند و باز هم احتمال ابتلا به زگیل تناسلی وجود دارد.

اشتباه شماره 11: زنانی که واکسینه شده‌اند دیگر نیاز به غربالگری سرطان دهانه رحم ندارند.
زنان واكسینه شده هنوز نیاز به غربالگری منظم سرطان دهانه رحم دارند زیرا واكسن 80% از انواع و نه همه انواع ویروس‌هایی كه باعث سرطان دهانه رحم می‌شوند را محافظت می‌كند. همچنین زنانی که واکسن را قبل از اولین فعالیت جنسی دریافت نکرده‌اند در صورتی که قبلا در معرض آلودگی با این ویروس بوده‌اند از مزایای کامل این واکسن نمی‌توانند استفاده کنند.

اشتباه شماره 12: زگیل از طریق لباس زیر مشترک توالت فرنگی و استخر منتقل می‌شود.
این نادرست است شما نمی‌توانید از طریق بوسیدن، بغل کردن، حوله و لباس زیر، فنجان یا کارد و چنگال مشترک زگیل تناسلی بگیرید.

فاکتورهای ریسک اچ پی وی یا زگیل تناسلی

شکل 4 ریسک فاکتورهای اچ پی وی (HPV)

اشتباه شماره 13: پس از درمان زگیل تناسلی احتمال انتقال به شریک جنسی وجود ندارد.
ویروس زگیل تناسلی در زمانی که شما دارای زگیل تناسلی هستید بیشتر احتمال انتقال دارد ولی حتی پس از این که زگیل از بین رفت نیز احتمال انتقال ویروس به شریک جنسی همچنان وجود دارد و به همین علت مراقبت و استفاده از کاندوم تا سه ماه پس از درمان زگیل تناسلی توصیه می‌شود.

اشتباه شماره 14: اگر پس از یک تماس مشکوک تا چند روز بعد دچار زگیل نشدم پس من قطعا به ویروس HPV آلوده نشده‌ام.
زگیل یک علامت شایع است و الزاما بلافاصله پس از آلوده شدن به ویروسHPV ظاهر نمی‌شود. زگیل‌ها می‌توانند هفته‌ها، ماه‌ها یا حتی سال‌ها پس از عفونت با ویروس ظاهر شوند.

اشتباه شماره 15: اگر در تماس جنسی دخول وجود نداشته باشد احتمال ابتلا به زگیل تناسلی وجود ندارد.
خیر این درست نیست و صرف تماس نزدیک پوست با پوست و اصطکاک بین پوست دو نفر می‌تواند ویروس را از یکی به دیگری منتقل کند، بدون این که دخول صورت گرفته باشد.


اشتراک این مطلب :

آدرس مطب : اصفهان ، خیابان چهارباغ بالا ، جنب مجتمع پارک ، طبقه فوقانی بانک سپه
تلفن : 36662224 - 031

مطالب مرتبطنظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
ثبت سوالات پزشکی
خدمات کلینیک هور
دکتر مریم ملکی در سال 1369 تحصیلات خود را در رشته دکترای عمومی با کسب رتبه اول کشور و در سال 1377 دکترای تخصصی پوست و مو را با کسب رتبه اول استان و رتبه سوم کشور به اتمام رسانید.او در سال 81 به عضویت انجمن متخصصین پوست امریکا و در سال 83 به عضویت انجمن متخصصین پوست اروپا در آمد. او همیشه در تلاش برای کسب علوم و فنون جدید و همچنین خرید جدیدترین تجهیزات به روز دنیا به کشورهای اروپائی و امریکائی سفر نموده و در سمینارها و کنگره های تخصصی پوست و موی داخل و خارج از کشور حضور فعال دارد.او در تاریخ 89/8/12 موفق به ثبت اختراع دستگاه سنجش عمر گرافت های مو در عمل پیوند موی طبیعی شد .ایشان دائماً سعی کرده کلینیک خود را از نظر خدمت رسانی و همچنین تجهیزات هم سطح کلینیک های مدرن اروپا و امریکا تجهیز نماید تا هم وطنان عزیز بتوانند از جدیدترین تکنولوژی روز دنیا در زمینه پوست و مو بهره مند شوند.
فرم ثبت نام مشاوره تلفنی رایگان
نام و نام خانوادگی : شماره تلفن همراه : نوع درخواست :
نام و فامیل : تلفن همراه : درخواست :
آخرین تصاویر گالری
جدیدترین مطالب
15 اشتباه رایج در مورد زگیل تناسلی

در ذهن ما تفکرات گوناگونی درمورد زگیل تناسلی (HPV) وجود دارد که در بیشتر موارد اشتباه است مثل همیشه HPV منجر به سرطان می‌شوند، HPV را تا آخر عمر خواهیم داشت، اگر همیشه از کاندوم استفاده کنیم نمی‌توانم HPV داشته باشم، عفونت HPV همیشه با علائم همراه است یا واکسن می‌تواند زگیل را درمان کند و غیره. ادامه مطلب

زانتالاسما چیست؟

زانتالاسما نوعی چربی نرم، زرد و چربی است که معمولا در اطراف چشم شکل می‌گیرد. روش تشخیص آن معاینه است. روش‌های درمانی آن متعدد است که شامل یکسری عوارض امکان دارد ‌باشد. ادامه مطلب

پلانتار درماتوز نوجوانان

پلانتار درماتوز نوجوانان یا درماتیت کف پای نوجوانان یک بیماری مزمن در کف پای کودکان است.عواملی مثل تغییرات آب و هوا جساسیت ژنتیکی تعریق بیش از اندازه باعث این بیماریست. درمان های متعددی وجود دارد که در این مقاله به بررسی آن پرداخته شده است. ادامه مطلب

روش اس وی اف ژل (SVF Gel) چیست؟

یکی از موثرترین و پرطرفدارترین روش‌های جوان‌سازی، تزریق چربی است. اس وی اف ژل (SVF Gel) جدیدترین روش تزریق چربی می‌باشد که دارای تراکم بالای سلول های بنیادی است.در این روش التهاب و تورم بسیار کم و بافت هرچه سریع‌تر ترمیم می‌شود. ادامه مطلب

درمان‌های سریع و راحت برای جوان‌‌تر شدن چهره

روش‌های جوان‌سازی چهره شامل, تزریق بوتاکس, تزریق ژل, رفع چین و چروک‌های دور چشم و پیشانی, زاویه‌سازی صورت, رینوپلاستی و لیفت صورت می‌باشد. ادامه مطلب

جدیدترین پیام های کاربران
منیره سادات :

ممنونم از خانم دکتر عزیز و مهربونم ،ب خاطر شرایط کرونا ویزیت آنلاین داشتم و خیلی راضی هستم . ممنون ک تو این شرایط ویزیت انلاین و دارید تا افرادی ک مثل ما کیلومترها دورن بتونن استفاده کنند از تجربیات بسیار خوب خانم دکتر .

سارا شادمهر :

خیلی راضی بودم، ممنونم از خانم دکتر ملکی و باقری عزیز و باقی همکارانشون.

سيمين ح :

عرض سلام خدمت خانم دكتر عزيز سپاس از همه زحمات شما شما جزءاستثنا پزشكان متخصصي هستين كه براي بيمار خود وقت ميذارين و با دلسوزي و حوصله تمام مرحله تشخيص و تجويز را انجام ميدين خواستم اينجا از شما قدرداني كنم و براتون از خدا سلامتي وطول عمر را خواستارم.

مرضیه نامدار :

سلام خانم دکتر ملکی مهربون و عزیز.من چندماهی میشه صورتم پر از آکنه و لک های قهوه ای شده بود، در حدی که حاضر نبودم خودم رو تو آینه نگاه کنم یا بیرون برم.حقیقتا خداروشکر میکردم کرونا اومدو با ماسک باید بیرون برم یا دیگه قرار نیست مهمونی برم.که ده رو پیش اومدم پیش شما،برام محلول و دارو نوشتین و لیزر انجام دادین، صورتم پوسته ریزی کرد و لایه برداری شد.و خیلییی از لکه های قهوه ایم رفت ، جوش هام کم شد و چربی پوستم کنترل شد.یعنی انقدر ذوقشو دارم.باز اعتماد بنفسم برگشته.خیلیییی ماهییین.خیلییییی

ژ الف :

با عرض سلام خدمت خانم دكتر عزيز .من حدود هفت سال پيش عمل ليپوليز شكم و پهلو انجام دادم و همزمان تزريق چربي به ناحيه صورت الان كه هفت سال ميگذره تزريق چربي در ناحيه صورت عالي بوده و ماندگار البته من در دو مرحله تزريق را انجام دادم عمل ليپوليز شكم و پهلو هم نتيجش چيزي شبيه معجزه بود براي من چون من اصلن اضافه وزن نداشتم و فقط شكم داشتم كه تمام راه ها را براي از بين بردنش امتحان كرده بودم و أنواع ورزش ها را امتحان كرده بودم .عمل ليپوليز خيلي عاليه به شرط اينكه بعدش خيلي مراقب رژيم و ورزش باشيم

گواهینامه‌های بین المللی

استفاده از مطالب این سایت فقط با ذکر منبع مجاز می‌باشد