منو

علائم، راه‌های پیشگیری و درمان بیماری زرد زخم

بیماری زرد زخم یک عفونت باکتریایی بسیار مسری است که معمولا توسط یک گروه استرپتوکوک یا باکتری استافیلوکوک اورئوس ایجاد می‌شود. بیماری زرد زخم بیشتر در میان کودکان شایع است. با این حال گاهی این بیماری در افراد بزرگسال نیز رخ می‌دهد که دچار بیماری‌های پوستی مانند اگزما باشند. بعضی مشکلات پوستی مانند آبله مرغان، واکنش به نیش حشرات، سوختگی پوست و دیابت خطر گسترش زرد زخم را در بدن بیشتر می‌کند. به گفته دکتر مریم ملکی، بیماری زرد زخم اغلب در اطراف بینی و دهان دیده می‌شود. با این حال می‌توان به این عفونت از طریق بردگی، خارش و زخم‌های سرد یا جایی که باکتری‌ها می‌توانند وارد شوند، مبتلا شد.

عوامل خطر در ابتلای به بیماری زرد زخم

فاکتورهایی که خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می‌دهند عبارت‌اند از:

  1. سن: بیماری زرد زخم اغلب در کودکان ۲ تا ۵ ساله دیده می‌شود.
  2. شرایط شغلی: این بیماری به راحتی در مدارس و مراکز مراقبت از کودکان گسترش می‌یابد.
  3. آب و هوای گرم و مرطوب: این عفونت‌ها در تابستان بیشتر شایع است.
  4. برخی از ورزش‌ها: مشارکت در ورزش‌هایی که شامل تماس پوست با پوست مانند فوتبال و کشتی است، خطر ابتلا به بیماری زرد زخم را افزایش می‌دهد.
  5. شکستگی و بریدگی پوست: باکتری‌هایی که موجب بروز این بیماری می‌شوند اغلب از طریق پوست شما به وسیله آسیب‌های پوستی، گزش حشرات یا جوش وارد بدن شما می‌کنند.
  6. بزرگسالان و افراد مبتلا به بیماری دیابت یا دچار ضعف سیستم ایمنی بیشتر احتمال دارد که به فرم اکتیمای این بیماری مبتلا شوند.

علائم بیماری زرد زخم

بیماری زرد زخم موجب بروز ناهمواری‌های کوچک یا تاول بر روی پوست شود. پوست مرطوب، حساس و قرمز است و مایع روشن آن را می‌پوشاند. پوست‌پوست شدن ممکن است باعث خارش شود و سپس در ناحیه قرمز ایجاد می‌شود. اگر بیماری شدیدتر باشد ممکن است تب و تورم غدد لنفاوی (غدد متورم) در صورت یا گردن ایجاد شود. شکل جدی‌تر این بیماری بنام اکتیما، به صورت عمیق‌تر در داخل پوست نفوذ می‌کند و موجب زخم‌های مضر و به طرز مبهمی دردناک می‌شود که به زخم‌های عمیق تبدیل می‌شوند.

عوارض بیماری زرد زخم

این بیماری به طور معمول خطرناک نیست و زخم‌ها در فرم‌های خفیف بدون زخم، بدون درمان می‌شوند. عوارض ناگوار این بیماری که به ندرت اتفاق می‌افتد شامل موارد زیر است:

تشخیص بیماری زرد زخم

یک پزشک می‌تواند با نگاه کردن به پوست شما این بیماری را تشخیص دهد. در موارد نادر، پزشک ممکن است قادر به شناسایی موضوع عفونت نباشد و ممکن است در یک آزمایشگاه برای شناسایی باکتری‌هایی که باعث عفونت می‌شوند نیاز به آزمایش داشته باشد.

مدت انتظار

هنگامی که درمان شروع می‌شود بهبود از بیماری در طی زمان‌های متفاوتی می‌تواند رخ دهد و عفونت باید در عرض یک یا دو هفته بهبود یابد.

پیشگیری از بیماری زرد زخم

برای کمک به پیشگیری از بروز بیماری زرد زخم، هر روز حمام یا دوش بگیرید و همیشه پوست خود را پاک نگهدارید. اگر پوست شما دچار بریدگی یا خراشیدگی شد یا با دچار جوش‌های ناشی از تماس با پیچک‌های سمی شد، حتما آن منطقه را تمیز نگهدارید و از خراشیدگی جلوگیری کنید. اگر شما دارای بیماری زرد زخم هستید می‌توانید از طریق عدم تماس با ناحیه آسیب‌دیده و آلوده، از گسترش عفونت جلوگیری کنید. شما می‌توانید عفونت را به راحتی از یک مکان به مکان دیگر پخش کنید. برای جلوگیری از گسترش بیماری زرد زخم، بسیار مهم است که رویه بالش و ملحفه هر روز شسته شود. اقلام شخصی مانند صابون و حوله باید جدا از دیگر اعضای خانواده باشد. هم‌بازیانی که افراد با پوست آلوده تماس می‌گیرند ممکن است دچار بیماری زرد زخم شوند، بنابراین کودکانی که مبتلا به این بیماری هستند باید سعی کنند از تماس با دیگران جلوگیری کنند.

درمان بیماری زرد زخم

بیماری زرد زخم معمولا با آنتی‌بیوتیک‌ها، به صورت مایع، قرص یا تزریق درمان می‌شود. برای ناحیه‌های موضعی دچار بیماری، پزشک ممکن است یک پماد موضعی ضدباکتریایی مانند موپیروسین (باکتروبان) یا رتپامولین (آلتاباکس) تجویز کند. نواحی اطراف تاول‌ها باید با صابون و آب شست‌وشو داده شود و نواحی مرطوب و زرد را می‌توان با پراکسید هیدروژن رقیق شده با آب پاک کرد. این ناحیه را با استفاده از گاز و نوار یا باند پلاستیکی بپوشانید که این امر می‌تواند در کاهش خطر گسترش عفونت به سایر قسمت‌های بدن کمک کند.

شیوه زندگی و درمان‌های خانگی زرد زخم

برای عفونت‌های جزئی شما ممکن است از یک کرم آنتی‌بیوتیک یا پماد که حاوی باسیتراسین باشد استفاده کنید و یک باند غیرچسبنده در ناحیه مبتلا قرار دهید که این امر می‌تواند به جلوگیری از گسترش زخم و عفونت‌ها کمک کند.

پیش ‌‌آگهی در مورد بیماری زرد زخم

بیماری زرد زخم بدون زخم شدن تا زمانی که کودک به تاول‌ها و ضایعه‌های پوستی دست نزند، بهبود می‌یابد. نوزادان احتمال بیشتری برای دچار شدن به عوارض ناگوار از قبیل التهاب کلیه (گلو مرولو نفریت) و عفونت خونی (باکترمی) دارند.

چه هنگامی باید به یک پزشک متخصص مراجعه کنید؟

اگر فکر می‌کنید که شما یا فرزندتان ممکن است دارای بیماری زرد زخم باشد، با پزشک خود تماس بگیرید، به خصوص اگر شخص دیگری در معرض این مشکل قرار داشته باشد. اگر این بیماری درمان نشود، می‌تواند به سرعت گسترش یابد. اگر شما یا فرزندتان در معرض این بیماری قرار بگیرید، در صورت گسترش تب یا اگر یک نواحی مبتلای به بیماری بزرگ یا قرمز شد، با پزشک تماس بگیرید.

چه کاری می توانید انجام دهید

برای آماده شدن برای ویزیت توسط پزشک، لیستی از سوالات زیر را آماده کنید:

سوالاتی که می‌خواهید از پزشک خود بپرسید.

سوالاتی که از پزشک خواهید پرسید:
علت ایجادکننده این بیماری و زخم‌ها چیست؟
آیا آزمایش‌هایی برای تایید تشخیص بیماری زرد زخم مورد نیاز است؟
بهترین شیوه درمان این بیماری چیست؟
برای جلوگیری از گسترش عفونت چه کاری می‌توانم انجام دهم؟
برای بهبود این عارضه چه روش مراقبت از پوست را شما توصیه می‌کنید؟
علاوه‌‌بر سوالاتی که آماده کرده‌اید اگر در زمان ویزیت سوالی به ذهن شما رسید از پزشک آن‌ها را بپرسید.

چه سوالاتی را باید از پزشک خود در مورد بیماری زرد زخم انتظار داشته باشید

پزشک ممکن است سوالات زیر را از شما بپرسد:
چه زمانی زخم‌ها شروع شد؟
زخم‌ها ناشی از ابین بیماری در زمان شروع شبیه چه بودند؟
آیا اخیرا دچار هر گونه بریدگی، خراش یا گزش حشرات در ناحیه آسیب‌دیده شده‌اید؟
آیا زخم‌های دردناک یا خارش‌دار دارید؟
چه چیزی باعث می‌شود که نواحی تحت تاثیر بیماری بهتر یا بدتر شود؟
آیا هیچ کس در خانواده شما در حال حاضر مبتلا به این بیماری است؟
آیا این مشکل در گذشته در شما رخ داده است؟

لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری عکس دیدن فرمایید.

آدرس:اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03116662224


اشتراک این مطلب :

آدرس مطب : اصفهان ، خیابان چهارباغ بالا ، جنب مجتمع پارک ، طبقه فوقانی بانک سپه
تلفن : 36662224 - 031

مطالب مرتبطنظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
ثبت سوالات پزشکیبوتاکستزریق فیلرلیزر موهای زائدویزیت آنلاین
خدمات کلینیک هور
دکتر مریم ملکی در سال 1369 تحصیلات خود را در رشته دکترای عمومی با کسب رتبه اول کشور و در سال 1377 دکترای تخصصی پوست و مو را با کسب رتبه اول استان و رتبه سوم کشور به اتمام رسانید.او در سال 81 به عضویت انجمن متخصصین پوست امریکا و در سال 83 به عضویت انجمن متخصصین پوست اروپا در آمد. او همیشه در تلاش برای کسب علوم و فنون جدید و همچنین خرید جدیدترین تجهیزات به روز دنیا به کشورهای اروپائی و امریکائی سفر نموده و در سمینارها و کنگره های تخصصی پوست و موی داخل و خارج از کشور حضور فعال دارد.او در تاریخ 89/8/12 موفق به ثبت اختراع دستگاه سنجش عمر گرافت های مو در عمل پیوند موی طبیعی شد .ایشان دائماً سعی کرده کلینیک خود را از نظر خدمت رسانی و همچنین تجهیزات هم سطح کلینیک های مدرن اروپا و امریکا تجهیز نماید تا هم وطنان عزیز بتوانند از جدیدترین تکنولوژی روز دنیا در زمینه پوست و مو بهره مند شوند.
فرم ثبت نام مشاوره تلفنی رایگان
نام و نام خانوادگی : شماره تلفن همراه : نوع درخواست :
نام و فامیل : تلفن همراه : درخواست :
آخرین تصاویر گالری
جدیدترین مطالب
رفع شلی پوست - آر اف فركشنال - آر اف سوزنی

برای تحریک بازسازی کلاژن در پوست، روش هایی مثل لیزرها و آر اف فرکشنال موجود است. مزایا آٰر اف عدم ایجاد تغییرات رنگدانه ‌ای و ایجاد سوختگی، دوره نقاهت بسیار کوتاه ۲۴ تا ۴۸ساعته است. ۱۰ کاربرد آر اف فرکشنال شامل سفت کردن پوست، لیفت صورت، غبغب و خط فک، درمان اسکار آکنه و غیره است. ادامه مطلب

روش‌های درمانی پف و تیرگی زیر چشم

پف زیر چشم (puffy eyes) یا (Bags under eyes) که به نام ورم پری‌‌اربیتال هم شناخته می‌شود به تورم و پف‌کردگی بافت‌های اطراف چشم گفته می‌شود که به دلیل تجمع بیش از حد مایع یا چربی در پوست اطراف چشم اتفاق می‌افتد. درمان پف زیرچشم شامل استفاده از کرم دور چشم، مزوتراپی،جراحی پلک، تزریق ژل و غیره است. ادامه مطلب

اسکلروتراپی چیست؟

علت ایجاد واریس سن، بارداری، سابقه فامیلی و غیره است. تکنیک اسکلروتراپی یک روش درمانی است که برای درمان واریس و رگ‌های عنکبوتی استفاده می‌شود. اسکلروتراپی سرپایی و در مطب پزشک انجام می‌‌شود. اسکلروتراپی به غیر از رگ‌های واریسی به حذف رگ‌های عنکبوتی قفسه سینه، رگ‌های آبی و رگ‌های کوچک استفاده می‌شود. ادامه مطلب

کاربردهای مختلف بوتاکس چیست؟

بوتاکس دارویی تزریقی است که از باکتری سمیِ کلوستریدیوم بوتولینوم تهیه می‌شود که بعضی از پیام‌های شیمیایی اعصاب را مسدود و باعث فلج‌شدن موقتی ماهیچه‌ها می‌شود. کاربردهای زیبایی آن رفع خط اخم، بالاتر بردن نوک بینی و غیره و کاربردهای درمانی آن درمان کمردرد، میگرن، شقاق مقعد، بزرگی پروستات و غیره است. ادامه مطلب

روش‌های مختلف جوانسازی

روش جوانسازی صورت بسته به میزان شلی و افتادگی، انتظارات بیمار، وضعیت اجتماعی و نوع پوست پس از معاینه مشخص می‌شود. کرم‌ها لایه‌برداری پوست، تزريق بوتاكس، مزوتراپى، ميكرونيدلينگ، ليزرهاى غيرتخريبى، ليزرهاى تخريبى، هايفو، تزريق فيلرها، تزريق چربى، نخ‌ها، كشيدن پوست با جراحى ادامه مطلب

جدیدترین پیام های کاربران
نریمانی :

سرکارخانم دکتر کار طبابت با خرید و فروش املاک متفاوته؛لطفا اینقدر به شعور مردم فهیم اصفهان توهین نکنید،حداقل اینقدر تابلو از خودتون تعریف و تمجید نکنید؛به شخصه تا حالا از هیچ مراجعی رضایت از کار شما ندیدم،موفق باشید

راضیه صفری :

دیگه تمام گفتنی هارو همه تو بقیه نظرات گفتن و بنظر من همش هم درسته. دیروز برای اولین بار اومدم ویزیت شدم پیششون اخلاق و حوصله ی عالی و تازه نوبت دهیشون چقددددر نسبت به دکتر های دیگه با نظم و دقیق و راحت از طریق اینترنت بود و وقتی هم که حضوری اومدم مطب اصلا معطل نشدم خیلی عالی بود ممنون از خدمات خوبتون و ارزشی که برای زمان بیماراتون میذارین و معطلشون نمیکنید و انقدر ساده و عالی نوبت میدین.

مریم :

در یک کلام پزشک پوست بی نظیر و متبحر از سال ۹۵ بیمارشون هستم کل کارای پوستیم مطب ایشون انجام دادم و عااااالی بوده پوست چرب و جوش دار و پر از لک داشتم که عالی شده لیزر کیوسوییچ جنسیس فرکشنال میکرو مزوتراپی هم پیششون این مدت انجام دادم که خیلیییی راضی بودم جدیدا هم تزریق داشتم پیششون که دقیق و عااالی بدون هیچ کبودی و نکته مهم اینه که با یک نگاه میگن باید برا این پوست چه کاری انجام بشه

سارا عابدی :

من پیش خانم دکتر لیزر کک و مک انجام دادم خیلی راضیم هم از اخلاق و برخورد خودشون هم پرسنلشون مخصوصا خانم کریمی

مهسا :

این حجم از تعریف و تمجید یکم عجیب و غیر قابل باور نیست؟؟؟

گواهینامه‌های بین المللی

استفاده از مطالب این سایت فقط با ذکر منبع مجاز می‌باشد