منو

بیماری فاکس فوردایس چیست؟

بیماری فاکس فوردایس که به آن Sweat Retention نیز گفته می‌شود، یک بیماری پوستی بسیار نامتداول شبیه به آکنه است. در این بیماری ضایعات یا جوش‌های قرمز رنگ ملتهب در زیر بغل، ناحیه شرمگاهی و اطراف نوک سینه پدیدار می‌شود. بیماری فاکس فوردایس تقریبا منحصرا در زنان جوان ایجاد می‌شود. این وضعیت زمانی اتفاق می‌افتد که غدد کوچک تعریق به خصوص غدد اپوکرین حول فولیکول مو مسدود شده و عرق در داخل آن‌ها محبوس می‌شود. سپس ضایعه ملتهب شده و باعث خارش شدید می‌گردد. پوست خشک و چرمی شده و در خارش مداوم پوسته‌پوسته می‌گردد. به گفته دکتر مریم ملکی، علت دقیق این بیماری مشخص نیست اما فاکتورهای زیادی در آن نقش دارند. این فاکتورها عبارت‌اند از: تغییرات هورمونی، استرس‌های عاطفی و هیجانی، وضعیت آب و هوا و ژنتیک.

چه افرادی دچار بیماری فاکس فوردایس می‌شوند؟

فاکتورهای خطر بیماری فاکس فوردایس چیست؟

این بیماری به طور کلی نامتداول است. بیشتر فاکتورهای خطر پیشنهاد شده براساس مشاهدات هستند و اعتبارسنجی نشده‌‌اند. این فاکتورها عبارتند از:

 1. تغییرات هورمونی به خصوص در دوران بلوغ و قاعدگی
 2. عوامل ژنتیکی (افرادی که سابقه خانوادگی داشته باشند.)
 3. استرس‌های هیجانی در محل کار یا خانه
 4. آب و هوای داغ و مرطوب
 5. اصطحکاک مداوم بین پوست و لباس

لازم به ذکر است داشتن یک فاکتور خطر به معنی ابتلا به این بیماری نیست اما احتمال آن را در مقایسه با افرادی که هیچ عامل زمینه‌‌سازی ندارد، افزایش می‌دهد. همچنین باید در نظر داشته باشید برخی عوامل زمینه‌ساز مهم‌تر از سایرین هستند. همچنین نداشتن هیچ یک از این عوامل زمینه‌ساز به معنی عدم ابتلا به این بیماری نیست.

چه عواملی باعث بیماری فاکس فوردایس می‌شوند؟

عامل اختصاصی ایجاد این بیماری دقیقا مشخص نیست و هنوز در حال بررسی و مطالعه می‌باشد. این بیماری شروع خودانگیخته دارد. ریشه‌های مو که به آن‌ها فولیکول گفته می‌شود، در ناحیه شرمگاهی، زیر بغل و پیرامون نوک سینه به نوعی غدد تعریق به نام غدد اپوکرین متصل هستند. این غدد به علت برخی مشکلات داخلی یا خارجی ممکن است مسدود شوند و در نتیجه سلول‌های مرده و ترشحات در آن‌ها تجمع یابد. این وضعیت در نهایت باعث پارگی پیرامون فولیکول مو می‌شود که منجر به خارش و التهاب آن می‌گردد. فولیکول موی مسدود شده به صورت یک تاول یا جوش کوچک قرمز رنگ ملتهب که پاره شده و ترشح دارد، دیده می‌شود. هیچ عفونت باکتریایی یا هر گونه عفونت مرتبط با میکروارگانیسم‌ها در آن دیده نمی‌شود.

تغییرات هورمونی، محرک‌های مربوط به نوسان خلق یا تغییرات مربوط به ترکیب عرق از جمله عوامل کلیدی هستند که آغازگر بیماری فاکس فوردایس می‌باشند. این عوامل ممکن است در فردی که پیش از این دچار این بیماری پوستی شده است، باعث بدتر شدن اوضاع شوند. محیط استوایی گرم و مرطوب می‌تواند این مشکل پوستی را تشدید نماید.

علائم و نشانه‌‌های بیماری فاکس فوردایس چیست؟

غدد آپوکرین عمدتا در سینه‌ها، کشاله ران و زیر بغل قرار دارند. از این رو این ضایعات در نواحی تشکیل می‌شوند. علائم و نشانه‌های آن به صورت زیر است:

 1. جوش‌های کوچک قرمز رنگ (گاهی نیز زرد رنگ) که سطحی صاف و دایره‌ای دارند.
 2. خشک شدن، زبری، پوسته‌پوسته یا ضخیم شدن پوست به علت خارش شدید ناشی از پارگی این تاول‌های ریز
 3. خارش‌های شبانه در حین خواب
 4. ریزش مو
 5. کاهش یا عدم تعریق در این ناحیه

در برخی افراد خارش خفیف بوده یا ممکن است هیچ یک از این علائم وجود نداشته باشد.

تشخیص بیماری فاکس فوردایس چگونه است؟

پزشک برای تشخیص در مورد سابقه خانوادگی، سن، وضعیت استرس بیمار و همچنین داروهای مصرفی، مواد آرایشی مورد استفاده، مشکلات پزشکی، عفونت و غیره سوالاتی می‌پرسد. با این حال این بیماری ممکن است صرفا با معاینه فیزیکی ساده یا نمونه‌برداری پوست تشخیص داده شود. بسیاری از بیماری‌های دیگر نیز ممکن است علائم بالینی مشابهی با این بیماری داشته باشند. ممکن است پزشک برای رد احتمال بیماری‌های دیگر آزمایش‌های بیشتری انجام دهد.

عوارض بیماری فاکس فوردایس چیست؟

برخی از عوارض این بیماری عبارتند از:

درمان بیماری فاکس فوردایس چیست؟

چند درمان علامتی برای فاکس فوردایس وجود دارد. هر یک از این درمان‌ها ممکن است در برخی موثر باشد و در برخی افراد تاثیری نداشته باشد. هیچ درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد و داروهای تجویزی بستگی به شدت بیماری دارند. درمان بلندمدت ممکن است در برخی موارد لازم باشد.

درمان بیماری فاکس فوردایس به صورت زیر است:

 1. داروهای ضدعفونی‌کننده، آنتی‌بیوتیک موضعی، لوسیون یا ژل ضدالتهاب و کورتیکو استروئید. رتینوئیدهای موضعی برای فولیکول مو استفاده می‌شود. داروهای مورد استفاده عبارت‌اند از: آنتی‌بیوتیک، رتینوئیدهای خوراکی، داروهای هورمونی، قرص ضدبارداری و استروئید
 2. درمان زیبایی: درم ابریژن تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. در این درمان جوش،آکنه و لکه‌های پوست با سایش برداشته می‌شوند. این درمان درد دارد به همین علت از بی‌حسی استفاده می‌شود.
 3. نور درمانی یا فتوتراپی: مواجهه کنترل شده با پرتوی فرابنفش به مدت زمان مشخص
 4. درمان‌های جراحی با استفاده از لیزر (حتی برای پیشگیری از بروز مجدد جوش‌ها)
 5. مراقبت از خود، حفظ بهداشت پوست، اجتناب از دست زدن یا پاره کردن تاول‌ها، نوشیدن مقدار کافی آب

با این حال درمان‌های شیمیایی، موضعی و دارویی زیادی ممکن است باعث تحریک بیشتر پوست شوند. چند روش درمانی جایگزین و سنتی نیز برای این بیماری وجود دارد اما از آنجایی که موثق و قابل اطمینان نیست ممکن است نتوان از نظر پزشکی آن‌ها را تایید و یا امتحان کرد.

چگونه می‌توان از بیماری فاکس فوردایس پیشگیری نمود؟

این مشکل پوستی وضعیتی نادر است که در اثر عوامل مختلف ممکن است اتفاق بیفتد. نمی‌توان از بروز این بیماری پیشگیری کرد اما باید فاکتورهای زمینه‌ساز قابل کنترل را مد نظر قرار داد. تصور می‌شود برخی عوامل در بروز این ناهنجاری و یا تشدید آن نقش دارند. با این که این بیماری پوستی کامل شناخته نشده است اما برای پیشگیری از تشدید آن می‌توانید از عواملی مانند آب و هوای داغ و مرطوب یا فعالیت‌های فیزیکی شدید که باعث تعریق زیاد می‌شوند، اجتناب نمایید. افرادی که دچار بیماری فاکس فوردایس هستن، فعالیت ورزشی شنا را انتخاب کنند.

پیش آگهی بیماری فاکس فوردایس چگونه است؟

هیچ درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد و تلاش‌ها برای درمان علائم و کنترل بیماری انجام می‌شود. در حالت نرمال این بیماری پوستی پس از مدتی خودبه‌‌‌خود بهبود می‌یابد. با این حال ممکن است این امر در مورد تمامی موارد صادق نباشد و درمان بلندمدت در برخی افراد لازم است. از آنچه که وضعیت هر فردی متفاوت است، روش‌های درمانی نیز برای افراد مختلف بسته به وضعیت بیماری و شرایط مالی تفاوت دارد.

سایر اطلاعات مفید برای بیماری فاکس فوردایس

شواهدی وجود ندارد که نشان دهد غذا یا محصولات غذایی خاصی در این بیماری تاثیر می‌گذارند.

طفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری عکس دیدن فرمایید.

آدرس:اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03116662224


اشتراک این مطلب :

آدرس مطب : اصفهان ، خیابان چهارباغ بالا ، جنب مجتمع پارک ، طبقه فوقانی بانک سپه
تلفن : 36662224 - 031

مطالب مرتبطنظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
ویزیت آنلاینبوتاکستزریق فیلرپی آر افثبت سوالات پزشکی
خدمات کلینیک هور
دکتر مریم ملکی در سال 1369 تحصیلات خود را در رشته دکترای عمومی با کسب رتبه اول کشور و در سال 1377 دکترای تخصصی پوست و مو را با کسب رتبه اول استان و رتبه سوم کشور به اتمام رسانید.او در سال 81 به عضویت انجمن متخصصین پوست امریکا و در سال 83 به عضویت انجمن متخصصین پوست اروپا در آمد. او همیشه در تلاش برای کسب علوم و فنون جدید و همچنین خرید جدیدترین تجهیزات به روز دنیا به کشورهای اروپائی و امریکائی سفر نموده و در سمینارها و کنگره های تخصصی پوست و موی داخل و خارج از کشور حضور فعال دارد.او در تاریخ 89/8/12 موفق به ثبت اختراع دستگاه سنجش عمر گرافت های مو در عمل پیوند موی طبیعی شد .ایشان دائماً سعی کرده کلینیک خود را از نظر خدمت رسانی و همچنین تجهیزات هم سطح کلینیک های مدرن اروپا و امریکا تجهیز نماید تا هم وطنان عزیز بتوانند از جدیدترین تکنولوژی روز دنیا در زمینه پوست و مو بهره مند شوند.
فرم ثبت نام مشاوره تلفنی رایگان
نام و نام خانوادگی : شماره تلفن همراه : نوع درخواست :
نام و فامیل : تلفن همراه : درخواست :
آخرین تصاویر گالری
جدیدترین مطالب
رفع شلی پوست - آر اف فركشنال - آر اف سوزنی

برای تحریک بازسازی کلاژن در پوست، روش هایی مثل لیزرها و آر اف فرکشنال موجود است. مزایا آٰر اف عدم ایجاد تغییرات رنگدانه ‌ای و ایجاد سوختگی، دوره نقاهت بسیار کوتاه ۲۴ تا ۴۸ساعته است. ۱۰ کاربرد آر اف فرکشنال شامل سفت کردن پوست، لیفت صورت، غبغب و خط فک، درمان اسکار آکنه و غیره است. ادامه مطلب

روش‌های درمانی پف و تیرگی زیر چشم

پف زیر چشم (puffy eyes) یا (Bags under eyes) که به نام ورم پری‌‌اربیتال هم شناخته می‌شود به تورم و پف‌کردگی بافت‌های اطراف چشم گفته می‌شود که به دلیل تجمع بیش از حد مایع یا چربی در پوست اطراف چشم اتفاق می‌افتد. درمان پف زیرچشم شامل استفاده از کرم دور چشم، مزوتراپی،جراحی پلک، تزریق ژل و غیره است. ادامه مطلب

اسکلروتراپی چیست؟

علت ایجاد واریس سن، بارداری، سابقه فامیلی و غیره است. تکنیک اسکلروتراپی یک روش درمانی است که برای درمان واریس و رگ‌های عنکبوتی استفاده می‌شود. اسکلروتراپی سرپایی و در مطب پزشک انجام می‌‌شود. اسکلروتراپی به غیر از رگ‌های واریسی به حذف رگ‌های عنکبوتی قفسه سینه، رگ‌های آبی و رگ‌های کوچک استفاده می‌شود. ادامه مطلب

کاربردهای مختلف بوتاکس چیست؟

بوتاکس دارویی تزریقی است که از باکتری سمیِ کلوستریدیوم بوتولینوم تهیه می‌شود که بعضی از پیام‌های شیمیایی اعصاب را مسدود و باعث فلج‌شدن موقتی ماهیچه‌ها می‌شود. کاربردهای زیبایی آن رفع خط اخم، بالاتر بردن نوک بینی و غیره و کاربردهای درمانی آن درمان کمردرد، میگرن، شقاق مقعد، بزرگی پروستات و غیره است. ادامه مطلب

روش‌های مختلف جوانسازی

روش جوانسازی صورت بسته به میزان شلی و افتادگی، انتظارات بیمار، وضعیت اجتماعی و نوع پوست پس از معاینه مشخص می‌شود. کرم‌ها لایه‌برداری پوست، تزريق بوتاكس، مزوتراپى، ميكرونيدلينگ، ليزرهاى غيرتخريبى، ليزرهاى تخريبى، هايفو، تزريق فيلرها، تزريق چربى، نخ‌ها، كشيدن پوست با جراحى ادامه مطلب

جدیدترین پیام های کاربران
نریمانی :

سرکارخانم دکتر کار طبابت با خرید و فروش املاک متفاوته؛لطفا اینقدر به شعور مردم فهیم اصفهان توهین نکنید،حداقل اینقدر تابلو از خودتون تعریف و تمجید نکنید؛به شخصه تا حالا از هیچ مراجعی رضایت از کار شما ندیدم،موفق باشید

راضیه صفری :

دیگه تمام گفتنی هارو همه تو بقیه نظرات گفتن و بنظر من همش هم درسته. دیروز برای اولین بار اومدم ویزیت شدم پیششون اخلاق و حوصله ی عالی و تازه نوبت دهیشون چقددددر نسبت به دکتر های دیگه با نظم و دقیق و راحت از طریق اینترنت بود و وقتی هم که حضوری اومدم مطب اصلا معطل نشدم خیلی عالی بود ممنون از خدمات خوبتون و ارزشی که برای زمان بیماراتون میذارین و معطلشون نمیکنید و انقدر ساده و عالی نوبت میدین.

مریم :

در یک کلام پزشک پوست بی نظیر و متبحر از سال ۹۵ بیمارشون هستم کل کارای پوستیم مطب ایشون انجام دادم و عااااالی بوده پوست چرب و جوش دار و پر از لک داشتم که عالی شده لیزر کیوسوییچ جنسیس فرکشنال میکرو مزوتراپی هم پیششون این مدت انجام دادم که خیلیییی راضی بودم جدیدا هم تزریق داشتم پیششون که دقیق و عااالی بدون هیچ کبودی و نکته مهم اینه که با یک نگاه میگن باید برا این پوست چه کاری انجام بشه

سارا عابدی :

من پیش خانم دکتر لیزر کک و مک انجام دادم خیلی راضیم هم از اخلاق و برخورد خودشون هم پرسنلشون مخصوصا خانم کریمی

مهسا :

این حجم از تعریف و تمجید یکم عجیب و غیر قابل باور نیست؟؟؟

گواهینامه‌های بین المللی

استفاده از مطالب این سایت فقط با ذکر منبع مجاز می‌باشد