منو

مولوسکوم عفونی (Molluscum contagiosum)

مولوسکوم کونتاژیوزوم یک ضایعه پوستی غیرسرطانی است که لایه‌های سطحی پوست را درگیر می‌‌‌‌‌‌‌کند. این بیماری بیشتر مشابه زگیل است ولی ویروس عامل بیماری متفاوت می‌‌باشد. مولوسکوم مسری است و این یعنی که بیماری با تماس پوستی به آسانی گسترش می‌یابد. این ویروس از طریق خراش‌های کوچک در پوست یا منافذ مو می‌‌تواند وارد پوست شود و ضايعات پوستی را ایجاد کند. هیچ کدام از اعضای داخلی بدن توسط این ویروس مبتلا نمی‌شوند.

به گفته دکتر مریم ملکی متخصص پوست و مو، متخصصین پوست برای اطمینان از تشخیص، گاهی تعدادی از سلول‌های سطح ضایعه را پس از تراشیدن از روی پوست، در زیر میکروسکوپ بررسی می‌کنند.

مولوسکوم کنتاژیوزوم یک بیماری پوستی ویروسی است و به شکل دانه‌های ریز نرم و محکم به رنگ‌های سفید یا صورتی و به صورت تکی یا گروهی ممکن است روی پوست ظاهر گردد، این عارضه معمولا حالت ثانویه دارد و بعد از آلوده شدن به یکسری از باکتری‌ها ویروس مولوسکوم نیز وارد بدن شده و فعالیت می‌کند. مولوسكوم در حالت معمول خودبه‌خود طی چند هفته یا شش ماه تا یک سال ظاهر شده و ناپدید می‌شود. هر چند ممکن است در برخی افراد به مدت بالای چهار سال هم در پوست آن‌ها باقی بماند.

درصد پسرهایی که به این بیماری مبتلا می‌شوند بسیار بیشتر از دخترها است. در اکثر بیماران هیچ علامتی دیده نمی‌شود اما در بعضی از بیماران ممکن است خارش یا تندرنس وجود داشته باشد. پوست سینه، شکم، بازوها، کشاله ران، نشیمنگاه، پلک‌ها، ملتحمه، پوست اطراف دهان و مخاط از مناطقی از بدن هستند که ممکن است گرفتار این بیماری شوند. در بعضی از بیماران ممکن است در محدوده‌ی ضایعات به صورت اریتم و پوسته‌ریزی یک واکنش التهابی دیده شود. گاهی پاپول‌ها به طور خودبه‌خود یا در اثر تروما، ملتهب می‌شوند. این ویروس از طریق تماس مستقیم منتشر می‌‌شود و در کودکان شایع‌تر است. اما این ویروس با تماس جنسی هم می‌تواند گسترش یابد و می‌تواند در افراد با سیستم‌های ایمنی در معرض خطر هم رخ دهد. مولوسکوم کنتاژیوزوم می‌تواند از طریق خاراندن یا مالش ضایعات نیز منتقل شود.

راه‌های انتقال بیماری چیست؟

این بیماری پوستی به واسطه لمس کردن و در تماس بودن با پوست آلوده منتقل می‌شود و قدرت سرایت یافتن آن بسیار بالا است به طوری که حتی اگر فرد سالم با حوله، لباس‌ها و حتی اسباب بازی‌های شخص مبتلا در ارتباط باشد امکان ظاهر شدن دانه‌های مولوسکوم بر بدن وی نیز وجود دارد. همچنین خود شخص آلوده هم نباید چندان به آن دست بزند و اکیدا توصیه می‌گردد که از خراشیدن آن جلوگیری شود چرا که دیده شده با این کار به قسمت‌های دیگر بدن فرد هم سرایت کرده است. استفاده کردن از تتو و خالکوبی هم می‌تواند از دیگر عوامل انتقال شناخته شود. نکته‌ی دیگر آن که انتقال مولوسکوم توسط نشستن روی توالت فرنگی نیز تاکنون به اثبات نرسیده است.

در بزرگسالان ممکن است از طرق جنسی منتقل شود و محل رایج بروز مولوسکوم، آلت تناسلی در مردان است. در واقع رابطه‌ی جنسی یکی از اصلی‌ترین راه‌های انتقال است که در بزرگسالان معمولا از این طریق مولوسکوم منتقل می‌شود چرا که یکی از قسمت‌هایی که دانه‌های مولوسکوم در آن دیده می‌شود اندام تناسلی است که می‌تواند شامل اطراف یا روی آلت مردانگی، مهبل، معقد و اطراف آن باشد و نیز محققان این احتمال را می‌دهند که این عارضه پوستی از طریق حمام، سونا و استخر عمومی نیز منتقل می‌شود که البته این نظریه تاکنون به اثبات علمی نرسیده است.

نشانه‌های مولوسکوم کنتاژیوزوم چیست؟

در این بیماری چند برجستگی کوچک گنبدی شکل ظاهر می‌شوند و با فشردن ترشحات شیر بسته مانند، خارج می‌شود. ممکن است به مدت دو هفته تا چند سال باقی بمانند. مولوسکوم معمولا به شکل برجستگی‌های مروارید شکلی به اندازه یک خال بر روی ران، کفل، اندام تناسلی و گاهی صورت ظاهر می‌شود. این بیماری از طریق تماس با اشیا آلوده، مقاربت و یا تماس پوستی منتقل می‌شود. این عارضه ممکن است بدون درمان ناپدید شود.

مولوسکوم روی آلت تناسلی

اندازه مولوسکوم ممکن است به اندازه سر سوزن یا بزرگ‌تر (در حدود ۲ تا ۵ میلی‌متر) باشد، رشد و وجود این دانه‌ها معمولا بدون هر گونه سوزش و خارشی است اما در بعضی اوقات همراه با این علایم نیز ممکن است ظاهر شود. این دانه‌ها ممکن است در هر قسمتی از بدن دیده شوند اما به طور معمول در گردن، بازوها، شکم، صورت، زانو و اندام‌های تناسلی بیشتر رشد می‌کنند و البته ذکر این نکته هم خالی از لطف نخواهد بود که به ندرت در کف دست و کف پا هم ظاهر گشته است. مکان‌های شایع برای ضایعات مولوسکوم کنتاژیوزوم روی صورت، تنه و دست‌ها و پاهای کودکان و آلت تناسلی، شکم و بخش داخلی ران‌های بزرگسالان هستند.

عارضه معمولا به ایجاد کورک‌هایی منتهی می‌شود که‌:

در افرادی که سیستم‌ایمنی طبیعی دارند، مولوسکوم کنتاژیوزوم معمولا پس از یک دوره چند ماهه تا چند ساله خودبه‌خود ناپدید می‌شود. در افرادی که ایدز یا عوارض دیگری دارند که بر سیستم‌ایمنی تاثیر می‌گذارد، زخم‌های مرتبط با مولوسکوم کنتاژیوزوم می‌توانند گسترده و به طور خاص مزمن باشند.
بیوپسی از ضایعات ممکن است لازم باشد. تشخیص مولوسکوم کنتاژیوزوم براساس ظاهر متمایز زخم آن است. اگر تشخیص مورد تردید باشد، پزشک می‌تواند با نمونه‌برداری از ضایعه و بررسی سیتوپاتولوژیک تشخیص را قطعی کند. اگر هر گونه نگرانی در مورد مشکلات سلامت مرتبط دارید، پزشک می‌تواند وجود اختلال‌‌های نهفته را بررسی کند.

درمان مولوسکوم کنتاژیوزوم

مولوسکوم کنتاژیوزوم معمولا خودبه‌خود برطرف می‌شود و نیاز به درمان ندارد، بنابراین درمان همیشه ضروری نیست. اما در مواردی که ضایعه طی دو تا چهار ماه خودبه‌خود بهبود نیابد یا در صورتی که شک به مشکلات ثانویه مطرح باشد ممکن است پزشک با روش‌های مختلفی اقدام به درمان نماید. درمان مولوسکوم مانند درمان زگیل است و با منجمد کردن با نیتروژن مايع، از بین بردن ضایعات با اسیدهای متفاوت یا مواد تاول‌زا، سوزاندن با دستگاه‌های مخصوص (کوترالکتریکی)، تراشیدن ضایعات، استفاده از کرم‌های موضعی حاوی رتینوئید یا مواد تنظیم‌‌کننده سیستم‌ایمنی یا داروی ضدویروس همراه می‌باشد.

درمان مولوسکوم با استفاده از روش‌های انجماد (كرايوتراپى)، تراشیدن، سوزاندن و لیزر انجام می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. اگر ضایعات زیاد باشند، باید هر سه تا پنج هفته تا زمان بهبودی کامل ضایعات درمان تکرار شود. از راه‌های دیگر برخورد با مولوسکوم این است که آن را درمان نکنیم و اجازه بدهیم تا ضایعات به طور خودبه‌خود از بین بروند. این روش به ویژه در بچه‌های کوچک توصیه می‌شود. اما در صورتی که ضایعات متعدد باشند لیزر کاربرد دارد. لیزر یکی از بهترین و سریع‌ترین روش‌های درمانی است و معمولا عوارض بسیار کمی دارد.

پیشگیری از مولوسکوم کنتاژیوزوم

برای جلوگیری از مبتلا شدن به این عارضه پوستی تنها کافی است توصیه‌های بهداشتی را رعایت کنید و از تماس داشتن با قسمت‌های آلوده شده خودداری کنید، شستن دست‌ها با آب و صابون یکی از راه‌های مفید برای جلوگیری از انتقال مولوسکوم است. همچنین در رابطه‌ی جنسی برای جلوگیری از انتقال می‌بایست از کاندوم استفاده شود، البته نباید از کاندوم به عنوان ابزار پیشگیری‌کننده قطعی انتظار داشته باشیم زیرا کاندوم فقط می‌تواند آلت تناسلی را محفوظ بدارد در حالی که در معاشقه و ارتباط بدن، احتمال انتقال کم نیست به همین جهت رابطه جنسی افراد بهتر است به یک شریک جنسی محدود گردد.

برای پیشگیری از مولوسکوم کنتاژیوزوم از راهنمایی‌های زیر پیروی کنید:

لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری عکس دیدن فرمایید.

آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03116662224


اشتراک این مطلب :

آدرس مطب : اصفهان ، خیابان چهارباغ بالا ، جنب مجتمع پارک ، طبقه فوقانی بانک سپه
تلفن : 36662224 - 031

مطالب مرتبطنظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
بوتاکستزریق فیلررزرو ویزیت حضوریپی آر افلیزر موهای زائد
خدمات کلینیک هور
دکتر مریم ملکی در سال 1369 تحصیلات خود را در رشته دکترای عمومی با کسب رتبه اول کشور و در سال 1377 دکترای تخصصی پوست و مو را با کسب رتبه اول استان و رتبه سوم کشور به اتمام رسانید.او در سال 81 به عضویت انجمن متخصصین پوست امریکا و در سال 83 به عضویت انجمن متخصصین پوست اروپا در آمد. او همیشه در تلاش برای کسب علوم و فنون جدید و همچنین خرید جدیدترین تجهیزات به روز دنیا به کشورهای اروپائی و امریکائی سفر نموده و در سمینارها و کنگره های تخصصی پوست و موی داخل و خارج از کشور حضور فعال دارد.او در تاریخ 89/8/12 موفق به ثبت اختراع دستگاه سنجش عمر گرافت های مو در عمل پیوند موی طبیعی شد .ایشان دائماً سعی کرده کلینیک خود را از نظر خدمت رسانی و همچنین تجهیزات هم سطح کلینیک های مدرن اروپا و امریکا تجهیز نماید تا هم وطنان عزیز بتوانند از جدیدترین تکنولوژی روز دنیا در زمینه پوست و مو بهره مند شوند.
فرم ثبت نام مشاوره تلفنی رایگان
نام و نام خانوادگی : شماره تلفن همراه : نوع درخواست :
نام و فامیل : تلفن همراه : درخواست :
آخرین تصاویر گالری
جدیدترین مطالب
بیماری گال یا جرب چیست؟

بیماری گال (جرب یا Scabies) یک بیماری پوستی مسری همراه با خارش شدید است که این خارش جوش های ریز قرمزرنگی را در پوست ایجاد می کند. گال پوسته دار یا نروژی نوعی گال است که در افراد دچار نقص ایمنی، سالخوردگان و غیره رخ دهد ومناطق وسيعی از بدن پوسته‌ پوسته و دلمه دار می شود. ادامه مطلب

9 مزیت ویتامین کا2 (K2) که سلامت و زیبایی را بهبود می بخشد

9 فایده ویتامین K2 که کمتر به آن توجه شده، تنظیم قندخون، سلامت جنسی و باروری، سلامتی قلب و کلیه، استخوان و دندان، جلوگیری از سرطان و غیره است. افرادی که ویتامین D مصرف می کنند بدون K2 نمی توانند از همه مزایای ویتامین D بهره بگیرند. منابع غذایی ویتامین K2 در غذاهای تخمیری و حیوانی یافت می شود. ادامه مطلب

مزوژل چیست و چه کاربردی دارد؟

مواد مزوژل حاوی مواد بازسازی کننده و تغذیه کننده پوست مثل هیالورونیک اسید و غیره هستند که به صاف شدن، شفاف شدن و افزایش قوام پوست کمک می کنند. مزایا آن آبرسانی کردن ناحیه حساس اطراف چشم، کمک به کاهش هاله تیره دور چشم، تغذیه و آبرسانی و غیره است.عوارض مزوژل ناچیز و گذرا است. ادامه مطلب

مورفه آ چیست؟

اسکلروز سیستمیک با اسکلرودرمی منجر به آسیب مستقیم و فیبروز و درگیری ریه ها، قلب، کلیه ها یا دستگاه گوارش می‌شود، در مورفه‌آ سفت شدن قسمت‌های محدودی از پوست است. اسکلرودرما انواع مختلف مورفه‌آ و اسکلروز سیستمیک را در بر می گیرد. درمان مورفه آ موضعی و سیستمیک است. ادامه مطلب

بیماری سودوزانتوما الاستیکوم چیست؟

سودوزانتوما الاستیکوم اختلال ارثی نادر است که شامل تخریب الیاف الاستین که مناطق دیگری از بدن به غیر از پوست صورت را تحت تاثیر قرار دهد. پوست برخی نواحی بدن شل و افتاده شده و پاپول هاو پلاک های زردرنگ قرینه در نواحی گردن، زیربغل، کشاله ران و ناحیه چین آرنج و پشت زانو بروز می کند و درمان قطعی ندارد. ادامه مطلب

جدیدترین پیام های کاربران
م ع :

من همه خدماتی توی کلینیک خانم دکتر ملکی استفاده کردم و چیزی که برام خیلی اهمیت داره اینه که دلسوز بیمار هستند و الکی چیزی رو تجویز نمیکنند حتی اگر بدونند موقت و کوتاه مدت اون روش پوست بیمار رو بهبود میده و میتونن رضایت موقتی بیمار رو جلب کنند و همین موضوع باعث شده سالهااااست که هرکار پوستی بخوام انجام بدم فقطو فقط خانم دکتر ملکی و اطمیناندداشتن به پزشک مهمترینه

مهسا :

سلام من تیکسل انجام دادم و خیلی راضیم مرسی از خانم دکتر عزیزو مهربون

نریمانی :

سرکارخانم دکتر کار طبابت با خرید و فروش املاک متفاوته؛لطفا اینقدر به شعور مردم فهیم اصفهان توهین نکنید،حداقل اینقدر تابلو از خودتون تعریف و تمجید نکنید؛به شخصه تا حالا از هیچ مراجعی رضایت از کار شما ندیدم،موفق باشید

راضیه صفری :

دیگه تمام گفتنی هارو همه تو بقیه نظرات گفتن و بنظر من همش هم درسته. دیروز برای اولین بار اومدم ویزیت شدم پیششون اخلاق و حوصله ی عالی و تازه نوبت دهیشون چقددددر نسبت به دکتر های دیگه با نظم و دقیق و راحت از طریق اینترنت بود و وقتی هم که حضوری اومدم مطب اصلا معطل نشدم خیلی عالی بود ممنون از خدمات خوبتون و ارزشی که برای زمان بیماراتون میذارین و معطلشون نمیکنید و انقدر ساده و عالی نوبت میدین.

مریم :

در یک کلام پزشک پوست بی نظیر و متبحر از سال ۹۵ بیمارشون هستم کل کارای پوستیم مطب ایشون انجام دادم و عااااالی بوده پوست چرب و جوش دار و پر از لک داشتم که عالی شده لیزر کیوسوییچ جنسیس فرکشنال میکرو مزوتراپی هم پیششون این مدت انجام دادم که خیلیییی راضی بودم جدیدا هم تزریق داشتم پیششون که دقیق و عااالی بدون هیچ کبودی و نکته مهم اینه که با یک نگاه میگن باید برا این پوست چه کاری انجام بشه

گواهینامه‌های بین المللی

استفاده از مطالب این سایت فقط با ذکر منبع مجاز می‌باشد