منو

کورتیکوستروئید ها (کورتون) انواع و عوارض مصرف

کورتیکوستروئید ها (کورتون) انواع و عوارض مصرف

کورتون یا کورتیکوستروئید یا به اختصار استروئیدها نوعی چربی هستند که در کبد از ماده اولیه کلسترول ساخته شده و غده آدرنال یا فوق کلیوی از آنها در ساختن هورمون هااستفاده میکند. مهمترین هورمون استروئیدی که در بدن ساخته میشود کورتیزول نام دارد. این دسته موارد بطور مصنوعی هم ساخته میشوند و از آنها به عنوان دارواستفاده میشود. به کورتیکوستروئید هایی که بطور مصنوعی ساخته شده و بصورت دارومصرف میشوند کورتون هم میگویند. کورتون ها در طب در درمان بسیاری بیمار ها مانندآسم،روماتیسم مفصلی، اگزما، لوسمی و بسیاری بیماری های دیگر استفاده میشود.

کورتونها یا کورتیکوستروئید ها دو تاثیر مهم در بدن دارند. یک اینکه موجب مهار و سرکوب التهاب در بافت های بدن شده و دیگری اینکه سیستم ایمنی بدن را تضعیف میکنند و ازاین دو اثر در درمان بیماری ها استفاده میشود. بطور مثال کنترل و مهار التهاب دربافت ها قسمتی از درمان التهاب مفصل است و از اثر سرکوب سیستم ایمنی این مواددر جلوگیری از پس زدن اعضای پیوند شده به بدن (مانند پیوند کلیه یا قلب) استفاده میشود. استروئیدهای موضعی به گروه هایی بر اساس نقاط قوت خود تقسیم می شود. قوی ترین استروئید ها در گروه I و ضعیف ترین استروئیدها درگروه VII است.قدرت یک استروئید توسط یک تست استاندارد مشخص می شود که بر اساس این که تاچه حد می تواند باعث انقباض رگ های خونی در غشا میانی پوست شودتعیین می گردد. بعضی از استروئید های معمول درهر کلاس به شرح زیر است:

1- Tachyphylaxis

تحمل پوست به عمل vasoconstrictive از استروئید موضعی است: پس ازاستفاده مکرر از استروئید موضعی، مویرگ ها در پوست تنگ نمی شوند و همچنین نیاز به دوزهای بالاتر و یا استفاده مکرر از استروئید بوجود می آید.در استروئید با قدرتاثر بالا این اثر پس از 4 روز پس از استفاده از استروئید موضعی سه بار در روز ثبت شده است. توانایی رگ های خونی به انقباض 4 روز پس از قطع درمان برمی گردد.

2- Steroid rosacea

این یک تاثیر جانبی است که به طور معمول در پوست مشاهده می شود. این زمانی رخ میدهد که یک فرد با استفاده از استروئید بسیار خفیف بر روی صورت برای مقابله با التهاب صورت استفاده می کند. نتیجه ابتداخشنود کننده است، اما مقاومت ایجاد می کنند که باعث می شود فرد از یک استروئید قدرت بالاتر استفاده کند. در این مرحله هر گونه تلاش برای کاهش در برنامه استروئیدی و یا توقف آن با قرمزی شدید صورت همراه است.

3- آتروفی پوست

استفاده مکرر از استروئید های موضعی در همان منطقه می تواند باعث نازک شدن اپیدرم و تغییر در بافت همبند غشا میانی پوست شود. پوست را چروکیده و براق می کند. مناطق آسیب دیده زیر سطح پوست باتلانژکتازی قابل مشاهده است، hypopigmentation و برجستگی رگهای زمینه ای ایجاد شده است. آتروفیدر اکثر موارد برگشت پذیر است یک بار استفاده از استروئید موضعی متوقف شده است،اما ممکن است ماه هابرای بازگشت پوست به حالت ضخیم نیاز باشد.

4- Striae نشانه های کشیدگی

استفاده مکرر از استروئید موضعی در مناطقی از پوست مانند کشاله ران و زیر بغل میتواند باعث striae یا کشیدگی شود. علائم کشش از استروئید موضعی دائمی و غیر قابل برگشت است. این علائم کشش می تواند بسیار خارش دار و ممکن است به استروئیدبا قدرت پایین تر برای تسکین خارش نیاز باشد. این است که توصیه می شود به تدریج قدرت استروئید کاهش یابد تا زمانی که درمان با استروئید موضعی در این زمینه را پایان داد.

5- تغییرات عفونتی

از آنجا که استروئیدهای موضعی تغییر در شیوه عملکرد سیستم ایمنی بدن ایجاد می کنند،آنها می توانند مانع توانایی پوست در مبارزه با عفونت های باکتریایی یا قارچی شوند.یک نمونه از این استفاده از استروئید موضعی و مشاهده بثورات خارش دار در کشاله ران است. اگر این عفونت ها قارچی باشند، بثورات جلدی قرمز می شود ، گسترش می یابد وگسترده تر از یک عفونت معمول قارچی است. حمله حاصل یک الگوی عجیب و غریب از التهاب گسترده با پوسچول ناشناس ازعفونت های قارچی است.

6- آلرژی موضعی استروئید

بعضی از افراد ممکن است حساسیت به یک استروئید موضعی داشته باشند. تست یک گروه ازبیماران نشان می دهد 4-5٪ حساس به استروئید موضعی وجود دارد. افرادی که دارایشرایط مزمن پوست و استفاده از نسخه های مختلف و یا بیش از حد ضد استروئید موضعی هستند، بیشتر در معرض خطر در حال توسعه آلرژی به استروئید های موضعی هستند.

7- کوری تدریجی

گلوکوم یک بیماری است که در آن فشار داخل چشم باعث صدمه به نقطه ای از عصب بینایی می شود. گزارش موارد مختلفی از توسعه گلوکوم پس از استفاده طولانی مدتاز استروئید موضعی در اطراف چشم وجود دارد.در مورد استروئیدهای موضعی که در اطرافچشم استفاده می شود اعتقاد بر این است که به مقداری از استروئید می توان جذب چشم شود.

پمادهای کورتونی جزء پرکاربردترین داروها در درمان اگزماها است که هدف و اثر اصلی درمان با پمادهای کورتون اثر ضد التهابی و ضد خارشی آنها است.

پمادهای کورتونی داروهای خوب و بسیار اثرگذاری در درمان اگزماها هستند به طوری که تا 70 درصد کاملا موثر بوده و نیازی به داروهای دیگر نیست ولی حتی الامکان باید از مصرف کورتون های قوی در دوره نوزادی خودداری شود و در بزرگسالان نیز نباید بیش از 2 تا 3 هفته از این پمادها استفاده شود.

مهمترین روش درمانی برای اگزمای سرشتی،استفاده از پماد کورتون است و در مورد عوارض آن گاهی عوارض موضعی و گاهی عوارض سیستمی به همراه دارد.نازکی پوست و عروق سطحی پوست و در پی آن افزایش عفونت های ویروسی-قارچی از عوارض استفاده نامناسب و طولانی پماد کورتون میباشد.

پمادهای کورتون بر حسب قدرت آن به سه دسته ضعیف،متوسط و قوی دسته بندی می شوند.در دوره کودکی از پمادهای کورتون ضعیف استفاده می شود؛ چرا که در غیر این صورت با توجه به وسعت زیاد سطح پوست بدن کودک نسبت به وزنشان باعث میشود که جذب بیشتری از این مواد صورت گیرد و کودکان بیشتر در معرض عوارض ناشی از مصرف این پمادها هستند.

به منظور مصرف کورتون های ضعیف در کودکان، در روی صورت، نواحی چین ها، نواحی تناسلی و ناحیه پوشک بچه یعنی در چین های کشاله ران جذب پمادهای کورتونی بسیار زیاد است.

در این نواحی به دلیل نازکی پوست و فضای بسته چین ها قدرت جذب بسیار بالاست که این پمادها وارد سیستم عمومی بدن شده و می توانند بر رشد کودکان اثر منفی و معکوس بگذارد.

مصرف این پمادها در اطراف چشم و مخصوصا در کودکان باعث ایجاد بیماری هایی همچون آب مروارید،آب سیاه و افزایش فشار چشم می شود.

در ارتباط با عوارض سیستمی استفاده از کورتون به حملات آدیسونی(تنفس بالا، رنگ پریدگی و ضعف اندام ها) باید اشاره کرد که استفاده از کورتون با قدرت زیاد بر روی سطح وسیعی از پوست به خصوص در کودکان باعث جذب داخلی کورتون می شود که این جذب داخلی باعث بلوکه شدن ترشحات کورتونی داخلی از قشر سورنال شده و فرد ممکن است دچار حملات آدیسونی و یا حملات ناشی از کم کاری هورمون کورتون شود که در برخی موارد سبب مرگ به ویژه در کودکان و نوزادان می شود.

استفاده طولانی مدت از پمادهای کورتونی اثر سوء به همراه داشته و موجب کاهش اثر کورتون های موضعی در درمان می شود.

در پایان توصیه می شود از آنجایی که پمادهای کورتونی برای درمان،دارویی موثر هستند حتما از دستورات پزشکی بهره گیرید و با غلظت مناسب از این دارو استفاده شود تا از اثرات درمانی بسیار خوب این دارو بهره ببرید.


اشتراک این مطلب :

آدرس مطب : اصفهان ، خیابان چهارباغ بالا ، جنب مجتمع پارک ، طبقه فوقانی بانک سپه
تلفن : 36662224 - 031

مطالب مرتبط



نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
ثبت سوالات پزشکیبوتاکستزریق فیلرپی آر افویزیت آنلاین
خدمات کلینیک هور
دکتر مریم ملکی در سال 1369 تحصیلات خود را در رشته دکترای عمومی با کسب رتبه اول کشور و در سال 1377 دکترای تخصصی پوست و مو را با کسب رتبه اول استان و رتبه سوم کشور به اتمام رسانید.او در سال 81 به عضویت انجمن متخصصین پوست امریکا و در سال 83 به عضویت انجمن متخصصین پوست اروپا در آمد. او همیشه در تلاش برای کسب علوم و فنون جدید و همچنین خرید جدیدترین تجهیزات به روز دنیا به کشورهای اروپائی و امریکائی سفر نموده و در سمینارها و کنگره های تخصصی پوست و موی داخل و خارج از کشور حضور فعال دارد.او در تاریخ 89/8/12 موفق به ثبت اختراع دستگاه سنجش عمر گرافت های مو در عمل پیوند موی طبیعی شد .ایشان دائماً سعی کرده کلینیک خود را از نظر خدمت رسانی و همچنین تجهیزات هم سطح کلینیک های مدرن اروپا و امریکا تجهیز نماید تا هم وطنان عزیز بتوانند از جدیدترین تکنولوژی روز دنیا در زمینه پوست و مو بهره مند شوند.
فرم ثبت نام مشاوره تلفنی رایگان
نام و نام خانوادگی : شماره تلفن همراه : نوع درخواست :
نام و فامیل : تلفن همراه : درخواست :
آخرین تصاویر گالری
جدیدترین مطالب
تزریق ژل در لب

لب نیز مانند سایر نواحی صورت با افزایش سن، دچار کاهش حجم می شود. ارتفاع لب کاهش یافته و بر‌جستگی آن کم می شود. تزریق ژل در لب برای رفع این تغییرات و برگشت جوانی و زیبایی صورت مفید است. استفاده مداوم از آفتاب، سولاریوم و دخانیات سبب کاهش ماندگاری هیالورونیک اسیدو در نتیجه ژل خواهد شد. ادامه مطلب

سوالات متداول لیزر موهای زائد

با لیزر موهای زائد دیگر نگران تمیز کردن و شیو کردن روزانه و تحمل درد و هزینه‌های اپیلاسیون نیستید و از پوست صاف و لطیف و بدون مو لذت خواهید برد. همه چیز برای همیشه تمام می‌شود. دراین بین شاید یکسری سوال ذهن شما را به خود مشغول کند که در این مقاله به پاسخ آنها پرداخته‌ایم. ادامه مطلب

علائم پوستی سرطان سینه

احتمالا شناخته شده ترین علامت سرطان سینه وجود توده یا برجستگی در بافت سینه است. تغییرات پوست سینه در سرطان سینه تنها یکی از چندین نشانه این سرطان است که توجه به آن ضروری بوده مثل قرمزی، تورم،ترشحات از نوک سینه، فرورفتگی نوک سینه و غیره ادامه مطلب

انواع لیکن پلان

بیماری لیکن پلان یک بیماری نسبتا شایع، خارش‌دار و مزمن پوست است که دارای 6 نوع مختلف لیکن پلان ناخنی، لیکن پلان مویی، لیکن پلان مخاطی، لیکن پلان دارویی، لیکن پلان پوستی و لیکن پلان رنگدانه‌ای است. ادامه مطلب

گرانولوم پیوژنیک

گرانولوم پیوژنیک یک تومور عروقی خوش‌خیم شایع است. این توده‌ها حاوی رگ‌های خونی هستندکه به جای تراوش چرک، دچار خونریزی می‌شوند. معمولا در دست، انگشت، صورت و گردن بیشتر رشد می‌کند. در زنان باردار به عنوان تومور حاملگی است. روش‌های درمان جراحی، الکتروکوتر، لیزر سی او دو، قلم نیترات نقره، کرایوتراپی. ادامه مطلب

جدیدترین پیام های کاربران
منیره سادات :

ممنونم از خانم دکتر عزیز و مهربونم ،ب خاطر شرایط کرونا ویزیت آنلاین داشتم و خیلی راضی هستم . ممنون ک تو این شرایط ویزیت انلاین و دارید تا افرادی ک مثل ما کیلومترها دورن بتونن استفاده کنند از تجربیات بسیار خوب خانم دکتر .

سارا شادمهر :

خیلی راضی بودم، ممنونم از خانم دکتر ملکی و باقری عزیز و باقی همکارانشون.

سيمين ح :

عرض سلام خدمت خانم دكتر عزيز سپاس از همه زحمات شما شما جزءاستثنا پزشكان متخصصي هستين كه براي بيمار خود وقت ميذارين و با دلسوزي و حوصله تمام مرحله تشخيص و تجويز را انجام ميدين خواستم اينجا از شما قدرداني كنم و براتون از خدا سلامتي وطول عمر را خواستارم.

مرضیه نامدار :

سلام خانم دکتر ملکی مهربون و عزیز.من چندماهی میشه صورتم پر از آکنه و لک های قهوه ای شده بود، در حدی که حاضر نبودم خودم رو تو آینه نگاه کنم یا بیرون برم.حقیقتا خداروشکر میکردم کرونا اومدو با ماسک باید بیرون برم یا دیگه قرار نیست مهمونی برم.که ده رو پیش اومدم پیش شما،برام محلول و دارو نوشتین و لیزر انجام دادین، صورتم پوسته ریزی کرد و لایه برداری شد.و خیلییی از لکه های قهوه ایم رفت ، جوش هام کم شد و چربی پوستم کنترل شد.یعنی انقدر ذوقشو دارم.باز اعتماد بنفسم برگشته.خیلیییی ماهییین.خیلییییی

ژ الف :

با عرض سلام خدمت خانم دكتر عزيز .من حدود هفت سال پيش عمل ليپوليز شكم و پهلو انجام دادم و همزمان تزريق چربي به ناحيه صورت الان كه هفت سال ميگذره تزريق چربي در ناحيه صورت عالي بوده و ماندگار البته من در دو مرحله تزريق را انجام دادم عمل ليپوليز شكم و پهلو هم نتيجش چيزي شبيه معجزه بود براي من چون من اصلن اضافه وزن نداشتم و فقط شكم داشتم كه تمام راه ها را براي از بين بردنش امتحان كرده بودم و أنواع ورزش ها را امتحان كرده بودم .عمل ليپوليز خيلي عاليه به شرط اينكه بعدش خيلي مراقب رژيم و ورزش باشيم

گواهینامه‌های بین المللی

استفاده از مطالب این سایت فقط با ذکر منبع مجاز می‌باشد