منو

علل تیرگی پوست (هایپرپیگمنتاسیون) و روش های درمان آن

تیرگی پوست یا هیپرپیگمانتاسیون لزوما یک بیماری نیست، بلکه اصطلاحی است که برای پوستی که تیره شده است کاربرد دارد. این تیرگی پوست می‌تواند به ‌صورت تکه‌های کوچک اتفاق بیافتد یا مناطق وسیعی را تحت پوشش قرار دهد و بر کل بدن تاثیر بگذارد. گرچه افزایش رنگدانه‌ها معمولا به ‌خودی‌خود مضر نیست اما می‌تواند نشانه‌ای از یک بیماری پزشکی دیگر باشد. در این مقاله دکتر مریم ملکی متخصص پوست و مو در مورد انواع هایپرپیگمانتاسیون، علل و نحوه درمان آن به تفصیل توضیح می‌دهند.
رنگ پوست به دلیل وجود رنگدانه‌هایی به نام ملانین است که در سطح پوست وجود دارند. تیرگی پوست زمانی اتفاق می‌افتد که تولید این رنگدانه‌ها افزایش یافته و در اثر تجمع آن رنگ پوست تیره می‌شود. وقتی فقط برخی از مناطق پوست بیش از حد معمول ملانین تولید می‌کنند، لکه‌های تیره روی پوست ایجاد می‌شود و سایر نواحی پوست رنگ طبیعی خود را حفظ می‌کند. ملانین به پوست، چشم‌ها و موی شما رنگ می‌بخشد. تیرگی پوست در تمامی نژادها دیده می‌شود.
انرژی پرتوهای فرابنفش نور خورشید توسط ملانین جذب می‌شود تا به این طریق از آسیب دیدن پوست جلوگیری کند. این موضوع نیز به نوبه خود می‌تواند باعث تیره‌تر شدن پوست شود.
تیرگی پوست یا هیپرپیگمانتاسیون

شکل 1 تیرگی پوست یا هیپرپیگمانتاسیون

تیرگی پوست ممکن است در اثر ترکیبی از عوامل نظیر قرارگیری در معرض نور خورشید یا واکنش های آلرژیک نسبت به مواد گیاهی یا شیمیایی خاص نیز ایجاد شود. در برخی موارد نظیر دوران بارداری یا استفاده از قرص‌‌های ضدبارداری نیز پوست به صورت گذرا تیره می‌شود.

انواع هایپرپیگمنتاسیون

انواع مختلفی از هایپرپیگمنتاسیون وجود دارد.

 1. ژنتیک: رنگ برخی از افراد به صورت ژنتیکی تیره است، بعضی افراد مستعد به کک‌‌و‌مک هستند و بعضی دیگر پوستشان مستعد به تیر شدن سریع در برابر آفتاب است و حتی در اثر تماس چند دقیقه‌ای با آفتاب به سرعت دچار تیرگی یا لکه‌های پوستی می‌شوند.
 2. ملاسما: اعتقاد بر این است که ملاسما در اثر تغییرات هورمونی ایجاد می‌شود و ممکن است در دوران بارداری ایجاد شود. ملاسما بیشتر در صورت ظاهر می‌شود.
 3. لکه‌های خورشید: لکه‌های آفتاب که لکه‌های کبدی یا لنتیگوهای خورشیدی نیز نامیده می‌شوند، شایع هستند. لنتیگوها پس از قرار گرفتن افراد در معرض آفتاب یا برنزه کردن پوست فرد ایجاد می‌گردد. به طور کلی آن‌ها به صورت لکه‌هایی در مناطق در معرض آفتاب مانند دست، صورت و بازوها ظاهر می‌شوند.
 4. لکه‌های ناشی از داروها: برخی از داروهای خاص می‌توانند رنگدانه‌های پوستی را افزایش داده و منجر به ایجاد لکه‌های تیره بر روی پوست شوند. بیشترین اثرات مربوط به داروهای ضدالتهاب‌ غیراستروئیدی (NSAIDs)، تتراسایکلین‌ها و داروهای روان‌گردان می‌باشد.
 5. هایپرپیگمانتاسیون بعد از التهاب: پس از یک دوره التهاب پوستی لکه‌های تیره می‌تواند روی پوست ایجاد شود. التهاب ممکن است به دلایل مختلفی از جمله: اگزما، پسوریازیس، آسیب به پوست و آکنه ایجاد شود.

لکه‌های تیره ممکن است بعد از نیش زدن حشرات، سوختگی یا بریدگی‌ها و زخم‌های بهبودیافته باقی بماند. ممکن این گونه لکه‌ها با گذشت زمان محو شوند.
برخی از غذاها، محصولات آرایشی یا حتی درمانی پوست،‌ می‌توانند باعث تحریک و ایجاد لکه‌های تیره بر روی پوست شوند.

انواع هایپرپیگمنتاسیون

شکل 2 انواع هایپرپیگمنتاسیون

محل تیرگی و لکه‌ها

لکه‌ها در مناطق زیر بیشتر دیده می‌شود:

 1. پشت دست‌ها
 2. صورت
 3. کمر
 4. شانه‌ها

علائم تیرگی پوست

تیرگی پوست ممکن است با یک سری علائم دیگر همراه باشد که نوع این علائم بسته به بیماری، اختلال یا شرایط زمینه‌ای متفاوت است.
تیرگی پوست ممکن است با علائم دیگر پوستی نیز همراه باشد، مانند:

 1. سوزش پوست
 2. پوسته‌پوسته شدن
 3. خارش
 4. قرمزی، گرمی و تورم

علت تیرگی پوست چیست؟

شایع‌ترین فرم تیرگی پوست، ژنتیکی یا در اثر تماس نور خورشید، به ویژه در اثر پرتوهای فرابنفش به وجود می‌آیند. تیرگی پوست همچنین می‌تواند در اثر تغییرات هورمونی ناشی از اختلالات مادرزادی یا هورمونی (همان گونه که در بیماری آدیسون رخ می‌دهد) یا ترکیبی از عوامل نظیر نور خورشید یا واکنش‌های پوستی (در اثر حساسیت نسبت به یک ماده شیمیایی یا گیاهی) نیز به وجود بیاید.
روند ایجاد هیپرپیگمانتاسیون

شکل 3 روند ایجاد هیپرپیگمانتاسیون

۱) سایر علل ژنتیکی تیرگی پوست
تیرگی پوست ممکن است در اثر تعدادی از اختلالات مادرزادی یا ژنتیکی به وجود بیاید که عبارتند از:

۲) علل هورمونی تیرگی پوست
تیرگی پوست همچنین در اثر تغییرات هورمونی و در بیماری‌های زیر دیده می‌شود:

۳) علل محیطی تیرگی پوست
تیرگی پوست می‌تواند در اثر قرارگیری در معرض عوامل محیطی به وجود بیاید. در این حالت عواملی نظیر موارد زیر در ایجاد تیرگی موثرند:

۴) سایر علل تیرگی پوست
دیگر علل تیرگی پوست عبارتند از:

علت تیرگی پوست

شکل 4 علت‌های تیرگی پوست

عوارض برخی بیماری‌های مرتبط با تیرگی پوست

تیرگی پوست یا هایپرپیگمانتاسیون معمولا به تنهایی نمی‌تواند تایید یا ردکننده وجود بیماری‌های خطرناک باشد. با این حال برخی بیماری‌های همراه با هایپرپیگمانتاسیون می‌توانند با عوارض مرگباری همراه باشند.
از آن جایی که تیرگی پوست می‌تواند ناشی از وجود بیماری خطرناکی باشد، عدم دریافت درمان مناسب می‌تواند منجر به عوارض شدید و جبران‌‌ناپذیر شود. از این رو به محض تشخیص بیماری زمینه‌ای، پیگیری برنامه و طرح درمانی پزشک متخصص برای بیمار الزامی می‌باشد. با انجام این اقدام می‌توان عوارض بالقوه بیماری را به حداقل رساند. تعدادی از این عوارض عبارتند از:

با توجه به آلودگی‌های زیست محیطی و افزایش سرطان پوست در برخی موارد برای تشخیص نوع لکه‌‌ها ممکن است آزمایش‌های بیشتری نیاز باشد تا متخصص پوست مطمئن شود عامل ایجاد لکه خاص سرطان پوست نمی‌باشد.

عوارض برخی بیماری‌های مرتبط با تیرگی پوست

شکل 5 عوارض برخی بیماری‌های مرتبط با تیرگی پوست

درمان تیرگی پوست

اکثر این لکه‌ها نیازی به درمان ندارد، اگرچه ممکن است افراد برای زیبایی بیشتر پوستشان تمایل به از بین بردن آن‌ها داشته باشند، مردم عمدتا ممکن است عوامل ایجاد این لکه‌ها را به دلیل بالا رفتن سن یا اثرات نور خورشید بدانند. یک متخصص پوست می‌تواند برای روشن‌تر شدن لکه‌های تیره راه‌های مختلفی را پیشنهاد دهد، استفاده از کرم‌ها یا روش‌های ترکیبی از جمله راه‌های از بین بردن لکه‌ها می‌باشد.
روش‌های عملی عموما از کرم‌ها گران‌تر هستند و احتمالا عوارض نیز دارند، گرچه سرعت کار بالاتر می‌رود. ممکن است بهترین گزینه درمانی به علت، اندازه لکه و ناحیه بدن بستگی داشته باشد یا حتی به در دسترس بودن تجهیزات لیزرهای پیشرفته برای پزشک.
خبر خوب در مورد درمان تیرگی و لکه‌های پوست این است که افرادی که به دنبال درمان تیرگی هستند، پوستشان نیز همزمان جوان‌تر می‌شود و ترس یا نگرانی از مصرف دارو نداشته باشند (البته زیر نظر پزشک متخصص).
در بعضی از موارد هایپرپیگمانتاسیون را نیز می‌توان با تغییر داروها و سطح هورمون‌های گردش خون کاهش داد.
تیرگی پوست معمولا بی‌خطر است، با این حال در برخی از موارد می‌تواند نشان‌دهنده وجود یک بیماری جدی و نیازمند درمان باشد. در صورتی که پوستتان تیره شده است و احساس خستگی، کاهش اشتها یا افسردگی ناگهانی، یبوست، اسهال، تشنگی شدید و دفع مکرر ادرار، نوسانات فشار خون، از دست دادن اشتها یا کاهش بدون علت وزن علی‌رغم افزایش اشتها، از بین رفتن خونریزی ماهانه، کاهش تمایل جنسی و درد در قسمت فوقانی شکم می‌کنید یا اگر علاوه‌بر پوست، مخاط دهان و دیگر مخاطاتتان نیز تیره شده است، حتما به پزشک مراجعه کنید.
متخصص پوست ممکن است یکی از روش‌های زیر را برای درمان تیرگی یا لکه‌های تیره روی پوست توصیه کند:

1- کرم‌های روشن‌کننده:

کرم‌های روشن‌کننده حاوی هیدروکینیون می‌تواند به روشن شدن پوست کمک کند. کرم‌ها اثرگذاری تدریجی دارند و چندین ماه طول می‌کشد تا ظاهر لکه‌های تیره کاهش یابد، عموما در این نوع کرم‌ها از هیدروکینون استفاده می‌شود این ماده از تولید ملانین در پوست جلوگیری می‌کند. مصرف نادرست و طولانی این دارو می‌تواند تغییر رنگ غیریکنواخت در پوست ایجاد کند. بعضی از پزشکان این دارو را با دیگر داروها مانند ترتینوئین، اسید آزالالیک یا اسید کوژیک ترکیب می‌کنند تا نتایج بهتری ایجاد شود.

2- درمان با لیزر:

انواع مختلفی از لیزر موجود است. رایج‌ترین لیزر برای درمان لکه‌های تیره روی پوست، استفاده از نور لیزر با شدت پالس بالا می‌باشد. این نور ملانین را هدف قرار داده و باعث کاهش نقاط تیره پوست (لکه‌ها) می‌شود. لیزر کربن پیل نیز از جمله انواع لیزر مفید در کاهش سریع تیرگی پوست می‌باشد که هیچ عارضه‌ای ندارد.

3- میکرودرم‌ابریژن:

در حین میکرودرم‌ابریژن، متخصص پوست از دستگاه مخصوصی استفاده می‌کند که دارای سطح ساینده برای از بین بردن لایه خارجی پوست است. این درمان باعث افزایش رشد کلاژن می‌شود و با افزایش جذب داروهای موضعی به کاهش لکه‌ها کمک کند.

4- لایه‌برداری شیمیایی:

لایه‌برداری شیمیایی شامل استفاده از محلول برای پوست است که جدا شدن لایه‌های سطحی از روی پوست را به همراه دارد و باعث رشد پوست جدید می‌شود. در این روش نیز ممکن است به تدریج لکه‌های تیره روی پوست کم رنگ یا محو گردد.

5- کرایوتراپی:

کرایوتراپی روشی است که با استفاده از نیتروژن مایع اقدام به منجمد کردن لکه‌های تیره می‌کنند، در این روش به بخشی از سلول‌های پوستی آسیب می‌رسد (زخم می‌شود). پوست معمولا بعد از انجام این عمل با مراقبت‌های لازم بهبود می‌یابد.

6- مزوتراپی:

در روش مزوتراپی از داروهای خاصی استفاده می‌شود که توسط سوزن ظریفی به سطح پوست منتقل می‌شود، این روش می‌تواند دستی انجام شود یا با دستگاه مزوگان که عملا هیچ تفاوتی در نتیجه ندارد و فقط هزینه مزوگان بیش‌تر می‌باشد. با ورود داروهای ضدلک به عمق تیرگی و لکه‌ها در پوست اثر داروها بیشتر، بهتر و سریع‌تر انجام می‌شود.
در کلینیک تخصصی پوست و لیزر هور، متخصصین ما ترکیبی از روش‌های فوق را در یک تا دو جلسه برای شما انجام می‌دهند تا هر چه سریع‌تر و آسان‌تر به نتیجه برسید.

7- درمان‌های خانگی:

علاوه‌بر روش‌ها‌ی که توسط متخصصین پوست و داروهای تجویزیشان برای بیمار در نظر گرفته می‌شود ممکن است افراد برای درمان لکه‌های پوستی خود اقدام به درمان‌های خانگی نمایند که در بخش‌های دیگر به آن خواهیم پرداخت.

8- کرم‌های بدون نسخه:

اصولا برای جلوگیری و درمان لک کرم‌های آرایشی بدون نسخه نیز (OTC) در دسترس قرار دارد که به اندازه داروهای تجویز شده توسط پزشک قوی نیستند، اما ممکن است موثر واقع شوند.
مواد رایج موجود در محصولات روشن‌کننده OTC شامل موارد زیر است:

درمان تیرگی پوست

شکل 6 درمان تیرگی پوست

پیشگیری از تیرگی پوست

برای پیشگیری از بروز لکه‌های تیره روی پوست باید در نظر داشت که در برخی واقعا قابل پیشگیری نیست، به عنوان مثال تغییرات هورمونی در دوران بارداری که ممکن است منجر به ملاسما شود، قابل پیشگیری نمی‌باشد. با این وجود انجام برخی از کارها می‌تواند برای کاهش احتمال لکه‌های تیره و جلوگیری از لکه‌های تیره پوستی مفید باشد.

لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری عکس دیدن فرمایید.

آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)


اشتراک این مطلب :

آدرس مطب : اصفهان ، خیابان چهارباغ بالا ، جنب مجتمع پارک ، طبقه فوقانی بانک سپه
تلفن : 36662224 - 031

مطالب مرتبط

رزرو ویزیت حضوریپی آر افلیزر موهای زائدبوتاکستزریق فیلر
خدمات کلینیک هور
دکتر مریم ملکی در سال 1369 تحصیلات خود را در رشته دکترای عمومی با کسب رتبه اول کشور و در سال 1377 دکترای تخصصی پوست و مو را با کسب رتبه اول استان و رتبه سوم کشور به اتمام رسانید.او در سال 81 به عضویت انجمن متخصصین پوست امریکا و در سال 83 به عضویت انجمن متخصصین پوست اروپا در آمد. او همیشه در تلاش برای کسب علوم و فنون جدید و همچنین خرید جدیدترین تجهیزات به روز دنیا به کشورهای اروپائی و امریکائی سفر نموده و در سمینارها و کنگره های تخصصی پوست و موی داخل و خارج از کشور حضور فعال دارد.او در تاریخ 89/8/12 موفق به ثبت اختراع دستگاه سنجش عمر گرافت های مو در عمل پیوند موی طبیعی شد .ایشان دائماً سعی کرده کلینیک خود را از نظر خدمت رسانی و همچنین تجهیزات هم سطح کلینیک های مدرن اروپا و امریکا تجهیز نماید تا هم وطنان عزیز بتوانند از جدیدترین تکنولوژی روز دنیا در زمینه پوست و مو بهره مند شوند.
فرم ثبت نام مشاوره تلفنی رایگان
نام و نام خانوادگی : شماره تلفن همراه : نوع درخواست :
نام و فامیل : تلفن همراه : درخواست :
آخرین تصاویر گالری
جدیدترین مطالب
راه های درمان چاقی صورت

برخی از افراد از چاقی صورت خود در ناحیه گونه ها یا غبغب رنج می‌برند که از روش های تزریق بوتاکس، مزتراپی، هایفو، آراف، بوکال فت و لیپوساکشن برای رفع چاقی صورت به نسبت اثرگذاری می‌توانند استفاده کنند. دلیل چاقی بیش از حد صورت رژیم غذایی نامناسب، کمبود ورزش، پیری یا شرایط ژنتیکی است. ادامه مطلب

کرم پودر دائم (BB Glow) و عوارض آن

BB Glow یا مزووایت یک روش زیبایی است که از میکرونیدلینگ برای خال‌کوبی کرم BB، به عنوان نوعی آرایش نیمه دائم استفاده می کند. مزیت های این روش درخشندگی، روشن‌سازی پوست، آراستگی بدون نیاز به آرایش، تا حدی کوچک‌تر شدن منافذ و غیره است. اما عوارضی مثل سرطان، اسکار، آلرژی و غیره دارد. ادامه مطلب

چگونه از عوارض ایزوترتینوئین (راکوتان) پیشگیری کنید

از نظر برخی ایزوترتینوئین (راکوتان) یک داروی پر کاربرد برای بیماران مبتلا به آکنه ولگاریس متوسط تا شدید مقاوم به درمان است. از جمله عوارض راکوتان نقص مادرزادی، حساسیت به نور، ترک و حشکی لب، درماتیت یا اگزما، کم پشتی موها، درد عضلانی و غیره است. راه هایی برای مدیریت این عوارض وجود دارد. ادامه مطلب

سندرم خود زشت پنداری

بیماری بادی دیسمورفیک (body-dysmorphic disorder یا BDD) یا سندرم خود‌‌ زشت پنداری، یک اختلال روانی است که در آن فرد احساس می کند اندام او دارای نقصی است که باید آن را پنهان کند. علل زیستی، ژنتیکی، روانی، کمال گرایی و غیره از علل آن است. دارو، روان درمانی و خانواده درمانی راه های درمان آن است. ادامه مطلب

بوکال فت یا برداشتن چربی داخل دهان

برخی مردم از چاق بودن لپ های خود که به دلیل اضافه وزن یا به دلیل عوامل ژنتیکی است، ناراضی هستند. اکثر افراد به دنبال زاویه دار کردن صورت از طریق تخلیه چربی های دهانی که اصطلاحا تخلیه بوکال فت گفته می شود هستند. مزایا این جراحی گونه های برجسته، کانتور و زاویه دار شدن صورت و غیره است. ادامه مطلب

جدیدترین پیام های کاربران
م ع :

من همه خدماتی توی کلینیک خانم دکتر ملکی استفاده کردم و چیزی که برام خیلی اهمیت داره اینه که دلسوز بیمار هستند و الکی چیزی رو تجویز نمیکنند حتی اگر بدونند موقت و کوتاه مدت اون روش پوست بیمار رو بهبود میده و میتونن رضایت موقتی بیمار رو جلب کنند و همین موضوع باعث شده سالهااااست که هرکار پوستی بخوام انجام بدم فقطو فقط خانم دکتر ملکی و اطمیناندداشتن به پزشک مهمترینه

مهسا :

سلام من تیکسل انجام دادم و خیلی راضیم مرسی از خانم دکتر عزیزو مهربون

نریمانی :

سرکارخانم دکتر کار طبابت با خرید و فروش املاک متفاوته؛لطفا اینقدر به شعور مردم فهیم اصفهان توهین نکنید،حداقل اینقدر تابلو از خودتون تعریف و تمجید نکنید؛به شخصه تا حالا از هیچ مراجعی رضایت از کار شما ندیدم،موفق باشید

راضیه صفری :

دیگه تمام گفتنی هارو همه تو بقیه نظرات گفتن و بنظر من همش هم درسته. دیروز برای اولین بار اومدم ویزیت شدم پیششون اخلاق و حوصله ی عالی و تازه نوبت دهیشون چقددددر نسبت به دکتر های دیگه با نظم و دقیق و راحت از طریق اینترنت بود و وقتی هم که حضوری اومدم مطب اصلا معطل نشدم خیلی عالی بود ممنون از خدمات خوبتون و ارزشی که برای زمان بیماراتون میذارین و معطلشون نمیکنید و انقدر ساده و عالی نوبت میدین.

مریم :

در یک کلام پزشک پوست بی نظیر و متبحر از سال ۹۵ بیمارشون هستم کل کارای پوستیم مطب ایشون انجام دادم و عااااالی بوده پوست چرب و جوش دار و پر از لک داشتم که عالی شده لیزر کیوسوییچ جنسیس فرکشنال میکرو مزوتراپی هم پیششون این مدت انجام دادم که خیلیییی راضی بودم جدیدا هم تزریق داشتم پیششون که دقیق و عااالی بدون هیچ کبودی و نکته مهم اینه که با یک نگاه میگن باید برا این پوست چه کاری انجام بشه

گواهینامه‌های بین المللی

استفاده از مطالب این سایت فقط با ذکر منبع مجاز می‌باشد