منو

ريزش مو در مردان جوان قبل از سن 21 سالگی

ريزش مو عموماً در مردان ميانسال به عنوان يك مشكل شايع مطرح مي باشد . ولي اين بيماري در مردان جوان قبل از سن 21 سالگي هم ممكن است بروز نمايد. آگاهي يك پسر جوان 15 تا 20 ساله از اينكه در حال از دست دادن موهاي خويش است مي تواند او را شوكه كند. اولين علامتي كه معمولاً ظاهر مي شود نازك شدن موها در نواحي شقيقه ها و بالاي ابروهاست كه منجر به بلند شدن پيشاني مي شود .

علامت ديگري كه در اين حالت خود نمايي مي كند از دست دادن تعداد زيادي از موها حين شانه يا برس زدن و نيز شستشو و شامپو زدن موهاست . اگر چنين فردي در اقوام نزديك خود نظير پدر ، مادر ، عموها و يا برادران بزرگتر داراي الگوي ريزش مو باشد شايد از اينكه اين خصيصه فاميلي به او نيز ارث رسيده خيلي تعجب نكند گرچه مطمئناً ظهور زود هنگام اين ويژگي ارثي در او باعث ناخشنودي خواهد بود.

ريزش مو قبل از 21 سالگي مي تواند براي يك پسر جوان آزار دهنده باشد حتي اگر او بداند كه همانند ساير اعضاي فاميل نهايتاً ممكن است موهاي خود را از دست بدهد . از دست دادن موها در اين سن كه از لحاظ روانشناسي برهه بسيار آسيب پذيري از زندگي است مي تواند فرد را تبديل به يك شخص گوشه گير با احساس نامرتبي فردي ، عدم جلب نظر كردن ديگران از لحاظ اجتماعي و عقب ماندگي در امور شغلي نمايد در اين زمان وي طعمه اي سهل الوصول براي سوء استفادة انواع «درمان هاي معجزه آسا» كه گران قيمت و غير مؤثر بوده و در جرايد ، تلويزيون و اينترنت مورد تبليغ قرار مي گيرند مي باشد.

پسر جواني كه قبل از بيست و يك سالگي در حال از دست دادن موهاي خويش است چه اقداماتي مي تواند انجام دهد ؟
اولين قدم خوبي كه وي مي تواند بردارد مشاوره با يك پزشك متخصص پيوند موي طبيعي است . چنين پزشكي بايد اصول و راهنماييهاي اخلاقي را در جهت ايجاد ارتباط بين پزشك بيمار در جهت رفع نيازهاي بيمار را دنبال كند توجه به ملاحظات اخلاقي به خصوص هنگامي كه بيمار فردي بسيار جوان ، آسيب پذير و تحت فشارهاي روحي است از اهميت خاصي برخوردار است . به چنين فردي نبايد اقدامات بازسازي مو به ويژه پيوند موي طبيعي تحميل گردد بلكه مي بايست تحت مشاوره قرار گرفته و با اطلاع رساني صحيح وي را از انجام هرگونه اقدام شتابزده اي كه نهايتاً راه درمان اصلي نيز نمي باشد بر حذر داشت

اولين توصيه اي كه يك پزشك متخصص پيوند موي طبيعي بايستي به چنين فردي ارائه دهد عبارتست از: «نگران و مضطرب نباش ، من مشكل شما را درك مي كنم ، ريزش موي مردانه حالتي ارثي و شايع است كه به طور طبيعي هر انساني را به درد سر مي اندازد ولي ما به كمك يكديگر مطمئناً مي توانيم با اتخاذ تصميماتي منطقي و هماهنگ با نيازهاي شما دريافتن راهي براي كنترل اين مشكل چاره انديشي كنيم» . هنگاميكه سن بيمار بسيار پايين است متخصص پيوند موي طبيعي بايستي حتماً جلسه مشاوره را با مشاركت يكي از والدين قانوني بيمار انجام دهد تا آنان در تصميم گيري بيمار دخيل باشند. حضور والدين و يا اولياي قاونوني بيمار هم از لحاظ مسئوليتهاي قانوني پزشك و نيز از نظر تصميم گيري هاي آگاهانه بيمار بسيار اهميت دارد. حمايت نزديك والدين در موفقيت اقدامات درماني توصيه شده به بيمار نقش به سزايي را ايفا مي نمايد .

قدم اوليه و اساسي در ارائه هر گونه پروتكل درماني براي بيمار مشخص نمودن علت اصلي ريزش موي وي است به طوري كه متخصص پيوند موي طبيعي نبايستي قبل از آگاهي كامل از علت ريزش مو هيچ گونه اقدام درماني را شروع نمايد. شايعترين علت ريزش موي مردانه علل هورموني ژنتيكي مي باشد ولي با اين حال پزشك متخصص بايستي ساير علل را در بيمار خود با دلايل كافي رد نمايد. اقدامات درماني شتابزده قبل از رسيدن به تشخيص واقعي ، غير مؤثر و از لحاظ اقتصادي نيز به بيمار خسارات زيادي را وارد مي نمايد.

چه اقدامات درماني را بايستي با پزشك پيوند موي طبيعي به بيمار توصيه نمايد ؟ اولين هدف پزشك بايستي آگاه نمودن بيمار از علت ، سير پيشرفت ، مسائل آينده بيمار و نيز چگونگي پروتكل درماني دراز مدت وي باشد. از آنجا كه عمل پيوند موي طبيعي در بين افراد جامعه به عنوان درمان مؤثر و موفقيت آميز شناخته شده است يك پسر جوان ممكن است استفاده از آن را به عنوان اولين گام درماني خود بداند در حاليكه اكثريت پزشكان متخصص پيوند مو انجام اين عمل را به اغلب بيماران زير سن 21 سالگي توصيه نمي كنند در واقع بهتر است اين عمل فقط براي تعداد كمي از اين دسته بيماران و آن هم در صورت وجود شرايط لازم در آنها انجام شود.

از جمله مهمترين عللي كه سبب مي شود عمل پيوند موي طبيعي براي پسران زير 21 سال توصيه نگردد عبارتند از:

الگو و چگونگي سير پيشرفت ريزش مو در اين سنين هنوز به طور كامل مشخص نيست نتيجه انجام عمل پيوند موي طبيعي در اين سنين ممكن است نسبت به سنين بالاتر يعني زماني كه الگوي ريزش مو و سير آن كاملاً مشخص مي گردد براي بيمار از مقبوليت كمتري برخوردار شود در صورت انجام اين عمل در دوره سني مذكور برنامه ريزي انجام عملهاي بعدي در سنين بالاتر در جهت دستيابي به ظاهري طبيعي و مناسب بسيار مشكل و غير قابل پيش بيني است انجام پيوند موي طبيعي در اين سن به منظور ايجاد ظاهري طبيعي در چهره بيمار با توجه به افزايش سن قطعاً ناكافي بوده و بيمار در آينده نيازمند جلسات عمل مجددي خواهد بود انتظار بيمار در دوره سني مذكور از نتيجه انجام عمل با واقعيات پيوند موي طبيعي يكسان نبوده و براي ارضاي بيمار قطعاً در آينده نياز به اعمال تكميلي خواهد بود

گرچه در اكثريت موارد با افزايش سن بيمار بهترين راه درمان ريزش مو نهايتاً انجام پيوند موي طبيعي است ولي در دوره سني زير 21 سال بهتر است پزشك متخصص پيوند مو در اولين قدم بيمار را به استفاده از درمانهاي دارويي و غير جراحي ترغيب نمايد در حال حاضر تنها داروهايي كه اثر آنها از نظر علمي در درمان موفق ريزش مو به اثبات رسيده و مورد تأييد انجمن غذا و داروي آمريكا (FDA) مي باشد . عبارت از مينوكسيديل(Rogaine) و فيناسترايد(propecia) مي باشند. استفاده از اين داروها سبب كاهش سرعت ريزش مو شده و با افزايش ضخامت موهاي نازك سبب بهتر شدن تراكم موها و در نتيجه بهبودي وضعيت ظاهري آنها مي گردد.

همچنين كاهش سير پيشرفت ريزش مو قبل و بعد از 21 سالگي سبب بهتر شدن نتايج اعمال پيوندي موي طبيعي كه ممكن است در آينده براي بيمار انجام شود مي گردد. درتعدادي از بيماران ، پزشك ممكن است با هدف بهبودي سريع وضعيت خط موي بيمار و نيز بازگرداندن موها در نواحي شقيقه ها يك عمل پيوند موي «كوچك» را براي وي انجام دهد . به هر صورت همانطور كه قبلاً هم ذكر شد چنين مواردي بسيار نادر است. متأسفانه در حال حاضر تبليغات بسيار وسيعي در ارتباط با معرفي محصولات مختلف تحت عنوان «درمانهاي معجره آسا» براي درمان ريزش مو در راديو ، تلويزيون ، اينترنت و جرايد صورت مي گيرد اين تبليغات گمراه كننده هزينه هاي مالي سنگيني را به بيماران به خصوص جوانان تحميل مي نمايد پس بهتر است قبل از هرگونه اقدام به منظور درمان ريزش مو با پزشك متخصص پيوند موي طبيعي مشاوره صورت گيرد.

با تشکر از دکتر پارسا نوایی

لطفا از عکسهای قبل وبعد بیماران درگالری عکس دیدن فرمایید.

آدرس: اصفهان- خ چهار باغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکزلیزر هور (دکتر مریم ملکی ) تلفن :03116662224

اشتراک این مطلب :

آدرس مطب : اصفهان ، خیابان چهارباغ بالا ، جنب مجتمع پارک ، طبقه فوقانی بانک سپه
تلفن : 36662224 - 031