منو

روش‌های درمانی درماتیت سبوره

درماتیت سبوره‌ (Seborrhoeic dermatitis) نوعی التهاب پوست است که اغلب مزمن و عودکننده است و بیشتر در پوست سر و صورت دیده می‌شود. درماتیت سبورئیک معمولا با شوره سر همراه است.
درماتیت سبورئیک اغلب با قرمزی، خارش و پوسته‌ریزی بروز می‌کند. در مناطقی از پوست که غدد سباسه بیشتری دارد و چرب‌تر است درگیری بیشتر است. احتمالا مخمرها مانند گونه‌های مالاسزیا در بیماری نقش دارند. اسيدهای چرب نیز به‌ عنوان ماده آسیب‌رسان پوست عمل کرده و موجب تکثير بيش از حد سلول‌های اپيدرم می‌شوند. اين بيماری ممکن است در نوزادان پوست سر و قسمت بالايی صورت را درگیر کند که اصطلاحا به آن کلاه گهواره می‌گويند.

اگزما سبوره

علت درماتیت سبورئیک

تصور می‌شود که عامل درماتیت سبورئیک نوعی قارچ به نام مالاسزیا است و درماتیت سبورئیک زمانی ایجاد می‌شود که این قارچ بیش از حد رشد کند یا سیستم ایمنی بدن شخص بیش از حد به آن واکنش نشان دهد. درماتیت سبورئیک معمولا با هیچ بیماری زمینه‌ای در ارتباط نیست اما ممکن است در صورت ابتلای شخص به HIV شدید‌تر شود. این عارضه همچنین در بین افرادی که به پارکینسون مبتلا هستند بیشتر شایع است.
خستگی مفرط و استرس نیز گاهی می‌تواند باعث بروز ناگهانی درماتیت سبورئیک شود. این عارضه در آب و هوای سرد بیشتر از آب و هوای گرم شایع است و ارتباطی با رژیم غذایی فرد ندارد.

نواحی که اغلب به درماتیت سبورئیک دچار می‌شوند عبارتند از:

علت درماتیت سبورئیک

تشخیص درماتیت سبوره

تشخیص این بیماری کاملا بالینی بوده و نیاز به تست خاص یا نمونه‌برداری و آزمایش نیست. این بیماری باید از سایر بیماری‌های زیر توسط پزشک متخصص پوست تشخیص داده شود.
-پسوریازیس یا صدف
-درماتیت تماسی
- قارچ پوستی ورسیکالر
-دمودکس

انواع سبوره

آیا می‌توان این عارضه را کاملا درمان کرد؟

شاید بتوان با روش‌های مختلف می‌توان درماتیت سبورئیک را بهبود داد یا کاملا برطرف کرد اما روش درمان قطعی و دائمی برای این عارضه وجود ندارد و ممکن است با قطع درمان درماتیت سبورئیک دوباره بازگردد.

درمان درماتیت سبورئیک یا سبوره در نوزادان

کلاه گهواره یا همان درماتیت سبوره نوزادان معمولا خود به‌ خود ظرف شش ماه الی یک ‌سال بهبود خواهد یافت. رعایت کردن اصول درمانی زیر به تسریع روند درمان نوزاد کمک می‌کند:

درمان درماتیت سبوره

گاه ضایعات اگزمای سبوره خود به خود فروکش می‌کنند. درمان با آنتی هیستامین‌های خوراکی، کورتیکواستروئید موضعی و داروهای ضد قارچ کمک کننده است.
برای درمان درماتيت سبورئيک پوست سر، بهترين درمان استفاده از شامپوهایی مانند شامپوهای سولفور، کتوکونازول، سالسيليک اسيد، كول تار، سلنيوم سولفايد 1% و پريتيون زينک است ولی از همه موثرتر سلنيوم سولفايد 2.5% و كتوكونازول 2% می‌باشد. مقدار مصرف شامپوها به نسبت شدت بيماری از استفاده روزانه تا دو بار در هفته متغير است.
در مورد پوست سر، شامپو بايد حداقل 5 دقيقه بر روی آن باقی بماند تا دارو بتواند در پوست سر نفوذ كند. درمان متداول اگزمای سبوره با شامپوی كتوكونازول 2% به صورت شستشوی سر دوبار در هفته به مدت 4 هفته و سپس در صورت نياز ماهی يک‌بار است. اگر پوست خيلی ملتهب و همراه با خارش باشد، كورتيكواستروئيد موضعی مانند لوسیون بتامتازون، البته برای مدت کوتاه نيز می‌تواند به درمان اضافه شود. مصرف لوسيون 1% هيدروكورتيزون 1 تا 3 بار در روز نيز مؤثر و بی خطر است و كورتيكواستروئيد‌های قوی‌تر مانند لوسیون بتامتازون فقط برای درمان كوتاه مدت و در شرايط حاد استفاده می‌شوند.

اگزما سبوره شوره سر

هیدروکورتیزون قوی، فلوئوسینولون، بتامتازون یا دزوناید کورتون‌هایی هستند که در درمان درماتیت سبوره کاربرد دارند. این داروها بسیار موثر هستند و استفاده از آن‌ها نیز راحت است ولی تنها برای مدت کوتاه قابل استفاده‌اند و اگر استفاده از آن‌ها برای بیش از ده روز ادامه یابد ممکن است عوارض جانبی آن‌ها پدیدار شود که شامل نازک شدن پوست و تشکیل خط و استریا بر روی پوست خواهد بود. از جمله ترکیبات درمانی بسیار خوب غیر کورتیکو‌استروئیدی می‌توان به کرم کلوال دی اس دوکری اشاره نمود که با داشتن پیروکتون اولامین و گلیکولیک اسید به خوبی به درمان درماتیت سبورئیک کمک می‌کند.

کرم و ژل‌های ضد باکتری

در درمان درماتیت سبوره می‌توان از مترونیدازول (مترولوشن و متروژل) به عنوان کرم یا ژل یک تا دو بار در روز استفاده کرد.
درماتيت سبورئيک در مناطق ديگر از بدن معمولا به خوبی با مصرف كرم كتوكونازول 2% دو بار در روز درمان می‌شود. تربینافین Terbinafine از ديگر داروهای ضد قارچ جديد است كه هم به‌صورت خوراكی و هم موضعی موثر است. كرم هيدروكورتيزون 1 تا 2.5% درصد دو تا سه بار در روز نيز ممكن است به كار رود.

درمان‌های خوراکی ضد قارچ

پزشک ممکن است در درمان این بیماری تربینافین را تجویز کند. البته درمان رایجی نیست زیرا می‌تواند عوارض مهمی مانند مشکلات کبدی و واکنش‌های حساسیتی ایجاد کند، به همین دلیل گزینه آخر در درمان محسوب خواهد شد.

داروهای موثر بر سیستم ایمنی

کرم‌ها و لوسیون حاوی تاکرولیموس و پیمکرولیموس (الیدل) می‌تواند موثر باشد و عوارض کمتری نسبت به کورتون‌ها داشته باشد ولی در درمان درماتیت سبوره اولین انتخاب نیستند.
اگر در مجرای شنوایی پوسته‌ريزی رخ دهد، سوسپانسيون پلی ميكسين بی-هيدروكورتيزون 4 قطره سه يا چهار بار در روز موثر است.
براي درمان درماتيت سبورئيک پلک‌ها نبايد از استروئيد موضعی استفاده كرد زيرا مصرف طولانی مدت ممكن است باعث آسیب چشمی مانند گلوكوم و يا آب مروارید شود. مصرف شامپو كتوكونازول 2% رقیق شده با آ يک بار در روز يا بيشتر معمولا موثر است. اگر التهاب حاشيه‌های پلک شديد باشد پمادهای آنتی‌بيوتيک موضعی نيز ممكن است به درمان اضافه شوند.

نوردرمانی

این درمان ترکیبی شامل پسورالن همراه با نور درمانی (فتوکموتراپی) است. در این درمان پسورالن به صورت خوراکی یا موضعی بر روی پوست استفاده می‌شود و سپس پوست در معرض نور فرابنفش قرار داده می شود. این درمان البته در همه افراد و افراد با موهای ضخیم قابل استفاده نیست.

درمان با آی پی ال (IPL)

آی پی ال دستگاهی است که با استفاده از نور شدید پالسی در بهبود قرمزی و پوسته‌های درماتیت سبوره مقاوم به درمان‌های معمول می‌تواند تاثیرات درمانی خوبی داشته باشد. این روش بسیار راحت و بدون نیاز به دوره نقاهت است و هیچ آثاری از زخم یا التهاب روی پوست به جا نمی‌گذارد. معمولا طی سه تا پنج جلسه درمان به نتایج مطلوب می‌رسد.
برای کودکان نبايد از تركيبات تار استفاده شود زيرا ممكن است آن را به چشم‌هايشان بمالند و مصرف كورتيكواستروئيد موضعینيز بايد محدود به هيدروكورتيزون 0.5 تا 1 درصد باشد. كرم كتوكونازول 2% به علت جذب كم از پوست داروی انتخابی است.

درمان‌های طبیعی اگزما سبوره

درمان‌های طبیعی برای اگزمای سبوره معمولا عصاره طبیعی گیاهان، میوه‌ها یا سایر مواد طبیعی در دسترس می‌باشند. به کار بردن موضعی آلوئه ورا، عسل ترکیب شده با آب گرم و یک عصاره گیاهی بنام موناردافیستولزا، روغن درخت چای، آووکادو، بنفشه سه رنگ (ویولا تری کالر) نیز از نظر تجربی موثر می‌باشد.
در میوه‌ها و سبزیجات غنی از ویتامین‌ها B2,B3,B6,B7 پیشنهاد می‌گردند خصوصا میوه‌هایی که آنتی اکسیدان و بتاکاروتن دارند. درمان‌های طبیعی معمولا در خانه با کمک گرفتن از عصاره میوه و سبزیجات طبیعی تهیه می‌گردند. از بین ادویه‌ها گفته شده که سیر توانایی کاهش عفونت در ناحیه سر را دارد. همچنین خمیر سیر و گوجه برای بهبود عفونت بصورت موثر در نظر گرفته شده است. علاوه بر این بکار بردن شیر منیزیم در پوست صورت در بهبود اگزمای سبوره توصیه شده است.

توصیه های کلی درمان درماتیت سبورئیک

درماتیت سبورئیک خفیف تا متوسط به کرم ضد قارچ موضعی نظیر کتوکونازول و یا ژل‌هایی نظیر سیکلوپیروکس جواب خوبی می‌دهد.
شستشوی روزانه صورت با شامپوهای ضد شوره یا صابون‌های حاوی پیریتون زینک، سلنیوم سولفاید یا سولفاستامید سولفور که با آب رقیق شده باشند نیز موثر است. کرم‌ها یا لوسیون‌های استروئید موضعی گروه VI یا VII (هیدروکورتیزون یا دزونید) دو بار در روز به مدت چند روز ممکن است بصورت دوره‌ای و نه طولانی برای کنترل بیماری لازم باشند.
استفاده دراز مدت پماد الیدل Elidel جایگزین دراز مدت موثری برای استروئیدهای موضعی است.
بهترین درمان برای درگیری خفیف تا متوسط پوست سر شستشوی مکرر و طولانی مدت با شامپوهای ضد شوره است.
کف سولفاستامید یک درمان جایگزین موثر است. این دارو هنگام خواب و برای چند روز مصرف می‌شود و در صورت لزوم می‌توان آن را تکرار کرد.
برای برداشتن پوسته‌های متراکم، ضخیم و چسبناک باید روغن معدنی گرم یا زیتون را روی پوست سر مالید و چند ساعت بعد شست.
موارد شدید ممکن است برای ریشه کن کردن پتیروسپوروم به درمان خوراکی ضد قارچ نیاز داشته باشند. این درمان‌ها عبارتند از کتوکونازول 200 میلی گرم هر روز یا فلوکونازول 150 میلی گرم هر روز یا ایتراکونازول 200 میلی گرم هر روز به مدت یک الی دو هفته.
آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی ضد ‌استافیلوکوک نظیر سفالکسین یا کلوگزاسیلین باید برای عفونت ثانویه که همراه با ترشح زیاد، سر مو تشکیل دلمه هستند به کار گرفته شود.
برای سرکوب بلفاریت (پوسته پوسته شدن لبه پلک و قرمز شدن لبه پلک) می‌توان از ماساژ پلک‌ها و شستشوی مکرر با شامپوهای حاوی سلنیوم سولفاید، پیریتون زینک و یا کل تار که با آب رقیق شده استفاده کرد.


اشتراک این مطلب :

آدرس مطب : اصفهان ، خیابان چهارباغ بالا ، جنب مجتمع پارک ، طبقه فوقانی بانک سپه
تلفن : 36662224 - 031

مطالب مرتبط

ثبت سوالات پزشکی
خدمات کلینیک هور
دکتر مریم ملکی در سال 1369 تحصیلات خود را در رشته دکترای عمومی با کسب رتبه اول کشور و در سال 1377 دکترای تخصصی پوست و مو را با کسب رتبه اول استان و رتبه سوم کشور به اتمام رسانید.او در سال 81 به عضویت انجمن متخصصین پوست امریکا و در سال 83 به عضویت انجمن متخصصین پوست اروپا در آمد. او همیشه در تلاش برای کسب علوم و فنون جدید و همچنین خرید جدیدترین تجهیزات به روز دنیا به کشورهای اروپائی و امریکائی سفر نموده و در سمینارها و کنگره های تخصصی پوست و موی داخل و خارج از کشور حضور فعال دارد.او در تاریخ 89/8/12 موفق به ثبت اختراع دستگاه سنجش عمر گرافت های مو در عمل پیوند موی طبیعی شد .ایشان دائماً سعی کرده کلینیک خود را از نظر خدمت رسانی و همچنین تجهیزات هم سطح کلینیک های مدرن اروپا و امریکا تجهیز نماید تا هم وطنان عزیز بتوانند از جدیدترین تکنولوژی روز دنیا در زمینه پوست و مو بهره مند شوند.
فرم ثبت نام مشاوره تلفنی رایگان
نام و نام خانوادگی : شماره تلفن همراه : نوع درخواست :
نام و فامیل : تلفن همراه : درخواست :
آخرین تصاویر گالری
جدیدترین مطالب
زانتالاسما چیست؟

زانتالاسما نوعی چربی نرم، زرد و چربی است که معمولا در اطراف چشم شکل می‌گیرد. روش تشخیص آن معاینه است. روش‌های درمانی آن متعدد است که شامل یکسری عوارض امکان دارد ‌باشد. ادامه مطلب

پلانتار درماتوز نوجوانان

پلانتار درماتوز نوجوانان یا درماتیت کف پای نوجوانان یک بیماری مزمن در کف پای کودکان است.عواملی مثل تغییرات آب و هوا جساسیت ژنتیکی تعریق بیش از اندازه باعث این بیماریست. درمان های متعددی وجود دارد که در این مقاله به بررسی آن پرداخته شده است. ادامه مطلب

روش اس وی اف ژل چیست؟

یکی از موثرترین و پرطرفدارترین روش‌های جوان‌سازی، تزریق چربی است. با وجود طبیعی بودن این روش و این که احتمال واکنش‌های حساسیتی پایین است، دارای دوره نقاهت نسبتا طولانی می باشد. روش جدیدتری به نام اس وس ژل که در ایران برای اولین بار، از بهمن ماه ۱۳۹۸ توسط دکتر مریم ملکی در کلینیک پوست و لیزر هور اصف ادامه مطلب

درمان‌های سریع و راحت برای جوان‌‌تر شدن چهره

روش‌های جوان‌سازی چهره شامل, تزریق بوتاکس, تزریق ژل, رفع چین و چروک‌های دور چشم و پیشانی, زاویه‌سازی صورت, رینوپلاستی و لیفت صورت می‌باشد. ادامه مطلب

انواع کرم های لایه ‌بردار

افزایش سن و خشکی پوست شرایطی را ایجاد می‌کنند که سلول‌های پوستی مُرده نتوانند به‌راحتی از پوست جدا شوندو تجمع این سلول‌های زائد بر روی پوست می‌تواند حالت زبری و خشنی به پوست بدهد .استفاده منظم و دقیق از کرم های لایه‌بردار پوستی می‌تواند به جداسازی سلول‌های پوستی مُرده کمک کند. ادامه مطلب

جدیدترین پیام های کاربران
منیره سادات :

ممنونم از خانم دکتر عزیز و مهربونم ،ب خاطر شرایط کرونا ویزیت آنلاین داشتم و خیلی راضی هستم . ممنون ک تو این شرایط ویزیت انلاین و دارید تا افرادی ک مثل ما کیلومترها دورن بتونن استفاده کنند از تجربیات بسیار خوب خانم دکتر .

سارا شادمهر :

خیلی راضی بودم، ممنونم از خانم دکتر ملکی و باقری عزیز و باقی همکارانشون.

سيمين ح :

عرض سلام خدمت خانم دكتر عزيز سپاس از همه زحمات شما شما جزءاستثنا پزشكان متخصصي هستين كه براي بيمار خود وقت ميذارين و با دلسوزي و حوصله تمام مرحله تشخيص و تجويز را انجام ميدين خواستم اينجا از شما قدرداني كنم و براتون از خدا سلامتي وطول عمر را خواستارم.

مرضیه نامدار :

سلام خانم دکتر ملکی مهربون و عزیز.من چندماهی میشه صورتم پر از آکنه و لک های قهوه ای شده بود، در حدی که حاضر نبودم خودم رو تو آینه نگاه کنم یا بیرون برم.حقیقتا خداروشکر میکردم کرونا اومدو با ماسک باید بیرون برم یا دیگه قرار نیست مهمونی برم.که ده رو پیش اومدم پیش شما،برام محلول و دارو نوشتین و لیزر انجام دادین، صورتم پوسته ریزی کرد و لایه برداری شد.و خیلییی از لکه های قهوه ایم رفت ، جوش هام کم شد و چربی پوستم کنترل شد.یعنی انقدر ذوقشو دارم.باز اعتماد بنفسم برگشته.خیلیییی ماهییین.خیلییییی

ژ الف :

با عرض سلام خدمت خانم دكتر عزيز .من حدود هفت سال پيش عمل ليپوليز شكم و پهلو انجام دادم و همزمان تزريق چربي به ناحيه صورت الان كه هفت سال ميگذره تزريق چربي در ناحيه صورت عالي بوده و ماندگار البته من در دو مرحله تزريق را انجام دادم عمل ليپوليز شكم و پهلو هم نتيجش چيزي شبيه معجزه بود براي من چون من اصلن اضافه وزن نداشتم و فقط شكم داشتم كه تمام راه ها را براي از بين بردنش امتحان كرده بودم و أنواع ورزش ها را امتحان كرده بودم .عمل ليپوليز خيلي عاليه به شرط اينكه بعدش خيلي مراقب رژيم و ورزش باشيم

گواهینامه‌های بین المللی

استفاده از مطالب این سایت فقط با ذکر منبع مجاز می‌باشد