کادر پذیرش و درمانی کلینیک هور
عکس ها و فیلم های عمل های انجام شدهدکتر ملکیدید تصاویر

پسوريازيس چيست قسمت اول

پسوريازيس (psoriasis) چيست ؟قسمت اول
پسوریازیس ((Psoriasis كه نامهاي ديگر آن صدفک یا داءالصَدَف مي باشد، بیماری پوستی مزمني است که پلاكهای قرمز پوستهریز خارشدار در پوست سر و آرنج و ساعد و زانو و ساق و سایر بخشهای بدن ایجاد میکند. این بیماری را میتوان افزایش بیش از حد سلولهای پوستی از میزان ریختن آنها دانست. این بیماری ممکن است باعث ایجاد شورههای نقرهای رنگ پولک مانند شود و لزوماً خارش دار نيست. پسوريازيس اشكال گوناگون با شدتهاي متفاوت داشته و مسري هم نميباشد. مشخصه اين دورههاي مكرر فروكش و عود بيماري است. پسوريازيس در اواخر كودكي يا اوايل بزرگسالي شروع شده واغلب در سراسر عمر تداوم مييابد.

پسوريازيس چگونه ايجاد ميشود؟
امروزه مشخص شده است كه پسوريازيس يك بيماري مرتبط با سيستم ايمني بدن است. در طي اين بيماري سيستم ايمني با ارسال سيگنالهاي معيوب موجب تسريع رشد سلولهاي پوست ميشود. در واقع در حالت عادي سلولهاي پوست بطور دائم از لايههاي زيرين به طرف سطح حركت كرده، در آنجا هستههاي خود را از دست داده و بصورت پوستههاي مرده از بدن دفع ميشوند.

اين روند بطور معمول حدود يك ماه به طول ميانجامد، اما در جريان پسوريازيس، چرخه حيات سلولهاي پوست بر اثر همان اشكالات سيستم ايمني، سرعت يافته، در نتيجه چندين لايه سلول مرده در سطح پوست تجمع پيدا ميكنند كه همان پوستههاي پسوريازيس را تشكيل ميدهند. در حقيقت در عارضه پسوریازیس، بلوغ سلولها سرعت میگیرد و فقط سه الی چهار روز طول میکشد. از آنجا که لایه زیرین سلولهای پوستی زودتر از حالت طبیعی، تقسیم میشوند، سلولهای مرده در پوستههای ضخیم تر روی خارجیترین لایه پوست جمع میشوند.

ميزان شيوع پسوريازيس در جامعه چقدر است؟
بيماران اغلب تمايل دارند كه بدانند آيا افراد ديگري نيز با بيماري مشابه آنها در جامعه وجود دارند يا خير؟ پسوريازيس از جمله بيماريهاي شايع پوست است، طوريكه تخمين زده ميشود حداقل يك درصد از مردم جهان به اين بيماري مبتلا باشند، بنابراين اگر شما از پسوريازيس رنج ميبريد، بايد بدانيد دست كم 70 ميليون نفر ديگر در دنيا با شما در اين درد شريك هستند!

البته شيوع پسوريازيس نيز همانند بسياري از بيماريهاي ديگر در نواحي مختلف دنيا متفاوت است و به نظر ميرسد بخصوص در كشورهاي اسكانديناوي بيشترين شيوع را داشته تا 6 درصد از جميعت اين نواحي ممكن است به پسوريازيس مبتلا باشند، در حاليكه بر عكس در ميان اسكيموها، ژاپنيها و غرب آفريقا پسوريازيس بيماري نادري محسوب ميشود.
اگرچه آمار دقيقي در مورد شيوع بيماري در مملكت ما وجود ندارد، اما بايد گفت پسوريازيس در ايران نيز جزو بيماريهاي شايع پوستي بوده، به نظر ميرسد در شمال ايران حتي از شيوع بالاتري نيز برخوردار باشد.

پسوريازيس در چه سني ايجاد ميشود؟
پسوريازيس اغلب در سنين جواني شروع ميشود، اما ميتواند در هر سني از دوران نوزادي تا سنين كهولت شروع شود. هم زنان و هم مردان تقريباً به يك نسبت به اين بيماري مبتلا ميشوند.

بيماري از كجا ميآيد؟ و چه عواملي در بروز آن دخيل هستند؟
اين سئوال اغلب از اولين سوالاتي است كه بيمار مبتلا به پسوريازيس يا همراهان وي از پزشك خود ميپرسند. پاسخ به اين سوال گرچه چندان ساده نيست اما بطور اختصار ميتوان گفت كه عوامل متعددي در ايجاد شدن بيماري پسوريازيس موثرند و به اصطلاح اين بيماري يك بيماري چند عاملي يا مولتي فاكتوريال است. از ميان اين عوامل بدون شك وراثت نقش اساسي دارد. بررسيهاي متعدد ژنتيكي نقش ارث را ثابت كرده است، هرچند تنها در 3/1 موارد، سابقة وجود بيماري در ساير اعضاي خانواده ديده ميشود. اين مسئله نشان دهندة آن است كه عوامل ديگري غير از وراثت نيز در پديد آمدن اين بيماري دخيل هستند كه از مهمترين اين عوامل ميتوان به موارد زير اشاره كرد.

1- عوامل روحي: بيشك استرسهاي مختلف روحي و هيجاني در بروز يا تشديد بيماري پسوريازيس موثرند و در بسياري از موارد خود بيمار به رابطه اين استرسها با بيماري خويش پي ميبرد.

2- عفونتها: در مورد ارتباط عفونتها با پسوريازيس اتفاق نظر وجود ندارد. شايد تنها رابطه ثابت شده بين اشكال قطرهاي پسوريازيس و عفونتهاي حاد استرپتوكوكي باشد.

3- صدمات فيزيكي: علاوه بر استرسهاي روحي، صدمات فيزيكي به پوست نيز ميتواند باعث ايجاد شدن پسوريازيس در محل ورود آسيب شود. بطور شايع خود بيمار نيز اين تجربه را پيدا ميكند كه درست در محل خراشيدگي پوست يا محل برش جراحي، ضايعات پسوريازيس ايجاد ميشوند. روي همين اساس است كه به بيمار مبتلا به پسوريازيس توصيه ميشود كه از كندن پوستهها و خراشيدن پوست خود پرهيز كند، چراكه اين عمل ميتواند باعث تشديد بيماري وي شود.

4 - داروها: بسياري از داروهايي كه بيمار مصرف ميكند ميتواند باعث ايجاد شدن يا شعلهور شدن پسوريازيس شود. از مهمترين اين داروها ميتوان به تركيبات ليتيوم، داروهاي مسدود كننده بتا مثل پروپرانولول و اتنولول، داروهاي ضد مالاريا مثل كلروكين، كلونيدين و تركيبات يد اشاره كرد.

5 - عوامل هورموني و متابوليك: پسوريازيس اغلب با عوامل هورموني نيز در ارتباط است. براي مثال بطور معمول در جريان حاملگي، پسوريازيس تخفيف يافته و برعكس پس از حاملگي و در جريان شيردهي تشديد ميشود. همچنين كمي كلسيم خون نيز ميتواند باعث تشديد پسوريازيس شود.

6- نور آفتاب: اكثر بيماران اذعان ميدارند كه بيماري ايشان در زمستان بدتر ميشود. شواهد گوناگون ديگر نيزحاكي از آن است كه نور آفتاب باعث بهبودي پسوريازيس ميشود. با اين وجود هستند بيماراني كه نور آفتاب باعث شعله ور شدن بيماريشان ميشود. روي همين اصل توصيه ميشود كه بيمار مبتلا به پسوريازيس از نور شديد آفتاب پرهيز كند.

لطفا از عکسهای قبل وبعد بیماران درگالری عکس دیدن فرمایید.

آدرس:اصفهان- خ چهار باغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی )

تلفن :03116662224

سایت دکتر مریم ملکی
جوانسازی پوست

بیماری هیلی هیلی یا پمفیگوس چیست

بیماری هیلی هیلی یا پمفیگوس خوش خیم فامیلی یک اختلاا ژنتیکی است که موجب تشکیل تاول هایی بر روی پوست می شود در این بیماری کم و زیاد می شود و گاه فرد کاملا نرمال و گاه بشدت درگیر می شود تقریبا دو سوم افراد مبتلا به این بیماری در خانواده سابقه فامیلی را ذکر می کنند و یک سوم ممکن است هیچ سابقه ای از این

عوارض پوستی داروها

تمام داروها می توانند در کنار فوایدی که دارند عوارضی هم داشته باشند بروز واکنش های دارویی نتیجه اجتناب ناپذیر مصرف داروها می باشد میزان شیوع واکنش های پوستی به داروها حدود دو درصد تا سه درصد است و خوشبختانه فقط حدود دو درصد از این موارد شدید بوده و درصد اندکی به مرگ منجر می شوند حدود هشتاد درصد واکن

پسوریازیس یا بیماری صدف

پسوریازیس یا صدف یک بیماری شایع پوستی است که در آن ضایعات ضخیم و قرمز رنگ پوشیده از فلس های نقره ای به وجود می آید اگر چه ممکن است پوست هر بخشی از بدن با این عارضه درگیر شود اما مهم ترین نواحی ای که تحت تاثیر قرار می گیرند عبارتند از پوست سر آرنج ها زانوها و کمر همچنین این اختلال پوستی می تواند در

جوانسازی و زیبای دور چشم

چشم ها یکی از اصلی ترین اجزای چهره هستند که در زیبایی صورت نقش بسیار موثری دارند و هرچه از پوست اطراف آن بیشتر مراقبت شود در جوان به نظر رسیدن شما تاثیر بیشتری خواهد داشت مراقبت از چشم ها یک کار ضروری واجب است که بدون آن نمی توان زیبایی صورت را تضمین کرد زیرا پوست اطراف چشم ها بسیار نازک و حساس است