منو
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / بیماری های پوست / خال ملانوم

خال ملانوم

ملانوم جدیدترین نوع سرطان پوست به شمار می رود در سلول ها (موسوم به ملانوسیت) رشد می کند. سلول های ملانوسیت به ساخت ملانین یا همان رنگدانه ای که به پوست بدن رنگ می دهد می پردازند. ملانوم همچنین در چشم ها تشکیل می شود و به ندرت در اندام های داخلی مانند روده نیز مشاهده می شود.
علت دقیق همه موارد ملانوم هنوز مشخص نیست، اما قرار گرفتن در معرض اشعه ماورای بنفش (UV) خورشید و یا لامپ ها و تخت های مخصوص برنزه کردن پوست می تواند خطر ابتلا به ملانوم را افزایش دهد. اجتناب از قرارگیری در معرض تابش UV میتواند به کاهش خطر ابتلا به ملانوم کمک کند.
به نظر می ­رسد خطر ملانوم در افراد زیر ۴۰ سال بهویژه زنان، بیشتر است. آشنایی با علائم هشداردهنده سرطان پوست تضمینی بر شناسایی و درمان هر گونه تغییرات سرطانی، قبل از گسترش آنها، است. اگر ملانوم زود تشخیص داد شود، با موفقیت درمان می شود.
ملانوم می تواند در هر جای بدن بوجود بیاید. اغلب در ناحیه­ هایی بروز می کند که در معرض خورشید قرار دارند مانند کمر، پاها، بازوها و صورت. ملانوم همچنین در ناحیه هایی بروز می کند که زیاد در معرض نور خورشید قرار نمی گیرد، مانند کف پاها، کف دست ها و بستر ناخن ها. این نوع ملانوم پنهان در افرادی شایعتر است که پوست تیره تر دارند.
نخستین علائم و نشانههای ملانوم اغلب عبارتند از:
تغییر خال موجود روی پوست
رشد زائدهای با ظاهر غیرعادی و رنگدانه تازه برروی پوست
ملانوم همیشه به شکل خال شروع نمی شوند، بلکه می تواند بر روی پوست ظاهراً سالم نیز دیده شود.
خال های عادی
خال های عادی به طور کلی رنگی یکنواخت (مثلاً قهوهای مایل به زرد، قهوهای یا سیاه) و مرزی مشخص دارند که خال را از پوست جدا می کند. آنها بیضی یا گرد هستند و معمولا کوچکتر از ۶ میلیمتر قطر دارند یعنی به اندازه مداد پاک کن.
اغلب افراد بین ۱۰ و ۴۵ خال دارند. بسیاری از این خال ها تا ۴۰ سالگی رشد میکنند، هر چند ممکن است به مرور زمان تغییر کنند و حتی کم کم در سنین بالاتر ناپدید شوند.
خال های غیرعادی که شاید نشانگر ملانوم باشند
برای کمک به شناسایی ویژگی های خال غیرعادی که شاید نشاندهنده ملانوم یا سایر سرطان های پوست باشد، پنج مورد کلیدی زیر را در نظر بگیرید:
شکل نامتقارن.به دنبال خال هایی با اشکال نامنظم، مانند دو نیمه بسیار متفاوت باشید.
مرز نامنظم.به دنبال خال هایی با مرزهای نامنظم، شکافدار یا دالبری باشید که ویژگی ملانوما محسوب می شود.
تغییر در رنگ.به دنبال رشد زائده تازهای باشید که رنگهای مختلف یا توزیع رنگ نابرابر دارد.
قطر.به دنبال رشد خال تازهای باشید که بزرگتر از ۶ میلیمتر شده باشد.
نمو خال.
سایر تغییرات مشکوک در خال عبارتند از:
خارش
تراوش یا خونریزی
خال های سرطانی (بدخیم) تا حد زیادی از لحاظ ظاهری متفاوت هستند. برخی شاید همه تغییرات ذکر شده در بالا را نشان دهند، ولی بقیه فقط یک یا دو مورد از ویژگی های غیرعادی را دارند.
ملانوم مخفی
ملانوم همچنین در نواحی از بدن بروز میکند که کم و یا اصلاً در معرض خورشید قرار نمی گیرند، مانند فضای بین انگشتان پا و کف دست، کف پاها، پوست سر یا اندام های تناسلی. گاهی به نام ملانوم مخفی خوانده می شوند زیرا در جاهایی رخ میدهند که اکثر افراد توجهی ندارند. وقتی ملانوم در افرادی رخ می دهد که پوست تیره تری دارند، روی ناحیه پنهانی از بدن ظاهر می شود.
ملانوم های مخفی عبارتند از:
ملانوم زیر ناخن.ملانوم کف دست و پا شکل نادری از ملانوم است که زیر ناخن دست یا ناخن انگشت پا رخ می دهد. همچنین می تواند در کف دست یا کف پا بروز کند. این بیماری در سیاه پوستان و در افراد دیگر با کک و مک یا رنگدانه پوست تیره شایعتر است.
ملانوم در دهان، دستگاه گوارش، دستگاه ادراری یا مهبل (واژن).ملانوم مخاطی در غشای مخاطی ایجاد می شود که پوشش درونی بینی، دهان، مری، مقعد، مجرای ادرار و واژن را تشکیل میدهد. شناسایی ملانوم مخاطی بهمراتب دشوارتر میشود، چون بهراحتی با سایر ناراحتی های بسیار شایعتر اشتباه گرفته می شود.
ملانوم در چشم.ملانوم چشمی یا بصری اغلب در لایه عروقی زیر سفیدی چشم (صلبیه) رخ میدهد. ملانوم چشمی شاید موجب تغییرات بینایی شود و در طول معاینه چشم تشخیص داده شود.
چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد
چنانچه متوجه هر گونه تغییر پوستی با ظاهری غیرعادی شدید، با پزشک وقت ملاقات بگذارید.
ملانوم وقتی رخ میدهد که در سلول های ملانین ساز (ملانوسیت) و رنگ دهنده به پوست، اشتباهی صورت می گیرد.
به طور معمول، سلولهای پوستی به شیوهای مهارشده و منظم رشد می کنند؛ یعنی سلول های جدید و سالم به سلولهای قدیمی تر بسمت سطح پوست فشار وارد می کنند تا در نهایت بمیرند و کنده شوند. اما زمانی که برخی از سلول های دچار آسیب دیدگی DNA می شوند، سلول های جدید شروع به رشدی مهارنشدنی می کنند و در نهایت به صورت تودهای از سلول های سرطانی تشکیل دهد.
هنوز مشخص نیست چه عاملی به DNA سلولهای پوستی آسیب می زند و چطور به ملانوم منجر می شود. این احتمال وجود دارد که ترکیبی از عوامل، مانند عوامل محیطی و ژنتیکی، باعث بروز ملانوم شود. با این حال، پزشکان بر این باورند قرارگیری در معرض اشعه ماورای بنفش (UV) خورشید و لامپ ها یا تخت های مخصوص برنزه کردن پوست، علت اصلی ملانوم به شمار می روند.
البته پرتوی فرابنفش علت همه ملانوم ها نیست، بهویژه مواردی که در نواحی از بدن بدون قرارگیری معرض نور خورشید رخ میدهند. این امر نشان می دهد که عوامل احتمالی دیگری موجب افزایش خطر ابتلا به ملانوم می شود.
عوامل احتمالی که خطر ابتلا به ملانوم را افزایش می دهد عبارتند از:
پوست روشن.داشتن رنگدانه (ملانین) کمتر در پوست بدین معناست که محافظت کمتری در برابر اشعه مضر UV دارید. اگر بور یا قرمز مو هستید، چشم های رنگ روشن و کک مک دارید و یا به راحتی دچار آفتاب سوختگی می شوید، احتمال ابتلای شما به ملانوم نسبت به کسی که رنگ پوست تیرهتر دارد بیشتر می شود. اما ملانوم می تواند در افرادی با سیمای تیره تر، از جمله اسپانیایی ها و سیاه پوستان نیز بروز کند.
سابقه آفتابسوختگی.یک یا چند بار آفتابسوختگی تاولزا می تواند خطر ابتلا به ملانوم را در بزرگسالان افزایش دهد.
قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور فرابنفش (UV).قرار گرفتن در معرض تابش فرابنفش از خورشید و همینطور تخت های مخصوص برنزه کردن پوست، خطر ابتلا به سرطان پوست، از جمله ملانوم را افزایش خواهد داد.
زندگی در نزدیکی خط استوا و یا در ارتفاع بالا.مردمی که نزدیکتر به خط استوای زمین زندگی می کنند، جایی که پرتوی خورشید مستقیم می تابد، نسبت به کسانی که در عرض های جغرافیایی بالاتر هستند، با مقادیر بیشتری از اشعه فرابنفش روبرو می شوند. بعلاوه، اگر در ارتفاع بالا زندگی می کنید، بیشتر در معرض اشعه فرابنفش قرار می گیرید.
داشتن خال های فراوان یا خال های غیرعادی.داشتن بیش از ۵۰ خال عادی برروی بدن نشانگر افزایش خطر ملانوم می باشد. داشتن یک نوع خال غیرمعمول نیز خطر ملانوم را افزایش می دهد. این وضعیت در اصطلاح پزشکی به «نِووس دیسپلاستیک » شناخته می شود، نوعی برجستگی پوستی که بزرگتر از خال طبیعی می شود و مرزهای نامنظم و مخلوطی از رنگ ها را دارد.
سابقه خانوادگی ملانوم.اگر یکی از بستگان نزدیکتان مانند پدر، مادر، فرزند و یا خواهر و برادر تا به حال دچار ملانوم شده باشد، احتمال بروز ملانوم در شما نیز بیشتر خواهد شد.
ضعف دستگاه ایمنی.افرادی که دستگاه ایمنی ضعیفی دارند، با خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان پوست روبرو هستند. این موضوع شامل افرادی می شود که ایدز دارند و همینطور کسانی که پیوند عضو انجام داده اند.
بسته به وضعیت بالینی و نتیجه هر تست، شاید به پزشکی ارجاع داده شوید که در زمینه امراض پوستی تخصص دارد و یا به پزشکی که متخصص درمان سرطان (انکولوژیست) باشد.

اشتراک این مطلب :

آدرس مطب : اصفهان ، خیابان چهارباغ بالا ، جنب مجتمع پارک ، طبقه فوقانی بانک سپه
تلفن : 36662224 - 031

مطالب مرتبط

تعداد 10 مطلب مرتبط با این موضوع پیدا شدنظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
ثبت سوالات پزشکی

خدمات کلینیک هور

جهت مشاهده همه خدمات کلینیک هور اینجا کلیک کنید

دکتر مریم ملکی در سال 1369 تحصیلات خود را در رشته دکترای عمومی با کسب رتبه اول کشور و در سال 1377 دکترای تخصصی پوست و مو را با کسب رتبه اول استان و رتبه سوم کشور به اتمام رسانید.او در سال 81 به عضویت انجمن متخصصین پوست امریکا و در سال 83 به عضویت انجمن متخصصین پوست اروپا در آمد. او همیشه در تلاش برای کسب علوم و فنون جدید و همچنین خرید جدیدترین تجهیزات به روز دنیا به کشورهای اروپائی و امریکائی سفر نموده و در سمینارها و کنگره های تخصصی پوست و موی داخل و خارج از کشور حضور فعال دارد.او در تاریخ 89/8/12 موفق به ثبت اختراع دستگاه سنجش عمر گرافت های مو در عمل پیوند موی طبیعی شد .ایشان دائماً سعی کرده کلینیک خود را از نظر خدمت رسانی و همچنین تجهیزات هم سطح کلینیک های مدرن اروپا و امریکا تجهیز نماید تا هم وطنان عزیز بتوانند از جدیدترین تکنولوژی روز دنیا در زمینه پوست و مو بهره مند شوند.

فرم ثبت نام مشاوره تلفنی رایگان

نام و نام خانوادگی : شماره تلفن همراه : نوع درخواست :
نام و فامیل : تلفن همراه : درخواست :

آخرین تصاویر گالری

جهت مشاهده همه تصاویر کلینیک هور اینجا کلیک کنید

جدیدترین مطالب

بیماری هیلی هیلی یا پمفیگوس چیست

بیماری هیلی هیلی یا پمفیگوس یک اختلال ژنتیکی است که موجب تشکیل تاول های دردناکی که پاره شده و گاهی هم عفونی و يا آبکی در زیر بغل، کشاله ران، زیر پستان و گردن ديده می شود ادامه مطلب

عوارض پوستی داروها

عوارض پوستى داروها هم در اثر مصرف داروهای خوراکی پیش می آید و هم داروهای تزریقی یا موضعی که با علائمی مانند خارش، قرمزی و تورم بر روی پوست همراه است. ادامه مطلب

پسوریازیس یا بیماری صدف

در بیماری پسوریازیس یا صدف ضایعات ضخیم و قرمز رنگ پوشیده از فلس های نقره ای بر روی پوست به وجود می آید، این بیماری مسری نبوده و درمان قطعی ندارد اما می توان آن را تحت کنترل درآورد. ادامه مطلب

جوانسازی و زیبای دور چشم

چشم ها یکی از اصلی ترین اجزای چهره هستند که در زیبایی صورت نقش بسیار موثری دارند و هرچه از پوست اطراف آن بیشتر مراقبت شود در جوان به نظر رسیدن شما تاثیر بیشتری خواهد داشت ادامه مطلب

پاهای سالم و زیبا

داشتن پوست پای زیبا، نیاز به مراقبت روزانه دارد که باید یکسری نکات مانند؛ ششتشوی روزانه پاها، ماساژ دادن پا، پوشیدن کفش مناسب و استفاده از سنگ پا را رعایت کنید. ادامه مطلب

جهت مشاهده همه مطالب و مقالات اینجا کلیک کنید

گواهینامه‌های بین المللی

استفاده از مطالب این سایت فقط با ذکر منبع مجاز می‌باشد

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465