کادر پذیرش و درمانی کلینیک هور
مشاوره تلفنی و تلگرامیدید تصاویردکتر ملکیعکس ها و فیلم های عمل های انجام شده

نگهداری از پوست در فصل پاییز

با آغاز فصل پاییز، یکی از شایع ترین اتفاقاتی که برای افراد می افتد مسئله خشکی پوست است و مسلماً با سردتر شدن هوا، این ناراحتی و عوارض آن شدیدتر خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دکتر ملکی به نقل از باشگاه خبرنگاران، حتماً می دانید که نگهداری از پوست در فصل های مختلف سال باید متناسب با همان فصل باشد. با شروع فصل سرما، یکی از شایع ترین اتفاقاتی که برای افراد می افتد مسئله خشکی پوست است و مسلماً با سردتر شدن هوا، این ناراحتی و عوارض آن شدیدتر خواهد شد، اما چه خوب است كه بدانید چطور باید از پوستتان در برابر سرما نگهداری کنید و با حفظ رطوبت مناسب، پوستی شاداب و سالم داشته باشید.

دست هایتان را کمتر بشویید
یکی از شایع ترین مشکلاتی که بیماران در فصل پاییز و با آمدن سرما با آن مواجه می شوند، خشکی بیش از حد پوست است که در نهایت به اگزمای پوستی منتهی می شود. با بروز سرما و استفاده از وسایل گرمازا، رطوبت پوست کاهش پیدا می کند و نهایتاً به خشکی، خارش و ترک خوردن پوست می انجامد. این مسئله به خصوص در افرادی که زمینه آلرژی دارند شایع تر است، یعنی اگر فردی زمینه ای از آسم تنفسی یا دینیت آلرژیک داشته باشد، در این صورت بیشتر مستعد ابتلا به اگزمای پوستی در فصل سرما خواهد بود. چنین افرادی در فصل سرما دچار قرمزی پوست به همراه خارش در برخی از نواحی بدن می شوند و با استفاده از یکسری عوامل تحریک کننده، این علائم در آن ها وخیم تر خواهد شد. به دنبال مشکلات پوستی و اگزماهایی که در فصل سرما برای گروهی از افراد به وجود می آید، دسته ای از عادت ها و رفتارها این وضعیت را تشدید می کنند.

یکی از ساده ترین راه کارهایی که می توان برای حل خشکی پوست در فصل سرما به کار برد ، انتخاب نوع شوینده هاست
برای مثال برخی افراد به واسطه شغلشان بیش از حد دست های شان را می شویند. مثلاً خانم های پرستاری که از بیماران مراقبت می کنند و باید دستان شان به طور مرتب شسته شود یا کسانی که شیرینی پز یا نانوا هستند و همین طور جراحان که به واسطه شغلشان، مرتب مشغول شست وشوی دستانشان با مواد شوینده هستند، بیش از دیگران مستعد به خشکی پوستند.

صابون زمستانی، صابون تابستانی
یکی از ساده ترین راه کارهایی که می توان برای حل خشکی پوست در فصل سرما به کار برد، انتخاب نوع شوینده هاست. توصیه می کنیم تا در این فصل از صابون های ملایم، مانند صابون های کرم دار یا گلیسیرینه استفاده کنید تا پوستتان خشک نشود، بنابراین صابونی که برای هوای سرد انتخاب می کنید باید ملایم تر از فصل های دیگر باشد. شوینده های غیر صابونی نیز گزینه بسیار مناسبی برای شست وشوی صورت هستند، چون این شوینده ها اثر پاک کنندگی متعادل تری نسبت به شوینده های معمولی دارند و رطوبت پوست را حفظ کرده و از خشک شدن آن جلوگیری می کنند. بهترین کاری که می توانید بعد از شستن پوستتان انجام دهید، استفاده از یک مرطوب کننده مناسب است.

زمان استفاده از مرطوب کننده
بهتر است بعد از این که پوستتان را شست و شو دادید و در حالی که پوست هنوز رطوبت خود را حفظ کرده، به دنبال استفاده از آب و مایع شوینده، یک مرطوب کننده مناسب را روی پوستتان بمالید. مرطوب کننده های فراوانی در بازار وجود دارند؛ بهتر است کسانی که زمینه ابتلا به آلرژی دارند، از ملایم ترین مرطوب کننده استفاده کنند. می توانیم بگوییم بهترین چرب کننده و مرطوب کننده وازلین است، چون این ماده هم خشکی را به خوبی از بین می برد و هم مانع تبخیر رطوبتی که پوست به دنبال شست وشو جذب کرده می شود، علاوه بر این بدون رنگ و بو است و با این خصوصیات، احتمال آلرژی افراد به وازلین تقریباً در حد صفر است. به افرادی که زمینه آلرژی آتوپیک یا اگزمای سرشتی دارند، توصیه می کنیم به دنبال شست وشو از این چرب کننده عالی استفاده کنند.

در درجه بعد افراد می توانند از اوسرین به عنوان چرب و مرطوب کننده بسیار خوب استفاده کنند؛ میزان روغنی شدن پوست به دنبال مصرف اوسرین نسبت به وازلین کمتر است. همان طور که گفتیم مرطوب کننده های فراوانی در بازار وجود دارد اما به طور کلی این مواد به دو دسته کرم و پماد تقسیم می شوند؛ پمادها چربی بیشتری نسبت به آب دارند و در گروه کرم ها، آب آن ها قابل توجه تر است و بیشتر رطوبت را می رساند و کمتر به عنوان چرب کننده استفاده می شود به همین دلیل مصرف کنندگان بیشتر کرم ها را ترجیح می دهند، چون احساس چرب بودن و برق زدن پوست به دنبال استفاده از آن خیلی کمتر است. ولی باید این مسئله را در نظر بگیرید که کرم ها نیز معایبی دارند.

ضد آفتاب حتی در فصل سرما
این اشتباه شایعی است که خیلی از افراد فکر می کنند چون در فصل پاییز و زمستان نور آفتاب مستقیم وجود ندارد، اشعه فرابنفش هم وجود نخواهد داشت. در صورتی که چنین تفکری باعث می شود تا شایع ترین فصل هایی که افراد با آن ها مشکل پیدا می کنند، پاییز و زمستان باشد. باید بدانید آفتاب فصل سرما هم مانند آفتاب تابستان برای پوستتان زیان بار است. در این فصل شاهد این موضوع هستیم که بسیاری از افراد از کرم ضد آفتاب استفاده نمی کنند، به این دلیل که فکر می کنند دیگر نور مستقیم آفتاب وجود ندارد، به همین علت دچار صدمات مختلف پوستی ناشی از آفتاب می شوند.

ناخن هایتان غافل نشوید
گاهی اوقات شاهد این مسئله هستیم که پوست اطراف ناخن ترک می خورد یا ریش ریش می شود، باید بگوییم که عامل اصلی این مسئله نیز خشکی پوست است. کسانی که مرتب مشغول شست وشوی دست های شان هستند، پوست اطراف ناخن هایشان به دنبال بیش از حد مرطوب شدن و دوباره خشک شدن، رطوبت خود را از دست می دهد و مشکلاتی را برای فرد به وجود می آورد. البته بعضی از کمبودهای غذایی مثل کمبود آهن، کلسیم یا ویتامین های گروه B نیز می توانند مزید بر علت باشند که گاهاً می بینیم با مصرف مولتی ویتامین های مربوط به مو و ناخن که انواع آن در بازار موجود است، رفع می شوند.البته مصرف چنین مکمل هایی باید تحت نظر پزشک صورت گیرد. مصرف ویتامین های گروه D نیز در بهبود این وضعیت بسیار موثر هستند. بنابراین اگر تغذیه افراد، شامل ویتامین ها به خصوص گروه C، پروتئین و کربوهیدرات کافی باشد، ضمانت کافی برای سلامت پوست، مو و همین طور ناخن ها وجود دارد. بنابراین مصرف چنین مواد مغذی می تواند پوست شما را در هر فصلی تقویت کند.

از شامپو بچه استفاده کنید
باید بدانید که خشکی مو هم می تواند مثل خشکی پوست به وجود آید و این مسئله منجر به شکنندگی بیش از حد و رخداد موخوره می شود. برای پیشگیری از این ناراحتی به خانم ها توصیه می کنیم تا از شامپوهای ملایم مانند شامپو بچه یا شامپوهای مخصوص موهای رنگ شده و خشک و نهایتاً از نرم کننده و چرب کننده هایی مثل روغن زیتون، نارگیل و کرچک که همگی می توانند مانع خشک شدن بیش از حد مو، ایجاد موخوره و شکنندگی آن شوند استفاده کنند، تا رطوبت مناسب را به موهای شان برگردانند.لیف و کیسه ممنوع باید بدانید مواد افزودنی که به کرم ها اضافه می شوند، می توانند عامل اگزمای پوستی یا تماسی شوند و برای افرادی که مرتباً برای مرطوب کردن پوست از آن ها استفاده می کنند نیزمی تواننددردسرساز باشند و از طرفی عطر و اسانس هایی که به کرم ها اضافه می شوند تا به مصرف کننده احساس بهتری دست دهد، در واقع یک نوع آروماتراپی با این روش انجام می دهند و باعث جذب مصرف کننده به استفاده بیشتر از کرم می شوند. این خود یکی از مهم ترین و شایع ترین عواملی است که باعث ایجاد آلرژی پوستی می شود.

کسانی که از خشکی پوست در این فصل رنج می برند، بهتر است میزان شست وشوی خود را به حداقل برسانند، بنابراین این افراد چه در مورد شستن دست، صورت یا دوش گرفتن و حمام کردن در هوای سرد باید مراقب باشند و تعداد دفعات را کاهش دهند. در این میان می توانیم به افراد مسن اشاره کنیم که به واسطه سنشان نسبت به زمان جوانی، پوست خشک تری دارند و در فصل سرما این خشکی افزون خواهد شد و اگر بخواهند طبق گذشته به استحمام خود ادامه دهند، ممکن است دچار خشکی بیش ازحد، خارش و به دنبال آن اگزمای پوستی شوند، بنابراین به این افراد و همچنین کسانی که پوست های حساس دارند توصیه می کنیم هفته ای یک یا دو بار بیشتر به حمام نروند.افرادی که پوست خشک و حساس دارند نباید به هیچ عنوان از لیف و کیسه استفاده کنند، زیرا باعث تحریک بیش از حد پوست بدن می شوند و به دلیل حساس بودن پوست، صدمات زیان باری به آن وارد می شود. در ضمن همان طور که اشاره کردیم، این افراد باید از صابون های گلیسیرینه یا کرم دار یا شوینده های غیر صابونی استفاده کنند تا خشکی پوستتان تشدید نشود و رطوبتی که در حمام جذب پوست می شود، از بین نرود.

نظرات کاربران درباره این مطلب :

شیوا خانوم [ 1395-08-08 ]
عجب چیزایی ههههه همیناهم برا من اتفاق افتاد

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
سایت دکتر مریم ملکی
دیدن تصاویر

آیا الگوی ریزش موی مردان قابل پیش بینی است

اگر شما یک مرد بالغ هستید و در بستگان مرد نزدیک خود یک الگوی ریزش مو وجود دارد احتمالا می خواهید بدانید که آیا من نیز موهایم را از دست می دهم اگر چنین است به احتمال زیاد چه هنگام ریزش موهایم شروع می شود من چه الگوی ریزش مویی می توانم داشته باشم شما در پرسیدن این سوال به این

تزریق ژل یا تزریق چربی

تزریق چربی به جز در صورت که اکثر موارد را شامل می شود در تمام نقاط بدن از جمله دست ها ساق پا مچ پا باسن سینه ران و حتی جوانسازی ژنتیال اندام تناسلی خانم ها و برای یک دست کردن رد و اسکار عمل های قبلی و اصطلاح غیر قرینگی مادرزادی اندام ها و غیره کاربرد دارد تزریق ژل در سینه و باسن توصیه نمی شود معمول

تفاوت تزریق ژل و تزریق چربی

قابل انکار نیست که روند طبیعی افزایش سن حجم چهره ی مارا که یکی از عوامل جوان تر به نظر رسیدن می باشد را از ما می رباید در مناطقی از صورت که شروع به از دست دادن کلاژن و چربی می کنند تغیراتی ایجاد می شود که آن تغییرات ظاهر ما را خسته نشان می دهد و موجب می شود پوست شروع به شل شدن کند در نتیجه چین و چرو

شایع ترین بیماری های پوست و مو در جوانان

بیماری شایع دیگر در دختران و پسران جوان درماتیت سبوریک است که به دلیلی وابستگی به هورمون آندروژن در پسران بیشتر دیده می شود وقتی غدد چربی در نتیجه افزایش این هورمون بیشتر می شود محیط چرب زمینه فعالیت قارچی به نام پیتی ریسفروم اووال را تسهیل می کند این قارچ سایر