کادر پذیرش و درمانی کلینیک هور
پاک کردن تاتو با لیزررفع کامل غبغب در یک جلسهجراحی پلککاشت موی طبیعی در سر ، ریش و ابروتزریق چربی صورت و دست ها

برنزه کردن پوست و عوارض جبران ناپذیر آن

عامل اصلی برنزه شدن پوست، اشعه ی ماورای بنفش خورشید (UV)است كه به 3جزء UVA، UVB و UVC تقسیم میشود. این اشعه با وجود فایده هایی مثل تولید ویتامینD در بدن می تواند بسیار مضر باشد.برنزه شدن، در واقع، سپر دفاعی بدن برای حفاظت از سلولهایی است که ممکن است در اثر این اشعه از بین بروند، پیر بشوند یا حتی در مسیر تبدیل شدن به یک سلول بدخیم قرار بگیرند. تیره شدن پوست در اثر نور آفتاب به خاطر افزایش رنگدانههایی به نام ملانین است که از سلولهای ملانوسیت پوست ترشح میشوند.


این ملانوسیتها تقریبا همخانواده گلبولهای سفید خون هستند و کاری مشابه گلبولهای سفید انجام میدهند: دفاع. با این فرق که محدوده آنها در سطح پوست است. ملانینها و ملانوسیتها را میتوان به صورت تجمعیافته در یک نقطه پوست دید. این نقطه همان چیزی است که ما آن را به نام خال میشناسیم. به طور کلی میتوان گفت که یکی از اهداف اصلی این سلولها، جلوگیری از مواجهه بیش از اندازه بدن با اشعههای آفتاب است.

پوست به عنوان بزرگترین عضو بدن، اولین سپر دفاعی بدن در برابر آلودگیهای آبوهوای اطراف محسوب میشود. لایههای مختلف پوست، کارکردهای متفاوتی دارند، اما اولین لایه همان است که سلولهای ملانوسیت در آن قرار دارند. تعداد این سلولها در بدن تمام انسانها تقریبا به یک اندازه است (حدود ۵ میلیون) و فقط میزان ترشح رنگدانههای آنها است که باعث تفاوت رنگ پوست در نژادهای مختلف میشود.مثلا در بدن سیاهپوستها، ملانوسیتها ملانین بیشتری ترشح میکنند و تیرگی پوست آنها به همین علت است. بیشتر سیاهپوستها در جاهایی زندگی میکنند که به خاطر موقعیت جغرافیایی (نزدیک بودن به خط استوا)، آفتاب با شدت بیشتری میتابد.و اما علاوه بر قرار گرفتن در برابر اشعه ی مستقیم خورشید با هدف برنزه کردن، استفاده از دستگاه های سولاریوم نیز بسیار رایج شده است.

هشدارهای سازمان بهداشت جهانی
هرچند ادعا می شود که دستگاههای سولاریوم كم خطرتر از تابش مستقیم آفتاب است و از اشعه ی ماورای بنفش در آن استفاده می شود اما به خاطر مضر بودن این اشعه و استفاده ی بی رویه ی بعضی افراد از آن، سازمان بهداشت جهانی قوانینی برای كنترل این پدیده تعریف كرده و به چند گروه درباره ی برنزه كردن پوستشان هشدار داده است :
- یكی افرادی كه دارای پوست شماره ی 1 و 2 هستند، یعنی كسانی كه معمولا موهای بور و چشمهای روشن دارند و اشعه ی ماورای بنفش، به پوست آنها بیشتر از بقیه آسیب می رساند.
- دومین گروه، افراد زیر 18سال هستند كه نباید از دستگاههای سولاریوم استفاده كنند یا حمام آفتاب بگیرند.
- همچنین كسانی كه كك و مك و خالهای زیاد، زخمهای پوستی یا سابقه ی آفتاب سوختگی در بچگی و در هر مرحلهای از زندگی شان داشتهاند.
- در ضمن افرادی كه داروی خاصی مصرف می كنند، باید قبل از برنزه كردن با پزشك معالجشان مشورت كنند.
- سازمان بهداشت جهانی به خانمها هم توصیه كرده كه موقع برنزه كردن از لوازم آرایشی استفاده نكنند، چون ممكن است اشعه ی ماورای بنفش برایشان ایجاد حساسیت كند.

به راستی سولاریوم دقیقا چیست ؟
سولاریوم در لغت یعنی بالکن خورشید. سولاریوم در واقع، خانهای شیشهای است که انگار خورشید از همه جای آن میتابد.اولینبار آقای فردریش وولف آمریکایی وسیلهای را ساخت که اشعه فرابنفش تولید میکرد و باعث برنزه شدن میشد؛ همان چیزی که بعدها مدلهای پیشرفتهترش به نام سولاریوم معروف شد. سولاریوم در واقع یک محفظه کوچک است که در آن لامپهای فلورسنت خاص به وسیله فسفر، اشعه فرابنفش را تولید میکنند. این محفظه در مدلهای ایستاده و خوابیده قرار میگیرد و اکثرا به خاطر راحتی استفادهکنندگان، مدل خوابیده آن، رواج بیشتری یافته است.

مدت هر جلسه برنزه کردن در این سولاریومها حداکثر ۲۰ دقیقه است اما جلسات اول را باید در زمانهای کوتاهتری انجام داد تا به تدریج پوست آمادگی برنزه شدن را پیدا کند؛ در غیر این صورت، آفتابسوختگی به وجود میآید. پیشنهاد میشود جلسات اول استفاده از سولاریوم، جلسات کوتاه ۳ تا ۵ دقیقهای باشند و ظرف ۴ هفته به تدریج به جلسات ۲۰ دقیقهای برسند تا برنزه شدن با کیفیت بهتری اتفاق بیفتد.

مکانیسم برنزه شدن در سولاریوم و جلوی نور آفتاب به یک صورت است و در هر دو مورد، افزایش ترشح ملانین اتفاق میافتد اما در سولاریوم، به خاطر زمان کوتاه و شدت بالای مواجهه، اشعه فرابنفش به لایههای عمقی پوست نمیرسد. به همین دلیل هم هست که رنگ برنزه در سولاریوم، کاهیتر از رنگ برنزه در آفتاب به نظر میرسد. به دلیل اینکه در سولاریوم فقط ملانوسیتهای سطحیتر تحریک میشوند، نباید گول تغییر رنگ را خورد و قرار گرفتن زیر نور آفتاب برای افراد تیره هم باعث آفتابسوختگی میشود.بین هر دو جلسه سولاریوم باید حداقل ۴۸ ساعت فاصله باشد تا فرد در معرض اشعه زیاد قرار نگیرد و همچنین توصیه میشود که فرد در یک روز، همزمان در سولاریوم و جلوی آفتاب قرار نگیرد؛ چون آفتابسوختگی، ملانینهای بهوجودآمده را هم از بین میبرد و عملا کارآیی برنزه شدن را به خطر میاندازد.

عوارض آفتاب گرفتن
1.فرکل یا کک و مک : در مراحل اولیه برخی از سرطان های پوست ظاهری شبیه به کک و مک دارند.
2.ملاسما
3.لنتیگو : از عوارض مواجهه طولانی با آفتاب است در دست ها و صورت دیده می شود.
4.اکتینیک کراتوز یا کراتوز خورشیدی : از دیگر عوارض است و می تواند به سرطان سلول های سنگفرشی تبدیل شود.
5. SCC یا سرطان سلول سنگفرشی : به شکل یک ضایعه سفت برجسته و قرمز با دلمه های سطحی که بهبود نمیابد و بر روی لب و صورت و گوشها پدیدار می شود.
BCC.6 یا سرطان سلولهای پایه پوست که شایع است وخوشبختانه بدلیل رشد آهسته به سرعت قابل درمان است.
7.ملانوم یا خال بدخیم : این ضایعه خطرناک بوده و به شکل یک مول (خال)با شکل نامنظم و یا شبیه کک و مک است. شکل نامنظم و تغییرسایز و رنگ علائمی از بدخیمی هستند.
8.ابتلا به کاتاراکت یا آب مروارید : بیماران مبتلا به این عارضه با علائمی مثل تاری دید و دوبینی مراجعه می کنند یک راه جلوگیری از کاتاراکت استفاده از عینک آفتابی در زمان مواجهه با نور خورشید است.

عوارض سولاریوم
قدر مسلم با یكی دو بار برنزه كردن ، عوارض شدیدی ایجاد نمی شود. اما اگر این كار در درازمدت ادامه پیدا كند و دفعات تكرار تماس با UV زیاد شود ، اثر تجمع رنگدانه ها باعث ایجاد سرطان پوست و قبل از سرطان ، باعث از بین رفتن قوام پوست می شود. در نتیجه پوست فرد ، لطافت خود را از دست می دهد.افرادی كه علاقه مند به برنزه كردن هستند، باید بدانند كه در سالهای آینده حتی اگر به سرطان پوست دچار نشوند، نسبت به همسن و سال هایشان پوست پیرتر و شكسته تری خواهند داشت.

فالو اینستاگرام و تلگرام
جوانسازی پوست

ریزش مو (قسمت دوم)

در این مورد موبه طور ناگهانی و غیر منتظره می ریزد این زمانی ایجاد می شود که زمانی ایجاد می شود که یک شوک عاطفی یا جسمی برای شما روی دهد و در نتیجه فولیکول های مو را به فاز استراحت می برد اما عموما در عرض چند ماه فولیکول های مو مجددا فعال می شوند و موهای جدید شروع به رشد می کنند تلوژن افلوویوم ممکن ا

ریزش مو (قسمت اول )

ریزش روزانه تعدادی از موها برای همه افراد به صورت طبیعی وجود دارد، اما ریزش موی بیش از حد یک نگرانی بزرگ هم برای آقایان و هم برای خانم هاست . این نگرانی با می تواند با دیدن چند تار موی ریخته شده و یا موهایی که هنگام شانه کردن موها کنده شده، شروع گردد. در بعضی موارد این ریزش موی بیش از حد، ممکن است ف

ژل لب

بسیاری از خانم های ایرانی از ژل لب برای زیباتر شدن لب هایشان استفاده می کنند و این در حالی است که از بهداشتی بودن و استاندارد بودن آن محصول هیچ اطلاعی ندارند این که تزریق ژل به لب ها در حال فراگیر شدن است به این معنی نیست که این کار عوارض یا خطراتی به همراه ندارد راهنمایی های مهم در خصوص تزریق ژل دو

تزریق چربی برای جوانسازی و زیبایی

چربی بدن فرد نوعی فیلر یا حجم دهنده طبیعی است که کاربرد های زیادی در طب و زیبایی دارد در این روش بافت چربی از قسمتی از بدن خود فرد که معمولا ناحیه شکم است برداشته شده و به قسمت دیگری از بدن تزریق و یا پیوند زده می شود محل های رایج تهیه چربی از بدن فرد شامل شکم پهلو ران باسن پشت بازو هستند ولی از هر